Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 20:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Bezpłodność 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Bezpłodność
Czy kobieta bezpłodna żyjąca w małżeństwie ma obowiązek się leczyć?

Problem nie jest wydumany.
Pewnie taka sytuacja to rzadkość, ale wydarzyła się naprawdę.

1. bez podjęcia leczenia zajście w ciążę jest niemożliwe

2. leczenie będzie długie kosztowne (nie wiadomo czy będzie to małżeństwo stać by doprowadzić je do końca) i niekoniecznie skuteczne, gdy będzie bardzo długotrwałe może w pewnym stopniu niekorzystnie odbić się na zdrowiu kobiety

3. przeraża ją i jej męża fakt "technicznego" podejścia do seksu (na przykład "polowanie" na czas największej płodności", współżycie wyłącznie z myśla o zapłodnieniu, nawet gdy obie strony nie mają na to ochoty, dobieranie pozycji sprzyjającej zapłodnieniu, która akurat dla obojga jest zdecydowanie niesatysfakcjonująca itd), zupełnie sobie nie wyobrażają jak mogliby przez to przejść (tym bardziej, że w związku z jej bezpłodnością do tej pory nie stosowali żadnych ograniczeń we współżyciu i nie są nauczeni zachowywania okresowej wstrzemiężliwosci)

4. nie ma ani w niej ani w jej mężu jakiegoś bardzo przemożnej potrzeby posiadania potomstwa, bez problemu wyobrażają sobie małżeństwo bez dzieci (a mają już pewien staż i bezdzietnosć nie doprowadziła do rozpadu więzi, a nawet wydaje się, że może być wręcz przeciwnie)

Co do punktu 4. to sprawa jest delikatna
Bo może być i tak, że im ta bezpłodnosć w pewnym sensie pasuje.
Czy kobieta w tej sytuacji ma obowiązek podjąć leczenie?
jak to wygląda z moralnego punktu widzenia?

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So paź 01, 2011 9:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post Re: Bezpłodność
Nie ma takiego obowiązku.


So paź 01, 2011 13:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2008 22:50
Posty: 559
Post Re: Bezpłodność
Od kiedy posiadanie dzieci jest obowiązkiem? Religia zakazuje zamykać się na nowe życie. Nie nakazuje się otwierać, jak jest już "zamknięte".

_________________
...


N paź 02, 2011 13:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Bezpłodność
oczywiscie ze nie ma obowiązku,
Pan Bóg albo da Wam łaskę potomstwa albo nie (wobec kazdego z nas Bóg ma swój plan)
można też rozważyć adopcję, to olbrzymi WYCZYN

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


N paź 02, 2011 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr mar 04, 2009 11:55
Posty: 28
Post Re: Bezpłodność
Przed laty taką właśnie "uporczywą" terapię zalecili lekarze pewnemu małżeństwu. Ponieważ małżonkowie obawiali się niepożądanych dla zdrowia działań ubocznych (a i pewnie nie mieli kasy), zdecydowali się z ewentualną terapią poczekać, byli jeszcze młodzi (22 i 25 lat). Terapia okazała się guzik potrzebna, w trzy lata po ślubie bez żadnych starań i zabiegów urodził się im mój brat, a jeszcze w pięć lat później - ja :)


Cz paź 27, 2011 21:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Bezpłodność
Problem jest w sumie dość ciekawy i poważny.
Ja osobiście też jestem w małżeństwie - prawdopodobnie - bezpłodnym.
I wbrew temu, co wiele osób chce nam wkręcić, nie czujemy z tego powodu żadnych traum itd. Widzę w tym dobre strony i nie czuję się w żaden sposób pokrzywdzony.
Brak dzieci wcale nie jest takim dramatem, jak wielu go widzi. Ważne, by żyć zgodnie z naszą religią.


Cz mar 29, 2012 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Bezpłodność
rozważacie adopcję ?

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Cz mar 29, 2012 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Bezpłodność
Brak dziecka to milion zł na koncie. Można go przeznaczyć na jakieś clee dobroczynne.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 29, 2012 23:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Bezpłodność
@ noOne
nie rozważamy póki co. Nie ma takiego obowiązku. Nie wiem, co będzie w przyszłości.

@ Jajko
może nie milion :)


Pt mar 30, 2012 5:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Bezpłodność
gacjan napisał(a):
@ Jajko
może nie milion :)


Spokojnie milion. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że pozostawisz dziecku w spadku dorobek życia (mieszkanie) i to ile na niego łożysz plus utracone odsetki, to naprawdę kuuupa kasy wyjdzie. A można by ją przekazać jakiemuś biednemu, potrzebującemu, który ją godnie spozytkuje (np. Kościołowi kat).

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt mar 30, 2012 9:45
Zobacz profil
Post Re: Bezpłodność
W 2011 roku koszt wychowania jednego dziecka do 20-tego roku życia szacowano na 190tys. zł. Koszt wychowania dwójki przy założeniu pewnych oszczędności (ubrania, zabawki, książki, podręczniki) oszacowano na 322tys zł, a wychowanie trójki (nadal przy założeniu oszczędności) już "tylko" 436 tys. zł.

Na podstawie artykułu z RP "Ile kosztuje dziecko".


Pt mar 30, 2012 9:54
Post Re: Bezpłodność
Wg mnie podejście kazuistyczne i szczegółowe rozpatrywanie przeróżnych wydumanych przypadków niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Taka kazuistyka powstała wśród jezuitów została potępiona w KK przez papieża Innocentego XI w 1679r a głoszenie tez kazuistów zabroniono pod karą ekskomuniki.

Łatwo moge sobie wyobrazić katolików, którzy w pędzie określania, opisywania i wydzielania grzechów, wychodząc od szerokich zaleceń KK w tej bardzo delikatnej materii będą dochodzili do jednoznacznego potępienia zaniechania leczenia. Taka "intelektualna" rozrywka może nie nie być postrzegana jako zło samo w sobie lae jednak może wpłynąć na czytające to osoby o słabszej osobowości, czy niewykształconym sumieniu i doprowadzić do konfliktu sumienia lub zniekształcić całkowicie pojęcie dobra i zła.

Wzywam więc do zaniechania wszelkich podobnych kazuistycznych prób.


Pt mar 30, 2012 11:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Bezpłodność
Nikt nie ma obowiązku się leczyć.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 30, 2012 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Bezpłodność
Kozioł napisał(a):
Wg mnie podejście kazuistyczne i szczegółowe rozpatrywanie przeróżnych wydumanych przypadków niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Taka kazuistyka powstała wśród jezuitów została potępiona w KK przez papieża Innocentego XI w 1679r a głoszenie tez kazuistów zabroniono pod karą ekskomuniki.

Łatwo moge sobie wyobrazić katolików, którzy w pędzie określania, opisywania i wydzielania grzechów, wychodząc od szerokich zaleceń KK w tej bardzo delikatnej materii będą dochodzili do jednoznacznego potępienia zaniechania leczenia. Taka "intelektualna" rozrywka może nie nie być postrzegana jako zło samo w sobie lae jednak może wpłynąć na czytające to osoby o słabszej osobowości, czy niewykształconym sumieniu i doprowadzić do konfliktu sumienia lub zniekształcić całkowicie pojęcie dobra i zła.

Wzywam więc do zaniechania wszelkich podobnych kazuistycznych prób.


Wprawdzie to ja zadałam to pytanie i ja załozyłam ten wątek
- ale zgadzam się z Tobą jak najbardziej.
Takie rozważania prowadzą do nikąd.

tak uważałam i uważam

- to pytanie to była trochę swoistego rodzaju prowokacja
(choć opisana sytuacja nie jest wymyślona)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pt mar 30, 2012 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Bezpłodność
A może to chodzi o to, że mąż jej się każe leczyć? To trochę co innego. Powinna wziąć pod uwagę jego zdanie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt mar 30, 2012 15:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL