Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Pytania dotyczące spowiedzi. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 31, 2016 20:15
Posty: 2
Post Pytania dotyczące spowiedzi.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Chciałbym się Was poradzić. Ostatni raz byłem u spowiedzi dawno, moje życie różnie przez ten czas wyglądało, chodziłem różnymi ścieżkami, daleko od Boga. Chciałbym wrócić, zmieniam się i wzrastam duchowo ale nie obejdzie się oczywiście bez sakramentu pokuty. Przy próbie znalezienia najbardziej odpowiedniego dla mnie rachunku sumienia wystąpił mały error. Jestem strasznym skrupulantem. Rachunek wydaje mi się drogą przez mękę nie dlatego, że muszę zejść w głąb siebie ale dlatego że mam ciągle wątpliwości. Czy aby na pewno z tego muszę się wyspowiadać, z tego nie, a może jednak taki grzech kiedyś popełniłem. Wiem, że Bóg nie jest księgowym, który liczy każdy mój grzech, wiem że jeśli naprawdę nie pamiętam, że coś zrobiłem złego w danej materii chociaż wydaje mi się to prawdopodobne, nie muszę się z tego spowiadać. Ale tak jestem ukształtowany, taki mam charakter, może to jakaś nerwica. Mam już nawet wątpliwości czy dobrze przeżywałem swoje dotychczasowe spowiedzi, czy nie były świętokradzkie, chociaż mam poczucie, że dobrze się do nich przygotowałem. Chcę iść poradzić się jutro jakiegoś kapłana i po wyjaśnieniu wszystkiego i radzie co mam z tym fantem zrobić chciałbym od razu ustalić z nim termin kiedy mogę u niego na spokojnie przystąpić do spowiedzi. Pytania mam dwa, może Wy macie jakąś radę dla mnie w jaki sposób sobie poradzić? Drugie: chciałbym wyspowiadać się w jednym z poznańskich zakonów, ostatnią spowiedź miałem u franciszkanów i trafiłem na dobrego spowiednika, ale może macie jakieś dobre doświadczenia z innymi zgromadzeniami, może jacyś bracia "słyną" z tego, że są dobrymi spowiednikami. Dominikanie, karmelici, salezjanie, może jednak franciszkanie? Za każdą odpowiedź dziękuję. :)


Śr sie 31, 2016 20:36
Zobacz profil
Post Re: Pytania dotyczące spowiedzi.
A co ci nerwica, czy cokolwiek innego przeszkadza w powiedzeniu ksiedzu w konfesjonale to co wiesz ze jest grzechem i to coo niie masz pewnosci.
Mozesz przeciez powiedziec ksiedzu o swoich watpliwosciach do tego czy tamtego i on ci wyjasni.
Lepiej ksiedza zapytac i powiedziec co nie daje ci spokoju, niz przyjac Eucharystie swietokradzko.
Nawet jak powiesz cos co nie jest grzechem to ksiadz cie niie wygoni, ale jeslii bylo to grzechem to wyspowiadasz sie z tego i bedziesz mial czyste summienie i dusze.

jak zauwazylem to skrupulanci maja wiekszy problem z zapytaniiem ksiedza i powiedzeniem mu co ich meczy niz z rozroznianiem co jest grzechem.
Po prostu mow co uwazasz za grzech, bez wzgledu na to czy masz pewnosc ze to grzech czy niie.
Ksiadz ci na pewno niie powiie ze spowiadasz sie z bzdur.
Skrupulanctwo to raczej wstyd przed powiedzeniem co sie robi i robilo, niz watpliwosci z czego sie spowiadac.
Po prostu spoowiadaj sie z wszystkiego co zle zrobiles tak samo jak z tego do czego masz watpliwosci.
Dobra spowiedz to tak jakkby obnarzenie siebie, stajesz sie dzieckiem ktore nie stara sie nic ukryc.
Pierw zrob to przed samym Jezusem i Jemu sie wyspowiadaj to bedzie ci latwiej przed ksiedzem.


Śr sie 31, 2016 21:25

Dołączył(a): Śr sie 31, 2016 20:15
Posty: 2
Post Re: Pytania dotyczące spowiedzi.
sapper, dziękuję za pomoc ale nie wiem czy dobrze rozumiesz materię skrupulanctwa. Możesz mi uwierzyć, że grzechy najcięższe i nawet najbardziej wstydliwe są dla skrupulanta "najłatwiejsze", nie ma wątpliwości, że to grzech i że go popełniłem świadomie i dobrowolnie. Spowiedź to nie tylko rachunek sumienia, co z zadośćuczynieniem, żalem za grzechy, czy aby na pewno wystarczająco żałowałem? Wyjść z tej przypadłości nie należy do rzeczy najłatwiejszych a owo skrupulanctwo może niesamowicie utrudnić właściwe przeżycie sakramentu pokuty a nawet do niego zniechęcić. Z Panem Bogiem


Śr sie 31, 2016 21:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: Pytania dotyczące spowiedzi.
sapper napisał(a):
Po prostu spoowiadaj sie z wszystkiego co zle zrobiles tak samo jak z tego do czego masz watpliwosci.

To nie jest dobra rada. Nieleczony skrupulat w nieskończoność wraca do tych samych grzechów w obawie, że je wyznał w niewłaściwej formie. Gdy dostanie zielone światło do spowiadania się zgodnie z własnym przeczuciem, będzie przychodził do spowiedzi codziennie, z kartką (a raczej plikiem kartek - niektóre spowiedzi skrupulackie trwają 30 minut). Rolą kapłana jest m.in. wskazać (a raczej zakazać): z tego i tego się nie spowiadaj.


Pt wrz 02, 2016 15:30
Zobacz profil
Post Re: Pytania dotyczące spowiedzi.
Otoz to.
Jak ksiadz bedzie slyszal z czego sie ktos spowiada to wytlumaczy mu co jest grzechem, a co nim nie jest.
Inne doradzanie na forum niczego nie da.


Pt wrz 02, 2016 22:10
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL