Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 grzech 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 01, 2006 9:52
Posty: 33
Post grzech
podczas sylwestrowego wieczoru wypiłam za dużo jak na moje możliwości alkoholu. moj chlopak także, potem popełnilismy grzech nieczystości, (ale nie w pełnej wersji, że tak to ujmę)nie zdawalam sobie sprawy z tego co tak naprawdę robię. bardzo zaluję i wiem, ze czegoś takiego więcej nie zrobię. Dziś jest Nowy Rok i bardzo chciałabym przystąpić do Komunii, czy moge przyjąć Jezusa a wypowiadać się tego grzechu kiedy będe miała możliwość (dziś Księża w moim kościele nie spowiadają)
pozdrawiam
jubilo


N sty 01, 2006 11:02
Zobacz profil
Post 
Sprobuj moze jednak podejśc do księdza w twojej parafii i poprosic go o spowiedź. Nie powinien ci odmówić, to przecież jego zadanie
Nie wiem jak u Was, ale u mnie przed każda msza (15 minut) jest jakis ksiądz w konfesjonale


N sty 01, 2006 11:09

Dołączył(a): N paź 09, 2005 13:54
Posty: 226
Post 
Ksiadz ma obowiązek Cie wyspowiadać. Podejdź poproś, albo idź gdzie indziej( do innej parafii).

_________________
"Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia."


N sty 01, 2006 11:19
Zobacz profil
Post 
Jan Paweł II napisał(a):
"Tylko ten, kto ma szczerą świadomość, że nie popełnił żadnego grzechu śmiertelnego, może przyjąć ciało Chrystusa. Mówi to wyraźnie Sobór Trydencki, kiedy stwierdza, że «nikt, kto ma świadomość grzechu śmiertelnego, jakkolwiek żałowałby z tego powodu, nie może przyjąć świętej Eucharystii bez odbycia przedtem sakramentalnej spowiedzi» (...) Tak Kościół naucza również dzisiaj" .


Czyli prościej- grzech ciężki wyklucza przyjęcie Komunii. I nie ma tutaj mowy o wyspowiadaniu się później.
Belizariusz ma rację- nawet, jeśli księża nie spowiadają zwyczajowo, warto podejść do księdza po mszy i poprosić o pozostanie w konfesjonale.
A jeśli tak się nie da- spróbować w innym kościele.

P.S. Trudno osobom postronnym oceniać ciężar grzechu- nie wiedząc np. ile masz lat. Próbujesz się tłumaczyć brakiem świadomości spowodowanym nadmiernym spożyciem alkoholu... czyli 1 grzech próbujesz zmiejszać drugim grzechem... Nie powiem Ci, który był ciężki - to możesz rozstrzygnąć tylko w swoim sumieniu- ale skoro masz poważne wątpliwości, radziłabym Ci jednak poszukać spowiednika, a Komunię odłożyć do czasu spowiedzi.


N sty 01, 2006 11:20
Post 
No to co na ten temat pisze ks.dr M. Kaszowski

Kto może dostąpić przebaczenia wszystkich grzechów bez przystąpienia do sakramentu pojednania?

Jeśli ktoś nie zna sakramentu pokuty, ten może dostąpić odpuszczenia wszystkich, nawet najcięższych grzechów, o ile - pod wpływem łaski Bożej, o której może sam nic nie wiedzieć - pojawi się w nim szczery żal za grzechy, wypływający z miłości. Także osoba znająca sakrament pojednania może mieć przebaczone wszystkie przewinienia bez spowiedzi, jeśli nie ma okazji przystąpić do tego sakramentu, a szczerze, z miłości do Boga żałuje za swoje grzechy. Każdy, kto ma zamiar przystąpić do sakramentu pokuty w przyszłości, dostępuje przebaczenia wszystkich grzechów już w momencie, gdy — kierowany wielką miłością do Boga — żałuje za nie. Z tego względu ważne jest częste przepraszanie Pana za nasze przewinienia, np. przy wieczornej modlitwie, przez świadome odmawianie słów: „I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.


Jednak teraz zachodzi kolejne pytanie......czy powinno sie w takim wypadku przystapic do komunii? Czy moze jednak zaczekac do spowiedzi?

Wszystko jednak zostanie rozwiane w momencie gdy poprosisz księdza o spowiedz.....jeżeli tego nie zrobisz, to nawet żal doskonały ci nie pomoże.

Co do alkoholu....hmmmm nietrzeźwośc nie tłumaczy z grzechu w żadnym wypadku.


N sty 01, 2006 11:28

Dołączył(a): N sty 01, 2006 9:52
Posty: 33
Post 
jeśli chodzi o moj wiek to jestem pełnoletnia (mam 22 lata), z chłopakiem jestem od 2,5 roku i wiem, ze bez alkoholu taka sytuacja by nie zaistniala. Jednak zdaje sobie sprawę, że tak czy inaczej popełniłam grzech i nie próbuję się usprawiedliwiać. U mnie w parafii jednak spowiedz na pewno dzis nie bedzie mozliwa. przed Mszą Św. ksiądz nie spowiada (w tygodniu owszem, ale nigdy w niedziele czy święta), czasami w czasie mszy pojdzie do konfesjonalu, ale kościółek jest mały, straszny tłok, ścisk nawet wokół konfesjonału i to nie są dla mnie odpowiednie warunki do przystąpienia do skaramentu pokuty. dziękuję za odpowiedzi. spróbuję przystąpić do spowiedzi w sąsiedniej parafii.
pozdrawiam
jubilo


N sty 01, 2006 11:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Beli - a jakaż to niemożliwość, skoro można podejść i poprosić albo pójść jutro? :/ Nawet jeśli ktoś odmówi spowiedzi przed Mszą, to trudno uznać, że dla danej osoby jest ona niemożliwa.

Cytuj:
O świadomości i dobrowolności tak mówi Katechizm (1859-1860)

Grzech śmiertelny wymaga pełnego poznania i całkowitej zgody. Zakłada wiedzę o grzesznym charakterze czynu, o jego sprzeczności z prawem Bożym. Zakłada także zgodę na tyle dobrowolną, by stanowił on wybór osobisty. Ignorancja zawiniona i zatwardziałość serca nie pomniejszają, lecz zwiększają dobrowolny charakter grzechu.
Ignorancja niedobrowolna może zmniejszyć winę, a nawet uwolnić od ciężkiej winy. Nikt jednak nie powinien lekceważyć zasad prawa moralnego, które są wypisane w sumieniu każdego człowieka. Impulsy wrażliwości, uczucia mogą również zmniejszyć dobrowolny i wolny charakter winy, podobnie jak naciski zewnętrzne czy zaburzenia patologiczne. Grzech popełniony ze złości, w wyniku świadomego wyboru zła jest najcięższy.


Tak więc trzeba być w pełni świadomym że czyni się zło. Jednak jeśli ktoś z własnej winy nie wie, że dany czyn jest zły (tzw. ignorancja zawiniona) to niewiedza go nie usprawiedliwia. Podobnie jest w przypadku zatwardziałości serca. Dodajmy, że człowiek w ogóle musi być świadomy, że działa. Jeśli robi coś np. przez sen, to grzechu nie ma. Jeśli jednak robi to otumaniony narkotykami czy alkoholem to w zasadzie jest odpowiedzialny, bo doprowadził się do tego stanu świadomie... W zasadzie, bo nie można wykluczyć, że w poszczególnym wypadku wina będzie mniejsza...

Źródło cytatu: http://zapytaj.wiara.pl/?grupa=8&art=1063443047&dzi=0

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sty 01, 2006 11:35
Zobacz profil
Post 
Beli, w tym co napisałeś jedna rzecz jest ważna- niemożliwość przystąpienia do spowiedzi. Nie jest taką okolicznością fakt, że księża w danym kościele nie spowiadają akurat dzisiaj. Może nią być np. nieobecność księdza przez kilka lat w promieniu kilkuset km.
Jubilo ma sporo możliwości - prośba we własnej parafii, poszukanie w innym kościele ... i niekoniecznie dzisiaj.

jo_tka :)


N sty 01, 2006 11:38
Post 
......a co wy sie mnie czepiacie ba....kobity jedne ;) ;)...i to zara w Nowym Roku :D

Ja tylko cytowałem ksiedza.....swiecen nie mam...tu potrzebny ktos "zakoloratkowany" by dac odpowiedź.
Mnie sie nikt nie spowiada....no chyba, ze która by bardzo chciała, to jestem do usług...ale zaznaczam rozgrzeszenia nie dam ;);)

baranku.....jotko

Niemożność......no np. uparty ksiadz, który mimo prośby nie wyspowiada, no co? Nie zdażaja sie tacy?

Tutaj jednak widze, ze problem mamy z głowy....jubilo napisała, ze sprobuje w innej parafii.....ale jak tam tez trafi na upartych? To co ma po całej Polsce krązyć?


N sty 01, 2006 11:44
Post 
A jak wytłumaczyć taki fakt - podczas mszy św. spowiadał jeden kapłan, kolejka była dosyć długa, nie wszyscy zdążyli się wyspowiadać przed Komunią św.
Ksiądz wyszedł z konfesjonału i powiedzał, aby osoby czekające w kolejce przyjęły Komunię św, on wróci i wyspowiada ich.
Efekt był taki, że część osób podeszło do Komunii, a część uznała, że byłaby to swego rodzaju profanacja (takie zdanie miała moja kuzynka).
Ksiądz wrócił i wyspowiadał te osoby - raz jedyny spotkałam się z takim przypadkiem - niestety nie jestem do końca przekonana....


N sty 01, 2006 11:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
W takiej sytuacji:
Cytuj:
nieobecność księdza przez kilka lat w promieniu kilkuset km

raczej nie ma mowy o przyjmowaniu Komunii Świętej...

A poważnie - to również bardzo wiele innych sytuacji rzeczywistej niemożności, a nie niemożności wyspowiadania się akurat tu i teraz...

Beli - pójść jutro w normalnym terminie spowiedzi, albo się umówić na jakikolwiek najbliższy możliwy termin. Nie wierzę, że z uporem maniaka ktoś ją będzie odganiał od konfesjonału :? I nie ma czegoś takiego, że Komunia Święta się należy jak tylko się chce przyjąć...

Alus - nie wiem...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sty 01, 2006 11:45
Zobacz profil
Post 
jo_tka- może być możliwość przyjęcia Komunii, kiedy np. dotrą w tamte tereny zakonnice z konsekrowanymi Hostiami :) Ale to skrajny przykład.

KPK nawet absolucję generalną uzależnia od faktycznej fizycznej lub moralnej DŁUGIEJ niemożności przystąpienia do spowiedzi indywidualnej... przy czym czas krótszy niż miesiąc nie jest uznawany za długi ( o czym przypominał także J.P. II ). Tym bardziej nie ma możliwości odwrócenia kolejności przyjmowania sakramentów i przyjęcia Komunii bez wcześniejszej spowiedzi , jeżeli mamy grzechy cięzkie.

Alus, spowiednik może zezwolić na przyjęcie Komunii bez wcześniejszego rozgrzeszenia- ale może to zrobić tylko i wyłącznie spowiednik- nie można takiej decyzji podjąć samemu. A zatem najpierw trzeba poprosić księdza o spowiedź ( przy czym sama pośba o spowiedź nie jest równoznaczna z uzyskaniem takiego zezwolenia, nawet, gdyby kapłan spowiedzi akurat odmówił ..)

Znam to z własnej praktyki. Raz w życiu moja spowiedź musiała zostać podzielona na dwa dni . W pierwszym dniu nie otrzymałam rozgrzeszenia, ale pozwolenie na przyjęcie Komunii ... też miałam wątpliwości, ale wygrało posłuszeństwo spowiednikowi ( i myśl, że chyba wie, co robi :D )


N sty 01, 2006 11:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Dokończenie do Alus - dwa fragmenty...

Cytuj:
Jeśli idzie o trzecią formę sprawowania pokuty sakramentalnej, czyli absolucję zbiorową, stwierdza się większe umiarkowanie w jej stosowaniu tam, gdzie stała się ona częstą, jeśli nie jedyną, formą udzielania sakramentu pokuty i pojednania. Kongregacja jest uwrażliwiona na szczególne uwarunkowania duszpasterskie owych wspólnot, gdzie wobec braku kapłanów rozgrzeszenie zbiorowe okazuje się jedynym ratunkiem. Kongregacja nalega jednak na szanowanie obowiązujących przepisów, które ograniczają takie stosowanie do przypadków gravis necessitas - poważnej konieczności - precyzując jasno warunki i sposób postępowania.

http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/10/4.htm

I Kodeks Postępowania Kanonicznego
Cytuj:
Kan. 960 - Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami.

Kan. 961 -

§ 1. Absolucja wielu równocześnie penitentów bez uprzedniej indywidualnej spowiedzi, w sposób ogólny, nie może być udzielona, chyba że:

1° zagraża niebezpieczeństwo śmierci i brak czasu na to, by kapłan lub kapłani wyspowiadali poszczególnych penitentów;

2° istnieje poważna konieczność, a mianowicie kiedy z uwagi na liczbę penitentów nie ma dostatecznie dużo spowiedników do należytego wyspowiadania każdego z osobna w odpowiednim czasie, na skutek czego penitenci bez własnej winy muszą pozostawać przez długi czas bez łaski sakramentalnej albo Komunii świętej; nie jest uważane za dostateczną konieczność, gdy nie ma wystarczającej liczby spowiedników jedynie z powodu wielkiego napływu penitentów, jaki może się zdarzyć podczas jakiejś wielkiej uroczystości lub pielgrzymki.

§ 2. Wydawanie osądu, czy zachodzą warunki wymagane zgodnie z § 1, n. 2, należy do biskupa diecezjalnego, który wziąwszy pod uwagę kryteria uzgodnione z pozostałymi członkami Konferencji Episkopatu, może określić wypadek takiej konieczności.

Kan. 962 -

§ 1. By wierny ważnie korzystał z sakramentalnej absolucji udzielonej wielu penitentom jednocześnie, wymaga się nie tylko odpowiedniej dyspozycji, lecz również postanowienia, że we właściwym czasie wyzna grzechy ciężkie, których teraz wyznać nie może.

§ 2. Wiernych należy wedle możności pouczać, także z okazji przyjmowania absolucji generalnej, o wymogach określonych w § 1. Absolucję generalną powinno poprzedzić - nawet w niebezpieczeństwie śmierci - jeśli tylko czas na to pozwala, wezwanie do wzbudzenia przez każdego aktu żalu.

Kan. 963 - Z zachowaniem obowiązku, o którym w kan. 989, ten, komu zostają odpuszczone grzechy ciężkie przez absolucję generalną, powinien jak najszybciej przy nadarzającej się okazji odbyć spowiedź indywidualną, zanim przyjmie następną absolucję generalną, chyba że istnieje słuszna przyczyna.

http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytel ... 4t4r1.html

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N sty 01, 2006 11:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Alus napisał(a):
A jak wytłumaczyć taki fakt - podczas mszy św. spowiadał jeden kapłan, kolejka była dosyć długa, nie wszyscy zdążyli się wyspowiadać przed Komunią św.
Ksiądz wyszedł z konfesjonału i powiedzał, aby osoby czekające w kolejce przyjęły Komunię św, on wróci i wyspowiada ich.

No ale jak - Komunia na kredyt :?: Przed rozgrzeszeniem :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N sty 01, 2006 18:50
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr paź 12, 2005 13:48
Posty: 249
Post 
Mi kiedyś spowiednik powiedzial, ze jeśli ma się wielkie pragnienie przyjęcia Komunii, a nie ma mozliwości spowiedzi, to mozna iść, pod warunkiem postanowienia pójścia przy najbliższej okazji. Nigdy z tego nie skorzystałam. Może dlatego, że nie wiem, czy moje pragnienie było i jest wystarczajaco czyste, pochodzące z miłości do Boga, a nie by sobie humor polepszyć.

_________________
"Oto czynię wszystko nowe" Ap 21,5


Pn sty 02, 2006 23:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL