Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:05



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Matka Boga 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Matka Boga
Przeczytałem właśnie artykuł, w którym autor analizował wystąpienia papieża Franciszka podczas ŚDM w Polsce, pod kątem ilości jego odwołań do Marii, Matki Jezusa.
Następnie porównał on te papieskie odwołania z ilością odwołań do Marii, Matki Jezusa w Nowym Testamencie.
Wynik: papież Franciszek użył (tylko podczas tej wizyty w Polsce) 7 razy więcej odniesień maryjnych, niż jest to w NT.

Np. bardzo często mówił o Matce Boga...
Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!
"Maria nie przekazała Jezusowi boskiej natury, tylko ludzką. Nikt nie może przecież przekazać komukolwiek więcej, niż sam posiada. Jego bóstwo - jeśli w ogóle wolna nam się domyślać - było Mu przekazane za sprawą Ducha Świętego, z którego Maria poczęła, ale nie pochodziło od Marii."
[cytat z artykułu].

Co myślicie o tym cytacie, i o takim tytule nadanym kiedyś przez ludzi tej pobożnej Niewieście?...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt paź 07, 2016 13:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
Przeczytałem właśnie artykuł, w którym autor analizował wystąpienia papieża Franciszka podczas ŚDM w Polsce, pod kątem ilości jego odwołań do Marii, Matki Jezusa.
Następnie porównał on te papieskie odwołania z ilością odwołań do Marii, Matki Jezusa w Nowym Testamencie.
Wynik: papież Franciszek użył (tylko podczas tej wizyty w Polsce) 7 razy więcej odniesień maryjnych, niż jest to w NT.

Np. bardzo często mówił o Matce Boga...
Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!
"Maria nie przekazała Jezusowi boskiej natury, tylko ludzką. Nikt nie może przecież przekazać komukolwiek więcej, niż sam posiada. Jego bóstwo - jeśli w ogóle wolna nam się domyślać - było Mu przekazane za sprawą Ducha Świętego, z którego Maria poczęła, ale nie pochodziło od Marii."
[cytat z artykułu].

Co myślicie o tym cytacie, i o takim tytule nadanym kiedyś przez ludzi tej pobożnej Niewieście?...

A można poprosić więcej danych, np. nazwisko autora tego artykułu, link do artykułu, czy podanie źródła..?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt paź 07, 2016 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
To ten miesięcznik: http://sklep.znakiczasu.pl/czasopisma/1 ... -2016.html
Mam go w wersji drukowanej, więc nie mogę wkleić artykułu, który nosi tytuł: "Łyżka dziegciu w beczce miodu", autor Olgierd Danielewicz.

Na w/w stronie (na dole) jest możliwość pobrania jednego artykułu pt. "Niedzielne niekonsekwencje", gdzie redaktor naczelny pisze o pewnych niekonsekwencjach w postawach zwolenników zakazu niedzielnego handlu...
Tu ten artykuł: https://sklep.znakiczasu.pl/index.php?c ... achment=88

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt paź 07, 2016 14:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
To ten miesięcznik: http://sklep.znakiczasu.pl/czasopisma/1 ... -2016.html
Mam go w wersji drukowanej, więc nie mogę wkleić artykułu, który nosi tytuł: "Łyżka dziegciu w beczce miodu", autor Olgierd Danielewicz.

Na w/w stronie (na dole) jest możliwość pobrania jednego artykułu pt. "Niedzielne niekonsekwencje", gdzie redaktor naczelny pisze o pewnych niekonsekwencjach w postawach zwolenników zakazu niedzielnego handlu...
Tu ten artykuł: https://sklep.znakiczasu.pl/index.php?c ... achment=88

http://znakiczasu.pl/lyzka-dziegciu-w-beczce-miodu/
Tu skrót artykułu dostępny w necie.

Wydaje się, że artykuł mówi o uchodźcach i zagadnieniach z nimi związanych, przynajmniej tak wynika z tego streszczenia. O ilości odwoływania się do imienia "Maryja", czy tematyce maryjnej w ogóle nie ma w tym skrócie mowy, nie mówiąc o tym, że miałby być to temat przewodni artykułu. Chociaż nie można wykluczyć, że tak jednak jest, może akurat ten skrót taki niefortunny.

Czy zdanie, które wytłuszczyłeś w pierwszym poście "Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!", to cytat z artykułu, czy jakaś inna uwaga (czyja?), bo nie dałeś cudzysłowu, ale jest tłusty druk? Z tego co da się zrozumieć, to tyle, że ktoś tak mówił, ale nie wiadomo kto, autor artykułu, czy papież?

Może znalazł by się jakiś linki do oryginałów przemówień Franciszka z ŚDM? Dobrze było by wiedzieć, co się komentuje.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt paź 07, 2016 15:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
Skrót, skrótem - ja mam całość i zacytowałem z artykułu zdania:
"Maria nie przekazała Jezusowi boskiej natury, tylko ludzką. Nikt nie może przecież przekazać komukolwiek więcej, niż sam posiada. Jego bóstwo - jeśli w ogóle wolna nam się domyślać - było Mu przekazane za sprawą Ducha Świętego, z którego Maria poczęła, ale nie pochodziło od Marii."

Wytłuszczone pytanie jest moim pytaniem, w nawiazaniu do tytułu tego tu tematu. Wzmianka o 7-krotności pochodzi z artykułu...

Tyle wyjaśnień, a pytanie jest dalej to samo: Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt paź 07, 2016 16:55
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
Skrót, skrótem - ja mam całość i zacytowałem z artykułu zdania:
"Maria nie przekazała Jezusowi boskiej natury, tylko ludzką. Nikt nie może przecież przekazać komukolwiek więcej, niż sam posiada. Jego bóstwo - jeśli w ogóle wolna nam się domyślać - było Mu przekazane za sprawą Ducha Świętego, z którego Maria poczęła, ale nie pochodziło od Marii."

Wytłuszczone pytanie jest moim pytaniem, w nawiazaniu do tytułu tego tu tematu. Wzmianka o 7-krotności pochodzi z artykułu...

Tyle wyjaśnień, a pytanie jest dalej to samo: Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!

"Maria nie przekazała Jezusowi boskiej natury..." - a w tej całości, którą posiadasz, jest napisane 'boskiej', czy może 'Boskiej'?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt paź 07, 2016 18:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
Przez małe "b": ...boskiej natury...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


Pt paź 07, 2016 19:16
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Matka Boga
Przez małe "b" powiadasz, hm...

"Wytłuszczone pytanie jest moim pytaniem, w nawiazaniu do tytułu tego tu tematu. Wzmianka o 7-krotności pochodzi z artykułu..."

Wytłuszczone pytanie jest Twoim pytaniem, nawiązaniem do tytułu tego tematu, który jest Twoim tematem.
Wzmianka o 7-krotności pochodzi z artykułu, ale nie jest zacytowana, ale podana jako wniosek. Piszesz: "Wynik: papież Franciszek użył (tylko podczas tej wizyty w Polsce) 7 razy więcej odniesień maryjnych, niż jest to w NT."
Jest to wniosek autora artykułu, czy Twój, tzn, czy zostało to dokładnie tak sformułowane w artykule?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt paź 07, 2016 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
Szukasz dziury w całym... Autor policzył i napisał o tej 7-krotności, tak jak to odtworzyłem.

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


So paź 08, 2016 4:45
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Matka Boga
Co masz na myśli mówiąc: odtworzyłem?
Artykuły czy wypowiedzi się cytuje, wtedy są wiarygodne. Nie ma potrzeby niczego odtwarzać, nie rozumiem o jakim odtwarzaniu mówisz. Czyżby artykuł był nieczytelny, albo zaginął?

Na razie wygląda to tak, że publicysta 0lgierd Danielewicz w artykule "Łyżka dziegciu w beczce miodu", opisał problematykę związaną z uchodźcami, a te problemy są przysłowiową łyżką dziegciu w beczce miodu europejskiego społeczeństwa.

Ty natomiast referujesz artykuł w sposób, który pozwala domniemywać, że to Franciszek nadużywa imienia Maryja i to stanowi problem i jest tytułową łyżką dziegciu w religijności, w domyśle religijności katolickiej i o tym problemie rozpisał się autor.
Niestety jak na razie nic nie wskazuje, żeby artykuł dotyczył tego problemu, cytat który zamieściłeś na początku jest najnormalniejszą wypowiedzią papieża, która jest fragmentem wyrwanym z kontekstu, a który to kontekst prawdopodobnie dotyczył uchodźców. Ty natomiast próbujesz poprzez niedopowiedzenia, stworzyć swój własny kontekst, którym jest rzekomy problem maryjności dla autora artykułu.
Nie twierdzę, że tak nie jest. Twierdzę tylko, że na podstawie fragmentów które mamy, nic na to nie wskazuje, więc nie wiem co można by tu komentować.

Można mieć za to zastrzeżenia do Twojego opisania tematu. Na przykład zdanie które wytłuściłeś Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!, jest rzekomo wypowiedzią Franciszka, wskazującą na jakieś teologiczne rozterki papieża. Mnie o tego rodzaju wątpliwościach papieża (jak i jego poprzedników) nic nie wiadomo.
Można stwierdzić za to z całą pewnością, że informacja jakoby mówił o tym "bardzo często" nie jest potwierdzona przez Ciebie. Nawet gdyby była potwierdzona, to wyjęta z kontekstu znaczy coś innego niż w całości wypowiedzi papieża na ŚDM. Po drugie pisownia "Maria/Maryja" nie jest wersją użytą przez papieża, bo albo powiedział "Maria", albo powiedział "Maryja". Za to z Twojej podwójnej wersji zapisu można przypuszczać, że papież nie wiedział co i o kim chce powiedzieć, no i do tego mamy "?!" na zakończenie, co oznacza, że Franciszek wykrzykiwał oburzony swoje wątpliwości teologiczne.
Wszystko więc układa się nam tutaj w piękny lajtmotiw papieskich wystąpień na ŚDM, których było bez liku i dotyczyły problematyki "matki" Boga.

Ja bym proponował, żeby zamiast liczenia słowa "Maryja" w Nowym Testamencie, policzyć słowa w rodzaju "protestanci, luteranie, adwentyści, nowy Kościół" tam występujące, a po przeliczeniu przemyśleć kilka kwestii.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So paź 08, 2016 6:14
Zobacz profil
Post Re: Matka Boga
Wydawnictwo "Znaki czasów" należy do adwentystów dnia 7, nie dziwne zatem, że autora tak uwiera - jego zdaniem - nadmierne odniesienia papieża do Maryi.
Logiczne - skoro chrześcijanie wyznają w Credo, że Jezus jest Bogiem, to Jego Matka jest Matką Boga.


So paź 08, 2016 9:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Matka Boga
Acha, no to wszystko wiadomo. Czyli mamy problem sponsorowany.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So paź 08, 2016 9:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Matka Boga
Zarówno okoliczności uznania tego tytułu Maryi, jak i uzasadnienie omawiam w tekście, który znajdziesz tu http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf (temu tematowi poświęcone są strony 4-9)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So paź 08, 2016 18:41
Zobacz profil WWW
Post Re: Matka Boga
czytelnikBiblii napisał(a):
Np. bardzo często mówił o Matce Boga...
Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!
"Maria nie przekazała Jezusowi boskiej natury, tylko ludzką. Nikt nie może przecież przekazać komukolwiek więcej, niż sam posiada. Jego bóstwo - jeśli w ogóle wolna nam się domyślać - było Mu przekazane za sprawą Ducha Świętego, z którego Maria poczęła, ale nie pochodziło od Marii."
[cytat z artykułu].

Co myślicie o tym cytacie, i o takim tytule nadanym kiedyś przez ludzi tej pobożnej Niewieście?...

Nic nowego. Kościół głosi tak od dawna:

Ponieważ święta Dziewica urodziła cieleśnie Boga zjednoczonego hipostatycznie z ciałem, mówimy, że jest ona Bogarodzicą. Nie dlatego, że początek istnienia natury Słowa był z ciała - było bowiem na początku i Bogiem było Słowo, i Słowo było u Boga”, Ono samo jest twórcą wieków, jest współwieczne z Ojcem, jest stworzycielem wszystkiego - lecz ponieważ, jak już powiedzieliśmy, zjednoczyło się hipostatycznie z [naturą] ludzką i przyjęło narodziny cielesne z matki.

Podnoszenie argumentu, że NMP nie przekazała Chrystusowi natury Bożej świadczy wyłącznie o tym, że osoba pisząca ten tekst, który zacytowałeś, nie ma pojęcia o nauczaniu katolickim i w rzeczywistości polemizuje ze swoimi przekonaniami na ten temat.


N paź 09, 2016 6:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 30, 2016 11:15
Posty: 1111
Post Re: Matka Boga
Chwacie, słowa: Czy Maria/Maryja jest Matką Boga?!- nie są żadnym cytowaniem papieża, ale moim pytaniem do forumowiczów...
Na drugi raz kupię sobie skaner i zeskanowany artykuł wkleję do tematu, bo widać nie można inaczej...

_________________
LEKCJE BIBLIJNE
INTERNETOWE ROZMAITOŚCI
NOWE PRZYMIERZE - audiobook
CHOMIK - jego zapasy
A TY ZOSTANIESZ POMAGACZEM?


N paź 09, 2016 17:03
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL