Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 św Tomasz z Akwinu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 22, 2009 21:10
Posty: 1
Post św Tomasz z Akwinu
Witam!

ostatnio usłyszałem historyjkę z cyklu "wieść gminna niesie". jest sednem była opowieść o kanonizacji św Tomasza. po jego śmierci, wszyscy zachwycali się jego twórczością i jasnym miało byś że będzie kanonizowanym (pewnie coś w stylu JP2:). no ale miał pojawić się problem, że nie było żadnych udokumentowanych cudów za jego wstawiennictwem. więc za podstawę do kanonizacji przyjęto opowieść, iż tuż przed śmiercią święty miał zapragnąć śledzia, a że w morzu śródziemnym trudno o taką rybkę, dano mu pierwszą lepszą która mniej więcej wyglądała jak śledź. i ta ryba w ustach świętego miał przemienić się w prawdziwego śledzia.
wiem - historyjka wybitnie zabawna:)
i teraz rodzi się moje pytanie - gdzie mogę znaleźć jaki cud był podstawą do danego procesu kanonizacyjnego? bo w/w historia brzmi "trochę" abstrakcyjnie... chociaż może rzeczywiście tak było? a może ktoś przez przypadek zna jak wyglądała sprawa kanonizacji św Tomasza?
w ogóle czy nie obowiązuje zasada że do wyniesienia kogoś na ołtarze potrzebny jest, owszem cud, lecz taki, który ma miejsce po śmierci danej osoby, za jej wstawiennictwem? i czy ta zasada obowiązywała w XIV wieku?

pozdrawiam


Wt sty 26, 2010 20:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: św Tomasz z Akwinu
Owszem też historię ze śledziem znam (choć w troszkę innej wersji) ;)
Ale ona nie była podstawą kanonizacji. Z tego co mi wiadomo, papież ogłaszając jego kanonizację orzekł, że jest tyle cudów ile ksiąg w sumie teologicznej...
Ale osobiście nie weryfikowałem tej informacji (choć źródło dość pewne).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sty 26, 2010 21:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 05, 2012 16:34
Posty: 858
Post Re: św Tomasz z Akwinu
Dzisiaj wspominamy św. Tomasza z Akwinu. Wieczna chwała mu za to, co zrobił dobrego dla Kościoła i większej chwały Bożej.
Obrazek

_________________
Cogito ergo credo. / Dei servitus vera libertas.


Śr sty 28, 2015 19:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: św Tomasz z Akwinu
Są też obrazki z innymi napisami, takimi jak: Św. Tomasz widzi - jak robisz kur... tyzanę z logiki.

Mimo niekulturalnego słownictwa ukazują, że św. Tomasz stanowi też symbol logicznego rozumowania. A to, z pewnością, niebagatelne osiągnięcie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr sty 28, 2015 20:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL