Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 22:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Zgroza: Aborcja z automatu 
Autor Wiadomość
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Val napisał(a):
No to jest rozwiązanie- pisze o nich autor tematu- automaty.

Moim zdaniem to nie jest dobre rozwiązanie. Mówimy tu o przyjmowaniu hormonów, a te nie są obojętne dla zdrowia. A u niektórych osób może mieć to wręcz bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego uważam że tego typu leki powinny być wyłącznie przepisywane przez lekarza.

Poza tym - ale to już naprawdę moje osobiste podejście, nie twierdzę, że jedyne słuszne ;-) - moim zdaniem bezpieczniej kupować leki i wszelkie środki antykoncepcyjne, w aptece. Ja tylko tak się zaopatruję. Nawet jeśli chodziło o kupno prezerwatywy :)


Val napisał(a):
Bądź dogadanie się z lekarzem, aby przepisał lek, aby mieć na "czarną godzinę".

I na pewno rozsądne osoby tak robią. Tylko że życie jest życiem, i nie zawsze da się wszystko przewidzieć.


Cz mar 29, 2012 17:19
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Kropeczka_ns:
Twoje stanowisko poniekąd rozumiem. Poniekąd, bo zdania nie zmienię.
Widzisz, ja np. nie pracuję tak, jak bym najbardziej chciała, bo wiem, że ta praca - chociaż głównie dająca mi maksimum satysfakcji - wiązałaby się również z tym, że musiałabym czasami robić rzeczy stojące w sprzeczności z moimi przekonaniami i tym co czuję. Są to rzeczy, które ciężko byłoby mi - jeżeli w ogóle bym potrafiła - przeskoczyć. Ponieważ moja odmowa wykonania pewnych czynności byłaby ze szkodą dla innych, po prostu nie wykonuję tej pracy.


Cz mar 29, 2012 17:28
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Klauzula sumienia jest pewnym kompromisem wynikającym własnie z poszanowania różności światopoglądowych. Utrzymywana jest dlatego, że różnice te dotykają bardzo ważnej sprawy, jak pojęcie istnienia oraz związane z tym pojęcia życia i śmierci. Jakiekolwiek jednolite rozwiązanie w tym miejscu (obojętnie w którą stronę) jest wg mnie rodzajem terroru i nie ma nic wspólnego z jakimikolwiek prawami czy jakimkolwiek szacunkiem do człowieka. Człowiek to nie samochód, a lekarz nie jest mechanikiem.
Gdyby to były sprawy drugorzędne, czy też np. terapie kontrowersyjne z punktu widzenia bilansu końcowego terapii osoby dorosłej, decydującej o sobie, to klauzula ta nie byłaby utrzymana i faktycznie nawet w skrajnych przypadkach nie jest, decydują tylko względy medyczne.


Cz mar 29, 2012 22:45

Dołączył(a): So lip 14, 2007 19:52
Posty: 103
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Val napisał(a):
Cytuj:
Gdyby to ode mnie zależało, zmieniłabym prawo w tej kwestii, usunęła zapis o klauzuli sumienia,

Jesteś za tym aby to człowiek był dla prawa, a nie prawo dla człowieka?

Dlaczego właściciel apteki nie może swobodnie decydować co wolno a co nie w jego budynku? Co najwyżej straci pewną część klientów- żaden problem.

Jak lekarz ma problem sumienia to ma obowiązek podać adres lekarze, który receptę wypisze bez problemów. Nie widzę nic złego w tym, że ktoś samodzielnie myśli i postępuje zgodnie z własnym sumieniem. Narzucanie komuś czegoś w taki sposób jest przyznaniem, że państwo ma egzekwować za kogoś zasady moralne.
Niebezpieczne jest zwalnianie z myślenia kogokolwiek, a tworzenie prawa zmuszającego do postępowania wbrew własnym zasadom moralnym jest złe.

Wyobraź sobie, że w Anglii nie mają takich radykalnych poglądów jak Ty i szanują religię- np. kobiety muzułmanki nie muszą rozmawiać z mężczyznami-klientami w pracy- wzywają kogoś innego i nikt je nie zmusza, aby swoją moralność zostawiły na śmietniku.
Dlaczego jesteś taka nietolerancyjna?



To niedorzeczne. Idąc tropem tego co piszesz, to generalnie budowlańcy jak sobie nawkładają do głowy ze nie pracują przy użyciu gipsu to ich pracodawcy dla nich mają budować chałupy z drewna?
Bardzo ckliwe to, co piszesz ale nierealne. Przynajmniej dla dorosłych.
Jestem fryzjerem. Dla mnie to nie moralne żeby obciać ludziom grzywki więc każdego kto bedzie chcał uzyskać ode mnie taką fryzurę pogonię i jeszcze zganiam za taki pomysł.
Idiotyczne podejście co nie?

_________________
Jesteś cudem.


Wt kwi 03, 2012 20:37
Zobacz profil
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Tyle że problem polega na tym, że przy aborcji wielu ma dylemat, kiedy się człowiek zaczyna. Więc jest tu kwestia poszanowania życia- wbrew pozorom to większy dylemat moralny, czy sprzedaż narzędzia do zabicia człowieka( bo tak ktoś uważa) jest dobra od dylematu czy obcięcie grzywki jest dobre. Jeśli ktoś uważa, że człowiek powstaje w którymś tygodniu, to nie ma problemu, ale sęk w tym, że wciąż są spory kiedy człowiek staje się człowiekiem. A tam, gdzie zaczyna się prawo jednego człowieka, tam kończy się drugiego.

Obcięcie grzywki to nie pozbawienie życia. Grzywka odrośnie, a życie już nie. Są sprawy, które są o wiele bardziej skomplikowane i co do których nie ma zgody.

A w Anglii to już taki szacunek dla religijnych przesądów mają. Tu nie chodzi o to, że związek zawodowy coś sobie uzna, ale o religię. Skoro pracodawcy angielskiemu to nie przeszkadza, to jego prawo. Właściciel firmy budowlanej ma prawo ustalać z jakich materiałów będzie korzystać- ceną jest utrata pewnej grupy klientów. Skoro budowlaniec ma prawo wyboru, to dlaczego aptekarz ma nie mieć prawa ustalania, jakie środki sprzedaje w aptece?

Jako fryzjer nie masz obowiązku stosowania kosmetyków firmy x ani narzędzi firmy y- to Ty decydujesz jakie będą. Możesz ulec sugestii klienta, w co zainwestować, ale klient nie może Cię zmusić do zakupu kosmetyków firmy a i narzędzi firmy b. Możesz za to stracić klienta- Twój wybór.


Wt kwi 03, 2012 21:05

Dołączył(a): So lip 14, 2007 19:52
Posty: 103
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Rozumiem co chcesz mi przez to pokazać i ja to rozumiem. Tylko jednak kwestia porównania fryzjera do lekarza mimo wszystko moze mieć ze soba coś wspólnego. Jakieś zobowiązanie wobec klienta. I teraz, skoro poszłam na fryzjerstwo, wyrobiłam sobie ten zawód, musze liczyć się z tym że w końcu przyjdzie ktoś kto bedzie wymagał ode mnie tej grzywki a ja będę musiała ją albo ściać albo odmówić pracy. Jednak w polskim prawie nigdzie nie ma wzmianki a temat tego, że ja to musze robić. U lekarza jest tak samo, przychodzi kobieta, prosi o środki wczesnoporonne, prawo jej tego NIE zabrania. Lekarz nie może Jej odmówić. Może doradzić Jej coś innego albo zwrócić jej uwage na powage sprawy, tak jak ja moge zaproponować inną fryzurę, ale nie może tej kobiecie tego nie przepisać, tylko ze względu na swoje poglądy (które z resztą każdy ma inne i o ile w polskim prawie są dopuszczalne to jest w porządku).
Dlatego też uważam, że lekarze którym ich moralność i sumienie nie pozwala wykonywać swojego zawodu (a przynajmniej w tej danej specjalizacji) powinni poszukać dla siebie innego.

Tak samo z ludźmi w supermarketach którzy sprzedają papierochy. Jednych to nei obchodzi, a pewnie są tacy, którzy zdają sobie sprawe z tego ze przyczyniają sie tym do zabijania życia, niszczenia zdrowia. Ale niech w takim tesco taka spróbuje odmówić sprzedaży to wyleci z roboty i tyle bedzie na temat jej morałów.
Life is brutal

_________________
Jesteś cudem.


Śr kwi 04, 2012 6:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
otóż może odmówić każdego leku. To ja jako lekarz decyduję który lek przepiszę i ja za to odpowiadam. Jeśli przyjdzie pacjent i powie "proszę mi uciąć rękę bo ja tak chce" żaden lekarz tego nie zrobi. Jeśli ty przyjdziesz i powiesz "proszę mi koniecznie przepisać lek x, bo taki bierze moja sąsiadka" ja ci na to odpowiem że sąsiadka ma zupełnie inne wskazania i leku nie przepisze.
Lek o którym mówimy, ma w ulotce napisane ze jest bezwzględnie przeciwskazany w ciązy!

_________________
Ania


Wt kwi 10, 2012 16:26
Zobacz profil
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
kropeczka_ns napisał(a):
otóż może odmówić każdego leku.....Lek o którym mówimy, ma w ulotce napisane ze jest bezwzględnie przeciwskazany w ciązy!

Leku tak, ale "terapii" nie możesz odmówić. Wyjątkiem jest antykoncepcja - sprawa sumienia. Jeżeli przyjdzie pełnoletnia dziewczyna i poprosi o antykoncepcję hormonalną, czy pigułkę po stosunku, to albo odmawiasz całkowicie (sprawa sumienia) albo robisz niezbędne badania i przepisujesz.

Przeciwwskazania to zupełnie inna sprawa. W Europie ludzi traktuje się jak idiotów a jednocześnie bardzo dba się o interesy lekarzy. Pamiętam jak była debata co zrobić z viagrą. I w końcu jest na receptę, bo jeszcze jakiś zawałowiec ją weźmie i się nie przyzna gdy wyląduje w szpitalu z zawałem - trzeba chronić lekarzy i zawałowca przed samym sobą. Chyba nie ma poza Europą nigdzie na świecie takiego miejsca, gdzie tyle leków jest na receptę.


Wt kwi 10, 2012 16:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Kozioł no nie wiem...w EUROPIE może się dba, w Polsce starszy się gigantyczną karą jeśli zdaniem urzędnika wskazanie do leku czyli kod wpisany w dokumentacji nie całkiem się zgodzi z tym co zdaniem innego urzędnika upowaznia do refundacji leku...... please.......

_________________
Ania


Cz kwi 12, 2012 14:22
Zobacz profil
Post Re: Zgroza: Aborcja z automatu
Pod tym względem masz rację. W Polsce pod tym względem lekarz traktowany jest a priori jak przestępca.


Cz kwi 12, 2012 14:27
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL