Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 18:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Małżeństwo, a seks "przedmałżeński" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 22:29
Posty: 2
Post Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Witam. Proszę o odniesienie się do tego tekstu, najlepiej osoby kompetentne w tych sprawach, fajnie by było jakby przedstawione zostały różne punkty widzenia

Oto link: http://state_no_thank_you.webpark.pl/malzenstwo.html

Jeśli rzeczywiście tak jest zapisane w Biblii to całkowicie zmienia się wg, mnie całe życie chrześcijanina...


Wt maja 31, 2011 22:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 04, 2011 22:14
Posty: 206
Lokalizacja: Poznań, Wielkopolskie
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
nie wiem dlaczego strona nie działa( przynajmniej mi), a co do seksu przedmałżeńskiego to musi być to bardzo przemyślana decyzja, ja z takiego seksu będę mieć dziecko nie długo, ale uważam że jeśli dwoje ludzi się kocha to nie można odmawiać sobie bliskości i cielesnej miłości.


Cz cze 02, 2011 21:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 22:29
Posty: 2
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Rzeczywiście link nie działa, chodziło tam min. o to, że Bóg ani Jezus nie powiedział bezpośrednio, żeby się ożenić czy wyjść za mąż w kościele przed księdzem, tylko, że sam seks już jest wzięciem ślubu...

Jezus powiedział do jakiejś kobiety, żeby zawołała męża. Ona na to, że nie ma. A on na to powiedział, że ma 5ciu... prawdopodobnie z 5cioma uprawiała seks więc Jezus uznał, że miała 5 mężów.

No i były tam jeszcze inne ciekawe przykłady na postrzeganie małżeństwa przez Biblie. Min. Że mąż odejdzie od rodziców, weźmie kobiete i złączą się w jedno ciało... co również daje różne interpretacje. szkoda, że nie skopiowałem tego tekstu bo był naprawdę ciekawy. Jeśli znajdę to wrzuce link...


Cz cze 02, 2011 23:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Kościół robi sobie własne interpretacje praktycznie wszystkiego. Np. weź sakrament spowiedzi. Gdzie w Piśmie Świętym masz napisane, że aby uzyskać odpuszczenie grzechów, musisz je wszystkie wymienić? Nigdzie. Ale Kościół sobie to zinterpretował po swojemu ażeby mieć kontrolę nad pewnymi ludźmi. Było to dawno, w ciężkim dla Kościoła okresie, gdy daleko mu było do jego misji szerzenia miłości i Dobrej Nowiny, lecz decyzja wtedy podjęta przetrwała do dziś. Podobnie masz z celibatem. I tak samo z małżeństwem.

_________________
...


Pn cze 13, 2011 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 16, 2011 15:46
Posty: 6
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Jeśli 2 osoby na to się godzą, to czemu nie? jeśli to nie przeszkadza ich przekonaniom i temu w co wierzą


Cz cze 16, 2011 15:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Grzech i basta! Nie dyskutuj z nieomylnym Kościołem! Jak śmiesz, bluźnierco! ;)

_________________
...


Cz cze 16, 2011 17:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Scott i Kimberly Hahn

Nowe poglądy na małżeństwo jako przymierze
http://www.kbroszko.dominikanie.pl/hahn.html

http://www.szansaspotkania.net/index.php?page=2034


Cz cze 16, 2011 22:39
Zobacz profil
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
merkaba napisał(a):
Scott i Kimberly Hahn

Nowe poglądy na małżeństwo jako przymierze
http://www.kbroszko.dominikanie.pl/hahn.html

Pełna nieporozumień anty protestancka mistyfikacja. Autor, niby student teologi, a nie ma pojęcia o teologii protestanckiej powielając najgorsze i najgłupsze obiegowe opinie.


Pt cze 17, 2011 8:11

Dołączył(a): Śr cze 15, 2011 15:26
Posty: 29
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
xeloreu napisał(a):
Kościół robi sobie własne interpretacje praktycznie wszystkiego. Np. weź sakrament spowiedzi. Gdzie w Piśmie Świętym masz napisane, że aby uzyskać odpuszczenie grzechów, musisz je wszystkie wymienić? Nigdzie. Ale Kościół sobie to zinterpretował po swojemu ażeby mieć kontrolę nad pewnymi ludźmi. Było to dawno, w ciężkim dla Kościoła okresie, gdy daleko mu było do jego misji szerzenia miłości i Dobrej Nowiny, lecz decyzja wtedy podjęta przetrwała do dziś. Podobnie masz z celibatem. I tak samo z małżeństwem.


"Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone, a którym zatrzymacie, będą im zatrzymane."(J 20 22-23).
Nie sądzisz, że aby kapłan odpuścił w imię Ducha Św. grzechy musi je najpierw usłyszeć i zobaczyć, że za nie żałujesz?

Cytuj:
nie wiem dlaczego strona nie działa( przynajmniej mi), a co do seksu przedmałżeńskiego to musi być to bardzo przemyślana decyzja, ja z takiego seksu będę mieć dziecko nie długo, ale uważam że jeśli dwoje ludzi się kocha to nie można odmawiać sobie bliskości i cielesnej miłości.

Co innego, że taki seks to zwykły egoizm i nieodpowiedzialność przede wszystkim. Co będzie, jeśli "gumka" zawiedzie i urodzi się dziecko? Chłopak, żeby uciec od problemu, zostawi pewnie dziewczynę. A nawet jeśli nie i się ożenią, to czy to małżeństwo na pewno będzie szczęśliwe? Myślę, że nie.
A nawet gdyby nie poczęło się podczas seksu dziecko, to jest jeszcze jedna ważna rzecz. Jesli ktoś kocha drugą osobe, to nie chce, żeby cos się jej złego stało. Jesli mam dziewczynę(jestem chłopakiem) to zawsze moge od niej odejść. Mężczyźni są jednak dośc wyczuleni na byłych partnerów swoich kobiet, więc zdziwią się nieźle, zasmucą, a może nawet zdenerwują i zapytają:"Dlaczego spałaś z kimś innym?Dlaczego nie jesteś dziewicą?"
A miłośc to przeciez tez odpowiedzialność...

Cytuj:
Chodziło tam min. o to, że Bóg ani Jezus nie powiedział bezpośrednio, żeby się ożenić czy wyjść za mąż w kościele przed księdzem, tylko, że sam seks już jest wzięciem ślubu...

A to ciekawe. Czemu więc tak dużo ludzi najpierw uprawia seks, a potem odchodzi od "ukochanego/ukochanej"?

Cytuj:
Jezus powiedział do jakiejś kobiety, żeby zawołała męża. Ona na to, że nie ma. A on na to powiedział, że ma 5ciu... prawdopodobnie z 5cioma uprawiała seks więc Jezus uznał, że miała 5 mężów.

Nadinterpretujesz ten tekst, a być może go nie do końca rozumiesz.
"A On jej odpowiedział:Idź zawołaj swego męża i wróć tutaj! A kobieta odrzekła Mu na to:Nie mam męża. Rzekł do niej Jezus:Dobrze powiedziałaś-Nie mam męża. Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem. To powiedziałaś zgodnie z prawdą."(J 4 16-18)
W Izraelu można się było rozwieść(Jezus zniósł tą możliwośc swoją drogą). Dlatego kobieta miała pięciu mężów. Zdanie"A ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem" świadczy o tym, że seks nie oznacza małżeństwa. Ta Samarytanka ma mężczyznę, mieszka z nim i prawdopodobnie już ze sobą spali. A jednak Jezus stwierdza "A ten, którego masz teraz, nie jest twoim mężem. ".


Cytuj:
No i były tam jeszcze inne ciekawe przykłady na postrzeganie małżeństwa przez Biblie. Min. Że mąż odejdzie od rodziców, weźmie kobiete i złączą się w jedno ciało... co również daje różne interpretacje. szkoda, że nie skopiowałem tego tekstu bo był naprawdę ciekawy. Jeśli znajdę to wrzuce link...

Mąż i żona stają się jednym ciałem, ale ich miłość pieczętuje małżeństwo.


Pt cze 17, 2011 15:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 16, 2010 13:24
Posty: 50
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Mam kilka pytań do Ziarnopiasku, xeloreu, kwiatek:
1. Czy Bóg, który powiedział nam przez Mojżesza "Nie cudzołóż" chce naszego dobra czy naszej krzywdy?
2. Czym różni się seks przedmałżeński od seksu małżeńskiego?
3. Czy seks przynosi dobro czy zło, pożytek czy szkodę, szczęście czy cierpienie?
4. Czy mężczyzna, albo kobieta będąc w związku z drugą osobą, mogą (tzn. czy będzie to coś dobrego czy złego) obdarzyć inną osobę (niż ta, z którą obecnie są) bliskością i miłością fizyczną (seks), jeśli uznają, że już nie kochają tej starej osoby, tylko tę nową?
5. Jeżeli dwie osoby, wg swoich przekonań i wiary, postanowią czynić zło, które sami uznają za dobro, to mogą to robić czy nie?

Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam


Pt cze 17, 2011 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 16, 2010 13:24
Posty: 50
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Na marginesie do xeloreu

Piszesz, że Kościół robi własne interpretacje praktycznie wszystkiego oraz pytasz, gdzie jest napisane, że trzeba przy spowiedzi wyznać wszystkie swoje grzechy...

W związku z powyższym, ja mam do Ciebie pytanie - jak Ty wytłumaczyłbyś mi poniższe słowa?
Oto dwa przykładowe cytaty:
1. "A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»." ( J 20,21-23)
2. "Jeśli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści nam grzechy i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. Jeśli powiemy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki" (1 J 1,9n)."

Pozdrawiam


Pt cze 17, 2011 17:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Ależ oczywiście, że mam odpowiedź na to. Przytoczone cytaty jak "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" oraz "Jeśli wyznajemy nasze grzechy, Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści nam grzechy i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. Jeśli powiemy, że nie zgrzeszyliśmy, czynimy Go kłamcą i nie ma w nas Jego nauki" nic nie mówią o wyznawaniu grzechów kapłanowi. W początkach chrześcijaństwa "wyznanie grzechów" oznaczało "przyznanie się do bycia grzesznym". Coś jak "Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu i wam Bracia i Siostry (...) Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina". Nie ma żadnej mowy o szczegółowym opisywaniu grzechów kapłanowi. Owy zwyczaj Kościół wprowadził aby mieć tzw. "haki" na co bardziej znaczących ludzi.
Poza tym, mówisz, że kapłan musi znać grzechy aby je odpuścić w imię Ducha Św? Nonsens. Duch święty zna te grzechy więc on je odpuszcza. Kapłanowi nic do tego.

_________________
...


Pt cze 17, 2011 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 16, 2010 13:24
Posty: 50
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Na marginesie - xeloreu

Dzięki za przedstawienie własnej interpretacji tych dwóch przykładowych cytatów.
Nasuwa mi się jednak pytanie skąd masz pewność, iż właśnie tak interpretowano słowa Jezusa
przekazującego Apostołom władzę odpuszczania grzechów, oraz słowa św. Jana o wyznawaniu grzechów?


Pt cze 17, 2011 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Maciek+ napisał(a):
Nasuwa mi się jednak pytanie skąd masz pewność,
iż właśnie tak interpretowano słowa Jezusa przekazującego Apostołom władzę odpuszczania grzechów,
oraz słowa św. Jana o wyznawaniu grzechów?
viewtopic.php?f=26&t=27519&p=588693#p588693
//spowiedź uszna

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So cze 18, 2011 15:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 15, 2011 15:26
Posty: 29
Post Re: Małżeństwo, a seks "przedmałżeński"
Cytuj:
Owy zwyczaj Kościół wprowadził aby mieć tzw. "haki" na co bardziej znaczących ludzi.

w KRK, od soboru Laretańskiego w 1215r, obowiązuje tajemnica spowiedzi. Kapłan słuchający spowiedź ma zakaz ujawniania jej przed kimkolwiek, choćby ta osoba była papieżem. Nie mogą nawet powiedzieć, że ktoś kogoś zamordował, bo obowiązuje go tajemnica spowiedzi(aczkolwiek kapłan w takim wypadku może zadać pokutę np. przyznania się do winy).
Za ujawnienie tajemnicy spowiedzi grozi ekskomunika, którą zdjąć może tylko papież. Dodam, że niektórzy księża ginęli, bo nie ujawnili tajemnicy spowiedzi.
Pozdrawiam


N cze 19, 2011 20:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 92 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL