Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 18:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak powinien wyglądać konfesjonał :) 
Autor Wiadomość
Post Jak powinien wyglądać konfesjonał :)
Wszystkim , którzy się boją przysłowiowej " szafy" , proponuję temat z pogranicza architektury. Przyjrzyjmy się konfesjonałom, jakie można spotkać w Polsce i spróbujmy napisać, czemu taki nie ;) ( a może tak ? )

Cel tematu : znalezienie złotego środka - czyli opis naszego idealnego konfesjonału.

Na początek bardzo oryginalny konfesjonał z kościoła w Białowieży ponoć :D :
Obrazek

Wady ( moim zdaniem) :
- brak odgrodzenia od ludzi czekających w kolejce
- gałęzie drapiące po twarzy
- podest zdecydowanie za wysoki, za wąski i za szorstki ( możliwość wbicia się drzazg, podarcia rajstop ).
- uwagę skupia niezwykła forma - to może sprzyjać rozproszeniu.

Zalety:
BRAK


N maja 07, 2006 13:22

Dołączył(a): Pt lip 15, 2005 9:12
Posty: 21
Post 
Moim zdaniem, nie ważny jest wygląd konfesjonału. Najważniejsza jest przecież, chęc wyspowoadania sie i poprawy życia. To czy bedziemy się spowiadać w tradycyjnym, nowoczesnym konfesjonale czy może w zakrystji lub innym pomieszczeniu.nie powino mieć znaczenia. Dla mnie przynajmniej nie ma. Nie ważna jest oprawa tylko żal człowieka i chcę porawy. Jeśli człowiek to ma nie powiniem mu przeszkadzać konfesjonał.

_________________
Chwała Panu !!


N maja 07, 2006 14:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Standardowy obrazek w polskich kościolach to

Obrazek

albo

[...]

Obrazek


Wg mnie - im mniejsza bariera między księdzem a penitentem, tym lepiej.

Proszę o wklejanie 1 obrazka i komentarz do niego. Tutaj mamy rozmawiać, nie tylko ilustrować.
baranek

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N maja 07, 2006 17:28
Zobacz profil WWW
Post 
Ja bym jednak prosiła, żeby wklejać po 1 obrazku i obowiązkowo dodawać komentarz. Proszę więc o decyzję, który zostawić :clever:


N maja 07, 2006 17:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
na pewno taki który spowoduje "samotnie" w której mozna w spokoju się wyspowiadać
taki który odgradza nas od innych ludzi i nie sprzyja słuchaniu,podsłuchiwaniu tego co się ma do powiedzenia księdzu
u mnie w kościele akurat sa takie konfesjonały i myślę,ż gdyby nie to, to raczej by mnie nie widzieli księża zbyt czesto na Mszy Św i wogóle w konfesjonale...

grunt to także zrobienie tak konfesjonału lub umieszczenie go tak by ludzie nie mogli stać w kolejce przy samym spowiadającym się

w różnych kościołach dosłownie siedzący w ławce może sobie posłuchac księdza i penitenta...
to troche jakby nie w te strone...

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


N maja 07, 2006 17:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Takie konfesjonały - jakby ławeczka z deseczką i ksiądz siedzący przy tym - to średni pomysł... Spowiedź taką w całym kościele słychać.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N maja 07, 2006 17:43
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So cze 14, 2003 20:13
Posty: 377
Post 
Najlepiej osobny pokoik z klęcznikiem. Penitent nie czuje wtedy na plecach oddechu- zniecierpliwionej nieraz- kolejki. Zamykane pomieszczenie niweluje stres związany z odpowiednią artykulacją głosu- mniej trzeba się pilnować, żeby cichy szept nie stał się szeptem scenicznym.
Z drugiej strony konfesjonał-szafa, do której penitent wchodzi i zamyka za sobą drzwi, zwłaszcza jeśli nie wpada do srodka ani promyk światła, działa na mnie klaustrofobicznie :x

[...]

pozdrawiam- kawa

A ja stanowczo proszę o wypowiedzi NA TEMAT. Fragmenty postów zostały przeniesione:
viewtopic.php?p=153769#153769
baranek


N maja 07, 2006 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 22, 2005 23:45
Posty: 3638
Post 
ToMu racja to niezłe przegięcie jak na nasze czasy
zresztą kiedys były spowiedzi ogólno głosne bym je nazwał w dawnych czasach :D
nie mieli lekko nie ma co :lol:

ale dzis wpływ niemały maja młodzi ludzie na kształt konfesjonałów
bo to widać jak się odradza religijne jednak było nie było życie
choć zmierza troche w strone nie tej cywilizacji którea bym chciał tu widzieć ale zapewne się wyostrzy jak bedzie zderzenie kilkuletnie z rzeczywistościa w KK :P

co do pokoików to bym wolał by nie było to tak przeprowadzane bo widziałem taka kolejke przed świętami
i
w zyciu bym nie poszedł do spowiedzi przed tamtymi świetami gdybym nie poszedł na szczęście wczesniej...

_________________
Niech żyje cywilizacja łacińska !!!

więc śpiewaj duszo ma... BÓG JEST MIŁOŚCIĄ...


N maja 07, 2006 21:21
Zobacz profil
Post 
Przypomnę- temat dotyczy wyglądu konfesjonału, a nie spowiedzi poza ( pokoik + krzesła). Wszelkie posty nie na temat będą usuwane w całości.


N maja 07, 2006 21:28
Post 
Bardzo dobre są takie konfesjonały jak np. u Jezuitów w krakowie. Niby zwykły, ale boki (dla penitenta) są osłonięte, tworząc wnękę. Całość jest wpuszczona jakby w ścianę. Poza tym można zobaczyć, kto spowiada. Wg. mnie jest to też istotne - zdarza się trafić na "dziadka", który wręcz uniemożliwia wyznanie grzechów prowadząc ciągły monolog.

Klaustrofobiczne są u Kapucynów (te ze światełkami) :D [/list]


Pn maja 08, 2006 11:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 13, 2004 4:57
Posty: 441
Post 
Znalazłam to w goglach, ale jak się w takim czyms spowiadać???? :-D Dziwaczny nieco...
Obrazek
Ten konfesjonal znajduje się w Church of St. Columba, St. Paul, Minnesota

_________________
Obrazek


Pn maja 08, 2006 12:38
Zobacz profil WWW
Post 
Eee. A gdzie tam wchodzi ksiądz i penitent ? :shock: :D


Pn maja 08, 2006 16:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Juz ktos tu zwrocil uwage, ze budowa konfesjonalu nie jest najistotniejsza sprawa w Sakramencie Pokuty i Pojednania, niemniej rzeczywiscie jego architektura i umiejscowienie powinny dac penitentowi pewien komfort psychiczny, ze to, co sie dokonuje w konfesjonale, jest wylacznie sprawa tylko pomiedzy Bogiem i nim samym. U moim kosciele parafialnym konfesjonaly umieszczone sa z tylu kosciola i sa one zbudowane tak, ze penitet bedac we wnatrz ma mozliwosc wyboru spowiedzi zza kratek w pozycji kleczacej lub siedzac na wprost kaplana twarza w twarz. Mysle, ze jest to idealne rozwiazanie, bo stwarza warunki kazdemu, kto tylko ma pragnienie przystapienia do tego sakramentu.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Pn maja 08, 2006 17:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Ktoś, gdzieś wspomniał, że jakiś ksiądz ze Szczecina wpadł na pomysł umieszczania na konfesjonale czerwonego koguta, który wskazuje chętnym do obnażenia swojej duszy, gdzie jest dyżurujący spowiednik.
Podobno pomysł ten rozlewa się już na cały Kraj. Jednak w tych kościołach, w których bywam w Warszawie, nie spotkałem się z tym wynalazkiem.
Uważam go za znakomity. Tyle tylko, że ten kolor koguta może budzić niewłaściwe skojarzenia. Psychologia mówi, że czerwień może budzić agresję. Lepszy byłby błękitny - w kolorze nieba. Kolor uspokajający, pobudzający do zadumy. A to chyba jest potrzebne przy spowiedzi. Poza tym nie powinna to być lampa typu policja/erka, nawet w miniaturze, lecz raczej jakiś stylizowany lampion.

Druga sprawa. Z opowiadań wiem, że wielu grzeszników (lub takich, którzy wyobrażają sobie, że przeokropnie grzeszą) ma problemy - wiadomo, wagary na katechezie - z identyfikacją, nie tylko wagi, ale samych grzechów (co jest, a co nie jest). Być może dla takich osobników przydatne byłyby przed konfesjonałem jakieś materiały pomocnicze. Np. diagram, plakat. Lub nawet jakaś broszura (najlepiej na trwale umocowana np. na łańcuszku, by ktoś zaraz nie dziabnął).

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pn maja 08, 2006 18:29
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Odnośnie "koguciego" wymysłu - czy idziemy się spowiadać do kościoła, czy konfesjonał stoi w kurniku albo zagródce :?: Przecież to jest śmieszne...

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 08, 2006 19:51
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL