Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt gru 12, 2017 17:08

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 NPR, opór małżonki 
Autor Wiadomość

Post Re: NPR, opór małżonki
chwat napisał(a):
Tu standardowo mówisz od rzeczy. Czy ktoś podawał statystyki podejścia wiernych do NPR?

Chociażby wspomniany wyżej kwestionariusz z 2014 r. ...?
Chociażby wspomniany raport papieskiej komisji ds. kontroli urodzin, złożonej tak z osób świeckich jak i duchownych...?

Swoją drogą, poza forami internetowymi nie spotkałem nikogo (mówimy o katolikach) kto wiedziałby o istnieniu obowiązku składania nasienia w pochwie.

So gru 02, 2017 15:30

Nie rozumiemy się. Jeśli mówisz do mnie i mówisz, że się zgadzasz, to znaczy że odnosisz się do tego, co mówiłem. A ja nie mówiłem o tym, co Ty pojawia się u Ciebie jako komentarz do mnie. Więc z kim się zgadzasz?

So gru 02, 2017 15:47
Moderator

MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kościół prawosławny nie tylko w tej kwestii odszedł od nauczania objawionego przez Boga, więc to kiepski przykład.

Czy to że w Polsce obowiązuje piątkowy post od produktów mięsnych a we Włoszech już nie - zostało objawione przez Boga? Nie, to decyzje hierarchii.

Po pierwsze, to we Włoszech obowiązuje takie samo prawo kanoniczne, co w RP, a wymóg wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych jest tam zapisany, a nie w jakichś lokalnych przepisach. Po drugie, to co to zmienia w fakcie, że kwestia antykoncepcji nie jest jedynym odstępstwem prawosławia od wiary objawionej przez Boga?

Cytuj:
Poza tym, ciężko uznać "nie wypowiadanie się w danym temacie i pozostawienie decyzji sumieniu małżonków" za "odejście od Boga".

Jeżeli coś jest grzechem, to Kościół nie może udawać, że nie jest, a decyzja, czy ktoś zgrzeszy, jest zawsze decyzją tej osoby.

Cytuj:
To katolicki lekarz może zgodnie z własnym sumieniem podjąć decyzję o zaprzestaniu uporczywej terapii pacjenta, a małżonkowie nie mogą decydować gdzie wyląduje nasienie?

Zaprzestanie uporczywej terapii nie jest grzechem.

So gru 02, 2017 21:16
Zobacz profil WWW

Andy72 napisał(a):
A ludzkie nasienie jest zalążkiem życia i nie jest wszystko jedno gdzie wyląduje.

Dopóki małżeństwo nie chce dzieci, wszystko jedno gdzie wyląduje. Tym bardziej w trakcie fazy bezpłodnej, kiedy szansa na zapłodnienie praktycznie nie istnieje (jak twierdzą zwolennicy NPR).

Czy jak nastolatek ma polucje to rodzice rozpaczają że marnuje się "zalążek życia"?

N gru 03, 2017 22:00

Panowie!

O ile wiem, temat ten poświęcony jest konkretnemu problemowi małżeńskiemu, przedstawionemu przez konkretnego użytkownika. Przypomnę, że małżonka owego pana odmawia stosowania NPR.
Myślę, że niczego nie było tam o eutanazji.
Człowiek zadał pytanie i być może wróci - dobrze by było, żeby nie przebijał się przez stronice kłótni i sporów nie na temat.

Natomiast pan @Chwat, tak jak wiele osób w takich sytuacjach, próbuje rozmyć problem, stosując ogólniki, a to już pachnie mi erystyką. A ja chciałabym przeczytać Wasze zdanie na konkretny problem: co ma zrobić ten konkretnie pan w tej konkretnie sytuacji.
Bez poezji ekumenicznej najlepiej. ;) I bez offtopów.

Pn gru 04, 2017 21:35

Ukyo napisał(a):
Natomiast pan @Chwat, tak jak wiele osób w takich sytuacjach, próbuje rozmyć problem, stosując ogólniki, a to już pachnie mi erystyką
Niech Ci to pachnie czym chce. Masz coś do powiedzenia, to odpowiedz na ostatniego posta, a nie wciskaj swoje pierdy o rozmywaniu problemu.

Cytuj:
A ja chciałabym przeczytać Wasze zdanie na konkretny problem
A ja chciałbym przeczytać Twoje zdanie, co dla Ciebie jest konkretnym problemem

Cytuj:
Bez poezji ekumenicznej najlepiej. ;) I bez offtopów
I bez offtopów pobredzania o poezji ekumenicznej

Pn gru 04, 2017 21:48

Moze niektore wypowiedzi z innego watku cos rozjasnia w tym temacie.
viewtopic.php?f=48&t=39835&start=15

Pn gru 04, 2017 22:10

Ukyo napisał(a):
A ja chciałabym przeczytać Wasze zdanie na konkretny problem: co ma zrobić ten konkretnie pan w tej konkretnie sytuacji.
Bez poezji ekumenicznej najlepiej. ;) I bez offtopów.

Znaleźć rozsądnego spowiednika który dostrzeże że tymczasowe stosowanie antykoncepcji zaporowej będzie dla tego małżeństwa w tej sytuacji lepsze od trwania w kłótni i łóżkowej abstynencji. W końcu od piątkowego postu też załatwia się dyspensę żeby goście mogli się na imprezie natańczyć i najeść mięsa.

Śr gru 06, 2017 9:18
Moderator

O eutanazji - wydzieliłem
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=2&t=39916

Śr gru 06, 2017 21:11
Zobacz profil WWW
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5