Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 31, 2024 12:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Nasladownie Najświętszej Maryji Panny i św. Józefa 
Autor Wiadomość
Post Nasladownie Najświętszej Maryji Panny i św. Józefa
Zastanawiam się, czemu Kościół zakazuje wiernym naśladowania najświętszej rodziny i zawierania tzw. białych małżeństw...to znaczy takich, które nie bedą wspolżyć ze sobą...

Wczesniej nie bylo to zakazane- oczywiście podaje się argumenty, ze biale małżeństwa zawierali ludzie zmuszeni do ożenku ze względu na dobro dynatii lub państwa czy narodu, wbrew chęci- np. święta Jadwiga Ślaska i Henryk Brodaty...

Nie macie wrażenie, ze tak jak kiedyś demonizowano seks- zakazując współżycia w swięta kościelne- tak teraz przyklada się do niego za duża wagę- nie udziela się slubu ludziom, którzy nie chca lub nie mogą wspołżyć...

Drugie pytanie: czy w swietle dzisiejszego prawa kanonicznego, małżeństwo Najświętszej Marii Panny i świętego Józefa byłoby ważne???


Cz maja 24, 2007 21:49
Post 
pierwsze słyszę żeby KK zakazywał białego małżeństwa czasem nawet sytuacja zmusza do tego by małżeństwo było białe, np gdy taka para zawarła kontrakt cywilny (są po rozwodzie i mają za sobą już ślub kościelny z innym małżonkiem) mają już dzieci z drugiego związku i się nawrócili to dla dobra tych dzieci nie zaleca się rozstania (bo związek jest niesakramentalny) ale właśnie białe małżeństwo. Bardziej współczesne białe małżeństwo: błogosłąwieni małżonkowie Maria I Alojzy Beltrame-Quatricci (nie wiem czy dobrze napisałam nazwisko).Po długich rozmowach ze spowiednikiem i kierownikiem duchowym i zapewne za zgodą KK (o tym nie doczytałam w ich biografii) postanowili podjąć się tego zobowiązania.Teresse chcesz zawrzeć takie małżeństwo?


Cz maja 24, 2007 23:07
Post 
a poza tym myślę że nie o to głównie chodzi w naśladowaniu Maryji i Józefa. Maryja będąc w ciąży musiała mieć męża bo w tamtych czasach by ją ukamieniowali za cudzołóstwo( i byśmy nie doczekali się Mesjasza:-D) , a Jej powołaniem było dziewictwo, dlatego byli białym małżeństwem. A poza tym Jezus chciał nam ukazać że do dobrego i prawidłowego wychowania potrzebni są i mama i tato. Chodzi o to jak być dobrą żoną i matką, dobrym mężem i ojcem, niezależnie od sytuacji przede wszystkim posłuszeństwo Bogu, które w małżeństwie ucieleśnia się w mężczyźnie-głowie rodziny.


Cz maja 24, 2007 23:16
Post 
1. Nie, nie chce zawrzec takiego związku- to teoretyczne rozwazanie :)

2. Małżonkowie Quatrocchi mieli 4 dzieci, potem zaprzestali wspołżycia, a ja pytam o małżeństwo białe od poczatku...

3.Przykład, który podajesz to w oczach koscioła nie małżeństwo- po prostu dwójka ludzi mieszka razem dla dobra dzieci...Nie mają oni prawa wspołżyć, bo nie są malżeństwem...

4.Kościoł zakazuje małżeństwa osobom, które wykluczają potomstwo- a potomstwa bez wspołżycia nie bedzie...Poza tym, gdy ktos jest niezdolny do wspołżycia czyni to małżestwo niewaznym...


Cz maja 24, 2007 23:42
Post 
podaj proszę źródło twojej wiedzy dla punktu 4 ( nie wiem KKK lub jakiś dekret albo coś w tym stylu)
ale to że mieli 4 dzieci to nie zaprzecza temu ze byli potem białym małżeństwem, zaprzestali współżycia z własnej woli i dlatego że tak chcieli
pkt 3 dlatego nie nazwalam ich zwiazku malzenstwem tylko kontraktem, zaznaczylam tylko ze zyja bez współżycia a są razem i to za zgodą KK


Cz maja 24, 2007 23:48
Post 
Odnosnie niezdolnosci do współzycia:
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 1084 -

§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.


Odnosnie wykluczania potomstwa:
Kodeks Prawa Kanonicznego napisał(a):
Kan. 1055 -

§ 1. Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.

Kan. 1101 -

§ 2. Jeśli jednak jedna ze stron albo obydwie pozytywnym aktem woli wykluczyłyby samo małżeństwo lub jakiś istotny element małżeństwa, albo jakiś istotny przymiot, zawierają je nieważnie.


http://www.archidiecezja.lodz.pl/prawo.html


Pt maja 25, 2007 7:33
Post Re: Nasladownie Najświętszej Maryji Panny i św. Józefa
Teresse napisał(a):
biale małżeństwa zawierali ludzie zmuszeni do ożenku ze względu na dobro dynatii lub państwa czy narodu, wbrew chęci- np. święta Jadwiga Ślaska i Henryk Brodaty...


Z tego co ja wiem to Jadwiga Śląska rzeczywiście nie miała ochoty na slub z Henrykiem (jak pewnie i kazdy w tamtych czasach, kto musiał zawierać małżeństwo inaczej niż z miłości) potem jednak byli udanym małżeństwem, bardzo się z mężem kochali, a sluby czystości złozyli jak juz mieli kilkoro dzieci (nie pamiętam teraz: 5 lub 6).


Pt maja 25, 2007 7:40
Post 
Cytuj:
Kan. 1075 -

§ 1. Jedynie najwyższa władza kościelna może autentycznie wyjaśniać, kiedy prawo Boże zabrania małżeństwa lub ją unieważnia.

§ 2. Również tylko najwyższa władza kościelna ma prawo ustanawiać inne przeszkody dla ochrzczonych.

ja to co napisalas zinterpretowalabym inaczej, dla mnie z tego co przytoczylas nie wynika ze biale mal. nie moze zaistniec.
ja przytaczam inne par z prawa kan i pytam sie czy rozmawialas na ten temat z biskupem twojej diecezji albo z osoba kompetentna w tej sprawie wyznaczona przez odpowiednie wladze koscielne?
bo jesli nie to nie masz prawa do samodzielnej interpretacji tak samo jak nie masz prawa do samodzielnego autorytarnego interpretowania Pisma sw tylko KK ma do tego prawo. tak samo nie mozesz prawa swieckiego samodzielnie interpretowac tylko opierac sie na jego interpretacji przez osoby kompetentne np prawnikow


Pt maja 25, 2007 9:37

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post Re: Nasladownie Najświętszej Maryji Panny i św. Józefa
Teresse napisał(a):
Zastanawiam się, czemu Kościół zakazuje wiernym naśladowania najświętszej rodziny i zawierania tzw. białych małżeństw...to znaczy takich, które nie bedą wspolżyć ze sobą...
A ja się zastanawiam, dlaczego Kościół daje małżonkom za wzór do naśladowania parę, która nie realizowała podstawowego aspektu małżeństwa, jakim jest współżycie seksualne...


N maja 27, 2007 9:09
Zobacz profil
Post Re: Nasladownie Najświętszej Maryji Panny i św. Józefa
mateola napisał(a):
A ja się zastanawiam, dlaczego Kościół daje małżonkom za wzór do naśladowania parę, która nie realizowała podstawowego aspektu małżeństwa, jakim jest współżycie seksualne...


To twierdzi Kościoł kat. a Biblia mówi "lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus" (Mt 1, 25) - czyli jednak malzenski obowiazek (po narodzinach dziecka) wypelniali :)


N maja 27, 2007 11:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 0:41
Posty: 4102
Post 
LAF - może tak bez off'topów?
Zapraszam tutaj (jeżeli chcesz podyskutować na temat dziewictwa Maryi, czy jest to fakt czy mit) :
viewtopic.php?t=505&start=0

_________________
Mądremu tłumaczyć nie trzeba, głupi i tak nie zrozumie.


N maja 27, 2007 12:56
Zobacz profil
Post 
Mateolu- Kościoł wlaśnie zakazuje nam ich nasladować- małżeństwo musi byc skonsumowane i jesli się da - to powinni miec potomstwo...

Faktycznie święta Jadwiga Śląska miała dzieci- chodziło mi o świętą Kingę i Bolesława Wstydliwego...

Poza tym zastanawiam się, czy małżeństwo Maryji i Józefa było ważne-skoro wykluczyli oni współżycie- według dzisiejszego kodeksu prawa kanonicznego pewnie nie było ważne... :?


Pn maja 28, 2007 19:44

Dołączył(a): N cze 10, 2007 16:04
Posty: 2
Post 
poetessa

Fakt ujawnienie niemożności współzycia podczas spisywania protokołu przedśubnego powoduje niestety niemożność zawarcia ślubu w KK. Jakiś czas temu (3-4 lata) głośny był przypadek sparaliżowanego od pasa w dół Brazylijczyka (był reportaż równiez w TVP i dyskusja na forum katolika), który po odmowie udzialenia śubu przez proboszcza odwoływał sie do kurii a potem do Stolicy Apostolskiej i zgody nie otrzymał. Mężczyzna ten, wieżący i praktykujący katolik, chciał ożenić się z wdową posiadającą dziecko lub dzieci, która w pełni godziła się z faktem jego kalectwa. Batalia trwała długo i zakończyła się ślubem tej pary w innym kościele niż KK. Tak, że droga poetesso, to nie jest nadinterpretacja uczestników forum, ale takie jest prawo kanoniczne, niestety :cry:


N cze 10, 2007 19:01
Zobacz profil
Post 
barkaa ja nie mówie ze biale malzenstwo od poczatku czyli od dnia slubu w KK jest mozliwe bo wiem ze nie jest bo inny jest cel malzenstwa. Biale mal jest mozliwe na pozniejszym etapie zwiazku malzenskiego.


N cze 10, 2007 19:25

Dołączył(a): N cze 10, 2007 16:04
Posty: 2
Post 
Każde ważnie zawarte małżeństwo może w trakcie jego trwania zaprzestac współzycia ze wzgledu na wiek, chorobę, długa rozłąkę czy poprostu z własnej woli i może zostac uznane nawet za święte. Ale wydawało mi się, że chodziło Ci o moment [/b]zawierania małzeństwa[b] i interpretację Kanu 1084 -

§ 1. Niezdolność dokonania stosunku małżeńskiego uprzednia i trwała, czy to ze strony mężczyzny czy kobiety, czy to absolutna czy względna, czyni małżeństwo nieważnym z samej jego natury.

Miałaś zastrzezenia co do interpretacji tego Kanonu, albo ja coś źle zrozumiałam :( [/b]


Pn cze 11, 2007 17:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL