Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 17:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Eucharystia "na rękę" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
W takim razie księdzu też pozostają drobinki Hostii na ręce - i co Ty na to?
Mówisz o grzesznych rękach, że nie możesz nimi dotykać Pana. A czy możesz go dotykać grzesznymi wargami? Możesz na Niego patrzeć grzesznymi oczyma?Był już w XIII wieku taki nurt w Kościele, że ludzie uważali że są zbyt niegodni Pana. Ale przecież Jezus przyszedł właśnie do maluczkich


Pn maja 01, 2006 9:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Marcinie - to, że u Ciebie w parafii coś zmieniono, nie znaczy od razu, że jest tak wszędzie. U mnie bez problemu przyjmiesz Komunię na strojącą, jeśli wolisz - możesz klęknąć na klęczniku, a jeśli wolisz - "na rękę". I problemu nie ma.

Nie jest wyjściem, w momencie wprowadzenia (przywrócenia) Komunii "na rękę" automatyczne znoszenie poprzednio tradycyjnych form przyjmowania Komunii - na klęczkach choćby. Zresztą, jest o tym mowa w pierwszym lepszym opracowaniu o Komunii na rękę.

marcin_jarzębski napisał(a):
Ja grzesznik, który tymi niegodziwymi, brudnymi rekami grzeszę, dotykach brudnych rzeczy mam przyjąć Najswiętsze Ciało?

Aaa, a kapłan to jest święty, niepokalanie poczęty, bez grzechu i w ogóle - tak :?:
Brudne ręce... Nie wiem, jak chodzę do kościoła z czystymi. Prosty szacunek tego wymaga.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 01, 2006 9:27
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
Aaa, a kapłan to jest święty, niepokalanie poczęty, bez grzechu i w ogóle - tak Question


po ofiarowaniu darów kapłan dokonuje obmycia palcy - puryfikację.

Nie tylko u mnie w parafii, w całej diecezji warszawsko-praskiej, jeden ksiądz zachował stary sposób przyjmowania Komunii to go odwołami z parafii.
Nowe metody przyjmowania Komunii co najgorsze nie przyczyniają sie do wzrostu szacunku dla Najswiętszego Sakramentu, nie sprawiają że wierni częsciej chodza na Mszę, że liczniej uczestnicza na Mszy.
Okres po soborowy to nieustanny szantaż środowisk modernistycznych, niestety dochodzi do tego że niedługo będą misje nie do Rwandy, Konga tylko do Francji, Belgii etc.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 01, 2006 10:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 22, 2006 19:22
Posty: 60
Post 
o nie!!! Ty chcesz w ogóle znieśc komunię w kolejce?? Ja mam odwrotny problem, bo u mnie w parafii tylko w niedzielę jest kolejka, a w dni powszednie klęczniki. To jest dla mnie straszne...maksymalnie się przy tym rozpraszam i stresuję...
zamiast skupić się na tym że zaraz przyjmę Komunię to musze się rozglądać gdzie się zwolnią miejsca...potem dylemat, czy ustapic komus miejsca, czy wreszcie samemu klękać...dobra, klęcze...ktoś się jeszcze próbuje obok mnie wcisnąć na trzeciego...teraz nie mogę spokojnie się modlić, przygotowac do przyjecia komunii, bo musze wypatrywac kątem oka jak zbliża się ksiądz. Nigdy nie mogę wyczuc kiedy do mnie podejdzie, zawsze boję się że nie zdążę otworzyć ust. Najgorzej jak jest juz tuż tuż i nieoczekiwanie zmienia kierunek, albo stojac juz przede mną daje hostie innemu księdzu. Nie wiem nigdy co z oczami zrobić. Przyjęłam komunię - teraz od razu podrywac sie z klęcznika, czy chwilkę jeszcze klęczeć i blokowac ruch? Oczywiście po przyjeciu komunii trzeba się przepchać do ławek - przy okazji kogoś poszturchnę.
Strasznie dużo zamieszania przy takim rozdawaniu Komunii, nie znosze tego!! To wcale nie pomaga mi godniej przyjąć Komunii.


Pn maja 01, 2006 11:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 17:48
Posty: 23
Post 
Ja nie mam problemu jestem lektorem :D:D:D:D Ale jak tak patrze na ludzi "z góry" :) to rzeczywiscie sa problemy. Dlatego chodze czesciej na rano. Nie lubie z reszta jak sie na mnie ludzie patrza :D Czasami jestem w kosciele po cywilu i wtedy jak ide do komunii to poprostu zajmuje sie soba. Nie pcham sie - nich idzie ktos inny (ksiadz mi przeciaz nie ucieknie). Wydaje mi sie, że nie ma nic dziwnego, wszystko dzialo sie normalnie. Po tym poscie bede obserwowal ludzi :D.

_________________
Życie jest piękne o każdej porze dnia :):):)


Pn maja 01, 2006 12:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
Cytuj:
Ty chcesz w ogóle znieśc komunię w kolejce

nie, nie mam takiem mocy aby cokolwiek znosić. Ja chciałbym aby twie formy były fakultatywne, abym mogł bez obawy przysąpić do Komunii klęczac , gdy jest bardzo dużo osób procesyjnie. Ale gdy jest 10 osób to nie ma żadnego arguemnty na tryp procesyjny.

Cytuj:
To jest dla mnie straszne.


straszna jest Tradycja? Proponuje iśc do Ewangelików! przepraszam bardzo ale katolik lda któego straszne jest klęczenie chyba nie wie czym ono jest i czemu służy. Bóg się ponizył przed człowiekiem aby go zbawić a tu człowiek głosi że straszne jest oddać szacunek Bogu- zbawcy!

Cytuj:
zamiast skupić się na tym że zaraz przyjmę Komunię to musze się rozglądać gdzie się zwolnią miejsca...potem dylemat, czy ustapic komus miejsca, czy wreszcie samemu klękać...dobra, klęcze...ktoś się jeszcze próbuje obok mnie wcisnąć na trzeciego...teraz nie mogę spokojnie się modlić,


przepraszam ale kompletna bzdura. Ja po prostu gdy inni przyjmują Komunie ja klekam w ławce i sie modle i gdy widze że jest koniec wiernych chcących przystapic do Komunii wtedy idę...nie przepycham się, nie wierce w kolejce tylko po prostu czekam w ławcę.

Cytuj:
Nigdy nie mogę wyczuc kiedy do mnie podejdzie, zawsze boję się że nie zdążę otworzyć ust.

proponuje wizyte u psychologa...
Cytuj:
Strasznie dużo zamieszania przy takim rozdawaniu Komunii, nie znosze tego!!


komentarz zbyteczny. pani po prostu brzydzi się Tradycji

[/code]

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 01, 2006 12:06
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Marcinie. Podchodze procesyjnie i klękam :D Dla chcącego nic trudnego.
Na początku było mi głupio, bo jestem jedyny, który klęka. Ale już sie nie przejmuję.

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Pn maja 01, 2006 14:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
próbowałem, gdy juz miałem ukleknąć przychodzi paraliż i nie da się. Ale zaryzykuje i zobaczę reakcję księdza.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 01, 2006 16:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Tak to juz jest... jak tradycja bierze góre...
Ani w procesyjnym przyjmowaniu Komunii, ani w przyjmowaniu na rękę - nie ma niczego złego, niczego neiwłaściwego. więc o co wogóle te wszystkie dyskusje? Że dawniej tak było więc tak ma zostać? Ludzie często boją sie nowego, ale tradycja może się zmieniać


Pn maja 01, 2006 16:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 19, 2005 13:50
Posty: 10
Post 
Jeżeli chodzi o postawy na liturgii polecam OGÓLNE WPROWADZENIE DO MSZAŁU RZYMSKIEGO http://www.kkbids.episkopat.pl/wprowadzeniedoksiag/owmr/2.htm
Są tu wytłumaczone wszystkie gesty i postawy.
Jeżeli chodzi o postawę podczas komunii świętej, to owe przepisy tego nie precyzują.
Gesty i postawy ciała punkty 42 – 44
Chociaż w punkcie 86.
Cytuj:
Kiedy kapłan przyjmuje Najświętszy Sakrament, rozpoczyna się śpiew na Komunię. Ma on wyrażać duchową jedność komunikujących poprzez zjednoczenie głosów, ukazywać radość serca i w pełniejszym świetle objawiać wspólnotowy charakter procesji zdążającej na przyjęcie Eucharystii.


Postawa procesyjna, nie jest formą wygodnictwa, symbolizuje Kościół Pielgrzymujący i wprowadza do liturgii ład i umożliwia godne przyjęcie Ciała Chrystusa- jest to forma praktykowana przez pierwszych chrześcijan. Jest to postawa wyczekiwania
Postawa klęcząca jest dużo późniejsza – wyraża naszą skruchę i podkreśla małość wobec Tajemnicy Ofiary.
Sam moment przyklęknięcia –jest to oddanie chwały Bogu a nie akt skruchy !!! ten już był na samym początku liturgii- jest już po geście łamania chleba, na słowa : Oto Baranek Boży.... więc nie powinien być powtarzany podczas procesji (w praktyce przyklękamy przed plecami osoby stojącej przed nami), gdyż nie wnosi nowego znaczenia liturgicznego, a czasem wręcz przeszkadza innym wiernym.

Pytanie jaką formę postawy przyjąć po Komunii Świętej jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo i tu brak wytycznych.
Dość powszechną jest postawa klęcząca, ale moim zdaniem równie dobrze można stać, nie jest to mniej godna postawa, a wręcz według mnie bardziej teologicznie uzasadniona, bo oto przyjmując Jego Ciało, sam zostaję niesamowicie wywyższony dzięki Temu, Który w owym sakramencie przychodzi.
Poza tym jest to czas na włączenie się w śpiew całego Kościoła wysławiającego Pana i jeżeli on przedłuża się równie dobra może okazać się tu postawa siedząca – zasłuchania.

Czas osobistej adoracji następuje podczas sacrum silentium, jakie powinno być zachowane po czytaniach i po zakończeniu komunii a przed (gdzieniegdzie praktykowaną) pieśnią na Uwielbienie .
Polecam rozdział Milczenie w Liturgii http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/44/15.htm
Cytuj:
Zmiany liturgiczne Soboru Watykańskiego II znacznie uaktywniły zgromadzenie uczestniczących w liturgii i świadomie ograniczyły możliwość modlitwy osobistej w ramach liturgii na rzecz włączenia w jedną akcję liturgiczną całej wspólnoty. Jest to prawidłowy kierunek reformy, bo rozumiemy przecież, na czym polega liturgia: jest to akt (czyn) wspólny, Chrystusa z Kościołem, dla wspólnego dobra (chwały Bożej i uświęcenia ludzi). Nie może tu być zatem mowy o jakieś dwutorowości. Ale nie można także zapomnieć, że wspólnota nie przekreśla potrzeb jednostki. Bóg przychodzi do każdego pojedynczego człowieka, a konsekwencją tego jest uświęcenie zbiorowości.


Zawsze dziwił mnie fakt, dlaczego ministranci klękają po tym jak ksiądz wraca z puszką i otwiera tabernakulum i jeszcze te dzwonki..... :o o zgrozo.

Ważne jest aby gesty pomagały nam przeżyć właściwie liturgię a nie w niej przeszkadzały.


Pn maja 01, 2006 18:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Marcin, po prostu podchodzisz i przyklękasz.

Myślisz, że ksiądz nie udzieli Ci komunii :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 01, 2006 19:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 22, 2006 19:22
Posty: 60
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
straszna jest Tradycja? Proponuje iśc do Ewangelików! przepraszam bardzo ale katolik lda któego straszne jest klęczenie chyba nie wie czym ono jest i czemu służy. Bóg się ponizył przed człowiekiem aby go zbawić a tu człowiek głosi że straszne jest oddać szacunek Bogu- zbawcy!



dal mnie nie jest straszne samo klęczenie, tylko cała ta sytuacja która mnei abrdoz rozprasza. Może dlatego że też jestem po prostu przyzwyczajona do Komunii w procesji. Bo sądze że tu jednka wszytsko sie rozchodiz o przyzwyczajenie, a nie jakieś głębsze treści - również w Twoim Marcinie przypadku.
Dla mnie uklęknięcie przy przyjmownaiu Komunii to tylko gest, ważniejsza jest dla mnie postawa jaką mam w sercu. A ten sposób udzielania Komunii mnie rozprasza, przez co trudno mi się w srodku przygotować do przyjecia Ciała Pana Jezusa. A klęczę później, jak już wróce do ławki.

Bardzo ładnioe symbolikę tych gestów wyjasnil Angelus i do mnie jednak bardziej przemawia symbolika wyczekiwania i pielgrzymowania i tak to też odbieram.


Pn maja 01, 2006 19:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 11:49
Posty: 122
Post 
Uważam że przyjmowanie eucharystii w pozycji klęczącej uczy wiernych prawidłowej postawy czyli królewskiej\pokornej godności w stosunku co do eucharystii natomiast eucharystia na rękę przejawia tendencje obniżenia świętości. Tak samo jest w przypadku spowiedzi św. i konfesjonału a pokoi pojednań vel Luter :(


So lip 15, 2006 14:20
Zobacz profil
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
próbowałem, gdy juz miałem ukleknąć przychodzi paraliż i nie da się. Ale zaryzykuje i zobaczę reakcję księdza.


Spróbuj :-) Mnie jeszcze nikt za to pateną po łbie nie zdzielił, więc nie ma się czego bać ;-)


Pn lip 17, 2006 21:11
Post 
PYTANIE W TEMACIE:

Z jakich powodów
a) powrócono do komunii na rękę
b) wprowadzono "procesyjne" przyjmowane komunii
??

Nie jestem radykalnym wrogiem każdej zmiany, uważam jedynie, że zmiana ma czemuś służyć, a dla tych żadnego uzasadnienia nie widzę.


Cz lip 20, 2006 17:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL