Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 0:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Komunia św. w grzechu ciężkim - odpuszcza tylko Papież? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 8:34
Posty: 299
Post Komunia św. w grzechu ciężkim - odpuszcza tylko Papież?
Przeczytałam w Gazecie Krakowskiej, że jednym z grzechów, które może odpuścić tylko Stolica Apostolska, jest m.in. przyjmowanie Komunii św. w grzechu ciężkim. Jako nastolatka zatajałam grzech masturbacji, zerwałam z nim dopiero jakiś czas po bierzmowaniu, ale mimo że podczas przygotowań do bierzmowania dowiedziałam się, jaki to grzech, dalej go popełniałam i chodziłam do Komunii :( po nawróceniu byłam do spowiedzi, powiedziałam księdzu o zatajanym grzechu i o tym, jakie sakramenty przyjmowałam w tym stanie; normalnie dostałam rozgrzeszenie od zwyczajnego księdza z parafii. A tymczasem dziś się dowiaduję, że w takim przypadku rozgrzeszenia może udzielić tylko Papież! odkąd zerwałam z tym grzechem minęło już kilkanaście lat i z pomocą Boga już do niego nigdy nie wróciłam, chociaż zdarzało się mi przystępować do Komunii po nieobecności na Mszy św. przy złym samopoczuciu czy po oglądaniu pirackich seriali, na spowiedzi zawsze wspominałam o tym, że przyjmowałam sakrament Eucharystii z ciężkim grzechem i bez problemu dostawałam rozgrzeszenie. Z artykułu natomiast wynika, że od kilkunastu lat w ogóle nie powinnam przyjmować Komunii św., bo tamto rozgrzeszenie sprzed lat udzielone przez zwykłego księdza nie jest ważne. Co teraz robić? powinnam jechać do Rzymu i prosić Ojca św. o to rozgrzeszenie? Miałam pytać o tym w dziale zapytań, ale zależy mi na czasie bo zbliża się niedziela, chciałabym wiedzieć, czy mogę przyjmować Eucharystię? Jeśli możliwe, proszę o wskazówki jakiegoś forumowego księdza, najlepiej z podaniem tekstu źródłowego, który uzasadnia, dlaczego jest tak a nie inaczej.

_________________
Poezjo, pod twoją obronę...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska


[img]http://games.onego.ru/lastfm/ladysherlockian.png[/img]

Striving to better, oft we mar what's well.
William Shakespeare


Pt lut 23, 2018 18:42
Zobacz profil
Post Re: Komunia św. w grzechu ciężkim - odpuszcza tylko Papież?
Nic podobnego. Każdy ksiądz z tego rozgrzesza. Nie wiem, kto to pisał, ale najwyraźniej pomylił świętokradzkie przyjęcie Komunii Świętej z profanacją Eucharystii.

Ja widzę inny problem- jeśli zatajałaś grzech ciężki (masturbacji), to taka spowiedź jest nieważna. Wtedy podczas kolejnej spowiedzi trzeba o tym zatajeniu grzechu ciężkiego powiedzieć i wyznajesz grzechy od ostatniej ważnej spowiedzi.


Pt lut 23, 2018 19:10
Post Re: Komunia św. w grzechu ciężkim - odpuszcza tylko Papież?
Pamiętaj też, że czym innym jest jednorazowy grzech masturbacji, a czym innym robienie tego nałogowo. To musisz rozeznać sama- albo z pomocą spowiednika.
Przeczytaj ostatni akapit:
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TM/samogwalt.html
Może warto umówić się na spowiedź generalną? Myślę, że spowiednik najlepiej to oceni.


Ostatnio edytowano Pt lut 23, 2018 19:35 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt lut 23, 2018 19:31

Dołączył(a): So wrz 23, 2006 8:34
Posty: 299
Post Re: Komunia św. w grzechu ciężkim - odpuszcza tylko Papież?
baranek napisał(a):
Nic podobnego. Każdy ksiądz z tego rozgrzesza. Nie wiem, kto to pisał, ale najwyraźniej pomylił świętokradzkie przyjęcie Komunii Świętej z profanacją Eucharystii.

Ja widzę inny problem- jeśli zatajałaś grzech ciężki (masturbacji), to taka spowiedź jest nieważna. Wtedy podczas kolejnej spowiedzi trzeba o tym zatajeniu grzechu ciężkiego powiedzieć i wyznajesz grzechy od ostatniej ważnej spowiedzi.


Dzięki za odpowiedź :) Czy informację o tym, co piszesz mogę znaleźć np. w Katechizmie Kościoła Katolickiego czy innym źródle dostępnym on-line? Muszę mieć pewność, bo nie chcę ryzykować ciężkiego grzechu.

Co do zatajania ciężkiego grzechu, szczerze mówiąc nie pamiętam, czy przy tej spowiedzi gdzie wyznałam fakt zatajania, wypowiedziałam też wszystkie grzechy ze wszystkich nieważnych spowiedzi, jak pisałam, było to kilkanaście lat temu, byłam wtedy nastolatką, a teraz mam ponad 30 lat, trudno coś takiego zapamiętać. Jednak zwykle powtarzają mi się podobne grzechy, więc pewnie podając grzechy "aktualne" w owym czasie, wymieniłam też te z nieważnych spowiedzi.

Informacja z gazety faktycznie podana była we fragmencie o profanacji Eucharystii, z drugiej jednak strony na logikę przyjmowanie jej w ciężkim grzechu może być jakąś formą profanacji?

_________________
Poezjo, pod twoją obronę...
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska


[img]http://games.onego.ru/lastfm/ladysherlockian.png[/img]

Striving to better, oft we mar what's well.
William Shakespeare


Pt lut 23, 2018 19:34
Zobacz profil
Post Re: Komunia św. w grzechu ciężkim - odpuszcza tylko Papież?
Cytuj:
Jednak zwykle powtarzają mi się podobne grzechy, więc pewnie podając grzechy "aktualne" w owym czasie, wymieniłam też te z nieważnych spowiedzi.


Wydaje mi się, że wyznanie grzechów aktualnych, a wyznanie grzechów od ostatniej ważnej spowiedzi nie jest tożsame, nawet, gdy one się powtarzają. Przecież nawet liczba - częstośc ich popełniania - się zmienia. spowiednik powinien wiedzieć, że wyznajesz grzechy od ostatniej waznej spowiedzi, a nie tylko "aktualne".
Ja bym Ci radziła szczerze porozmawiać z jakimś księdzem w realu :) - ja nim nie jestem ;)


Pt lut 23, 2018 20:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL