Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jak powinien wyglądać konfesjonał :) 
Autor Wiadomość
Post 
Ten kogut chyba nie miał wiele wspólnego z drobiem :D

W łagiewnikach są takie lampki. Tam jest kilkadziesiąt konfesjonałów, więc sygnalizują gdzie jest ksiądz. A u kapucynów - Światełko czerwone - "Proszę Czekać" , zielone - "Proszę wejść" :D


Pn maja 08, 2006 20:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Aaa, rozumiem że "kogut" o którym Stanisław napisał - chodzi o lampkę sygnalizującą konfesjonał, gdzie dyżuruje spowiednik :?:

Dopiero teraz skojarzyłem :)

Na przyszłość proszę o bardziej konkretne sformułowania :P coby nie było wątpliwości, o czym jest mowa.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 08, 2006 21:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
szalony napisał(a):
Ten kogut chyba nie miał wiele wspólnego z drobiem :D

W łagiewnikach są takie lampki. Tam jest kilkadziesiąt konfesjonałów, więc sygnalizują gdzie jest ksiądz. A u kapucynów - Światełko czerwone - "Proszę Czekać" , zielone - "Proszę wejść" :D

No wlasnie, piszac o konfesjonale w moim kosciele parafialnym zapomnialam o tych swiatelkach, ale widac, ze to zwyczaj kapucynow na calym swiecie. :D To zielone swiatelko tez ma swoje wymowe: "Nie zwlekaj, Ja czekam." :)

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Wt maja 09, 2006 2:51
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 07, 2006 16:00
Posty: 17
Post 
te wszystkie zdjęcia jakieś przytłaczające i przygnębiające, nie ma czegoś a'la ogród, może niekoniecznie cały konfesjonał w bluszczu, ale jakieś zielone drzewka obok, czy coś...
No tak, żeby zachować klimat pewnej izolacji, ale żeby tez jakoś przytulniej było
I błagam, bez tej folii na kratkach konfesjonału, wiem, wiem, ktoś mógłby mówiąc zbyt spontanicznie napluć niechcący, albo może przyjść ktoś z nieświeżym oddechem, ale to jakieś straszliwie odrażajace mi się wydaje tak mówić do folii


Wt maja 09, 2006 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Jak dla mnie ideal to konfesjonaly u oo. Dominikanow w Krakowie. Niestety na razie nie mam zdjecia.

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Śr maja 10, 2006 6:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
Dlaczego wg Ciebie jest on idealny???? :shock:


Śr maja 10, 2006 8:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Bo sa piekne i swietnie mi sie w nich spowiada.

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Śr maja 10, 2006 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 7:31
Posty: 555
Post 
To bardzo subiektywna ocena. na tej samej zasadzie mogłabym stwierdzć, że dla mnie prawie ideałem jest konfesjonał u oo. Franciszkanów w Krakowie ;-)


Śr maja 10, 2006 9:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 09, 2006 6:36
Posty: 93
Post Re: Jak powinien wyglądać konfesjonał :)
baranek napisał(a):
Wady ( moim zdaniem) :
- brak odgrodzenia od ludzi czekających w kolejce
- gałęzie drapiące po twarzy
- podest zdecydowanie za wysoki, za wąski i za szorstki ( możliwość wbicia się drzazg, podarcia rajstop ).
- uwagę skupia niezwykła forma - to może sprzyjać rozproszeniu.

Zalety:
BRAK

Można na to patrzeć z innej strony: gałęzie i szorstki podest to pokuta, która zaczyna się już na początku spowiedzi i zmusza do większej pokory.
Brak odgrodzenia załatwia właśnie niezwykła forma, bo ludzie czekający w kolejce nie usłyszą spowiadającego się (jeżeli o to chodziło), tylko będą się gapić na dzieło...

_________________
Memento mori...


Śr maja 10, 2006 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 14, 2006 19:49
Posty: 12
Post 
Ten konfesjonał z Białowieży moim zdaniem jest bardzo oryginalny i widać w jego formie artystyczną rękę, spod której wyszedł :) ale musi być zarazem strasznie "niepraktyczny" (odnośnie tego, co napisał Baranek).
Generalnie najbardziej mi odpowiadają konfesjonały typu "szafa" (najlepiej tak ustawione, żeby do ludzi w kolejce nie dolatywały żadne szczegóły). Przyznam, że takich, gdzie penitent zamyka za sobą drzwi, w PL nie widziałam.
Strasznie mnie mierzi, jak ksiądz zapala światło w konfesjonale... w naszej parafii jest jeden ksiądz, który to uparcie praktykuje. Spowiadający się czuje się jak na przesłuchaniu na policji ;)
"Deseczka i ławeczka" - jestem przeciw. To samo ze spowiedzią w warunkach "domowych", bez konfesjonału - kojarzy mi się z operacją na żywca... ;)


Cz maja 18, 2006 13:34
Zobacz profil
Post 
Makenzen napisał(a):
(...)
Generalnie najbardziej mi odpowiadają konfesjonały typu "szafa" (najlepiej tak ustawione, żeby do ludzi w kolejce nie dolatywały żadne szczegóły).


Obrazek

Takie mogą być ? ;) Dla mnie jest to dość ciekawe rozwiązanie- można wygodnie usiąśc i nie ma problemu z dłuższą spowiedzią, a zarazem mamy szybę, która chroni przed dźwiękiem i zapewnia spokój - w sensie, że nikt się nie dobija - ale nie chroni nas przed roproszeniem.


Cytuj:
Przyznam, że takich, gdzie penitent zamyka za sobą drzwi, w PL nie widziałam.


Kapucyni w Lublinie i Krakowie. ( i na pewno gdzieś jeszcze ;) )


Cytuj:
Strasznie mnie mierzi, jak ksiądz zapala światło w konfesjonale... w naszej parafii jest jeden ksiądz, który to uparcie praktykuje. Spowiadający się czuje się jak na przesłuchaniu na policji ;)


Pomyśl o osobach chodzących do spowiedzi ze ściągą .. dla których brak światła jest czymś złym ;)

Obrazek

A tu mamy bez folii ;) i z " pełnym widokiem" - zarówno kapłana jak i penitenta. Niedogodnością jest brak stopni do klęczenia.


Cz cze 15, 2006 9:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 14, 2006 19:49
Posty: 12
Post 
baranek napisał(a):
Pomyśl o osobach chodzących do spowiedzi ze ściągą .. dla których brak światła jest czymś złym ;)

Można sobie przyświecić komórką ;)
No, ale mniejsza z tym. Niezły ten konfesjonał na zdjęciu z Twojego ostatniego posta, Baranku :) wymowna forma (żelazne kraty) i perspektywa klęczenia na gołym betonie - klimat pokutny jak w mordę strzelił ;) fajny, podoba mi się.

_________________
Jezus jest Panem


Pt cze 16, 2006 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Makenzen poświecić to chyba można oczami ;) a co do klimatu to mi się bardziej z więziennym kojarzy... na całe szczęśćie to misje gdzieś głęboko w afryce - wiadomo tam gorąco to musi być przewiewny ;) :D ;)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt cze 16, 2006 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 14, 2006 19:49
Posty: 12
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
poświecić to chyba można oczami ;)

A, to swoją drogą ;)

_________________
Jezus jest Panem


So cze 17, 2006 9:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL