Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2016 19:22
Posty: 3
Post Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
Witam
Potrzebuję uzyskać akt bierzmowania i tutaj zaczynają się schody, ponieważ w parafii w której byłem bierzmowany jest nowy ksiądz ponoć bardzo aspołeczny i robiący ludziom problemy.
Jako, że mieszkam na drugim końcu Polski będę chciał załatwić to telefonicznie aby wysłał drogą pocztową lub przekazał komuś ze znajomych/rodzinie i oni podeślą, mój kolega próbował tak samo załatwić sprawę i się nie udało...

Czy ksiądz ma obowiązek wysłać taki akt, czy też może odmówić i zignorować temat lub nakazać mi abym przyjechał osobiście po ten dokument?

Jeśli tak jak myślę, pojawią się problemy to czy mogę gdzieś jeszcze zwrócić się o wystawienie takiego zaświadczenia? Nie wiem czy istnieje jakaś ogólnopolska baza danych czy coś w tym stylu?

Ile trwa wystawienie takiego dokumentu? Bo będę ojcem chrzestnym za lekko ponad miesiąc i nie wiem czy starczy czasu, a o potrzebie posiadania aktu bierzmowania dowiedziałem się dziś :/ (wcześniej powiedziano mi, że nie będzie potrzebny, a tu zonk).

Bardzo proszę o pomoc i dziękuje!


Pt wrz 02, 2016 19:30
Zobacz profil
Post Re: Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
Na ile sie orientuje, twoja parafia gdzie byles chrzczony powinna tez miec adnotacje.

Wiecej lepiej nie napisze :x


Pt wrz 02, 2016 19:49

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2016 19:22
Posty: 3
Post Re: Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
Nawet jeśli parafia, w której bylem chrzczony jest inna?
Dla przykładu
Chrzest - Katowice
Bierzmowanie - Kielce

I w Katowicach będą mieli takie info? Jeśli tak to świetnie, bo ludzie z parafii chrztu są w porządku :)


Pt wrz 02, 2016 19:55
Zobacz profil
Post Re: Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
Kael ma racje. Parafia, w której przyjąłeś sakrament bierzmowania miała obowiązek przesłać informację do parafii chrztu. W Księdze Chrztów odnotowuje się wszystkie przyjęte sakramenty (I Komunię Świętą przyjętą poza parafią, bierzmowanie i sakrament małżeństwa).
Nie musisz więc występować o takie zaświadczenie. Ewentualnie możesz sprawdzic w parafii chrztu czy jest odnotowaby sakrament bierzmowania (dla pewności, czy tamtejszy proboszcz wywiązał się z obowiazku).


Pt wrz 02, 2016 20:03
Post Re: Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
Lepiej sobie poczytaj co jest jeszcze potrzebne. Z przypadkowej parafii

http://www.parjozef.org/Biuro%20Parafialne.htm


Pt wrz 02, 2016 20:06

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2016 19:22
Posty: 3
Post Re: Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
Raz jeszcze dziękuje za pomoc, mam nadzieję że tak się to uda zrobić.
Miłego wieczoru i weekendu życzę :)


Pt wrz 02, 2016 20:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
Moja parafia bierzmowania nie przesłała zaświadczenia do parafii chrztu. Ale zasadniczo do załatwienia sprawy wystarczy kancelistka...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr wrz 14, 2016 11:04
Zobacz profil
Post Re: Akt bierzmowania - gdzie jeszcze można go dostać
jo_tka napisał(a):
Moja parafia bierzmowania nie przesłała zaświadczenia do parafii chrztu. Ale zasadniczo do załatwienia sprawy wystarczy kancelistka...

Parafia nie wysyła zaświadczenia, a do parafii chrztu dokument, który bierzmowany oddaje biskupowi, zwykle na ręce proboszcza) podczas przyjmowania sakramentu. Na dokumencie widnieje adres parafii chrztu. Najwyraźniej ktoś zaniedbał obowiązku.


Śr wrz 14, 2016 13:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL