Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
 Czekać czy nie czekac... do ślubu :) 
Autor Wiadomość
Post 
Spoonman
Co do 'samogwałtu' - dobrze wyjaśnił C to PTR.
Tak "na wszelki wypadek" polecam Ci ponadto tekst Saxona na ten temat:
viewtopic.php?p=9062&highlight=masturbacja#9062


N wrz 05, 2004 18:47

Dołączył(a): Śr cze 09, 2004 13:48
Posty: 97
Post 
Artukuł naprawdę dobry.

Co do prowadzenia lekcji na ten temat to może warto spróbować aby młodzież sama postarała się doszukać argumentów za i obalać te przeciw wstrzemięźliwości przdmałżeńskiej.

Mam na myśli podział klasy na dwie grupy i zaproponowanie "zawodów". Jedna grupa ma być za a druga przeciw wstrzemięźliwości i następnie zobaczyć kto "wygra". Zaznaczyć iż nie muszą wewnętrznie się utorzsamiać z przydzieloną rolą ale powinni starać się bronić przydzielonego "frontu". Myślę zę pojawią się wszystkie przytaczane tu argumenty a wypowiedziane przez rówieśnika brzmią inaczej i byc może będą dla nich podstawą do wewnętrznej refleksji.

Oczywiście jeżeli pomysł nie wypali trzeba mieć przygotowany "wykład".

Istotnym jest też to aby tak jak sugeruje Rumiankowa_Panna nie rozmawiać tylko o seksie i nie odrywać go od innej tematyki. Czyli poprzedzić ten temat tematami o miłości odpowiedzialności - o tym co jest podstawą związku między ludźmi.

Ogólnie myślę że warto aby młodzież mówiła a nauczyciel słuchał, korygował i pobudzał do dalszej dyskusji. I dotyczy to każdego tematu.


Pt wrz 17, 2004 14:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
dzieki, to bardzo dobry pomysl.

mlodziez ma prawo miec wlasne zdanie na ten temat i trzeba to uszanowac, ale rowniez przekazac im wiedze dotyczaca "tych" spraw w swietle nauczania kosciola.

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pt wrz 17, 2004 15:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 09, 2004 13:48
Posty: 97
Post 
Nie jestem pedagogiem i nie uczę religii. Wszelki wypowiedzi opieram na obserwacjach ludzkich zachowań, moich przemyśleniach i "chłopskim rozumie".

Zgadzam się z tym że należy rozpatrywać tematy pod kątem wiary i nauczania kościoła, ale lepiej jak to zrobi jakiś rówieśnik (a jeżeli podchwycą zabawę to na pewno wyciągną wszelkie argumenty które tylko zasłyszeli, także te "religijne"). Wtedy pozostaje tylko (albo aż) "naprowadzić" ich do wyciągnięcia odpowiednich wniosków.

Myślę że warto zrobić po dyskusji podsumowanie w oparciu o ich własne, wypowiedziane w dyskusji, słowa (oczywiście te, które były po naszej myśli :)).

Jeżeli najpierw pojawią się tematy o przyjaźni, miłości, odpowiedzialności itp. to jestem niemal pewny, że potem przy rozmowie o seksie młodzież wyciągnie takie argumenty jak "seks nie jest w życiu najważniejszy", "liczy się prawdziwa miłość", itp.

Ogólnie jestem zdania że wszelkie tematy warto rozpatrywać od strony "ludzkiej" a dopiero potem nakreślić jak to wygląda od strony Biblii i nauczania kościoła. Jeżeli wykaże się młodzieży, że Biblia mówi właściwie to samo co "czują" po ludzku to mogą zmienić podejście do nauczania kościoła i wiary.


Pt wrz 17, 2004 15:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL