Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pomoc w chrzcie mojego dziecka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:58
Posty: 5
Post Pomoc w chrzcie mojego dziecka
Witam
Mam wielki problem,bardzo chcę ochrzcić swojego syna.
Niestety nie mam ślubu kościelnego i ks.proboszcz odmówil udzielenia tego sakramentu mojemu dziecku,ponieważ stwierdzil iż: najpierw ślub potem chrzest.
Niestety jest problem taki iż mój konkubent sam nie wie czy był ochszczony,ja nie mogę porozumieć się w tej sprawie z jego rodziną,ponieważ każdy milczy.Dla mnie jest to wielki problem,ponieważ jestem wychowana w rodzinie katolickiej,jest mi cięzko życ z tym iż nikt nie rozumie że bardzo pragnę chrztu mojego dziecka,chodzę z dzieckiem do kościoła, umię sie pięknie modlic a nikt nie chce nam pomóc.
Bardzo proszę o pomoc

_________________
renata:)


Wt paź 10, 2006 21:10
Zobacz profil
Post 
Rozumiem, że niepewność odnośnie chrztu konkubenta jest przeszkodą do zawarcia przez Was małżeństwa ?
Możesz porozumieć się z proboszczem parafii , w której urodził się konkubent, ponieważ przypuszczalnie tam był chrzest- a wzmianka o tym będzie w Księdze Chrztów.
A co z innymi sakramentami, np. I Komunią ?


Wt paź 10, 2006 21:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
renatasteczkowska napisał(a):
Mam wielki problem,bardzo chcę ochrzcić swojego syna. Niestety nie mam ślubu kościelnego i ks.proboszcz odmówil udzielenia tego sakramentu mojemu dziecku,ponieważ stwierdzil iż: najpierw ślub potem chrzest.
A spytałaś księdza w jaki sposób i z kim twoje dziecko ma wziąć ślub ;-)
A poważnie: nie ma prawa odmówić.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Wt paź 10, 2006 21:15
Zobacz profil
Post 
filippiarz- poważnie : w niektórych przypadkach ma prawo odmówić.


Wt paź 10, 2006 21:16

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:58
Posty: 5
Post Pomoc w chrzcie mojego dziecka
chodzi oto że on nie ma chyba żadnych sakramentów,naprawde nie mam kogo nawet sie zapytać w tej sprawie


Wt paź 10, 2006 21:19
Zobacz profil
Post 
Zacznij więc od parafii Jego urodzenia. Potem będziemy myśleć dalej ;)


Wt paź 10, 2006 21:30
Post 
Przyznam się, że z prawa kanonicznego to nie jestem za mocna (a w zasadzie to jestem prawie zupełnie zielona ;-) ) ale istniej w nim (w Prawie Kanonicznym) taki zapis:

Kan. 869 -
§ 1. W razie wątpliwości, czy ktoś został ochrzczony albo czy chrzest był ważnie udzielony, istniejącej mimo przeprowadzenia rzetelnych badań w tej sprawie, chrztu należy udzielić warunkowo.

Może miech on spróbuje porozmawiać o tym z proboszczem lub z jakaś inną kompetentną osobą. Jesli nie wie czy jest ochrzczony i nie da się tego ustalić być może będzie można skorzystać z tego przypadku.


Wt paź 10, 2006 21:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
Rozmowa z kompetentną osobą to dobry pomysł. Ale też niech jednocześnie spróbuje to ustalić, by wiedzieć czy się da czy też się nie da ustalić. Najlepiej - tak jak radzi baranek - zacząc od parafii, w której się urodził.

Za to co do odmowy chrztu to chyba może ksiądz odmówić, ale tylko do czasu ustania przyczyny odmowy.


Wt paź 10, 2006 21:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
W momencie, gdy chodzi o pierwsze dziecko związku niesakramentalnego - panuje niepisany zwyczaj, że powinien ksiądz chrztu udzielić.

Co innego - gdyby to było już kolejne, a wy dalej bez ślbu bylibyście, wtedy na pewno by odmówił.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt paź 10, 2006 21:57
Zobacz profil WWW
Post 
Mama mojego kolegi, ponieważ była rozwódką związaną z innym mężczyzną (nie mężem) gdy nie mogła uzyskać chrztu dla swojego dziecka pojechała do sąsiedniej parafii i tam bez problemów ochrzciła dziecko.


Wt paź 10, 2006 22:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
baranek napisał(a):
filippiarz- poważnie : w niektórych przypadkach ma prawo odmówić.
Chmm, skoro ma obowiązek chrzcić (jeśli są żywe) poronione płody, to czemu normalnego dziecka nie może?

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Śr paź 11, 2006 12:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
Sytuacja poronionego płodu, który żyje - co do niebezpieczeństwa śmierci - jest inna aniżeli "normalnego dziecka" (w razie niebezpieczeństwa śmierci ochrzcić może każdy). Natomiast ksiądz w zwykłych warunkach (gdy nie ma zagrożenia życia) ma obowiązek - zgodnie z kan. 868 Kodeksu Prawa Kanonicznego - upewnić się, że istnieje uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowywane po katolicku. Wówczas ma też prawo odłożyć chrzest do czasu ustania przyczyny (czyli np. zawarcia związku sakramentalnego).

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


Śr paź 11, 2006 13:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Dziękuję aprylko.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Śr paź 11, 2006 13:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:58
Posty: 5
Post Pomoc w chrzcie mojego dziecka
Dziękuje za pomoc wszystkim,zacznę od parafii w którejojciec dziecka mojego sie urodził.


Śr paź 11, 2006 16:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:58
Posty: 5
Post Pomoc w chrzcie mojego dziecka
Tak jak myślałam tak się stalo,nawet dokładnie nie wiem z jakiej parafii pochodzi mó mąż gdyż moi teściowie nie chca mi powiediec gdzie wcześniej mieszkali.Dzwoniłam do wielu parafii,i nikt nie chce udzielić mi pomocy przez telefon.Mój mąz pochodzi z centralnej Polski a ja jestem 200 km od tego miejsca,nie daje już rady z telefonami,natomiast aby tam pojechać to moge zapomniec bo potrzebowałabym paru dni wolnego,niestety nie jest to możliwe.Prosze pomóżcie w inny sposób bo już nie mam sił.

_________________
renata:)


Pn paź 30, 2006 21:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL