Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Zagubiona. 
Autor Wiadomość
Post Zagubiona.
Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam problem z przeszłości, który w ostatnich dniach nie daje mi spokoju i dosłownie męczę się sama ze sobą. 4 lata temu w Wielką Sobotę upadłam, ciężko grzesząc. Pamiętam doskonale, że zaraz po upadku i zdaniu sobie sprawy z sytuacji uklękłam i płacząc gorzko, żałując, błagałam Boga o przebaczenie. Nie wyobrażałam sobie nie iść do Komunii w Wielką niedzielę. Podczas mojego żalu czułam, jak dosłownie staje się lżejsza od środka tak, jakby Bóg był zaraz przy mnie pomimo tego co zrobiłam. Obiecałam sobie od tamtego czasu po każdym już upadku iść do konfesjonału. I tak też czynię, lecz czuję się zagubiona ponieważ wtedy w Wielką Niedzielę przystąpiłam do Komunii i teraz nie wiem czy pomimo mojego żalu nie żyję w grzechu. Proszę o pomoc i modlitwę. Jutro rano wstaję i idę na poranną mszę świętą z nadzieją na szczerą spowiedź.


N cze 25, 2017 20:56
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Zagubiona.
Przeczytaj o kryteriach grzechu ciężkiego i wyluzuj :)

viewtopic.php?f=50&t=10561

Jest w porządku :)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N cze 25, 2017 21:06
Zobacz profil
Post Re: Zagubiona.
Chodzi mi tylko o to, że przyjęłam Komunię pomimo szczerego żalu przed Bogiem, ale bez spowiedzi i nie daje mi to spokoju.


N cze 25, 2017 21:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Zagubiona.
Wbrew obiegowym opiniom w Kościele Katolickim do odpuszczenia grzechów wystarczy żal doskonały. Czyli żal, w którym na pierwszym miejscu nie stoi strach przed karą, ale miłość do Boga i postanowienie poprawy. I tak, po żalu doskonałym można iść bezpośrednio do komunii. Jest jeden warunek: grzech należy mimo to wyznać przy najbliższej spowiedzi.

https://dominikanie.pl/2015/04/zal-za-g ... -na-dloni/

Ale taki akt żalu doskonałego ma wielką moc, tak wielką, że sam w sobie daje odpuszczenie grzechów. Kościół zastrzega jednak, żeby człowiek nie odpuszczał sobie zbyt łatwo, żebyśmy nie podchodzili do tego lekkomyślnie. Akt doskonałego żalu odpuszcza grzechy przy jednoczesnym mocnym postanowieniu, że jednak pójdziemy do spowiedzi. Ale odpuszcza naprawdę, jeśli wzbudzimy w sobie taki żal za grzechy – niezbyt łatwy do osiągnięcia, którego motywem rzeczywiście jest miłość do Pana Boga, która wymaga pewnej dojrzałości duchowej. Spowiedź sakramentalna jest wtedy takiego żalu potwierdzeniem.

Nikt z nas nie siedzi Ci na sumieniu, ale z opisu sytuacji wychodzi na to, że żal doskonały był. I wtedy komunie, które pzyjęłaś były godne. A co do wyznania na spowiedzi, to może dotychczas nie wiedziałeś, więc nawet jeżeli trochę czasu minęło, to swiadomości nie było. Teraz uzupełnij i będzie git, wszystko się wyrówna.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N cze 25, 2017 23:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Zagubiona.
Małe uzupełnienie: jeżeli te 4 lata temu przy najbliższej okazji po Wielkiejnocy wyznałaś ten "wielkosobotni upadek", to problem z głowy, nie ma co księdzu jeszcze raz głowy zawracać. Jeżeli natomiast z jakichś powodów nie wyznawałaś, to zakładam, że przez nieświadomość tego, że to "uzupełnienie" jest konieczne. Mimo to nadal żal doskonały i jego skutki pozostają ważne. A przy najbliższej okazji trzeba wyznać i tyle.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N cze 25, 2017 23:47
Zobacz profil
Post Re: Zagubiona.
Klaudia9995 napisał(a):
Chodzi mi tylko o to, że przyjęłam Komunię pomimo szczerego żalu przed Bogiem, ale bez spowiedzi i nie daje mi to spokoju.

Powinnaś wyznać to w spowiedzi.
Jeśli uzyskałaś rozgrzeszenie, to nie wątp w miłosierdzie Boga i odpuść.


Pn cze 26, 2017 8:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL