Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Zapomnienie o nieważności spowiedzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn mar 27, 2017 19:26
Posty: 4
Post Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Witam.
Ostatnio byłem u Spowiedzi i wyspowiadałem się z grzechów mnie dręczących oraz chciałem uzyskać zwolnienie z zobowiązań, które na siebie nałożyłem.
Poruszyłem temat możliwej nieważności poprzednich spowiedzi z niektórych powodów i otrzymałem zapewnienie, że są one ważne. Uznałem tą spowiedź za ważną, jednakże po krótkim czasie i głębszych analizach zaczęły mnie gnębić znowu jakieś grzechy z przeszłości inne niż wyznane, mogące zaważyć na ważności poprzednich spowiedzi z powodu ich niewyznawania: niewyznawane bo nieuznawane za grzech lecz grzechem były i sam nie wiem ile było mojej winy i mojego kombinowania w tej nieświadomości tych grzechów. Dodatkowo przypomniało się jakieś kłamstwo podczas dawnej spowiedzi o którym zapomniałem podczas tej i teraz nie mogę sobie przypomnieć dokładnie czy rzeczywiście to było kłamstwo niesprostowane celowo czy nie, jedynie pamiętam że kłamać nie zamierzałem.
Nie wchodząc w szczegóły moje pytanie jest następujące:
Jeśli ta przeprowadzona spowiedź jest ważna, bo wyznałem grzechy które mnie dręczyły oraz nie pamiętałem i przed Spowiedzią oraz podczas, pomimo rachunku sumienia, o tamtych spowiedziach z przeszłości, które mogły być nieważne, to czy jest ta spowiedź ważna? Grzechy zapomniane trzeba wyznać podczas następnej Spowiedzi i nie powoduje to nieważności odbytej spowiedzi ale co jeśli uznać poprzednie spowiedzi za nieważne i przez to grzechów niepowiedzianych niecelowo jest wiele, bo w końcu trzeba by wtedy powtórzyć te od ostatniej dobrej spowiedzi, problemem jest, że podczas tej najnowszej Spowiedzi nie miało się świadomości że te dawne spowiedzi mogły być nieważne ;/
Jest to dla mnie teraz istotne, ponieważ przy tej ostatniej Spowiedzi prosiłem o zwolnienie z męczących mnie zobowiązań i teraz jeśli ta Spowiedź była by nie ważna nie odwołały by się. Są one dla mnie problemem bo jest ich wiele, sam się w tym gubię.
Proszę Was o pomoc i pozdrawiam.


Pn mar 27, 2017 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Myślę, że doskonale wiesz jaka jest odpowiedź - jej przyjęciu sprzeciwia się nerwica natręctw (zwana "po kościelnemu" skrupulantyzmem).
Wynika z niewłaściwego obrazu Boga - nie jako kogoś, kto nawet kosztem własnej śmierci dąży do zbawienia człowieka, tylko jako kogoś, kto siedzi z liczydłem i czyha na nasze potknięcia.

WIem (po niegdysiejszym sobie) jaki to dokuczliwy problem - jedyna rada to mądry spowiednik i trzymanie się (w tym wypadku nawet ślepo) jego poleceń.

Nie szukaj odpowiedzi na forum, bo nie znajdziesz (raz, że nie mamy kompetencji, dwa, że nawet jak powiemy Ci że bzdura, to sam wiesz, że Ci to nie wystarczy), nie szukaj też wewnątrz siebie, bo się tylko mocniej zgubisz.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn mar 27, 2017 20:41
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn mar 27, 2017 19:26
Posty: 4
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Dziękuję za odpowiedź. Najlepiej może jeśli wyjaśnię to podczas spowiedzi. Te skrupuły są niestety męczące.


Wt mar 28, 2017 19:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 19:38
Posty: 43
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Ksiądz rekolekcjonista mówił nam o takich przypadkach, podparł je nawet takim przykładem:

Zakonnica przyszła do spowiedzi i mówi, że rozmawia z Panem Jezusem.
Spowiednik chcąc sprawdzić jej prawdomówność zalecił za pokutę, by zapytała Jezusa, jaki był jego ostatni grzech, z którego się wyspowiadał i dała mu odpowiedź.
Przy kolejnej spowiedzi ksiądz pyta:
- I co, rozmawiała siostra z Jezusem o moim grzechu?
- Siostra odpowiedziała, że tak, ale Jezus powiedział, że już nie pamięta :)


Wt mar 28, 2017 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Efasz.
Spowiedź jest ważna, jeśli wyznałeś to, co w momencie spowiedzi pamiętałeś i uznawałeś za grzech ciężki. Kropka. Nie ma obowiązku wyznawania grzechów lekkich. Nawet jeśli się o nich pamięta. Choć oczywiście jest to zalecane. Nie ma znaczenia to, co sobie później przypomniałeś. Liczy się stan "na chwilę spowiedzi". Nie jakiś czas później.

Rozgrzeszenie dotyczy wszystkich grzechów. Zapomniane grzechy ciężkie należy wyznać przy kolejnej spowiedzi, zaznaczając że to zapomniane więc JUŻ ODPUSZCZONE.

Ogólnie: nie kombinuj. Liczy się zawsze ocena "tu i teraz". Bóg nie zastawia na człowieka pułapek.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr mar 29, 2017 10:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 27, 2017 19:26
Posty: 4
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Dziękuję za odpowiedzi. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Jeśli by ktoś kiedyś zataił jakiś grzech ciężki podczas spowiedzi, zapomniał o tym i przypomniał by sobie o tym pare lat później, to czy spowiedzi które odbył w miedzyczasie, do których się przygotowywał i wyznał grzechy które pamiętał lecz zapominając o dawnym zatajeniu trzeba uznać za nieważne?


Pt kwi 14, 2017 11:41
Zobacz profil
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Co to znaczy “niewazne“? A w ogole to pytanie za 100 punktow do spowiednika. Najlepiej stalego.

Zastanow sie tez, czy Bog w twoim wyobrazeniu to zlosliwy ksiegowy czy kochajacy ojciec i po co przystepujesz do Sakramentu Pojednania i Pokuty.


Pt kwi 14, 2017 11:56

Dołączył(a): Pn mar 27, 2017 19:26
Posty: 4
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Nieważne w sensie niegodne, świętokradzkie. Wiem, że trzeba wyjaśnić sprawę ze spowiednikiem przy kolejnej spowiedzi w tym wypadku. Wydaje się, że te spowiedzi w międzyczasie powinny być ważne jeśli ktoś nie pamiętał w nich o tamtym zatajeniu i dopóki nie popełni grzechu ciężkiego od ostatniej spowiedzi nie musi iść od razu do kolejnej?


Pt kwi 14, 2017 14:17
Zobacz profil
Post Re: Zapomnienie o nieważności spowiedzi
Tez mi sie tak wydaje ;-).


Pt kwi 14, 2017 16:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL