Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Ważność ślubu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 30, 2017 14:28
Posty: 23
Post Ważność ślubu
Szczęść Boże,
Mam takie pytanie: moja Żona tydzień przed ślubem wzięła kredyt na 5000 zł, żeby dołożyć do wesela, a nie chciała mnie martwić, że ma mało odłożone. Nie powiedziała mi o tym przed ślubem tylko dopiero po ślubie. Ja chcę z nią być mimo tego zatajenie i mam pytanie: czy ślub jest ważny jeśli Żona nie powiedziała przed ślubem o długu? Bardzo proszę o porady.


Wt wrz 19, 2017 21:29
Zobacz profil
Post Re: Ważność ślubu
adammusialik napisał(a):
Szczęść Boże,
Mam takie pytanie: moja Żona tydzień przed ślubem wzięła kredyt na 5000 zł, żeby dołożyć do wesela, a nie chciała mnie martwić, że ma mało odłożone. Nie powiedziała mi o tym przed ślubem tylko dopiero po ślubie. Ja chcę z nią być mimo tego zatajenie i mam pytanie: czy ślub jest ważny jeśli Żona nie powiedziała przed ślubem o długu? Bardzo proszę o porady.

Owszem skłamała, zapewne "w dobrej wierze", ale czy ten dług uniemożliwi wam pożycie w zgodzie i posiadanie dzieci?
Zwłaszcza, że 5 tys to nie niebotyczna kwota.


Śr wrz 20, 2017 7:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Ważność ślubu
Ef 4, 32: Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.
Ef 4, 2: z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości.
Ef 4, 3: Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój.
Ef 4, 4: Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie.

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


Śr wrz 20, 2017 8:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 30, 2017 14:28
Posty: 23
Post Re: Ważność ślubu
Chcę z nią być. Bardziej zależy mi na tym jak się ustosunkowuje ta sprawa w świetle prawa kanonicznego. Czy skutkuje nieważności ą sakramentu?


Śr wrz 20, 2017 10:44
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ważność ślubu
Nie jest to powód nieważności małżeństwa.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr wrz 20, 2017 17:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 05, 2017 20:05
Posty: 85
Post Re: Ważność ślubu
Ślub jest nieważny. Mam nadzieję, że wesele było chociaż fajne.


Śr wrz 20, 2017 19:26
Zobacz profil
Post Re: Ważność ślubu
No, jesli RycerzBozy tak sobie twierdzi, to na pewno tak musi byc!

Ale autor watku powinien juz sie zorientowac, ze mogl rownie dobrze pytac ludzi na ulicy.
Proponuje porozmawiac z ksiedzem, albo isc od razu do kurii i po ustaleniu stanu faktycznego oznajmic ze i tak z zona zostajesz.


Śr wrz 20, 2017 20:07
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ważność ślubu
adammusialik napisał(a):
Chcę z nią być. Bardziej zależy mi na tym jak się ustosunkowuje ta sprawa w świetle prawa kanonicznego. Czy skutkuje nieważności ą sakramentu?

Małżeństwo jest nieważne, gdy: http://parafiakozle.pl/data/pliki/niewa ... enstwa.pdf
A więc w Twoim przypadku małżeństwo jest ważnie zawarte.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr wrz 20, 2017 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ważność ślubu
Nie istnieje jakiś paragraf czy kanon w stylu "stwierdzenie nieważności za przemilczenie". Istnieją tylko przypadki, w których przemilczenie pewnych faktów w momencie zawierania małżeństwa mogło mieć decydującą wagę na zgodę małżeńską drugiej strony. Najczęściej wymienia się tu przemilczane pijaństwo lub zatajone schorzenia psychiczne. Ale nawet to nie oznacza "stwierdzenie nieważności z automatu". Liczy się w zasadzie, czy widząc o tym fakcie nadal wziąłbyś ślub z drugą osobą.

Więc na serio, gdybyś wiedział o tym długu, zwiałbyś od ołtarza?

Jeżeli odpowiedź brzmi "być może", to należy sprawę rozpatrywać raczej pod względem dojrzałości jednej ze stron. I to nie małżonki. Ale mam nadzieję, że piszesz tylko pod wpływem chwilowego wkurzenia na to, że teraz odsetki spłacać musicie (mam nadzieję, że to nie była jakaś lichwiarska chwilówka).

A jeżeli, mam nadzieję, odpowiedź brzmi "nie", to wyluzuj i ciesz się małżeństwem. Sakramenty to coś więcej niż zbiór paragrafów i kanonów.

PS: Jak masz jeszcze jakieś poważne wątpliwości, że żona w przyszłości będzie podobne numery odstawiać, to być może należy pomyśleć o rozdzielności majątkowej. Ale to takie "dmuchanie na zimno" z mojej strony.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz wrz 21, 2017 10:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Ważność ślubu
Kael napisał(a):
No, jesli RycerzBozy tak sobie twierdzi, to na pewno tak musi byc!

Ale autor watku powinien juz sie zorientowac, ze mogl rownie dobrze pytac ludzi na ulicy.
Proponuje porozmawiac z ksiedzem, albo isc od razu do kurii i po ustaleniu stanu faktycznego oznajmic ze i tak z zona zostajesz.


Co tam do kurii ja bym od razu, prosto do Watykanu :comk2:


Pn wrz 25, 2017 17:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Ważność ślubu
Małżeństwo opiera się na świadomej decyzji obu stron. Zatajenie jest istotne dla jego ważności, o ile jego fakt wpłynąłby na zgodę małżeńską. Krótko mówiąc, chodzi o to, że ktoś zgodził się dlatego, że został wprowadzony w błąd przez przemilczenie. Gdyby wiedział, to by nie chciał małżeństwa.

Zatajenie dużych długów, które istotnie wpływają na sytuację finansową małżeństwa, jeśli druga strona jasno mówi, że jest to sprawa dla niej istotna, może być przyczyną nieważności. Znam takie orzeczenie. Ale tu nie mówimy o dużej kwocie i wydaje się, że wiedza na ten temat nie spowodowałaby Twojego wycofania się z małżeństwa. Zatem nie ma problemu.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr paź 18, 2017 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 26, 2012 10:12
Posty: 848
Post Re: Ważność ślubu
Warto znać naukę Kościoła.
Sobór Trydencki o Sakramencie Małżeństwa
http://dialogsercamilosci.eu/2017/01/14 ... alzenstwa/

_________________
Mt.22.37-40 Miłość-na tym opiera się całe Prawo i Prorocy
Ef.4.30-32 Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia... Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie.


N paź 22, 2017 12:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL