Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Eucharystia "na rękę" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 20, 2006 16:23
Posty: 2
Post Eucharystia "na rękę"
Podczas Świąt Wielkanocnych wydarzył mi się przykry incydent, który zapamiętam do końca życia, mianowicie podczas gdy przyjmowałam Eucharystię (to była na tyle stresująca sytuacja, że nie mogę stwierdzić czyja to była wina), Hostia upadła na ziemię. Od tego momentu postanowiłam, że będę przyjmowała Komunię Świętą ‘na rękę’. Od trzech dni pieczołowicie się do tej chwili przygotowywałam, czytałam schemat ułożenia rąk, dlaczego ‘na rękę’ jakie są za jakie przeciw, że należy być dojrzałym w sferach wiary itd. Dzisiejszy dzień przeżywałam podobnie jak pierwszą Komunię, nim podeszłam do kapłana wszystko dokładnie sprawdziłam (ułożenie rąk) – lewą podtrzymuje prawa – znałam to na pamięć. Podchodzę do kapłana – to ważna chwila – pomyślałam
- Ciało Chrystusa
- Amen.
Wyciągnęłam dłonie. Czekałam, aż kapłan położy Chrystusa mi na dłonie- to miała być moja własna adoracja. Czekam, a Hostii jak nie było na mej dłoni tak nie ma.
- Przyjmij do ust!
W tym momencie sparaliżował mnie strach, że sytuacja z niedalekiej przeszłości powtórzy się ponownie. Dalej czekałam z wyciągniętymi dłońmi, nie wiedząc co teraz zrobić. Minęła jakaś dobra chwila nim ocknęłam się i pomyślałam, że za mną jeszcze też stoją ludzie. Nie widząc innego wyjścia, przyjęłam Komunię do ust.

Chciałabym wiedzieć dlaczego kapłan nie pozwolił mi przyjąć Komunii ‘na rękę’?

Chciałabym zasięgnąć jakiś rzetelnych informacji na ten temat bo od Mszy upłynęła dobra godzina a ja nadal zastanawiam się dlaczego się stało tak jak się stało


Cz kwi 20, 2006 18:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie masz podanego wieku. Generalnie jest zalecenie, aby KOmunii na rękę udzielać osobom dorosłym - przede wszystkim w sensie dojrzałości chrześcijańskiej, czyli już bierzmowanym. Byłaś już bierzmowana :?:

Inna rzecz, że są księża którzy uważają świeckich za niegodnych przyjmowania Komunii na rękę. Myślę (z tego, co widzę u siebie) że głównie starsi. Ale nie powinien nie podać Ci komunii na rękę, skoro stałaś i czekałaś, mając wyciągnięcie we właściwej pozycji ręce.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz kwi 20, 2006 18:55
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz kwi 20, 2006 16:23
Posty: 2
Post 
jak najbardziej byłam już bieżmowana


Cz kwi 20, 2006 19:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Tym bardziej więc nie rozumiem sytuacji...

Ksiądz powinien był podać Ci Komunię do ręki. To neid o niego należy wybór formy - skoro chcesz przyjąć Komunię do ręki, to powinien Ci jej udzielić.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz kwi 20, 2006 19:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
no nie do końca... wszystko zależy od tego czy w danej diecezji wprowadzono "na rękę" czy nie, jesli nie to ksiądz ma prawo wymagać obowiązujących norm w tejże diecezji. Sorki ale takie są przepisy...

Nie zależy to od danego księdza, szafarza, lecz od B-pa Diecezjalnego.

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Cz kwi 20, 2006 20:44
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ale czy biswkup diecezjalny mna prawo uniemożliwiać na terenie swojej diecezji przyjmowania Komunii w formie zaaprobowanej przez Watykan :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz kwi 20, 2006 20:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Jak to było z komunią na rękę przeczytaj tutaj
natomiast czy B-p może zakazać tego nie wiem

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Cz kwi 20, 2006 21:05
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 838
Post Re: Eucharystia ‘na rękę’
papaj napisał(a):
Chciałabym wiedzieć dlaczego kapłan nie pozwolił mi przyjąć Komunii ‘na rękę’?
Chciałabym zasięgnąć jakiś rzetelnych informacji na ten temat bo od Mszy upłynęła dobra godzina a ja nadal zastanawiam się dlaczego się stało tak jak się stało
Aby w danym kościele mozna było udzielać Komunii na rękę, ludzie powinni byc do tego przygotowani. Ksiądz pewnie też nie powinien być zaskakiwany niespodziewanym żądaniem. Ponadto Komunia na ręke jest połączona z obowiązkiem dla księdza: obserwowaniem i czuwaniem, aby Komunia została spozyta na miejscu. No, a co to praktycznie dla księdza oznacza, zwłaszcza jesli jesteś ładną dziewczynką...?


Śr kwi 26, 2006 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 23, 2006 22:01
Posty: 7
Post 
Mnie mimo wszystko troszeczkę dziwi ta sytuacja. Kiedyś moja koleżanka gościła u siebie Francuzkę z tzw. wymiany. W niedzielę wybrały się do kościoła na mszę świętą (dodam jeszcze, że było to ładnych parę lat temu, kiedy w Polsce nikomu do głowy nie przyszło, że Komunia Święta może być udzielana na rękę). We Francji nie przyjmuje się Komunii Św. do ust, więc kapłan bez problemu udzielił jej tej Komunii na rękę... A przecież nie mógł wiedzieć, że dziewczyna ta nie była Polką.

Wiele już było dyskusji na ten temat, ale teraz jakoś ta sprawa ucichła. W większości kościołów jest raczej "po staremu". Ja jestem przyzwyczajona do przyjmowania Komunii do ust, więc przyjmowanie jej na rękę nie jest dla mnie tak istotne :)

_________________
Radość będzie wszędzie, smutku już nie będzie tam, gdzie jesteś Ty :)


Cz kwi 27, 2006 0:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post Re: Eucharystia ‘na rękę’
Atimeres napisał(a):
papaj napisał(a):
Chciałabym wiedzieć dlaczego kapłan nie pozwolił mi przyjąć Komunii ‘na rękę’?
Chciałabym zasięgnąć jakiś rzetelnych informacji na ten temat bo od Mszy upłynęła dobra godzina a ja nadal zastanawiam się dlaczego się stało tak jak się stało
Aby w danym kościele mozna było udzielać Komunii na rękę, ludzie powinni byc do tego przygotowani. Ksiądz pewnie też nie powinien być zaskakiwany niespodziewanym żądaniem. Ponadto Komunia na ręke jest połączona z obowiązkiem dla księdza: obserwowaniem i czuwaniem, aby Komunia została spozyta na miejscu. No, a co to praktycznie dla księdza oznacza, zwłaszcza jesli jesteś ładną dziewczynką...?

No co oznacza?
jakby byłą brzydką dzieczynką, albo brzydkim chłopcem to można, a jak Bóg obdarzył uroda to nie?


Cz kwi 27, 2006 8:10
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 22, 2006 19:22
Posty: 60
Post 
kurcze, nie słyszałam nigdy wcześniej że tylko bierzmowani moga przyjmowac Komunię na rękę...kilka razy w życiu przyjęłam ten sakrament na rękę, a nie jestem jeszcze bierzmowana. czy to źle?


Cz kwi 27, 2006 16:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
I o to właśnie chodzi - niedoinformowani. Wielu księżom zależy na tym, aby komunia była przyjmowana w sposób tradycyjny - więc ani słowa o tym, kto i jak może ją przyjmować na rękę, nie było w niektórych kościołach mowy...

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz kwi 27, 2006 17:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 9:12
Posty: 21
Post 
Uważam, że stosób przyjęcie Ciała Chrzystusa zależy tylko od samego zainteresowanego. Nikt nie powinno mu się narzucać sposobu przyjmownia Komunni (nawet ksiądz). W moje parafi nikt nawet nie wspomniał o takiej możliwośći, a ludzi zmusza się (byłam tego świadkiem) do przyjmowania komunni do ust. Myśle, że nie o to chodzi. Każdy człowiek sam najlepiej wie w jaki sposób najlepiej przeżyje przyjecie Ciała Pańskiego i trzeba mu na pozwolić !!

_________________
Chwała Panu !!


N kwi 30, 2006 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 22, 2006 19:22
Posty: 60
Post 
tradycjonalisci tak sie gorsza jak ktos przekracza Prawo Kanoniczne w liturgii - bo sa nieposłuszni Kościołowi

ale jak juz Kosćioł ustali coś nie po myśli tradycjonalistów, to już nie ma powodu by byc posłusznym ustaleniom Kościoła...


N kwi 30, 2006 18:49
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
moja doświadczenie jest inne.
Od zawsze przyjmowałem Komunie na kolanach i do ust, pewnego dnia wszystko się zmieniło. Oto już nie moge przyjmowac Komunii na kolanach, jedynym sposobem jest sposób procesyjny. Co mam powiedzieć? Wielowiekowa tradycja, całe moje życie przestało się liczyć. Komuś zarzyczyło się Komunii na stojąco i ja nie mam wyboru.

[...] Komunia na reke to oznaka pychy i egocentryzmu. Ja grzesznik, który tymi niegodziwymi, brudnymi rekami grzeszę, dotykach brudnych rzeczy mam przyjąć Najswiętsze Ciało?
Brak mi słów. Praktyka ukazała że na ręku pozostają droginki Hostii, przypominam prawdziwego Ciała Chrystusa, który jest w najmiejszym okruszku. Z teologicznego pktu widzenia nie ma różnicy czy na ziemie upadnie cała Hostia czy mały okruszek. Fakt jest taki że upadnie całe Ciało Chrystusa.

[...] - proszę o trochę opanowania, nawet w najlepszych intencjach, jeśli mówisz o Najświętszym Sakramencie - jo_tka

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 01, 2006 0:24
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL