Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Spowiedź a Biblia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lut 16, 2018 1:11
Posty: 23
Post Spowiedź a Biblia
Elo, to mój pierwszy temat na tym forum.

Chciałbym poruszyć temat sakramentu pokuty.
Mianowicie chodzi o to, że forma tego sakramentu została ustalona przez Kościół podczas Soborów. W Biblii nie było wspomniane nic o pośrednikach (kapłanach). Skąd więc pewność, że Bóg chce aby grzechy zostały wypowiadane na głos do księdza?


Pt lut 16, 2018 1:25
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź a Biblia
Spowiedz jest sakramentem ddanym ludziom przez Jezusa zmartwychwstalego.
Cytuj:
19 Wieczorem owego pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!10 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». J 20


A reszte doczytasz tu

search.php?keywords=Spowiedź+a+Biblia&terms=all&author=&sc=1&sf=titleonly&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj

Konkretnie najlepiej tu
viewtopic.php?p=967516#p967516


Pt lut 16, 2018 6:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Spowiedź a Biblia
Eratostenes napisał(a):
W Biblii nie było wspomniane nic o pośrednikach (kapłanach). Skąd więc pewność, że Bóg chce aby grzechy zostały wypowiadane na głos do księdza?

Jeśli kapłani ustalili sobie na soborze to, co chcą mieć w Biblii i Ty im ufasz i uznajesz te ustalenia, to czemu nie ufasz ustaleniom innych soborów? Skąd bierze się u Ciebie pewna granica zaufania kapłanom?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lut 16, 2018 8:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 16, 2018 1:11
Posty: 23
Post Re: Spowiedź a Biblia
chwat napisał(a):
Jeśli kapłani ustalili sobie na soborze to, co chcą mieć w Biblii i Ty im ufasz i uznajesz te ustalenia, to czemu nie ufasz ustaleniom innych soborów? Skąd bierze się u Ciebie pewna granica zaufania kapłanom?


Nie ufam. Tak jak wyżej zacytowano, w Biblii nie ma dokładnego opisu jak spowiedź ma wyglądać, oraz czy jest konieczna do zbawienia. Może być przecież tak, że Bogu w ogóle nie o to chodziło.


Pt lut 16, 2018 14:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Spowiedź a Biblia
Może w ogóle Bogu o coś zupełnie innego chodziło. Ja wierzę w jeden, powszechny, apostolski Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa. Ten Kościół naucza o spowiedzi, to co naucza. Miałbym być mądrzejszy od Kościoła, nieposłuszny mu? Jeśli nie wyznajesz katolickiego Credo, możesz sobie i spowiedź kontestować, wszak właściwie do niczego Ci ona się nie przyda ( bez wiary w moc sakramentu). Jeśli zaś wyznajesz wiarę katolicką, to przecież znasz odpowiedź na wątpliwości, które zgłaszasz. Więcej szczegółów znajdziesz w Katechizmie.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt lut 16, 2018 14:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 16, 2018 1:11
Posty: 23
Post Re: Spowiedź a Biblia
brunero napisał(a):
Może w ogóle Bogu o coś zupełnie innego chodziło. Ja wierzę w jeden, powszechny, apostolski Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa.


Wierzysz w Kościół? Co to znaczy? Wierzysz w jego istnienie? Wierzysz we wszystko to co on naucza tak? W każdy sakrament?
Nawet jeżeli jest jakaś rzecz, która ci w ogóle nie pasuje, której nie możesz zaakceptować lub kłóci się z logiką. Musisz się podporządkować, bo tak powiedzieli ludzie MĄDRZEJSI?

Teoretycznie, jeżeli Kościół nagle stwierdzi że te sakrament nie jest już potrzebny, nagle wszyscy przestaną się spowiadać i nie będzie to w ogóle przeszkadzać bo to Kościół tak zadecydował.


Pt lut 16, 2018 15:05
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź a Biblia
Są już dwa identyczne tematy. jeden wskazała Kael, drugi tutaj:
viewtopic.php?f=23&t=15872


Pt lut 16, 2018 15:28
Post Re: Spowiedź a Biblia
Eratostenes napisał(a):
Mianowicie chodzi o to, że forma tego sakramentu została ustalona przez Kościół podczas Soborów.
Konkretnie których? I co określasz jako „formę sakramentu”?


Pt lut 16, 2018 15:50

Dołączył(a): Pt lut 16, 2018 1:11
Posty: 23
Post Re: Spowiedź a Biblia
zefciu napisał(a):
Konkretnie których? I co określasz jako „formę sakramentu”?


Na przykład Sobór laterański IV ustalił że należy się spowiadać przynajmniej raz w roku.

Nie wiem na którm konkretnie soborze (nie chce mi się szukać) ustalono np. Że od teraz to ksiądz ma magiczną moc rozgrzeszenia (tak wiem, to nie ksiądz rozgrzesza, tylko bóg poprzez księdza). Jednak wcześniej nie był on potrzebny.


Pt lut 16, 2018 16:08
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź a Biblia
Eratostenes napisał(a):
Na przykład Sobór laterański IV ustalił że należy się spowiadać przynajmniej raz w roku.
A to spowiadanie się raz w roku należy do „formy” spowiedzi? Krytykujesz ten nakaz? Uważasz, że chrześcijanie powinni spowiadać się rzadziej niż raz w roku?
Cytuj:
Nie wiem na którm konkretnie soborze (nie chce mi się szukać) ustalono np. Że od teraz to ksiądz ma magiczną moc rozgrzeszenia (tak wiem, to nie ksiądz rozgrzesza, tylko bóg poprzez księdza).
Prawdopodobnie jest to związane z tym, że takiego Soboru zwyczajnie nie było, a Ty łżesz lub powtarzasz bezmyślnie cudze łgarstwa.
Cytuj:
Jednak wcześniej nie był on potrzebny.
Oczywiście był potrzebny. Od najwcześniejszych czasów chrześcijanie spowiadali się w związku z Eucharystią. A Eucharystię sprawowano w obecności biskupa lub prezbitera. Początkowo spowiedź miała charakter publiczny – tzn. wyznawano grzechy przed całą wspólnotą. Potem zaczęto spowiadać się kapłanowi „na ucho”.


Pt lut 16, 2018 16:13

Dołączył(a): Pt lut 16, 2018 1:11
Posty: 23
Post Re: Spowiedź a Biblia
zefciu napisał(a):
A to spowiadanie się raz w roku należy do „formy” spowiedzi? Krytykujesz ten nakaz? Uważasz, że chrześcijanie powinni spowiadać się rzadziej niż raz w roku?

A może powinni spowiadać się częściej? Np. Bóg chciał żeby to było raz na tydzień i przez to biedni ludzie myślą że raz na rok wystarczy, a potem się ździwią?
zefciu napisał(a):
Prawdopodobnie jest to związane z tym, że takiego Soboru zwyczajnie nie było, a Ty łżesz lub powtarzasz bezmyślnie cudze łgarstwa.

Co za różnica na jakim soborze, faktem jest że kiedyś tak nie było, a teraz tak jest, więc musiało to zostać wprowadzone.
zefciu napisał(a):
Oczywiście był potrzebny. Od najwcześniejszych czasów chrześcijanie spowiadali się w związku z Eucharystią. A Eucharystię sprawowano w obecności biskupa lub prezbitera. Początkowo spowiedź miała charakter publiczny – tzn. wyznawano grzechy przed całą wspólnotą. Potem zaczęto spowiadać się kapłanowi „na ucho”.


To na jakiej podstawie stwierdzono że stara metoda publicznego wyznania grzechów jest już niedobra i zmieniono ją?


Pt lut 16, 2018 16:27
Zobacz profil
Post Re: Spowiedź a Biblia
Eratostenes napisał(a):
A może powinni spowiadać się częściej?
Oczywiście, że powinni się spowiadać częściej. To raz do roku, czy jak na Wschodzie cztery razy do roku to absolutny dolny limit.
Cytuj:
ździwią
Co zrobią?
Cytuj:
Co za różnica na jakim soborze
No tak. Co za różnica, że piszesz kłamstwa. Przecież liczy się to, że masz rację, nawet jak nie masz racji.
Cytuj:
To na jakiej podstawie stwierdzono że stara metoda publicznego wyznania grzechów jest już niedobra i zmieniono ją?
Na takiej podstawie, że liczba chrześcijan wzrastała, spadło zaufanie między wiernymi, pojawili się szpiedzy cesarscy i wyznawanie grzechów wobec wszystkich nie było dobrym pomysłem. Ale kto Ci do teraz broni wyznawać grzechy publicznie?


Pt lut 16, 2018 16:32

Dołączył(a): Pt lut 16, 2018 1:11
Posty: 23
Post Re: Spowiedź a Biblia
zefciu napisał(a):
Oczywiście, że powinni się spowiadać częściej. To raz do roku, czy jak na Wschodzie cztery razy do roku to absolutny dolny limit.

O to właśnie chodzi, absolutny dolny limit NARZUCONY PRZEZ KOŚCIÓŁ. nie przez samego Boga
zefciu napisał(a):
Co zrobią?

zdziwią*
Będą zaskoczeni że Kościół wyraźnie powiedział że wystarczy spowiedź 1 raz do roku, a okaże się że to stanowczo za rzadko.
zefciu napisał(a):
No tak. Co za różnica, że piszesz kłamstwa. Przecież liczy się to, że masz rację, nawet jak nie masz racji.

Nie mam racji, że dawniej spowiedź była jak sam napisałeś PUBLICZNA, a została zastąpiona spowiedzią z wykorzystaniem jednego kapłana?


Pt lut 16, 2018 16:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Spowiedź a Biblia
Eratostenes napisał(a):
brunero napisał(a):
Może w ogóle Bogu o coś zupełnie innego chodziło. Ja wierzę w jeden, powszechny, apostolski Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa.


Wierzysz w Kościół? Co to znaczy? Wierzysz w jego istnienie? Wierzysz we wszystko to co on naucza tak? W każdy sakrament?
Nawet jeżeli jest jakaś rzecz, która ci w ogóle nie pasuje, której nie możesz zaakceptować lub kłóci się z logiką. Musisz się podporządkować, bo tak powiedzieli ludzie MĄDRZEJSI?

Teoretycznie, jeżeli Kościół nagle stwierdzi że te sakrament nie jest już potrzebny, nagle wszyscy przestaną się spowiadać i nie będzie to w ogóle przeszkadzać bo to Kościół tak zadecydował.

Jestem katolikiem, oczywiście, że wierzę w sakramenty.
Wierzę, że Bóg w swej Miłości dał człowiekowi wolność. Więc pytanie o podporządkowanie jest trochę niedorzeczne. Wiara jest aktem rozumu, podjętym właśnie w wolności, więc w wierze nic nie muszę.. Nie wiem, dlaczego wyróżniłeś czcionką słowo "mądrzejsi", więc trudno mi się odnieść do tego pytania. Fakt, że jak ktoś jest ode mnie mądrzejszy to byłoby głupotą udowadniać wbrew prawdzie, że jest głupszy.
Na szczęście jestem katolikiem, więc nie muszę się borykać z brakiem logiki. Wystarczy postudiować św. Tomasza z Akwinu ( oczywiście nie tylko jego). Oczywiście, człowiekiem często targają wątpliwości, rozterki, pytania. Modlitwa, konteplacja są dobrą drogą do właściwego rozeznania. Może to dobry sposób do znalezienia odpowiedzi na Twoje wątpliwości. Pół godzinki przed Najświętszym Sakramentem ☺

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt lut 16, 2018 16:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Spowiedź a Biblia
Eratostenes napisał(a):
chwat napisał(a):
Jeśli kapłani ustalili sobie na soborze to, co chcą mieć w Biblii i Ty im ufasz i uznajesz te ustalenia, to czemu nie ufasz ustaleniom innych soborów? Skąd bierze się u Ciebie pewna granica zaufania kapłanom?


Nie ufam. Tak jak wyżej zacytowano, w Biblii nie ma dokładnego opisu jak spowiedź ma wyglądać, oraz czy jest konieczna do zbawienia. Może być przecież tak, że Bogu w ogóle nie o to chodziło.

Jak to nie ufasz, skoro uznajesz Biblię, a przecież to, że ją mamy i to jaka ona jest, zostało ustalone przez kapłanów na soborze. Wszystko co Bóg nam komunikuje, przychodziło przez pośrednictwo kapłanów. Przekaz Boga dokonywał się przez ludzi, począwszy od informacji, że Bóg w ogóle jest. Jakiegoś pierwotnego i bezpośredniego przekazu od Boga, któremu można wierzyć bardziej niż przekazowi dokonywanemu za pośrednictwem kapłanów, nigdy nie było, a Ty wydajesz się taki uznawać. Jakąś formę przekazu sobie wyidealizowałeś i uważasz ją za wiarygodniejszą, niż formę inną, podczas kiedy cały czas masz jeden i ten sam przekaz.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lut 16, 2018 20:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL