Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Sakramenty 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2016 9:19
Posty: 6
Post Sakramenty
Witam serdecznie,
Sprawa zapewne walkowana już wiele razy ale muszę zapytać w odniesieniu do siebie. Mianowicie razem z narzeczoną planujemy się pobrać w czerwcu 2017 problem jest taki że, z winy moich rodziców, nie posiadam chrztu ani innych sakramentów. A moje pytanie to, czy w przeciągu roku nie będzie żadnego problemu z przyjęciem wszystkich wymaganych sakramentów?


Pt kwi 22, 2016 9:24
Zobacz profil
Post Re: Sakramenty
A co powiedzial proboszcz?


Pt kwi 22, 2016 9:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2016 9:19
Posty: 6
Post Re: Sakramenty
Jeszcze u niego nie byliśmy, w tą niedzielę planujemy pójść na mszę i po mszy porozmawiać ze wszelkimi szczegółami.


Pt kwi 22, 2016 9:36
Zobacz profil
Post Re: Sakramenty
Ślub jest bardzo złą motywacją dla chrztu. Chrzest jest wyznaniem wiary, a nie przygotowaniem do slubu.

Ślub w Kościele może byc także "jednostronny" (katoliczki/katolika z nieochrzczonym), nie musisz "zaliczać" sakramentów.

U katolików chrzest osób dorosłych jest poprzedzony katechumenatem. Możesz się nie zmieścic w tych ramach czasowych. Najlepsze informacje uzyskasz bezpośrednio w kurii/diecezji i/lub w diecezjalnym ośrodku katechumenalnym (o ile w twojej diecezji taki jest). Byc może po chrzcie i komunii nie będziesz musiał "zaliczyć" bierzmowania, będziesz mógł odłożyć na po ślubie.

Jeżeli jesteś dorosły, to nie zwalaj winy na rodziców. Chrztem mogłeś się zainteresować samodzielnie już w wieku 16 lat.


Pt kwi 22, 2016 9:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2016 9:19
Posty: 6
Post Re: Sakramenty
W takim razie rok to za mało na przyjęcie sakramentów?


Pt kwi 22, 2016 9:49
Zobacz profil
Post Re: Sakramenty
SebastianBiedrzycki napisał(a):
Witam serdecznie,
Sprawa zapewne walkowana już wiele razy ale muszę zapytać w odniesieniu do siebie. Mianowicie razem z narzeczoną planujemy się pobrać w czerwcu 2017 problem jest taki że, z winy moich rodziców, nie posiadam chrztu ani innych sakramentów. A moje pytanie to, czy w przeciągu roku nie będzie żadnego problemu z przyjęciem wszystkich wymaganych sakramentów?

Raczej nie, zależy od księdza.
Mój zięć nie miał sakramentu bierzmowania. Proboszcz zalecił mu zapoznanie sie z nauką KK przed bierzmowaniem, po miesiącu sprawdził wiedzę i sam osobiście udzielił sakramentu bierzmowania.
Przygotowanie do chrztu może potrwać dłużej i oba sakramenty udzielone jednocześnie.
Więcej informacji znajdziesz pod hasłem: "Instrukcja Episkopatu Polski o chrzcie dorosłych".
Podstawowym okresem przygotowania jest rok liturgiczny - siostra A. Sudejko.


Ostatnio edytowano Pt kwi 22, 2016 9:55 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt kwi 22, 2016 9:50
Post Re: Sakramenty
Po Mszy sw w niedziele to chyba nie jest dobry termin na takie rozmowy. Zalecam wizyte w kancelarii parafialnej.


Pt kwi 22, 2016 9:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2016 9:19
Posty: 6
Post Re: Sakramenty
Jeszcze dzisiaj zajdziemy i dowiemy się wszystkiego


Pt kwi 22, 2016 10:15
Zobacz profil
Post Re: Sakramenty
Alus napisał(a):
Mój zięć nie miał sakramentu bierzmowania. Proboszcz zalecił mu zapoznanie sie z nauką KK przed bierzmowaniem, po miesiącu sprawdził wiedzę i sam osobiście udzielił sakramentu bierzmowania.
A myslałem, że to jest zarezerwowane dla biskupów katolickich.


Pt kwi 22, 2016 10:33
Post Re: Sakramenty
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Mój zięć nie miał sakramentu bierzmowania. Proboszcz zalecił mu zapoznanie sie z nauką KK przed bierzmowaniem, po miesiącu sprawdził wiedzę i sam osobiście udzielił sakramentu bierzmowania.
A myslałem, że to jest zarezerwowane dla biskupów katolickich.

http://stacja7.pl/wiara/szafarze-sakram ... swieckich/


Pt kwi 22, 2016 10:42
Post Re: Sakramenty
Alus napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Mój zięć nie miał sakramentu bierzmowania. Proboszcz zalecił mu zapoznanie sie z nauką KK przed bierzmowaniem, po miesiącu sprawdził wiedzę i sam osobiście udzielił sakramentu bierzmowania.
A myslałem, że to jest zarezerwowane dla biskupów katolickich.

http://stacja7.pl/wiara/szafarze-sakram ... swieckich/
Czyli ksiądz proboszcz miał specjalne uprawnienia. W Polsce?


Pt kwi 22, 2016 10:47
Post Re: Sakramenty
Cytuj:
http://stacja7.pl/wiara/szafarze-sakramentow-prawo-ksiezy-prawo-swieckich/
Czyli
Cytuj:
ksiądz proboszcz miał specjalne uprawnienia. W Polsce?

No widzisz :) ....całe życie człowiek się uczy....


Pt kwi 22, 2016 11:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2016 9:19
Posty: 6
Post Re: Sakramenty
Z tego co ja wyczytałem i zrozumiałem chrztu udziela się w okresie świat Wielkanocnych, czyli domniemam że to nie będzie problemem, teraz tylko kwestia komunii i bierzmowania - czy jest możliwe przystąpienie do nich w niedługim czasie po przyjęciu chrztu?


Pt kwi 22, 2016 11:15
Zobacz profil
Post Re: Sakramenty
Może być tego samego dnia, jednocześnie. Chrzest w okresie Wielkanocy jest zwyczajem, nie zasadą.


Pt kwi 22, 2016 11:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Sakramenty
SebastianBiedrzycki napisał(a):
Witam serdecznie,
Sprawa zapewne walkowana już wiele razy ale muszę zapytać w odniesieniu do siebie. Mianowicie razem z narzeczoną planujemy się pobrać w czerwcu 2017 problem jest taki że, z winy moich rodziców, nie posiadam chrztu ani innych sakramentów. A moje pytanie to, czy w przeciągu roku nie będzie żadnego problemu z przyjęciem wszystkich wymaganych sakramentów?


Na co ci to wszystko?
Przecież jako ktoś niewierzący, to ślub do niczego nie jest potrzebny, a nawet jeśli już, to przecież może być ślub jednostronny, i ty będziesz sie żenił jako ateista :mrgreen:
I będziesz sie spowiadał przed ślubem? i co powiesz księdzu? że jesteś niewierzący, a spowiadasz sie bo zaraz masz ślub?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt kwi 22, 2016 12:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL