Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 17:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Co dalej mam robić 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 27, 2012 8:41
Posty: 36
Post Re: Co dalej mam robić
Słuchajcie, toczycie spór o co? Wiecie?
Unieważnienie małżeństwa (zawartego sakramentu) nie jest udzielane z byle jakiego powodu, a na pewno nie z powodu tego że jedna strona chce się uwolnić od drugiej czy dlatego że dostał już cywilny rozwód bo ma np. nową kobietę w życiu (to tylko przykład). Sąd może unieważnić małżeństwo wtedy gdy to małżeństwo nie przypomina małżeństwa katolickiego, kiedy jedna ze stron np. pije, bije, poniża, znęca się itd. a przede wszystkim kiedy takie zachowania czy psychiczne choroby zostały zatajone przed zawarciem Sakramentu. Nie wszyscy są zdolni do trwania w małżeństwie i myślę że to iż istnieje możliwość unieważnienia małżeństwa, po wnikliwych procesach i dochodzeniach, jest jakimś znakiem czasu, że Kościół w delikatny sposób jednak idzie z "duchem czasu".


Śr maja 09, 2012 15:18
Zobacz profil
Post Re: Co dalej mam robić
Ja nie toczę sporu. Ja tego nie uznaję.
To nie jest żadne pójście z duchem czasu, tylko kłamstwo.
Jeśli kościół chce iść z duchem czasu, niech wprowadzi rozwody. Normalne zakończenie małżeństwa, a nie rzekome unieważnienie.


Śr maja 09, 2012 15:28
Post Re: Co dalej mam robić
Ale stwierdza się niewazność kiedy istnieją ku temu powody a nie bo ktoś się sobą znudził!


Śr maja 09, 2012 15:52
Post Re: Co dalej mam robić
A wszelkie konsekwencje (choćby dziecko) małżeństwa, "którego nie było", zostają...


Śr maja 09, 2012 16:00
Post Re: Co dalej mam robić
-Vi- napisał(a):
Szkoda że jeszcze wtórnego dziewictwa/prawictwa w takich sytuacjach nie orzekają. Wtedy już w ogóle byłoby czysto i bez skazy. A tak... No właśnie - a tak co? :razz:
"Dziewice konsystorskie".
Tło problemu: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=43326
T.Boy-Żeleński, Dziewice konsystorskie napisał(a):
Znam - jak wspomniałem – wypadek świadectwa lekarskiego niezdolności do "skonsumowania" małżeństwa wystawionego ślicznej pani po to, aby natychmiast zawarła drugie małżeństwo, które skonsumowała niczym kanapkę z kawiorem. Znam unieważnienie małżeństwa z powodu takiejże niezdolności "skonsumowania" udzielone... matce dwojga dzieci z tymże właśnie małżonkiem. "Polaku–Katoliku"*)! ja jestem, a przynajmniej byłem lekarzem; i w tym charakterze wiem niejedno: lekarze mówią dość szczerze między sobą.
[...]
Chcesz, "Polaku–Katoliku", "anegdotek"? Opowiem ci jeszcze jedną: mam ją wprost od kobiety, która ją nader boleśnie przeżyła. Młodą osobę, pragnącą rozwodu zwrócono do konsystorskiego adwokata, znanego i szanowanego prawnika. Ten oznajmił jej, że trzeba się będzie udać do zaufanego lekarza, który za pomocą niewielkiej operacji stworzy jej sztuczne dziewictwo, które znów świadkowie stwierdzą i przed konsystorzem zaprzysięgną. Kiedy młoda kobieta zawstydzona i zgorszona wahała się, konsystorski adwokat powiedział jej, że trzeba się decydować i że lepszy taki sposób niż gubić duszę przejściem na protestantyzm. Klientka podziękowała i... przeszła na protestantyzm.
________
*) "Polak–Katolik” – to warszawski dziennik klerykalny, który zaatakował Boya w anonimowym artykule Propaganda rozwodów (1929, nr l).


Śr maja 09, 2012 19:06

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2600
Post Re: Co dalej mam robić
mariusz1973 napisał(a):
Słuchajcie, toczycie spór o co? Wiecie?
Sąd może unieważnić małżeństwo wtedy gdy .............ze stron np. pije, bije, poniża, znęca się itd. a przede wszystkim kiedy takie zachowania czy psychiczne choroby zostały zatajone przed zawarciem Sakramentu. Nie wszyscy są zdolni do trwania w małżeństwie i myślę że to iż istnieje możliwość unieważnienia małżeństwa,.....".


Nie unieważnienia a jedynie stwierdzenia nieważności, zaś powody które podałeś nie są wystarczające, aby stwierdzić,że małżeństwo zostało zawarte nieważnie


Śr maja 09, 2012 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 20, 2012 22:55
Posty: 414
Post Re: Co dalej mam robić
mareta napisał(a):
mariusz1973 napisał(a):
Słuchajcie, toczycie spór o co? Wiecie?
Sąd może unieważnić małżeństwo wtedy gdy .............ze stron np. pije, bije, poniża, znęca się itd. a przede wszystkim kiedy takie zachowania czy psychiczne choroby zostały zatajone przed zawarciem Sakramentu. Nie wszyscy są zdolni do trwania w małżeństwie i myślę że to iż istnieje możliwość unieważnienia małżeństwa,.....".


Nie unieważnienia a jedynie stwierdzenia nieważności, zaś powody które podałeś nie są wystarczające, aby stwierdzić,że małżeństwo zostało zawarte nieważnie


Jeżeli to nie jest wystarczające, to tym bardziej jestem za rozwodami...


Śr maja 09, 2012 20:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL