Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 16:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 233 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 16  Następna strona
 Maryja jest pośredniczką czy nie jest? 
Autor Wiadomość
Post Re: Medziugorje
Barnaba napisał(a):
Protestanci to również czynią. Gdzie więc rozbieżność?

Protestanci tak. SJ - nie...


Wt lip 02, 2013 7:59

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Medziugorje
Tomek44 napisał(a):
Już wcześniej pisałem, iż pisząc "pośrednictwo" masz na myśli pośrednictwo w handlu nieruchomościami.
Wprost przeciwnie Tomaszu.
Ja piszę iż to pośrednictwo jest w ściśle określonej rzeczy - tj. w Przymierzu Zbawienia.
To Ty twierdzisz że jest "we wszystkim". A to po prostu nieprawda.

Podsumujmy:
1. Jezus jest jedynym pośrednikiem Nowego Przymierza. Nie ma żadnej innej osoby, przez którą moglibyśmy dostąpić zbawienia. W tego rodzaju pośrednictwie nikt nie może Jezusa zastąpić.
2. Człowiek może być dla innych pośrednikiem Łask Jezusowych (np. poprzez ewangelizowanie innych, wstawiennictwo itd.), ale może czynić to jedynie poprzez odwołanie się do pośrednictwa Jezusa. Maryja nie jest tu wyjątkiem.
Takie „pośrednictwo w łączności” jest przywilejem i obowiązkiem każdego chrześcijanina „Wy zaś jesteście wybranym plemieniem, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem [Bogu] na własność przeznaczonym, abyście ogłaszali dzieła potęgi Tego, który was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła”(1 P 2:9)

Czy Pismo daje przykłądy pośrednictwa tego drugiego, służebnego wobec Jezusa, rodzaju?
Oczywiście, i to w wielu miejscach.
Weźmy choćby wesele w Kanie Galilejskiej:
"(3) A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: Nie mają wina. (4) Jezus Jej odpowiedział: [Czyż] to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja? (5) Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie."

Argument, że nie pada słowo "pośrednictwo" jest chybiony: wydarzenie jasno to pośrednictwo pokazuje.

Nawiasem mówiąc: jest to wybitnie współczesny błąd egzegetyczny: powstał w erze komputerowych programów biblijnych, pozwalających przeszukiwać tekst w poszukiwaniu określonych sformułowań, lecz nie uniemożliwiających znajdowania tekstów traktujących na konkretny temat. Skutek jest oczywisty - nie widzą synonimów, nie znajdują fragmentów w którym do opisu tego samego zjawiska czy cechy użyto innego słowa, natomiast znajdują sprzeczności ze wzgledu na występowanie homonimow.
Prawidłowy sposob badania problemu w Biblii jest odwrotny - szuka sie wszystkich miejsc gdzie dany temat wystepuje (a nie "dane słowo").

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Wt lip 02, 2013 8:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Medziugorje
Barnaba napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Już wcześniej pisałem, iż pisząc "pośrednictwo" masz na myśli pośrednictwo w handlu nieruchomościami.
Wprost przeciwnie Tomaszu.
Ja piszę iż to pośrednictwo jest w ściśle określonej rzeczy - tj. w Przymierzu Zbawienia.
To Ty twierdzisz że jest "we wszystkim". A to po prostu nieprawda.

Nieprawda jest to co mi imputujesz.
Przeciez wyraźnie pisałem iż Jezus jest pośrednikiem MIĘDZY BOGIEM A LUDŹMI, a nie "pośrednikiem we wszystkim".
Roztrząsanie tego: "Ostrożnie" - BO NIE WE WSZYSTKIM!!!! jest bezsensowne.
No chyba, że ktoś chce zadać kłam natchnionej przez Boga wypowiedzi Ap. Pawła, i wmówić innym, ze Jezus jedna NIE JEST JEDYNYM pośrednikiem między Bogiem a ludźmi.
Barnaba napisał(a):
Podsumujmy:
1. Jezus jest jedynym pośrednikiem Nowego Przymierza. Nie ma żadnej innej osoby, przez którą moglibyśmy dostąpić zbawienia. W tego rodzaju pośrednictwie nikt nie może Jezusa zastąpić.

Pośrednictwo pomiędzy Bogiem a ludźmi jest szersze. Albowiem Jezus otrzymał od Boga Ojca nie tylko władzę sądzenia żywych i umarłych (czyli to co nazywasz "zbawieniem"), ale na mocy złożonego Okupu otrzymał też moc dokonywania zmartwychwstania Jana 5:27-29.
Można by jeszcze inne rzeczy wymieniać.

Barnaba napisał(a):
2. Człowiek może być dla innych pośrednikiem Łask Jezusowych (np. poprzez ewangelizowanie innych, wstawiennictwo itd.), ale może czynić to jedynie poprzez odwołanie się do pośrednictwa Jezusa. Maryja nie jest tu wyjątkiem.

(...)
Weźmy choćby wesele w Kanie Galilejskiej:
"(3) A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: Nie mają wina. (4) Jezus Jej odpowiedział: [Czyż] to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czy jeszcze nie nadeszła godzina moja? (5) Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie."

A zatem na czym wg Ciebie polegało "pośrednictwo Jezusa" w Kanie? Czy też "odwołanie się do "pośrednictwa jezusa w Kanie"? Co Jezus KAZAŁ ZROBIĆ" w ramach tego pośrednictwa"???
Ano kazał sługom nalać wody do dzbanów i podać staroście weselnemu :o
Więc tak jak pisałem - zdeprecjonowałeś pośrednictwo Chrystusa do podrzędnej roli zapewnienia ludziom dobrego wina do picia na weselu, aby się dobrze bawili.
Barnaba napisał(a):
Argument, że nie pada słowo "pośrednictwo" jest chybiony: wydarzenie jasno to pośrednictwo pokazuje.

Twój wniosek - całkowicie chybiony.


Wt lip 02, 2013 16:50
Zobacz profil
Post Re: Medziugorje
Taka uwaga ogolna do SJ, wam te schematy myslena wbijaja do glowy? Bo to przeciez niemozliwe,zebyscie wszyscy tak samo mieli "pomrocznosc jasna"?

Piszesz cos o "mocy dokonywania zmartwychwstania". A coz to za dziwo?
Cytuj:
25 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą5 głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. 26 Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym. 27 Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym. 28 Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach6, usłyszą głos Jego: 29 a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie potępienia. J 5,25-29


Jan pisze tu o sadzie. Nic nie pisze, ze to Jezus kogokolwiek ozywi. To ze uslysza Jego glos nie oznacza, ze to Jezus osobiscie bedzie ozywial. Znowu jakies dalekosiezne wnioski. A tam, gdzie wyjansienie samo sie narzuca -- pokretne tlumaczenia.

Czyli Maryja mowiac do slug "zrobcie wszystko, cokolwiek wam powie", nie posredniczyla miedzy Jezusem a slugami? Oni by i tak w podskokach polecieli i nalali wody i dla zartu zaniesli gospodarzowi wesela? Bo ktos-tam tak powiedzial?

A jezeli nie rozumiesz sensu cudu w Kanie (w cuda chyba wierzysz? czy to tez jakas alegoria?) to przeczytaj J 2,11 NIE chodzilo o pijanstwo na weselu. I nawet nie bylo tak zaplanowane. Gdyby nie interwencja (posrednictwo) Maryji, pewnie tego cudu by jeszcze nie bylo.


Wt lip 02, 2013 16:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Medziugorje
Porównywanie "pośrednictwa" w prośbie o wino, a zatem dobrą zabawę (a może i pijaństwo niektórych - wszak nawet Maria zauważyła narzekania: "brakło wina"!!!!), do JEDYNEGO pośrednictwa między Bogiem a ludźmi, umożliwiającego wieczną jedność z Bogiem - to porównywanie hulajnogi do F-16.
To jest kpina. Uwłaczanie Chrystusowi.

Z drugiej strony masz rację - słudzy w podskokach nalali wody do dzbanów i zanieśli staroście weselnemu - bo "ktoś tam" powiedział, żeby "kogoś tam" posłuchać. Dla tych sług Maria oraz jej synowie byli po prostu jednymi z wielu zwykłych gości weselnych.

To, że to był początek znaków - bynajmniej nie dowodzi, żadnego "pośrednictwa" Marii. Jezus dawał wiele innych znaków bez żadnych szczególnych zachęt ze strony jego matki.
Co ciekawe - z Ewangelii wynika, że Maria w czasie ziemskiego życia Jezusa, wolała przebywać w towarzystwie swych NIEWIERZĄCYCH w Jezusa synów, zamiast być uczniem Jezusa wraz z apostołami i innymi uczniami ("Oto twoja matka i bracia na dworze pytaja się o Ciebie (...) Kto jest dla mnie matką i braćmi? I spoglądając na siedzących rzekł: Ten kto pełni wolę Bożą jest mi bratem, siostrą, matką" - parafraza Marka 3: 31-35).

A skoro zmarli "usłyszą Jego głos" - to jak najbardziej oznacza moc zmartwychwstania. Jezus wzywa - zmarli powstają.
Patrz też Jana: 6:39, 40 ("A Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym").
Tak więc kiepską masz wiedzę biblijną.


Wt lip 02, 2013 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Medziugorje
Tomku, wybacz - nie potrafię Ci tego lepiej wytłumaczyć.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Wt lip 02, 2013 23:15
Zobacz profil
Post Re: Medziugorje
Tomek44 napisał(a):
Porównywanie "pośrednictwa" w prośbie o wino, a zatem dobrą zabawę (a może i pijaństwo niektórych - wszak nawet Maria zauważyła narzekania: "brakło wina"!!!!), do JEDYNEGO pośrednictwa między Bogiem a ludźmi, umożliwiającego wieczną jedność z Bogiem - to porównywanie hulajnogi do F-16.
To jest kpina. Uwłaczanie Chrystusowi.

Z drugiej strony masz rację - słudzy w podskokach nalali wody do dzbanów i zanieśli staroście weselnemu - bo "ktoś tam" powiedział, żeby "kogoś tam" posłuchać. Dla tych sług Maria oraz jej synowie byli po prostu jednymi z wielu zwykłych gości weselnych.

Biedaku - nie nauczyli Cie w zborze, że ówcześni nie pijali Fanty, Coca coli, Pepsi, ani wody bo groziło to zakażeniem.
Podstawowym napojem było wino, a konkretnie u biedaków moszcz.
Zabrakło wina - czyli zabrakło napoju.
Maryja nie dbała o alkohol a o napój gaszący pragnienie.
Gdyby Maryja była dla sług tylko "jednym z gości" olaliby jej zalecenia....kombinujesz jak koń pod górę, ale bezsensownie.

Cytuj:
To, że to był początek znaków - bynajmniej nie dowodzi, żadnego "pośrednictwa" Marii. Jezus dawał wiele innych znaków bez żadnych szczególnych zachęt ze strony jego matki.
Co ciekawe - z Ewangelii wynika, że Maria w czasie ziemskiego życia Jezusa, wolała przebywać w towarzystwie swych NIEWIERZĄCYCH w Jezusa synów, zamiast być uczniem Jezusa wraz z apostołami i innymi uczniami ("Oto twoja matka i bracia na dworze pytaja się o Ciebie (...) Kto jest dla mnie matką i braćmi? I spoglądając na siedzących rzekł: Ten kto pełni wolę Bożą jest mi bratem, siostrą, matką" - parafraza Marka 3: 31-35).

A skoro zmarli "usłyszą Jego głos" - to jak najbardziej oznacza moc zmartwychwstania. Jezus wzywa - zmarli powstają.
Patrz też Jana: 6:39, 40 ("A Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym").
Tak więc kiepską masz wiedzę biblijną.

Czynił wiele, a pierwszy dokonał po prośbie Matki.
O kiepskiej wiedzy waszej wersji Biblii możesz szermować w nieskończoność, bo katolicy nie mają powodu zapoznawać się z Biblią dostosowaną do koncepcji ŚJ.

Barnaba napisał(a):
Tomku, wybacz - nie potrafię Ci tego lepiej wytłumaczyć.

Nigdy nic nie wytłumaczysz ŚJ.


Śr lip 03, 2013 7:48
Post Re: Medziugorje
@Tomek44

Cytuj:
1 Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. 2 Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. 3 A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». 4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?2 Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» 5 Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie».

- Czy Jezus dokonalby cudu w Kanie, gdyby nie prosba Jego Matki?

PS Moja uwaga nie dotyczyla tego, ze Jezus nie wskrzesza, ale ze wyciagacie wnioski jakie wam aktualnie pasuja. Niekoniecznie wynikajace z danego fragmentu. Kiedy jednak tekst jasno mowi o czyms, kombinujecie jak kon pod gorke, zeby wnioski pasowaly do waszej nauki, a nie do tego co tekst biblijny mowi jasno i wprost.


Śr lip 03, 2013 7:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Medziugorje
Uderz w stół a nożyce się odezwą....
Ileż niemerytorycznych uwag padło w kolejnych postach....

Barnaba - jeśli twierdzisz (bez osądzania czy masz rację czy nie), że "pośrednik" z 1 Tym. 2:5 to nie tytuł:
Cytuj:
słowo "pośrednictwo" to zwykłe słowo, które ma jakiejś znaczenie, a nie jakiś "tytuł" Jezusa

to co oznaczają słowa przytoczone przez Endeka?
Cytuj:
''Pośredniczko nasza, Odkupicielko nasza, Pocieszycielko nasza''

To są tytuły, czy "zwykłe słowa"?
Dla prawowitego katolika to są jak najbardziej wychwalające ją tytuły.
Istne bałwochwalstwo.
Pośrednik między Bogiem a ludźmi jest tylko jeden, a "prawowity katolik" zadaje kłam biblijnej prawdzie.
Tak samo katolicy zadają kłam Biblii, twierdząc, iż Maria jest "odkupicielką", chociaż w Biblii jest napisane, iż to Syn Człowieczy dał okup. To Chrystus nas wykupił, a nie Jego matka.

Ale rozumiem, iż jeśli jest sprzeczność pomiędzy katolicką modlitwą a natchnionymi przez Boga słowami Ap. Pawła - to tym gorzej dla Boga i Ap. Pawła oraz Biblii.
Ja uważam inaczej. Jeśli modlitwa zadaje kłam Bogu, Jego Słowu - Biblii - to tym gorzej dla tych co uznają tą modlitwę.

Same niestety kłamstwa.
I po raz kolejny potwierdziło się, że deprecjonujesz pośrednictwo Chrystusa do:
"zwykłego słowa", przydając jednocześnie Marii "chwalebny tytuł 'Pośredniczki' ".


Śr lip 03, 2013 16:13
Zobacz profil
Post Re: Medziugorje
Ta "Odkupicielke" to ty wymysliles, czy Endek?
Endek je cytowal niby od Alus, ale u Alus sladu po nich nie ma? Ciekawe.
W kazdym razie NIEPRAWDZIWE. Nie ma takiej modlitwy.
Cytuj:
Pod Twoją obronę
uciekamy się,
święta Boża Rodzicielko,

naszymi prośbami
racz nie gardzić
w potrzebach naszych,

ale od wszelakich złych przygód
racz nas zawsze wybawiać,
Panno chwalebna i błogosławiona.

O Pani nasza,
Orędowniczko nasza,
Pośredniczko nasza,
Pocieszycielko nasza.

Z Synem swoim nas pojednaj,
Synowi swojemu nas polecaj,
swojemu Synowi nas oddawaj.

Amen.


Nikt, nigdzie w modlitwach Maryji nie nazywa Odkupicielka. I Endek jako specjalista powinien to zauwazyc.

A Posredniczka jest, co wlasnie biblijnie widac we fragmencie o Kanie Galilejskiej. I w takim wlasnie znaczeniu, jak tam jest ujete. Miedzy nami, a Jej Synem.
Co SJ nie powinno kluc nigdzie, bo przeciez dla was Jezus Chrystus jest (pod)Bogiem?, nie -czlowiekiem? i "tylko" pierworodnym stworzenia. To gdzie problem?


Śr lip 03, 2013 16:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Medziugorje
No to zgadnij kto to "wymyślił"? Przecież specem od katolickiego puryzmu bez modernistycznych narośli nowotworowych i jego strażnikiem jest Endek. Jak tak pisze, to może zna jakieś źródła....
http://www.dzieci.walbrzych.pl/SPIEWNIK/47.htm
http://www.religijne.axt.pl/?a=u&i=350

A w Kanie Galilejskiej - to jedynie przyczyniła sie do dobrej zabawy, a nie do zbawienia ludzi przez picie wina na weselu jak wynika z twego nastawienia.
Potem jakoś nie chodziła ze swym Synem, apostołami i uczniami. Wolała towarzystwo swych NIEWIERZĄCYCH w Jezusa synów. Jako swą matkę Jezus uznawał uczniów wykonujacych wolę Bożą.
Więc jednorazowa dobra rada dla sług nie czyni z niej nikogo ważniejszego od apostołów czy tez uczniów Jezusa, którzy wytrwali przy nim cały czas do końca.


Śr lip 03, 2013 18:12
Zobacz profil
Post Re: Medziugorje
Nie Tomek44, oczywiscie, ze "nie chodzila". Bo raz ja zaciagneli krewni, wiec poza tym na pewno unikala Syna. A ze byla pod krzyzem? Tak ni stad, ni z owad, nagle z Nazaretu znalazla sie akurat wtedy w Jerozolimie? Ale skad, przeciez "nie chodzila".
Uczniowie wytrwali przy Jezusie do konca? Skad ta liczba mnoga? Znowu jakies braki w studiach nad Biblia? Wytrwal JEDEN i stal pod krzyzem z Maryja i Maria Magdalena. Gdzie tych pozostalych 11? Jeden zdrajca, a reszta - tchorze. I co z tego, ze "wierzyli" (ponoc)?

No i tak wlasnie SJ znaja Biblie i sobie dopisuja interpretacje, jak im pasuje. Ba, zeby tylko interpretacje: cale historie z tego robia, nie troszczac sie o detale!
Gdzies pisze, ze byli to synowie Maryji? Nie! No, ale SJ juz wiedza, ze tak musialo byc.
A to byli starsi, czy mlodsi? I na pewno Maryji, czy moze mieli inne matki (podpowiedz: w Ewangeliach sa imiona niektorych matek "braci Jezusa" wymienione)


Śr lip 03, 2013 19:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Medziugorje
@merkaba
Dałeś bardzo naciągane poglądy

http://www.the614thcs.com/40.821.0.0.1.0.phtml
Jakoś alkoholowe wino jest nawet niezbędnym elementem święta Purim.

@kael
Oczywiscie, że Maria miała inne dzieci. Wszak "bracia Jezusa", którzy na dodatek NIE WIERZYLI w Niego to nie sposób uznać, iż oznaczają uczniów Jezusa.
A poza tym z kim by matka Jezusa się miała zadawać jesli nie ze swymi dziećmi? ("Oto matka twoja i bracia są na dworze...").
Zaklinanie rzeczywistości nic nie da.
Proroctwo z Psalmu 69:8
Cytuj:
Dla braci moich stałem się obcym i cudzoziemcem dla synów mej matki


Śr lip 03, 2013 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Medziugorje
@merkaba
Edit - w zapodanym przeze mnie linku widnieje informacja, iż wino, a nie napój owocowy, jest też elementem Paschy i Szabatu.
Poza tym o spożywaniu Wieczerzy Pańskiej można poczytać w 1 Kor. 11:20-21 BT
Cytuj:
"Tak więc, gdy się zbieracie, nie ma u was spożywania Wieczerzy Pańskiej. Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia, i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy."

Czy "nietrzeźwy" oznacza - przesycony soczkiem owocowym?


Śr lip 03, 2013 20:18
Zobacz profil
Post Re: Medziugorje
@Tomek44, no wlasnie: jedne cytat pasuje i juz jest doslowny.
Syn Jednorodzony Boga, potwierdzony wieloma cytatami - przenosnia.
Tak, to mozna sobie dowolna wiare poskladac i byc przekonanym, ze akurat ty odkryles (wlasna) prawde.

Dlatego nie bede SJ przekonywac, ze maja wlasna wiare. Kiedys sami to zrozumieja, ze od Prawdy to sa bardzo daleko. Najpozniej po smierci, kiedy nagle te 144 tysiace (na ich szczescie) okaza sie symboliczne.


Cz lip 04, 2013 8:23
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 233 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 16  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL