Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej ! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 20, 2018 21:16
Posty: 1
Post Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
W mojej rodzinie w tym roku bliska mi dziewczynka nie poszła do Pierwszej Komunii Świętej gdyż wierzący rodzice nie mogli spełnić wymogów formalnych postawionych im przez katechetę, finanse nie stanowiły problemu lecz czas (ojciec pracuje w Niemczech a matka jest aktywnym naukowo wykładowcą akademickim ). Mimo pomocy dziadków nie zdołali być obecni na wielu nabożeństwach i szkoleniach przewidzianych dla rodziców a pomoc dziadków nie wystarczyła. Dziewczynka mimo ogromnej chęci nie przystąpiła w tym roku ze swoją klasa do Pierwszej Komunii Świętej i jest tym bardzo upokorzona.
Przed wielu laty moi Rodzice szykując mnie do Pierwszej Komunii Świętej musieli jedynie zapłacić za obrazek, szkaplerz i różaniec a także ubrać mnie w odświętne ubranko i to był koniec ich obowiązków a na moim świadectwie z religii były 3 oceny Bardzo Dobre napisane czerwoną taśmą maszynową z dopiskiem z wyróżnieniem. Obecnie oceny z religii zależą nie od wiedzy lecz jedynie od aktywności w parafii rodziców dzieci nad czym mocno boleję.
Przykro mi gdy coraz większa grupa dzieci i młodzieży rezygnuje z religii gdyż w miejsce nauczania fascynującej wiedzy ocenia się jedynie ilość obecności na roratach, gorzkich żalach, drogach krzyżowych i innych nabożeństwach na których obowiązkowo muszą też być rodzice.
To takie działania księży katechetów, według mnie, prowadzą do upadku wiary i agnostycyzmu.


N maja 20, 2018 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Jest budujące, że powoli przestaje się dopuszczać do Komunii Świętej "jak leci" (co banalizowało tę uroczystość). Rzeczywiście, skoro dla rodziców rzecz nie jest ważna, to trudno oczekiwać by była potem ważna dla dziecka...

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 21, 2018 7:05
Zobacz profil WWW
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Zbycho, jesli to prawdziwe, to baardzo smutne.
Moj kolega nie poszedlby w ogole do Pierwszej Komunii sw, nie bylby dzis bardzo zaangazowanym katolikiem i ojcem wielodzietnej rodziny, gdyby wtedy takie absurdalne kryteria byly decydujace. To babcia zadbala o jego chodzrnie na religie, w salce przy kosciele, ktore wystarczylo do przygotowania do zycia wiara.

Owszem, kodeks Prawa Kanonicznego mowi
Cytuj:
Kan. 912
Każdy ochrzczony, jeśli tylko prawo tego nie zabrania, może i powinien być dopuszczony do Komunii świętej.
Kan. 913
§ 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.
§ 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą.
Kan. 914
Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.


Ale przymus praktyk religijnych i to koniecznie z udzialem rodzicow to widzimisie polskich ksiezy (np ksiadz nie uznaje np obecnosci na innej Mszy sw niedzielnej a juz calkiem nie poza parafia) . Za co odpowiedza kiedys przed Bogiem. Dla tego dziecka moze to byc jednak za pozno. Dla innych dzieci, ktore po takim maratonie mowia, ze juz teraz po 1. Komunii sw do kosciola chodzic nie musza, bo sie nachodzily na lata - tez.
A co o Komunii sw dzieci naucza sw papiez?

Cytuj:
Ale z biegiem czasu wkradło się niemało błędów i godnych pożałowania nadużyć w sprawie określania wieku używania rozumu, czyli wieku rozeznania. Wielu sądziło, że należy opierać się na innym wieku rozeznania, gdy chodzi o przystąpienie do sakramentu Pokuty, inny zaś wiek przyjmować, kiedy chodzi o pierwszą Komunię świętą. Twierdzili więc, iż co do Pokuty powinno się za wiek rozeznania uważać ten okres życia, w którym dziecko zdolne jest rozróżniać między dobrem i złem, mogąc więc zgrzeszyć, do Komunii świętej zaś wymagali wieku starszego, takiego mianowicie, w którym dziecko posiada już pełniejszą znajomość prawd wiary i dojrzalsze przygotowania umysłowe.
W ten sposób, zależnie od miejscowych zwyczajów lub od zapatrywań ludzkich, uważano za wiek odpowiedni do pierwszej Komunii świętej bądź lata od dziesięciu do dwunastu, bądź też lat czternaście albo i więcej. Przed tym okresem nie dopuszczano dzieci i młodzieży do Stołu Pańskiego.

Ta praktyka, która pod pozorem obrony czci Najświętszego Sakramentu odsuwa w rzeczywistości od niego wiernych, spowodowała wiele złego. Dzieci bowiem oderwane w niewinności swego wieku od miłości Chrystusowej, nie odżywiały się sokami życia wewnętrznego. Wskutek tego młodzież, pozbawiona tak potężnej pomocy i straciwszy swoją niewinność wśród wielu zasadzek, pogrążała się w nałogi, zanim skosztowała świętych Tajemnic.

Chociażby się nawet poprzedzało pierwszą Komunię świętą staranniejszym wykształceniem dzieci w religii i dzięki temu umożliwiało im dokładniejszą spowiedź, to jakiż z tego pożytek? Po pierwsze nie wszędzie tak się to dzieje, a potem, nigdy się już nie zdoła naprawić bolesnej utraty niewinności dziecięcej. A można by było jej zapewne zapobiec, gdyby dzieci posilały się Eucharystią od najwcześniejszych lat.
Nie mniej nagannym jest zwyczaj, to i ówdzie praktykowany, że od sakramentalnej spowiedzi odsuwa się dzieci, które nie przystąpiły jeszcze do Stołu eucharystycznego, albo też spowiada się je, ale bez rozgrzeszenia. Skutkiem tego dzieci te uwikłane może w ciężkie grzechy, długo w nich pozostają, z wielkim oczywiście dla siebie niebezpieczeństwem.

Najgorsze jednak jest to, że w niektórych miejscach nie wzmacnia się dzieci, które jeszcze nie były w Komunii świętej, nawet na łożu śmierci świętym Wiatykiem, a w razie ich śmierci chowa się jako niemowlęta. Skutkiem tego pozbawia się je odpowiednich modlitw i pomocy Kościoła.

Takie szkody wyrządzają dzieciom ci, co nazbyt uporczywie domagają się jakichś nadzwyczajnych przygotowań do pierwszej Komunii świętej. Chyba nie zdają sobie sprawy, że te wszystkie przesadne ostrożności wypłynęły z nauki jansenistów, którzy twierdzą, że Najświętsza Eucharystia jest nagrodą, nie zaś lekarstwem na ułomność ludzką. Innego zaiste zapatrywania był Sobór Trydencki. Uczy on, że Eucharystia jest właśnie "lekarstwem, które ma nas uwolnić od codziennych przeciwieństw i ustrzec od grzechów śmiertelnych

http://www.armatabianca.org/pl/pierwsza ... go-piusa-x

Nie wiem, co mozna teraz zrobic? Szkody, ktora doznalo dziecko i jej upokorzenia byle co nie zaleczy. Moze porozmawiac z biskupem?


Pn maja 21, 2018 7:25

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Marek_Piotrowski napisał(a):
Jest budujące, że powoli przestaje się dopuszczać do Komunii Świętej "jak leci" (co banalizowało tę uroczystość). Rzeczywiście, skoro dla rodziców rzecz nie jest ważna, to trudno oczekiwać by była potem ważna dla dziecka...


Tak, dopuszczać nie "jak leci", ale co dziesiątego, a nawet co dwudziestego. Pan Jezus nie ma czasu, by dokonywać jakiejś tam selekcji, powinni ją przeprowadzić katecheci i księża, obcują z nimi na co dzień. Dokonując selekcji zobowiązani są brać pod uwagę, czy to ważna rzecz dla rodziców czy nie. Rodzic mówi, że nie to nie, według dekalogu co mówi rodzic to święte. Po takiej wstępnej selekcji, Bóg będzie miał ułatwione zadanie, owieczki które zostały dopuszczone są czyste rasowo, po dobrych rodzicach. No i jaka uroczystość wtedy będzie. Gratuluję przemyśleń.


Pn maja 21, 2018 8:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Widzę, że brakuje argumentów - pozostaje Panu sarkazm.
Tymczasem Kościół jest zarówno szafarzem, jak i strażnikiem sakramentów.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 21, 2018 8:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
I dlatego za wydumane przewiny rodzicow nie dopuszcza dzieci, ktore sa w wieku uzywania razumu do laski sakramentalnej, stawiajac dzieciom (!) wymagania z kosmosu. Jak one maja zmusic rodzicow do dostosowania grafiku obowiazkow zawodowych do widzimisie akurat tego proboszcza? Proboszcz im zalatwi zwolnienie z pracy?

Moze i dorosli powinni moc przystapic do Komunii sw z indeksem zaliczonych rozancow, cotygodniowych odklepanych spowiedzi i - koniecznie - wszystkich rorat? W koncu od doroslych nalezy oczekiwac wiecej, czyz nie?


Pn maja 21, 2018 8:40
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Marek_Piotrowski napisał(a):
Widzę, że brakuje argumentów - pozostaje Panu sarkazm.
Tymczasem Kościół jest zarówno szafarzem, jak i strażnikiem sakramentów.


Zaiste
Cytuj:
On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie. (...) Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; samiście nie weszli, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli". Lk 11 46;52


Pn maja 21, 2018 8:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Marek_Piotrowski napisał(a):
Jest budujące, że powoli przestaje się dopuszczać do Komunii Świętej "jak leci" (co banalizowało tę uroczystość). Rzeczywiście, skoro dla rodziców rzecz nie jest ważna, to trudno oczekiwać by była potem ważna dla dziecka...


Nieżyjący już ks. Jan Kaczkowski, doktor nauk teologicznych, bioetyk, założyciel hospicjum, pochodził z niepraktykującej, raczej niewierzącej rodziny. To jego babcia prowadziła go do kościoła i mówiła o Bogu. Na wstąpienie do seminarium zdecydował się po rozmowie ze spowiednikiem, gdy wstąpił do kościoła będąc na kacu. Zamiast piwa znalazł konfesjonał i mądrego spowiednika, który zobaczył, że młody człowiek nie znalazł pocieszenia w barze, ale w kościele. Pisał to sam o sobie, będąc już bardzo chorym. Pisał też, jak młodzi ludzie, których rodzice wypełnili wszystkie warunki by ich dziecko mogło przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej, przystępują do sakramentu Bierzmowania, i w obecności biskupa rezygnują z wiary. Ja sam, na religię chodziłem tylko w 7 letniej szkole podstawowej, bo później nie było warunków. Po przystąpieniu do Pierwszej Komunii Świętej, poszliśmy na plebanię na poczęstunek składający się z bułki z masłem i kawy zbożowej z mlekiem. Po przyjściu do domu, trzeba było ubranko ściągnąć, by nie zniszczyć bo będzie służyć młodszemu bratu. Moi rodzice nie chodzili ze mną na żadne nauki, ale codziennie razem z mamą klękaliśmy do pacierza, na który składał się także Dekalog, który brzęczy mi w uszach całe życie. Uważam, że jestem wierzącym katolikiem, i tak wychowywałem dzieci. Dziś, gdy jestem na przyjęciach komunijnych, zastanawiam się, czy w rozumieniu rodziców, a przede wszystkim dzieci, forma nie przerasta treści. Na wystawne przyjęcia przychodzą ciocie i wujkowie, którzy "są ze sobą", bez dzieci - bo po co, a także księża katecheci, którzy doskonale orientują się, kto z kim, podziwiają laptopy i inne prezenty. Ech... jestem już stary, i chyba nie bardzo wiem, co tu jest banalizowane.


Pn maja 21, 2018 9:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Marek_Piotrowski napisał(a):
Widzę, że brakuje argumentów - pozostaje Panu sarkazm.
Tymczasem Kościół jest zarówno szafarzem, jak i strażnikiem sakramentów.


Mówisz, że brakuje mi argumentów, proszę:
Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego". I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je. (Mk 10)

Jak widzisz, „szafarze” byli nawet przy Jezusie. Oni chcieli decydować wtedy i chcą to robić teraz. Zastanawiam się czy nie mają świadomości, czy może mają jakiś inny powód, by tako postępować.
Kościół jest szafarzem i szafuje na prawo i na lewo, jak każdy szafarz. Jakie argumenty ma szafarz nie dopuszczając dziecka do przyjęcia Jezusa, gdy ono tego pragnie? Ma w wieku 9 lat nawrócić ojca czy matkę bo mogło przystąpić do I Komunii?


Pn maja 21, 2018 9:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Łzawe, pozorne argumenty.
Tymczasem, jesli ksiądz nie dopuścił, to musiał mieć poważne wątpliwości co do wychowania chrześcijańskiego w rodzinie (zresztą mamy nawet ślad tego w liście otwierającym - matka nie mogła włączyć się w przygotowania, bo "jest aktywnym naukowo wykładowcą akademickim").

Powszechnym zjawiskiem jest koniec kontaktu z religią po przyjęciu Pierwszej Komunii (niekiedy - bierzmowania). Ale I Komunia być musi - bo koleżanki, bo sukienka, bo sąsiedzi muszą widzieć, bo dziecku będzie przykro.
Co to, zabawa jest?

Zacznijcie wreszcie szanować sakramenty i własną wiarę - inaczej nigdy nie będzie szanowana przez innych.

Pierwsza Komunia to nie magia - jeśli dziewczynka będzie chciała i będzie odpowiednia atmosfera w rodzinie, przystąpi do sakramentu póxniej. Jeśli nie - nie ma powodu by przystępowała.

agust napisał(a):
Dziś, gdy jestem na przyjęciach komunijnych, zastanawiam się, czy w rozumieniu rodziców, a przede wszystkim dzieci, forma nie przerasta treści. Na wystawne przyjęcia przychodzą ciocie i wujkowie, którzy "są ze sobą", bez dzieci - bo po co, a także księża katecheci, którzy doskonale orientują się, kto z kim, podziwiają laptopy i inne prezenty. Ech... jestem już stary, i chyba nie bardzo wiem, co tu jest banalizowane.
Podzielam to spojrzenie (choć powoli jakby się poprawiało, może dzięki albom zamiast super ubrań?)
Polecam bardzo dobry tekst na ten temat https://maurycyteo.wordpress.com/2018/0 ... t-w-ogole/

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 21, 2018 9:29
Zobacz profil WWW
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Marek_Piotrowski napisał(a):
Pierwsza Komunia to nie magia - jeśli dziewczynka będzie chciała i będzie odpowiednia atmosfera w rodzinie, przystąpi do sakramentu póxniej. Jeśli nie - nie ma powodu by przystępowała.

Twierdzi zwykly katolik

Cytuj:
Chociażby się nawet poprzedzało pierwszą Komunię świętą staranniejszym wykształceniem dzieci w religii i dzięki temu umożliwiało im dokładniejszą spowiedź, to jakiż z tego pożytek? Po pierwsze nie wszędzie tak się to dzieje, a potem, nigdy się już nie zdoła naprawić bolesnej utraty niewinności dziecięcej. A można by było jej zapewne zapobiec, gdyby dzieci posilały się Eucharystią od najwcześniejszych lat.

Twierdzi swiety papiez a potwierdzaja to jego nastepcy.

Co gorsza. Kosciol "robil" znacznie gorsze rzeczy z Sakramentem Eucharystii
Cytuj:
Pamiętając o tym. Kościół katolicki od samego początku starał się zbliżać dzieci do Chrystusa przez eucharystyczną Komunię świętą i udzielał im jej nawet w wieku niemowlęcym.
Dawano Komunię świętą już przy Chrzcie świętym, jak o tym świadczą przepisy prawie wszystkich ksiąg obrzędowych aż do wieku trzynastego.

http://www.armatabianca.org/pl/pierwsza ... go-piusa-x

A w tym wszystkim jest jeszcze dziecko, ktore Kosciol w osobie proboszcza odrzucil, bo rodzice "woleli" pracowac niz wypelnic skrupultanie prywatne oczekiwania proboszcza. Oczekiwania co do litery przypomne. Jaki tam byl duch, widzimy po owocach.

Co do pozniejszego przystapienia: u tego samego proboszcza czarno to widze. Ja bym, ze wzgledu na dziecko, nawet nie probowala. Na pewno poszlabym na rozmowe z zakonnikami (np kapucyni albo dominikanie) albo do biskupa z prosba o indywidualna Pierwsza Komunie sw.


Pn maja 21, 2018 9:49
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tymczasem, jesli ksiądz nie dopuścił, to musiał mieć poważne wątpliwości co do wychowania chrześcijańskiego w rodzinie (zresztą mamy nawet ślad tego w liście otwierającym - matka nie mogła włączyć się w przygotowania, bo "jest aktywnym naukowo wykładowcą akademickim").
Mógłbyś troszeczkę przybliżyć, co miałeś na myśli? Bo pozornie wydaje się, że siejesz tutaj jakiś antyintelektualizm.


Pn maja 21, 2018 9:53

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
zefciu napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tymczasem, jesli ksiądz nie dopuścił, to musiał mieć poważne wątpliwości co do wychowania chrześcijańskiego w rodzinie (zresztą mamy nawet ślad tego w liście otwierającym - matka nie mogła włączyć się w przygotowania, bo "jest aktywnym naukowo wykładowcą akademickim").
Mógłbyś troszeczkę przybliżyć, co miałeś na myśli? Bo pozornie wydaje się, że siejesz tutaj jakiś antyintelektualizm.
Zadziwiający wniosek.
Piszę o priorytetach.

A Kael jak zwykle nie na temat. Ja o szansie na szanowanie sakramentu przez odpowiednie środowisko rodzinne, a Kael wypowiedż papieża na temat przeciągania Pierwszej Komunii na później co do zasady, żeby najpierw wykształcić dzieci ;)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn maja 21, 2018 11:00
Zobacz profil WWW
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Czyli spelnienie prywatnej listy wymagan ksiedza jest wazniejsze niz praca zawodowa?
Bo prace mozna sobie ot tak, zmienic, a juz na pewno zajecia ze studentami poprzenosic jak wykladowcy (czyli proboszczowi) pasuje i juz jest czas na roraty, spotkania i inne pomysly.

Czy Sakrament Eucharystii jest wlasnoscia proboszcza?
Czy to dziecko do niego przystepuje czy rodzice?
A jesli dziecko, to jakie sa naprawde niezbedne i wystarczajace warunki przyjmowania Komunii sw? Pierwszej i kazdej innej? Wiara i zaangazowanie rodzicow?

Bo niedopuszczenie do pierwszej to zakaz przystepowania do kazdej.


Pn maja 21, 2018 11:08
Post Re: Dziecko katolickie bez Pierwszej Komunii Swiętej !
Marek_Piotrowski napisał(a):
Zadziwiający wniosek.
Też dlatego zapytałem, o co chodzi, bo ten wniosek wydał mi się nie bardzo pasujący do Twojego światopoglądu.
Cytuj:
Piszę o priorytetach.
Co piszesz o priorytetach? To że ktoś może mieć zajęcia wtedy kiedy ksiądz w imię „straży sakramentów” wymyślił sobie spotkanko do odbębnienia nie implikuje, iż nie wychowuje dziecka religijnie.
Cytuj:
A Kael jak zwykle nie na temat.
No Kael pisze właśnie na temat – wyszukała dokument, który w prosty sposób potępia to, co odwala tamten proboszcz. W odróżnieniu od tych, którzy nie piszą na temat i tłuką jakiegoś chochoła, który głosi, że „Kościół nie powinien stać na straży sakramentów”.


Pn maja 21, 2018 11:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL