Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 skrupulactwo a DDA 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 14, 2006 19:49
Posty: 12
Post skrupulactwo a DDA
Jestem DDA (ci, co jadą na tym samym wózku, wiedzą o co chodzi ;) ) i borykam się (teraz może nieco mniej niż kiedyś, ale jednak) z problemem skrupulanctwa w związku ze spowiedzią. Zastanawiam się, czy to przypadkiem nie jest "zasługą" tego, że jestem DDA, innymi słowy - czy u innych DDA też często-gęsto pojawia się taki problem? Wiadomo, że jedną z typowych cech DDA jest perfekcjonizm, nadodpowiedzialność (lub przeciwny biegun - kompletna nieodpowiedzialność) i ogromnie poważne traktowanie siebie, czego wyrazem teoretycznie może być skrupulanctwo.
Co o tym sądzicie (Prawdę powiedziawszy, nie zdziwię się specjalnie, jeśli nikt nie odpowie... wszak przyznanie się do pewnych obciążeń na forum bywa cokolwiek ryzykowne)?


Pt maja 19, 2006 19:05
Zobacz profil
Post 
DDA to inaczej "Dorosłe Dziecko Alkoholika"


So maja 20, 2006 0:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 14, 2006 19:49
Posty: 12
Post 
Toć przecie wiem :)


So maja 20, 2006 20:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Perfekcjonizm i skrupulactwo przy spowiedzi może być wynikiem różnych dysfunkcji w rodzinie pierwotnej. Tylko co Ci przyjdzie z tej wiedzy?
Jakie to ma znaczenie, czy jesteś DDA, czy DDD, czy jeszcze jakoś inaczej. Po prostu trzeba uznać swoją bezsilność wobec problemu, powierzyć go Bogu i zacząć odpuszczać sobie. :D

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


N maja 21, 2006 5:14
Zobacz profil WWW
Post 
Makenzen napisał(a):
Toć przecie wiem :)


Ale inni mogą nie wiedzieć, to rozszyfrowałem skrót, żeby wiedzieli :).


N maja 21, 2006 12:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 14, 2006 19:49
Posty: 12
Post 
Kyllyan napisał(a):
Tylko co Ci przyjdzie z tej wiedzy?

Sam fakt, że coś wiem. A już samo to ma dla mnie wartość. Każdy problem ma w czymś swoje źródło i lubię znać mechanizmy wywołujące różne działania. Ot co.


N maja 21, 2006 20:26
Zobacz profil
Post 
Skrupulanctwo wynika z tzw.fałszywego poczucia winy (nie mylić z wyrzutami). To fałszywe poczucie winy to przekonanie,że za sytuację np.w rodzinie my sami ponosimy winę mimo iż nie wynikła ona z naszej winy.Przekłada się to na sfery naszego osobistego życia powodując,że z błahego powodu mamy wyrzuty sumienia. Jak to usunąć ? Tylko silna wiara i modlitwa może to usunąć.
Można też porozmawiać o tym z księdzem ale tak poza spowiedzią.Pomocna będzie również wspólnota działająca przy parafii:np.Odnowa w Duchu Świętym,Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży czy inna.W tych wspólnotach powinien być duszpasterz,który pomoże rozwikłać tą sytuację.


Wt wrz 12, 2006 15:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL