Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Polska "niepokorna" święta? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Polska "niepokorna" święta?
Czy znacie może jakąś polską świętą podobną do Joanny d'Arc? Wiem, że w naszej historii raczej żadnych dziewic-wojowniczek nie było, ale może były jakieś "niepokorne" święte? Wszystkie polskie święte i błogosławione które znam to pobożne królowe, zakonnice czy męczennice które wydają mi się - pewnie niesłusznie - osobami mało niezależnymi i trochę jakby oderwanymi od rzeczywistości.

Czy nie mamy w Polsce jakichś świętych reformatorek społecznych, patriotek które aktywnie włączały się w służbę nie tylko Bogu ale i ojczyźnie? Ja nie znam. Może Wy mi jakieś podpowiecie?

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


So sty 28, 2012 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Maria Wittek
Jej nazwiska przez długie lata nie było w podręcznikach do historii…


W PRL-u jej działalność okrywała zmowa milczenia. Za to co robiła doceniona została dopiero po roku 1989, kiedy awansowano ją do stopnia generała jako pierwszą kobietę w Wojsku Polskim.

Bolszewicy wyznaczyli za nią nagrodę w złocie "tyle, ile ważyła". Broniła Lwowa w 1920 roku i 1939.



Maria Wittekówna. Odznaczona dwukrotnie Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych, pozostanie w historii Polski jako generał brygady. Dla podwładnych była Panią Marią - Komendantką."
- Pieśń o komendantce zaczynającą się od słów "Na polanie dogasa ognisko" śpiewałyśmy przed wojną przy obozowych ogniskach i podczas okupacji. Zawsze dodawała nam odwagi i siły do walki. Komuna nie pozwalała po wojnie odtwarzać tej pieśni. Nie było jej w żadnych śpiewnikach - wspomina Janina Sikorska. Maria nigdy nie założyła rodziny. Żołnierze konspiracji opowiadali, że jako studentka była narzeczoną Leopolda Lisa-Kuli. W rozmowie ze mną - 80 lat po tamtych zdarzeniach - potwierdza to Bożena Tazbir-Tomaszewska, która przez wiele lat współpracowała z Marią Wittekówną w Komisji Historii Kobiet w Walce o Niepodległość. - A były to czasy - wspomina - kiedy kobiety dochowywały dozgonnej wierności nie tylko poległym mężom, ale i narzeczonym.


http://www.feminoteka.pl/muzeum/readart ... ticle_id=6

http://w.icm.edu.pl/ak/wittek.html


So sty 28, 2012 12:16
Zobacz profil
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Zdecydowana kandydatka do świętości, stygmatyczka Wanda Boniszewska, patriotka, która przeszła przez sowieckie więzienie.


So sty 28, 2012 14:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Edyta Stein, intelektualistka, filozofka- obecnie patronka Europy:
http://www.uniaeuropejska.org/kosciol-k ... -od-krzyza

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


So sty 28, 2012 20:26
Zobacz profil
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Silva napisał(a):
Wiem, że w naszej historii raczej żadnych dziewic-wojowniczek nie było

Lecz ten wódz, choć w żołnierskiej odzieży,
Jakie piękne, dziewicze ma lica!
Jaką pierś!... Ach, to była dziewica,
To Litwinka, dziewica-bohater,
Wódz powstańców: Emilia Plater!


So sty 28, 2012 21:01
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
...też od razu o niej, mauger, pomyślałam.
Tym bardziej, że 1-wsze zdanie Silvy mi ją przypomniało.
Akurat Joanna d'Arc była wielkim wzorem dla Emilii :)


N sty 29, 2012 8:19

Dołączył(a): So lut 26, 2011 21:18
Posty: 43
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Celina i Jadwiga Borzęckie (matka i córka) - założycielki Zmartwychwstanek i Zmartwychwstańców.


N sty 29, 2012 9:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Ja też myślałam o Emilii Plater ale ona nie jest ani beatyfikowana ani kanonizowana ani też kandydatką na ołtarze (przynajmniej o ile wiem, może jednak ;) ). A szukam jakiejś świętej/błogosławionej, w charakterze, powiedzmy, patronki.

Edyta Stain, Wanda Boniszewska i Celina i Jadwiga Borzęckie - to były zakonnice, niewątpliwie wybitne ale jednak zakonnice, których głównym zadaniem jest przede wszystkim życie w cichości i zajmowanie się swoim życiem wewnętrznym. Oczywiście przy tym mogą np. pisać rozprawy filozoficzne czy zakładać nowe zgromadzenia ale przede wszystkim są powołane do życia w klasztorach i z dala od "tego świata". Jakoś nie mogę wyobrazić sobie żadnej z tych postaci z mieczem w ręku lub w charakterze znaczącej reformatorki społecznej.

Z drugiej strony Emilia Plater czy Maria Wittek (a także wiele innych kobiet biorących udział np. w powstaniach) chociaż wspaniałe osoby nie są błogosławionymi ani świętymi. Brakuje mi właśnie jakiejś postaci kobiety energicznej, niezależnej, poświęconej służbie Bogu i ojczyźnie - bardziej w aktywnym, społecznym działaniu a nie w modlitwie.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


N sty 29, 2012 11:45
Zobacz profil

Dołączył(a): So lut 26, 2011 21:18
Posty: 43
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Celina Borzęcka była przymuszoną do małżeństwa. Następnie żoną, matką, wdową i dopiero znacznie, znacznie później zakonnicą.
Poczuła smak wygnania, samotności, upokorzenia, brak poczucia bezpieczeństwa, niedostatku. W swoim życiu doświadczyła śmierci swoich dzieci. Ale to tylko tak przy okazji notka o niej.
W czasie, kiedy zdecydowanie furmanka czy jakaś pojedyncza linia kolejowa funkcjonowały - podróżowała z terenów dzisiejszej Białorusi do Włoch, do polskich Kęt, Warszawy. Była menadżerką - mimo, że wtedy to modne słowo jeszcze nie istniało. Mało energii?
A z resztą - zależy kto czego szuka. Fajerwerków?? Stosów całopalnych?


N sty 29, 2012 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Cytuj:
Mało energii?

Absolutnie nie. Nie twierdzę też że energii nie miała Edyta Stein, Teresa z Avila czy Karolina Kózkówna - na pewno miały i to ogromne pokłady. Ale sam przyznasz że założenie klasztoru czy męczeństwo za czystość w małej polskiej wsi to zupełnie inne drogi uświęcenia niż droga Joanny d'Arc która w pierwszej kolejności po Bogu służyła swojej ojczyźnie w sposób bardzo bezpośredni i konkretny.

Z polskich świętych czy błogosławionych którzy działali podobnie był np. ks. Jerzy Popiełuszko, Rafał Kalinowski (działacz społeczny, naukowiec, powstaniec, potem zakonnik), kandydat na ołtarze kard. Stefan Wyszyński, czy też Piotr Skarga (który kandydatem na ołtarze już nie zostanie) - to byli ludzie w których zarówno działalności społecznej jak i nauce temat ojczyzny i narodu był bardzo ważnym wątkiem a oni sami mieli duży wpływ na społeczeństwo. Czy były takie błogosławione/święte Polki?

Żeby było jasne - nie twierdzę że inne drogi uświęcenia są gorsze, ale po prostu są różne powołania (które generalnie obowiązują wszystkich, ale niektórych w sposób szczególny) : do modlitwy [w zakonie kontemplacyjnym], do wyjazdu na misje, do służby w szczególny sposób Kościołowi, do służby odrzuconym (Matka Teresa) i jest też powołanie do służby w szczególny sposób "Bogu i ojczyźnie". Szukam jakichś świętych które dążyły do doskonałości właśnie tą ostatnią drogą.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


N sty 29, 2012 12:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 18, 2011 0:17
Posty: 139
Lokalizacja: Gotania, Lubelskie
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Anna Jenke
Służebnica Boża Anna Jenke urodziła się 3 IV 1921 r. w Błażowej k. Rzeszowa. Od 7 roku życia wraz z rodzicami, którzy byli nauczycielami - na stałe zamieszkała w Jarosławiu.

Szkołę średnią ukończyła u ss. Niepokalanek w Jarosławiu w 1939r. W czasie wojny i okupacji była czynnie zaangażowana w konspiracji, niosła pomoc wraz z innymi harcerkami - jeńcom, rannym i ludziom poszkodowanym. Dla dzieci najbiedniejszych zorganizowała akcję "kromka chleba". Brała też udział w tajnym nauczaniu.

W 1945 r. rozpoczęła studia w UJ, które ukończyła w 1950 r., uzyskując stopień magistra filologii polskiej. Od 1950 r. do końca życia, pracowała jako polonistka i wychowawczyni młodzieży szkół średnich w Jarosławiu. Jej praca pedagogiczna i wychowawcza przebiegała w bardzo trudnym okresie - w systemie stalinowskim. Wtedy to wykazała wielką odwagę w wyznawaniu prawd wiary, swej przynależności do Chrystusa i Kościoła. W tym też duchu wychowywała całe rzesze młodych pokoleń. Szczególną troską otaczała młodzież z tzw. marginesu społecznego i "dzieci ulicy". Opiekowała się też biednymi, chorymi i samotnymi ludźmi. Wszystkim niosła pomoc moralną i materialną.

Zmarła w Jarosławiu trawiona ciężką chorobą nowotworową - 15 II 1976 r.

Mocą i siłą w tej pracy był dla niej sam Chrystus. Odznaczała się głęboką wiarą i nieprzeciętną miłością Boga i bliźniego. Na co dzień żyła Ewangelią. Boga wprowadzała w środowisko szkoły i wszędzie tam, gdzie go eliminowano z życia. Przez to stała się autentycznym świadkiem Chrystusa - współczesnym świeckim apostołem.


N sty 29, 2012 13:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2012 19:40
Posty: 42
Post Re: Polska "niepokorna" święta?
Silva napisał(a):
Czy znacie może jakąś polską świętą podobną do Joanny d'Arc? Wiem, że w naszej historii raczej żadnych dziewic-wojowniczek nie było, ale może były jakieś "niepokorne" święte? Wszystkie polskie święte i błogosławione które znam to pobożne królowe, zakonnice czy męczennice które wydają mi się - pewnie niesłusznie - osobami mało niezależnymi i trochę jakby oderwanymi od rzeczywistości.

Czy nie mamy w Polsce jakichś świętych reformatorek społecznych, patriotek które aktywnie włączały się w służbę nie tylko Bogu ale i ojczyźnie? Ja nie znam. Może Wy mi jakieś podpowiecie?

Ja zrozumiałam to pytanie jako koniunkcję: i święta i wojowniczka i Polka. Biorąc pod uwagę niewielka ilość Polek kanonizowanych, nie wydaje mi się byśmy mieli polską Joanne d`Arc.


N kwi 29, 2012 20:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL