Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 6:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 O co chodzi na tym malowidle? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
Cawilian napisał(a):
Ale to zupełnie z innej bajki. Por. 1Kor 3,1n

Pawel pisze tu o mleku w zupelnie innym kontekscie.

Wyszukaj w konkordancji biblijnej cytaty z mlekiem i miodem. One beda sie odnosily prawie wylacznie do idei Ziemi Obiecanej, krainy mlekiem i miodem plynacej. I tak pojmowala to starozytnosc chrzescijanska zarowno na Wschodzie jak i na Zachodzie.

Tak interpretuje to Jan Diakon, rowniez Tertulian i Barnaba (przez chrzest laczymy sie z Chrystusem, ktory jest Ziemia Obiecana, kraina mlekiem i miodem plynaca).

Cytuj:
„Jeśli ktokolwiek doświadczy duchowego pocałunku ust Chrystusa, już zawsze będzie pragnął otrzymywać go ponownie. Będzie się poniżał, by doznać łaski ucałowania jego stóp, aż stanie się godny złożenia pocałunku na jego dłoni” – nauczał święty Bernard z Clairvaux. Ten XII-wieczny mistyk, teolog i reformator zakonu cystersów wskazał inną drogę do raju. Według niego człowiek żyjący w celibacie mógł kochać, ale całą swoją namiętność powinien kierować wyłącznie ku Bogu.

Chociaż św. Bernard przestrzegał przed porównywaniem tej miłości do małżeńskiej, uczucia mistyków szybko zwróciły się w stronę Dziewicy Marii, a mistyczek do Jezusa. Sam zresztą dał przykład ujawniając, że w momentach głębokiej ekstazy, w jaką popadał klęcząc przed figurą Marii, widział jak z jej piersi tryska na niego… strumień mleka.

Opowieść przemówiła do wyobraźni i w klasztorach zaroiło się od mnichów „kontemplujących” piersi Dziewicy. Alanus de Rupe zapoczątkował zwyczaj porównywania ich do rzeczy najbardziej godnych zachwytu – jedna miała np. symbolizować Nowy Testament, druga Stary; jedna miłość do Boga, druga do bliźnich. Francuski kartuz Filip poszedł na całość i nazwał je po prostu „szeroko otwartą drogą do raju”. W dwuznacznych zachwytach pomagały ryciny i obrazy przedstawiające Madonnę z odsłoniętą piersią, prawdziwe arcydzieło tego gatunku – zakazanego ostatecznie w okresie kontrreformacji – stworzył Jean Fouquet.

Mimo że w Ewangeliach nie ma wzmianek na temat wyglądu Matki Jezusa, licytowano się w zachwytach nad jej urodą. Anzelm z Canterbury dowodził, że miała „czarne włosy, ciemne oczy, skórę delikatną o różowobiałym odcieniu”. Bernard z Clairvaux stwierdzał krótko: „była najpiękniejszą z kobiet”. Nic dziwnego, że wzbudzała pożądanie. Mnich Jean de Marie (Jan od Marii) wołał: „Chcę cię posiąść jako moją jedyną. Moją narzeczoną, moją najpiękniejszą. Bądź Panią mojego serca”. Fantazjowano nawet na temat jej łona, zachęcając by „otworzyła je i wydała na świat Zbawiciela”.

Niemiecki religioznawca Joachim Kahl określił te zachowania jako „przejaw infantylnej, pokaleczonej seksualności”. Po nocnych wizjach mnisi budzili się ze śladami „mleka z dziewiczych piersi na swoim ciele”.

Sprawa stała się na tyle poważna, że nocnymi polucjami zajął się sobór w Konstancji (1414–1418). Wśród teologów przeważył pogląd, że niekontrolowana ejakulacja jest zachowaniem naturalnym i korzystnym dla zdrowia. Tak efektywna i traktowana z wyrozumiałością metoda rozładowywania napięcia seksualnego była jednak wyłącznie przywilejem mężczyzn.


Haha ale odkrywcze :D

@Jajko, a ten Twoj rozmowca to do gimnazjum jeszcze chodzi?

Jezyk religii czesto poslugiwal sie i posluguje erotyka w mniej lub bardziej zakamuflowanej postaci i dotyczy to wielu religii.
Jajko, przeczytaj Piesn nad Piesniami, Kabale, teksty tantryczne, teksty mistykow roznych religii i ich modlitwy.
Tam roi sie od erotyki, ktora ma metaforyczne znaczenie.

Mistycy przezywaja takie stany zjednoczenia z Bogiem, bostwem i tak je opisuja,ze mozna to porownac do jakiejs ekstazy.
Z biegiem czasu Kosciol zaczal podejrzanie patrzec na mistyke i nawet ja zwalczal bo teologowie byli bezsilni wobec tego czego nie da sie opisac, sklasyfikowac no i czesto jezyk (patrz wyzej) byl dla nich gorszacy.

Wspolczesna teologia feministyczna na Zachodzie odwoluje sie mniej lub bardziej do tej religijnej erotyki.

O ile wiem, pan Kahl jest bardziej krytykiem, krytykantem religii, jest filozofem, humanista a nie seksuologiem lub chociazby psychologiem religii wiec ten jego poglad nie jest chyba uprawniony, kiedy pisze o infantylnej seksualnosci.

Cytuj:
„Chcę cię posiąść jako moją jedyną. Moją narzeczoną, moją najpiękniejszą. Bądź Panią mojego serca”.


To typowe dla tamtej epoki. Kazdy rycerz mial pania swojego serca. To od sredniowiecza rozpoczyna sie kult Maryi jako Matki Bozej i kobiety i ideal rycerza.

_________________
ksiądz


Pn wrz 22, 2014 22:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
Nie wiem ile lat ma mój rozmówca, ale zapewne to czyta, to może mi napisze. Ale wydaje mi się, że on już dawno po :)
A co do metaforycznego znaczenia erotyki, to mnie się wydaje, że to nie tak. Erotyka była generalnie grzeszna, przynajmniej w naszym kręgu kulturowym, zwłaszcza wśród osób bogobojnych, a więc jak można było nagle "legalnie" pooglądać sobie cycki (a niektórzy to jeszcze marzyli o ich ssaniu!), to to musiał być po prostu szał!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt wrz 23, 2014 9:09
Zobacz profil
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
bramin napisał(a):
Cawilian napisał(a):
Ale to zupełnie z innej bajki. Por. 1Kor 3,1n

Pawel pisze tu o mleku w zupelnie innym kontekscie.

Wyszukaj w konkordancji biblijnej cytaty z mlekiem i miodem. One beda sie odnosily prawie wylacznie do idei Ziemi Obiecanej, krainy mlekiem i miodem plynacej. I tak pojmowala to starozytnosc chrzescijanska zarowno na Wschodzie jak i na Zachodzie.
Eee tam:
1P 2,1-3
    Odrzuciwszy więc wszelkie zło, wszelki podstęp i udawanie, zazdrość i jakiekolwiek złe mowy, jak niedawno narodzone niemowlęta pragnijcie duchowego, niesfałszowanego mleka, abyście dzięki niemu wzrastali ku zbawieniu - jeżeli tylko zasmakowaliście, że słodki jest Pan.
    (a w przypisie do 2,2: Jest to zapewne urywek starochrześcijańskiej liturgii chrzcielnej.)
Hbr 5,12-14
    Gdy bowiem ze względu na czas powinniście być nauczycielami, sami potrzebujecie kogoś, kto by was pouczył o pierwszych prawdach słów Bożych, i mleka wam potrzeba, a nie stałego pokarmu. Każdy, który pije [tylko] mleko, nieświadom jest nauki sprawiedliwości ponieważ jest niemowlęciem. Przeciwnie, stały pokarm jest właściwy dla dorosłych, którzy przez ćwiczenie mają władze umysłu udoskonalone do rozróżniania dobra i zła.
Jest więc to mleko słowem Bożym, specjalnie dobranym, głoszonym początkującym w wierze. Żadnych tam odniesień do Ziemi Obiecanej, mlekiem i miodem płynącej nie ma, chyba że jako Górnego Jeruzalem.

Cytuj:
Z biegiem czasu Kosciol zaczal podejrzanie patrzec na mistyke i nawet ja zwalczal bo teologowie byli bezsilni wobec tego czego nie da sie opisac, sklasyfikowac no i czesto jezyk (patrz wyzej) byl dla nich gorszacy.
W tym zaś generalizujesz, bo np. św. Jan od Krzyża i św. Teresa są nauczycielami Kościoła, choć ich dzieła są pełne mistycyzmu.
Kościół odnosił sił się podejrzliwie do takich, którzy natchnieni byle czym pletli, co im ślina na język przyniosła. I jeszcze gorsze rzeczy robili, vide Katarzyna Ricci, która utrzymywała, że otrzymała od Jezusa naszyjnik i królewski płaszcz, Joanna de Maille z kolei koronę cierniową, a kilka mniszek z Niemiec - obrączkę w postaci napletka, jaki został po obrzezaniu Jezusa¹. Obecnie Kościół również owe mistycyzmy woli dokładnie sprawdzać, żeby nie dochodziło do takich wydarzeń, jak te w zgromadzeniu betanek w Kazimierzu.
__________
  1. W owych czasach Europę ogarnął kult tej relikwii. Do jej posiadania przyznawało się 14 miast. By rozwiać spory o to, kto posiada „autentyk”, mistyk Argelo Rocca obwieścił, że czczony obiekt został w cudowny sposób rozmnożony i może być widziany w wielu miejscach jednocześnie. W XV w. powstawały nawet bractwa św. Napletka. Śpieszę jednak donieść, że już nie istnieją. I raczej nie da się ich ponownie erygować...
    Wiadomości zaczerpnąłem z tego samego podejrzanego źródła, o którym wcześniej wspomniał Jajko.


Wt wrz 23, 2014 14:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
Pisalem o mleku i miodzie.
Do tej symboliki odnoszono sie w starozytnosci chrzescijanskiej podajac nowoochrzczonym kielich z mlekiem i miodem. Podawano ten kielich albo przed Eucharystia albo w ramach Eucharystii.
Na to sa dowody w pismach patrystycznych.
A oto pare cytatow biblijnych:

Ks. Wyjścia
(8) Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód, na miejsce Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty.

(Ks. Wyjścia 3:8, Biblia Tysiąclecia)
(17) Postanowiłem więc wywieść was z ucisku w Egipcie i zaprowadzić do ziem Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty, do ziemi opływającej w mleko i miód.

(Ks. Wyjścia 3:17, Biblia Tysiąclecia)
(5) Gdy zaś Pan wprowadzi cię do kraju Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Chiwwity, Jebusyty, jak poprzysiągł przodkom twoim dać im ziemię opływającą w mleko i miód, wtedy winieneś obchodzić to święto w tym samym miesiącu.

(Ks. Wyjścia 13:5, Biblia Tysiąclecia)
(3) I zaprowadzę cię do ziemi opływającej w mleko i miód, ale sam nie pójdę z tobą, by cię nie wytępić po drodze, ponieważ jesteś ludem o twardym karku.

(Ks. Wyjścia 33:3, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Kapłańska
(24) Dlatego powiedziałem wam: wy posiądziecie ich ziemię, Ja sam daję wam ją w dziedzictwo, ziemię opływającą w mleko i miód. Ja jestem Pan, Bóg wasz, który oddzieliłem was od innych narodów.

(Ks. Kapłańska 20:24, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Liczb
(27) I tak im opowiedzieli: Udaliśmy się do kraju, do którego nas posłałeś. Jest to kraj rzeczywiście opływający w mleko i miód, a oto jego owoce.

(Ks. Liczb 13:27, Biblia Tysiąclecia)
(8) Jeśli nam Pan sprzyja, to nas wprowadzi do tego kraju i da nam ten kraj, który prawdziwie opływa w mleko i miód.

(Ks. Liczb 14:8, Biblia Tysiąclecia)
(13) Czyż nie dosyć tego, żeś nas wyprowadził z kraju opływającego w mleko i miód, by nas wygubić na pustyni, ale jeszcze chciałbyś sobie przywłaszczyć władzę nad nami?

(Ks. Liczb 16:13, Biblia Tysiąclecia)
(14) Przecież to nie jest kraj opływający w mleko i miód, gdzie nas wprowadziłeś, ani nie dałeś nam jako dziedzictwa pól i winnic. Sądzisz, że możesz tym ludziom odebrać oczy? Nie przyjdziemy!

(Ks. Liczb 16:14, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Powt. Prawa
(3) Słuchaj, Izraelu, i pilnie tego przestrzegaj, aby ci się dobrze powodziło i abyś się bardzo rozmnożył, jak ci przyrzekł Pan, Bóg ojców twoich, że ci da ziemię opływającą w mleko i miód.

(Ks. Powt. Prawa 6:3, Biblia Tysiąclecia)
(9) byście długo żyli w ziemi, którą poprzysiągł Pan dać przodkom waszym i potomstwu ich: ziemię opływającą w mleko i miód.

(Ks. Powt. Prawa 11:9, Biblia Tysiąclecia)
(9) Zaprowadził nas na to miejsce i dał nam ten kraj opływający w mleko i miód.

(Ks. Powt. Prawa 26:9, Biblia Tysiąclecia)
(15) Ze swego świętego mieszkania, z niebios, spojrzyj i pobłogosław Izraela, lud swój, podobnie jak i ziemię - kraj opływający w mleko i miód - którą nam dałeś, jak poprzysiągłeś naszym przodkom.

(Ks. Powt. Prawa 26:15, Biblia Tysiąclecia)
(3) Wypiszesz wszystkie słowa tego Prawa po przejściu, aby wkroczyć do ziemi, którą wam daje Pan, Bóg twój - ziemi opływającej w mleko i miód - jak wam przyrzekł Pan, Bóg ojców waszych.

(Ks. Powt. Prawa 27:3, Biblia Tysiąclecia)
(20) Gdy zaprowadzę ich do ziemi, którą poprzysiągłem ich przodkom, opływającej w mleko i miód, będą jedli do syta, utyją, potem zwrócą się do obcych bogów i służyć im będą, a Mną wzgardzą i złamią przymierze ze Mną.

(Ks. Powt. Prawa 31:20, Biblia Tysiąclecia)
(14) Śmietanę od krów, a mleko od owiec jeść wraz z łojem baranków, baranów, synów Baszanu, i kozłów razem z najczystszą pszenicą. Krew piłeś winogron - mocne wino.

(Ks. Powt. Prawa 32:14, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Jozuego
(6) Czterdzieści bowiem lat Izraelici błąkali się po pustyni, póki cały naród nie wymarł, mianowicie mężczyźni zdolni do noszenia broni, którzy z Egiptu wyszli, ponieważ nie słuchali głosu Pana. Im bowiem Pan poprzysiągł, że nie pozwoli im ujrzeć tej ziemi, którą poprzysiągł ich przodkom; że da nam ziemię opływającą w mleko i miód.

(Ks. Jozuego 5:6, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Sędziów
(25) Prosił o wodę, a mleka mu dała, w naczyniu odświętnym podała mu mleko.

(Ks. Hioba 10:10, Biblia Tysiąclecia)
Pieśń nad pieśniami
(11) Miodem najświeższym ociekają wargi twe, oblubienico, miód i mleko pod twoim językiem, a zapach twoich szat jak woń Libanu.

(Pieśń nad pieśniami 4:11, Biblia Tysiąclecia)
Mądrość Syracha (w)
(26) Rzeczy pierwszej potrzeby dla życia człowieka - to: woda, ogień, żelazo i sól, mąka pszenna, mleko i miód, krew winogron, oliwa i odzienie:

(Mądrość Syracha (w) 39:26, Biblia Tysiąclecia)
(8) Oni dwaj tylko ocaleli z sześciuset tysięcy pieszych i zostali wprowadzeni do dziedzictwa, do ziemi opływającej w mleko i miód.

Jeszcze a`propos powyzszych obrazow.

(Ks. Izajasza 55:1, Biblia Tysiąclecia)
(16) Ssać będziesz mleko narodów i piersi królewskie ssać będziesz. I uznasz, że Ja jestem Pan, twój Zbawca, i Wszechmocny Jakuba - twój Odkupiciel.

(Ks. Izajasza 60:16, Biblia Tysiąclecia)
(11) ażebyście ssać mogli aż do nasycenia z piersi jej pociech; ażebyście ciągnęli mleko z rozkoszą z pełnej piersi jej chwały.



(Ks. Izajasza 66:11, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Jeremiasza
(5) abym mógł wypełnić przysięgę złożoną przodkom waszym, że dam im ziemię opływającą w mleko i miód, jak ją dzisiaj macie. A ja odpowiedziałem: Niech się tak stanie, Panie!

(Ks. Jeremiasza 11:5, Biblia Tysiąclecia)
(22) Dałeś im tę ziemię, którą przyrzekłeś uroczyście dać ich przodkom - ziemię opływającą w mleko i miód.

(Ks. Jeremiasza 32:22, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Barucha (w)
(20) Przylgnęły przeto do nas nieszczęścia i przekleństwo, jakimi Pan zagroził przez Mojżesza, sługę swego, w dniu, w którym wyprowadził przodków naszych z Egiptu, aby nam dać ziemię, opływającą w mleko i miód, jak to jest i obecnie.

(Ks. Barucha (w) 1:20, Biblia Tysiąclecia)
Ks. Ezechiela
(6) Tego dnia podniosłem rękę ku nim przysięgając, że ich przeprowadzę z ziemi egipskiej do ziemi, którą dla nich wybrałem, opływającej w mleko i miód, która jest klejnotem wśród wszystkich krajów.

(Ks. Ezechiela 20:6, Biblia Tysiąclecia)
(15) Co więcej, podniosłem rękę przeciwko nim na pustyni, przysięgając, że ich nie wprowadzę do ziemi, którą im dałem, opływającej w mleko i miód - to klejnot wśród wszystkich krajów

Cytuj:
W tym zaś generalizujesz, bo np. św. Jan od Krzyża i św. Teresa są nauczycielami Kościoła, choć ich dzieła są pełne mistycyzmu.


Ty chlopie mylisz pojecia. To, ze byli mistykami to nie jest zaden zarzut. Ja mowilem o mistyce, nawet tej w ktorej mozna odczytac pewne elementy swego rodzaju erotyki a nie o jakiejs patologii.

Wymienieni przez Ciebie swieci tez mieli klopoty z Kosciolem hierarchicznym :D . Moge tu wymienic jeszcze Taulera, Mistrza Eckharta, Henryka Suzo, Ignacy Loyola itd.

_________________
ksiądz


Wt wrz 23, 2014 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
Niektore wersety biblijne sa ocenzurowane :shock:. Chyba na tej stronie jest filtr, ktory blokuje wulgaryzmy i ten filtr potraktowal nazwe jednego ludu jako wulgaryzm.Tam gdzie jest napisane "censored" powinno byc wg Bibli Tysiaclecia "Jebuzyci" lub jak chce Biblia Warszawska "Jebuzejczycy".

Cytuj:
A co do metaforycznego znaczenia erotyki, to mnie się wydaje, że to nie tak. Erotyka była generalnie grzeszna, przynajmniej w naszym kręgu kulturowym


@Jajko
1. To Ci sie zle wydaje. Jeszcze raz powtarzam, w Biblii, w pismach Ojcow Kosciola, mistykow, swietych niejednokrotnie przedstawiana jest relacja miedzy Bogiem a Narodem Wybranym, miedzy Bogiem a czlowiekiem jako relacja milosci macierzynskiej, malzenskiej, relacja kochankow, ba, jest nawet mowa o prostytucji (zobacz np. ksiege proroka Ozeasza).
To jest symbolika, to sa metafory.

2. W historii Kosciola byly prady ktore mocno negowaly cielesnosc, seksualnosc czlowieka ale one byly potepiane przez Kosciol (np.niektore galezie gnozy, manicheizm, wplywy filozofii hellenskiej, takze jansenizm z powodu niezwyklej surowosci moralnej itp.).

3. "więc jak można było nagle "legalnie" pooglądać sobie cycki (a niektórzy to jeszcze marzyli o ich ssaniu!), to to musiał być po prostu szał"

To oczywiscie Twoja nadinterpretacja.
Jednak wylazi z Ciebie gimbaza. Nie moge uwierzyc, ze jestes ojcem dziecka w wieku szkolnym.

4. Moge przyznac Ci racje, ze z biegiem czasu erotyka stawala sie czyms podejrzanym. Byl to niewatpliwy wplyw teologii celibatu i samych celibatariuszy.Troche to przypominalo i przypomina mentalnosc psa ogrodnika, co to sam nie zezre i drugiemu nie da :D

_________________
ksiądz


Śr wrz 24, 2014 10:34
Zobacz profil
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
bramin napisał(a):
Niektore wersety biblijne sa ocenzurowane :shock:. Chyba na tej stronie jest filtr, ktory blokuje wulgaryzmy i ten filtr potraktowal nazwe jednego ludu jako wulgaryzm.Tam gdzie jest napisane "censored" powinno byc wg Bibli Tysiaclecia "(censored)" lub jak chce Biblia Warszawska "(censored)".


Chodzi o Je-bu-sy-tów, też to dawno temu zauważyłam :D Pewnie informatycy mieli na uwadze podobnie zaczynające się brzydkie słowo, stąd ta cenzura.


Śr wrz 24, 2014 13:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
Dzieki Mariel. Widze, ze czasami trzeba niektore wyrazy przesylabizowac jak w podstawowce :D bo inaczej informatycy jako tropiciele wystepku od razu wejda z cenzura :D

_________________
ksiądz


Śr wrz 24, 2014 15:58
Zobacz profil
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
bramin napisał(a):
Dzieki Mariel. Widze, ze czasami trzeba niektore wyrazy przesylabizowac jak w podstawowce :D bo inaczej informatycy jako tropiciele wystepku od razu wejda z cenzura :D

Jest kilka takich wyrazów i nie tylko obraźliwe czy wulgarne.
Np zamiast ś-m-i-e-r-ć najlepiej pisać zgon.


Śr wrz 24, 2014 16:02
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
@bramin, teraz już przynajmniej możesz się pochwalić - narozrabiałem, aż mnie musieli ocenzurować ;)

"śmierć" <- jak widać wskakuje normalnie bez cenzury, za to s-mierc ma problemy. To przez dawny spam ze s-miercią w adresie.


Śr wrz 24, 2014 16:04
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
MARIEL napisał(a):
bramin napisał(a):
Niektore wersety biblijne sa ocenzurowane :shock:. Chyba na tej stronie jest filtr, ktory blokuje wulgaryzmy i ten filtr potraktowal nazwe jednego ludu jako wulgaryzm.Tam gdzie jest napisane "censored" powinno byc wg Bibli Tysiaclecia "(censored)" lub jak chce Biblia Warszawska "(censored)".


Chodzi o Je-bu-sy-tów, też to dawno temu zauważyłam :D Pewnie informatycy mieli na uwadze podobnie zaczynające się brzydkie słowo, stąd ta cenzura.
Można stosować opisaną przeze mnie metodę obezwładniania filtru obyczajowego. viewtopic.php?p=830544#p830544


Śr wrz 24, 2014 17:04
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
@bramin:
Uznaję twoje argumenta. Ale wątek jest o mleku (bez miodu)


Śr wrz 24, 2014 17:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
Nie lubisz miodu? :D

Ja rowniez zgadzam sie z Twoja argumentacja jesli chodzi o cytaty ktore podales, powiedzialem jedynie , ze jest to juz inny kontekst.
Choc teksty patrologiczne rozszerzaja troche rozumienie tego mleka jako napoju dzieci Bozych i jw. wskazuja na wypelnienie obietnic.

_________________
ksiądz


Śr wrz 24, 2014 17:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
bramin napisał(a):

@Jajko
1. To Ci sie zle wydaje. Jeszcze raz powtarzam, w Biblii, w pismach Ojcow Kosciola, mistykow, swietych niejednokrotnie przedstawiana jest relacja miedzy Bogiem a Narodem Wybranym, miedzy Bogiem a czlowiekiem jako relacja milosci macierzynskiej, malzenskiej, relacja kochankow, ba, jest nawet mowa o prostytucji (zobacz np. ksiege proroka Ozeasza).
To jest symbolika, to sa metafory.

2. W historii Kosciola byly prady ktore mocno negowaly cielesnosc, seksualnosc czlowieka ale one byly potepiane przez Kosciol (np.niektore galezie gnozy, manicheizm, wplywy filozofii hellenskiej, takze jansenizm z powodu niezwyklej surowosci moralnej itp.).

3. "więc jak można było nagle "legalnie" pooglądać sobie cycki (a niektórzy to jeszcze marzyli o ich ssaniu!), to to musiał być po prostu szał"

To oczywiscie Twoja nadinterpretacja.
Jednak wylazi z Ciebie gimbaza. Nie moge uwierzyc, ze jestes ojcem dziecka w wieku szkolnym.

4. Moge przyznac Ci racje, ze z biegiem czasu erotyka stawala sie czyms podejrzanym. Byl to niewatpliwy wplyw teologii celibatu i samych celibatariuszy.Troche to przypominalo i przypomina mentalnosc psa ogrodnika, co to sam nie zezre i drugiemu nie da :D


Symbolika symboliką, ale jak facet zobaczy gołą pierś kobiecą, to przestaje myśleć symbolicznie. W sztuce antycznej, piękno ciała było na porządku dziennym. I chyba niewielu to wówczas gorszyło. Potem nastały czasy chrześcijaństwa i vide p. 4. Gdyby wówczas jakiś zwykły człek namalował Marię z gołym biustem, to pewnie by go za to nieźle poturbowali, tymczasem "wizji" doznał uznany w Kościele kapłan (któremu, jak mniemam, z powodu nadmiaru celibatu wszystko się zaczęło z jednym kojarzyć - też tak mam, jak długo celibatuję). No ale, to zupełnie co innego. To kapłan. Idea została szybko podchwycona, a różni artyści (zapewne nie bez satysfakcji) zaczęli produkować najróżniejsze malowidła z gołymi piersiami.

Ja nie mam nic przeciw, tylko zdziwił mnie nieco widok starca ssącego sutki Marii. Trochę to obleśne.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr wrz 24, 2014 17:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4590
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
Jajko, Ty nie rob sobie tu jaj i zdecyduj sie wreszcie czy myslisz symblicznie czy doslownie. Na poczatku piszesz, ze przestajesz myslec symbolicznie a potem, ze ten obraz to cos oblesnego. Trzeba sie na cos zdecydowac.

Taki z Ciebie inteligentny facet a nie mozesz zrozumiec co to jest legenda?
Nie mozesz zrozumiec, ze artysta mial taka artystyczna wizje i w ten sposob te legende przedstawil?

Cytuj:
W sztuce antycznej, piękno ciała było na porządku dziennym. I chyba niewielu to wówczas gorszyło. Potem nastały czasy chrześcijaństwa i vide p. 4.


Poczytaj cos z historii Kosciola to sie dowiesz, ze chrzescijanstwo nie przyszlo i nie zafundowalo od razu wszystkim celibatu. To byl bardzo dlugi proces.
Nawet kiedy oficjalnie wprowadzono go w calym Kosciele to jeszcze dlugie wieki trwal proces przyjmowania bo przeciez wielu ludzi , ktorzy nosili tytuly duchowne to duchownymi nie byli, mieli tylko beneficjum a nie mieli swiecen, rozdzielano wtedy wladze swiecen od wladzy czysto administracyjnej co czesto komplikowalo wprowadzanie pewnych zarzadzen i utrudnialo koscielna dyscypline.

Cytuj:
Idea została szybko podchwycona, a różni artyści (zapewne nie bez satysfakcji) zaczęli produkować najróżniejsze malowidła z gołymi piersiami.


Hehe, Jajko, ten wpis to znaczacy wklad do historii sztuki :D

Zamiesc ten wpis w jakims fachowym czasopismie.

_________________
ksiądz


Cz wrz 25, 2014 10:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: O co chodzi na tym malowidle?
No właśnie jak przestaję myśleć symbolicznie, to ten obraz staje się obleśny. Czy dla Ciebie widok starego zarośniętego dziada ssącego pierś młodej kobiety nie jest obleśny?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz wrz 25, 2014 12:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL