Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Dziewięć pierwszych piątków 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 22, 2005 12:46
Posty: 96
Post Dziewięć pierwszych piątków
Chciałabym poruszyć temat dziewięciu pierwszych piątków miesiąca, w które należy wyspowiadać się i przyjąć komunię św. Jaki to ma sens i co to daje ??


N sty 01, 2006 18:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Przyjąć Komunię świętą a nie wyspowiadać się... więc wystarczy że trwasz w stanie łaski uświęcającej. Ogólnie chodzi o obietnice Serca Jezusowego, objawione św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673-1675, by czczono Je jako symbol Jego nieskończonej miłości do ludzi.
    Obietnice Serca Jezusowego

    1. "Pan Nasz odsłonił... skarby miłości i łask dla tych osób, które Mu się poświęcą i ofiarują, a skarby te są tak olbrzymie, iż nie potrafię tego wyrazić...".

    2. " Boskie Serce jest ... pewnym schronieniem dla wszystkich biednych grzeszników, którzy zechcą tam się ukryć dla uniknięcia sprawiedliwości Boga..." - "Umieszczając ich na szczególnej liście Swego Serca Boskiego... Jezus zapewnia ich zbawienie..." - "Niszcząc panowanie szatana w duszach..., nie pozwoli zginąć żadnej z tych wszystkich, które Mu się poświęcą".

    3. "Nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego u tych wszystkich, którzy Mu się poświęcą i ofiarują z zapałem, przyniesie obfity owoc i dokona wielkiej przemiany wewnętrznej".

    4. W Sercu Jezusa "znajdą wszelką pomoc potrzebną w ich stanie...".

    5. Otrzymują "błogosławieństwo niebios we wszystkich swych przedsięwzięciach".

    6. Serce Jezusa będzie dla nich "ulgą w pracy", "mocą w słabości (i) najlepszym lekarstwem na wszelkie zło".

    7. Serce Jezusa będzie dla nich "pociechą w troskach, strapieniach i smutkach".

    8. "Jako źródło wszelkich dóbr... zaradzi wszystkim ich potrzebom", w pierwszym jednak rzędzie - duchowym.

    9. "W Tym Sercu Najświętszym znajdą miejsce ucieczki w ciągu całego ich życia".

    10. "Boskie Me Serce szczególnie w godzinę ich śmierci stanie się dla nich bezpiecznym schronieniem". - "Jakże słodko będzie umierać po życiu, w ciągu którego żywiło się czułe i ustawiczne nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego".

    11. "Pan Nasz ukazał... wiele imion Tam (w Sercu Swym) zapisanych za to pragnienie, z jakim pracują dla Jego Chwały i dlatego nie pozwoli nigdy ich stamtąd usunąć".

    12. Tzw. "Wielka Obietnica": "W nadmiarze Miłosierdzia Mego Serca obiecuję..., że wszechmocna Ma miłośc udzieli ostatecznej łaski pomocy wszystkim, którzy przystapią przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Św., tak iż nie umrą w Mojej niełasce, ani bez Sakramentów i że Boskie Me Serce będzie dla nich bezpiecznym schronieniem w ostatnim momencie (ich życia)".

Pozdrawiam :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N sty 01, 2006 19:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 09, 2005 13:54
Posty: 226
Post 
Ksiądz opowiadał nam, że parę razy się namacalnie przekonał, jak to działa rzeczywiście. Razu pewnego :buja: człoweik przez wiele lat nie chodzący do koscioła poprosil , żeby ksiądz do niego przyszedł przed Bożym Narodzeniem. Był starszy, ale nie jakis schorowany czy coś i zupełnie nawet zdrowy. Ale to taka miała byc rozmowa więc u niego w domu. W czasie tej rozmowy ksiądz dowiedział się, ze gdy był mały praktykował pierwsze piątki. Potem człowiek ten umówił się z księdzem na konkretny termin na spowiedź. Ksiądz przyszedł, wyspowiadał go. W nocy po spowiedzi człowiek umarł...

A zatem obietnica działa...

Innym znowu razem miał sytuacje, ze jechał autem i był wypadek. Zatrzymał się i udzielił namaszczenia, bo wozi ze sobą Oleje. To już jego przypuszczenie, ale twierdzi, ze być może i ten człowiek kiedyś praktykował pierwsze piątki...

_________________
"Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia."


N sty 08, 2006 11:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Przykład może i dobry, ale nie o to tu chyba chodzi. Bo nie w tym rzecz, żeby "odprawić" te dziewięć pierwszych piątków i ze spokojem związanym z ostatnią obietnicą, wyrzucić Boga ze swojego życia o nic się nie martwiąc, bo przecież obiecał, że doprowadzi wszystko do szczęśliwego zakończenia...

Praktyka dziewięciu piątków ma się łączyć z przybliżaniem do Boga, życiem w Jego łasce, wynagradzaniem krzywd wyrządzonych Jego Sercu. I nie w celu zapewnienia sobie ostatniej obietnicy, ale zminimalizowania prawdopodobieństwa odwrócenia się od Niego. Taki porządny początek porządnego życia... A wtedy ta Wielka Obietnica będzie jego naturalną konsekwencją.

Zresztą reszta obietnic dotyczy całego życia, a nie momentu śmierci - trzeba tylko chcieć ;)

Dlatego ja bym wolała przykład, w którym nasz bohater od Boga się jednak nie odwraca :))

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N lut 12, 2006 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 09, 2005 13:54
Posty: 226
Post 
Nie chodziło mi o to, gdyż to byłaby zuchwałość. Natomiast ten człwoeik odszedł od boga za pewne nie specjalnie w tym celu, tylko tak potoczyło się jego zycie, a Bóg pomimo tego okazał mu wierność.

_________________
"Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia."


Wt lut 14, 2006 10:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Ja to jak najbardziej rozumiem :)

Jednak zauważyłam, że często podchodzi się do tego bardzo niepoważnie - ja Tobie dziewięć piątków, a Ty mi Wielką Obietnicę. Nie dostrzega się tego, że jest to zaproszenie i bardzo dobra podstawa do przeżycia całego życia w łasce, a nie szczęśliwe uchwycenie Pana Boga za nogi ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt lut 14, 2006 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie chodzi o to, aby spowiadać się w pierwszy piątek.

Sensem jest to, aby wyspowiadać się tak żeby w pierwszy piątek przystąpić do Komunii.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt lut 14, 2006 23:52
Zobacz profil WWW
Post 
To ja mam przy okazji takie pytanie, może nie za bardzo tutaj pasuje ale...
Jak to jest z łaską uświęcającą? Chodzi mi o możliwość uzykania odpustu zupełnego. Czy jest to możliwe tylko zaraz po spowiedzi, bez żadnego grzechu lekkiego i żadnej niedoskonałości, czy też stan w jakim "normalnie" możemy przystąpić do Komunii (grzech lekki, niedoskonałości, zaniedbania)... :whoeva:


Śr lut 15, 2006 19:31

Dołączył(a): Cz gru 22, 2005 12:46
Posty: 96
Post 
koralinek napisał(a):
Jak to jest z łaską uświęcającą? Chodzi mi o możliwość uzykania odpustu zupełnego. Czy jest to możliwe tylko zaraz po spowiedzi, bez żadnego grzechu lekkiego i żadnej niedoskonałości, czy też stan w jakim "normalnie" możemy przystąpić do Komunii (grzech lekki, niedoskonałości, zaniedbania)... :whoeva:


Z Katechizmu dla bierzmowanych:

Cytuj:
89. Co to jest łaska uświęcająca?

Łaska uświęcająca to jest dar Boży, który daje nam życie nadprzyrodzone i czyni nas dziećmi Bożymi (jest to życie Boże w nas).

90. Kiedy po raz pierwszy otrzymaliśmy łaskę uświęcającą i przez co możemy ją utracić?

Łaskę uświęcającą otrzymaliśmy na chrzcie św., a możemy ją utracić przez grzech ciężki.

128. Pod jakimi warunkami możemy często przyjmować Komunię św.?

Komunię św. możemy często przyjmować, gdy:
a) mamy łaskę uświęcającą
b) czystą intencję (chęć zjednoczenia się z Panem Jezusem)
c) zachowany jest post eucharystyczny 1 godzinę.

129. Jakie są skutki dobrze przyjętej Komunii św.?

a) pomnaża łaskę uświęcającą
b) gładzi grzechy lekkie
c) pomaga walczyć z grzechem i jest zadatkiem zmartwychwstania


Śr lut 15, 2006 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Czyli jeśli popełniło się grzech lekki, ale przyjęło Komunię - to odpust można uzyskać :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr lut 15, 2006 21:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Oczywiście pod warunkiem, że ten grzech to była jednorazowa wpadka, a nie coś, co wynika z przywiązania do owego. Jak każdy pewnie wie, najtrudniejszym warunkiem odpustu zupełnego [a zarazem kluczowym do zrozumienia, czym taki odpust naprawdę jest] jest brak przywiązania do żadnego grzechu...

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr lut 15, 2006 23:33
Zobacz profil
Post 
O to mi chodziło, Dzięki za rozwianie wątpliwoście :biggrin:


Cz lut 16, 2006 7:07
Post 
Post przeniesiony

*Nati* napisał(a):
Piszę to tutaj, bo nie wiem, gdzie. Chciałabym odprawić 9 pierwszych piatków i mam następujące pytania:
Czy 9 pierwszych piątków odprawia się raz w życiu? Czy jesli z różych przyczyn losowych nie przystąpię w jakiś pierwszy piątk do komunii, to muszę zaczynaś od nowa?


I może odpowiem :)

1. Nowennę pierwszych piątków możesz odprawiać wielokrotnie
2. Wymagana jest ciągłość- przerwaną trzeba zacząć od nowa
Cytuj:
Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci.


Cz cze 07, 2007 9:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL