Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Opowiedzcie szybko 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 21, 2017 10:54
Posty: 14
Post Opowiedzcie szybko
Czy sprowokowanie sytuacji samobójczej Ale bez faktycznego zamaiaru popnieania go to grzech ciężki?


N kwi 23, 2017 8:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Opowiedzcie szybko
Wątpię, ale za mało danych.
Nadto konfesjonał, a nie forum jest odpowiednim miejscem - bo co Ci da, że ktoś z nas odpowie tak czy siak?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N kwi 23, 2017 8:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 21, 2017 10:54
Posty: 14
Post Re: Opowiedzcie szybko
Znajomy zwierzal mi się ostatnio i zapytał czy myślę że to grzech jeśli przy kłótni z żoną chcial sprawdzić jak zareaguje wyjął większa ilość tabletek Ale tak naprawde nie mial zamiaru ich brać itylko chciał sprawdzić jak zareaguje jego żona oczywiście pogodzili się później Ale czy ma grzech? Wg mnie nie bo nie chciał tego zrobić ale czy mam rację?


N kwi 23, 2017 8:38
Zobacz profil
Post Re: Opowiedzcie szybko
A co ciebie grzech znajomego tak obchodzi? Konfesjonaly jeszcze w Polsce chyba sa?


N kwi 23, 2017 8:58
Post Re: Opowiedzcie szybko
Nie jest to grzech samobójstwa. Ale jest to grzech polegający na zastosowaniu "szantażu moralnego". Nie można kogoś zmuszać do jakichś zachowań przez obciążanie jego sumienia tego typu groźbami.


N kwi 23, 2017 15:25
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Opowiedzcie szybko
To jest forma przemocy psychicznej. Na pewno musi być grzechem ciężki.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N kwi 23, 2017 23:20
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Opowiedzcie szybko
Grzech ciężki - wymuszanie szantażem samobójstwa

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N kwi 23, 2017 23:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Opowiedzcie szybko
Chyba nie tyle "wymuszanie samobójstwa" co "straszenie samobójstwem"?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn kwi 24, 2017 7:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 21, 2017 10:54
Posty: 14
Post Czy to swietokracrtwo
Czy jesli przyjąłem komunię po kłótni z żoną w której chciałem sprawdzić jej reakcje na to czy zareaguje jeśli udam zesobie cos zrobię to switokractwo? Nie miałem zamiaru tego robić tylko chciałem zobaczyć jak żona zareaguje...


Pt kwi 28, 2017 9:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 21, 2017 10:54
Posty: 14
Post Re: Czy to swietokracrtwo
Właściwie to ina nawet nie wiedziała ze chcę coś zrobić ciężko to wytlumaczyc


Pt kwi 28, 2017 10:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy to swietokracrtwo
Chyba na grupie Ci nie doradzimy, lepiej zapytać spowiednika

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt kwi 28, 2017 10:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy to swietokracrtwo
Zgred, jeśli nie zdawałeś sobie sprawy, że to grzech, wtedy nie miałeś świadomości świętokradztwa, więc tym razem się nie liczy. Ale od tej pory już zawsze będzie.

Tylko pytanie, czy naprawdę nie wiedziałeś, że robisz coś złego? Dla mnie to jest całkiem jasne.

Nierzadko się o tym zapomina ale zawsze istnieje też możliwość wykroczenia przeciw przykazaniu miłości. A to jest przecież najważniejsze. I katolicyzm nakazuje małżonkom dbać o siebie nawzajem. A to znaczy dbać też o swój związek.

W razie problemów istnieją poradnie małżeńskie, gdzie można udać się po pomoc. W okolicy powinna jakaś być. Na takim poradnictwie rodzinnym można tylko zyskać, choć może wymagać to wysiłku i pracy. Ale uczciwe starania o wspólne dobro są konieczne z perspektywy wiary katolickiej. Więcej o małżeństwie wg nauki KK można poczytać w książce "Miłość i odpowiedzialność" Jana Pawła II. Czyli Karola Wojtyły, bo napisał ją zanim został papieżem.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt kwi 28, 2017 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 21, 2017 10:54
Posty: 14
Post Re: Czy to swietokracrtwo
Myślę że to nie jest aż tak że potrzebujemy poradni faktycznie wtedy nie myślałem o tym czy robię dobrze czy źle Ale na pewno nie chciałem zrobić źle i nie chciałem zrobić krzywdy ani sobie ani jej


Pt kwi 28, 2017 19:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 21, 2017 10:54
Posty: 14
Post Re: Czy to swietokracrtwo
A co do tego że przyjąłem komunię to zastanawiałem się czy to grzech czy nie i czy mogę przyjąć czy nie mogę i tak sobie wytlunaczylem że skoro nie jestem do końca pewny czy to grzech to mogę przyjąć komunie..


Pt kwi 28, 2017 19:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Czy to swietokracrtwo
Niewiedza nie zawsze jest usprawiedliwieniem. Ogólna nauka KK o sumieniu była dopracowywana przez wiele wieków i nie ma w niej tak łatwych wytrychów, jak podejrzewasz.

KKK 1791 Ignorancja często może być przypisana odpowiedzialności osobistej. Dzieje się tak, "gdy człowiek niewiele dba o poszukiwanie prawdy i dobra, a sumienie z nawyku do grzechu powoli ulega niemal zaślepieniu" (Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes, 16). W tych przypadkach osoba jest odpowiedzialna za zło, które popełnia.

KKK 1792 Nieznajomość Chrystusa i Jego Ewangelii, złe przykłady dawane przez innych ludzi, zniewolenie przez uczucia, domaganie się źle pojętej autonomii sumienia, odrzucenie autorytetu Kościoła i Jego nauczania, brak nawrócenia i miłości mogą stać się początkiem wypaczeń w postawie moralnej.

KKK 1794 Dobre i czyste sumienie jest oświecane przez prawdziwą wiarę. Albowiem miłość wypływa równocześnie "z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej" (1 Tm 1, 5).


Zatem teraz nie ma wyjścia i trzeba już porozmawiać ze spowiednikiem, czy straszenie samobójstwem jest grzechem. Inaczej będzie to ignorancja zawiniona.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt kwi 28, 2017 20:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL