Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 19:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Przygotowania do Świąt Wielkanocnych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt cze 12, 2009 18:26
Posty: 80
Post Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Zostałam po raz pierwszy sama z problemem jak przygotować Święta dla taty, mamy(wróci w Wielką Sobotę) i brata. Przyjeżdzam z pracy do domu 17.20. Obiad i ... Posprzątane prawie mam. Jak to zrobić by móc iść do koscioła w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę a popiec ciasta itd? Czy we kobiety pracujące wkładacie oś do zamrażarki czy po prostu nie chodzici do kościoła w te dni?


So mar 31, 2012 13:44
Zobacz profil
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
a to nabożeństwa są przez 24h?
Organizacja!
Wcześniej wstać, sprawnie wszystko robić i gotowe :)


So mar 31, 2012 13:59

Dołączył(a): Pt cze 12, 2009 18:26
Posty: 80
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Wcześniej to już nie wstanę bo do piątku będę wstawać o 5.30. Nabożeństwa są długo, chyba do 20.00 conajmniej bez czuwania osobistego.... a lubię sama w ciszy jeszcze poadorować Pana Jezusa.... Muszę się jakoś zorganizować...


So mar 31, 2012 14:30
Zobacz profil
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
A ile chcesz tych ciast upiec? Dwa? Trzy?
W sobotę rano zrobisz blachę placka, w między czasie przygotujesz wszystko na sernik albo zrobisz sernik na zimno (to możesz a nawet powinnaś zrobić dzień wcześniej). . Wystarczy?
Pieczenie ciast to nic pracochłonnego, to jest tylko czasochłonne. Jak napisał ktoś wyżej: to jest kwestia organizacji.

A jeżeli pieczesz rzadko, to np. sernik kup w sobotę do południa (lepiej zamów wcześniej). Pasche na zimno tez już wielu cukierników robi, trzeba tylko wcześniej zamówić (ja zamówiłem już tydzień temu, odbiór w sobotę).


So mar 31, 2012 14:43

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
O takich przyziemnych sprawach temat nieoddających istotę świąt :o
A ja myślałam że istotą tych świąt nie są zakupy i gotowanie a przygotowanie duchowe przez spowiedź, nabożenstwa pasyjne, oczyszczenie serca i zwalczenie wad by Jezus zmartwychwstał w nas.
O tym myślałam wchodząc do tego tematu.


So mar 31, 2012 15:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
koala napisał(a):
Zostałam po raz pierwszy sama z problemem jak przygotować Święta dla taty, mamy(wróci w Wielką Sobotę) i brata. Przyjeżdzam z pracy do domu 17.20. Obiad i ... Posprzątane prawie mam. Jak to zrobić by móc iść do koscioła w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę a popiec ciasta itd? Czy we kobiety pracujące wkładacie oś do zamrażarki czy po prostu nie chodzici do kościoła w te dni?


ja nie radzę sobie z pogodzeniem jednego i drugiego
(próbowałam nie raz to pogodzić - z marnym skutkiem, teraz już nawet nie próbuję)
więc wybieram to co dla mnie ważniejsze


więc na Święta są ciasta z pobliskiej cukierni
(nawiasem mówiąc - pyszne!)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 31, 2012 16:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Nawiasem mówiąc dziwi mnie, że tak bardzo zabiegano o dzień wolny w święto objawienia Pańskiego (trzech króli) a nie o dzień wolny w Wielki Piątek. Dla mnie Święta Wielkanocne zaczynają się w Wielki Czwartek wieczorem .

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 31, 2012 16:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 12, 2004 15:17
Posty: 1998
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Nie iść na obchody Triduum Paschalnego tylko piec w domu babkę ? To wypatrzenie sensu świąt. W święta wielkanocne mamy przeżyć Zmartwychwstanie Jezusa, a to wszystko to tylko otoczka, która jest mało ważna.
Ciasto można kupić w cukierni. Ja też proponuje mamie, by w
Wielką Sobotę ugotowała żur na szynce, będzie do święconki, a w niedzielę nie będzie roboty z obiadem.
jesienna, zgadzam się w kwestii ze Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy ja wtedy biorę urlop w pracy.


So mar 31, 2012 16:39
Zobacz profil
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Wbrew pozorom to nie są akacjo takie przyziemne sprawy, bo chcemy tak wspaniały i wesoły czas jak wielkanocna niedziela spędzić wraz z najbliższymi ciesząc się sobą i Zmartwychwstaniem. A to wymaga także i takich przygotowań.


So mar 31, 2012 17:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Kozioł napisał(a):
Wbrew pozorom to nie są akacjo takie przyziemne sprawy, bo chcemy tak wspaniały i wesoły czas jak wielkanocna niedziela spędzić wraz z najbliższymi ciesząc się sobą i Zmartwychwstaniem. A to wymaga także i takich przygotowań.


tylko czasem trzeba wybierać - babka świąteczna i mieszkanie na błysk czy uczestniczenie w naborzeństwach Triduum paschalnego
i wtedy już istotne staje się to co jest istotą tych świąt a co ich "otoczką" jak to nazwała akacja

Byłeś może kiedyś na nabożeństwie Męki Pańskiej w Wielki Piątek w kościele katolickim?
Pewnie nie...

Ale jeżeli by Ci to nie kolidowało czasowo z obchodzeniem Wielkiego Piątku w Twoim Kościele
to zachęcam Cię gorąco

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 31, 2012 19:08
Zobacz profil
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Byłem, zupełnie inne akcenty, inna duchowość. Lepiej czuję się "u siebie".


So mar 31, 2012 19:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Kozioł napisał(a):
Byłem, zupełnie inne akcenty, inna duchowość. Lepiej czuję się "u siebie".


A możesz cos na temat jak to u Was wygląda?
byłabym wdzięczna, choć w kilku zdaniach, proszę...

a jakbyś miał ochotę temat rozwinąć to napisz na czym polega ta "inność"?

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 31, 2012 19:48
Zobacz profil
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
U metodystów co zbór to inaczej.
Ale różnica jest zasadnicza: wy opłakujecie Jezusa oczekując zmartwychwstania, my dziękujemy za jego ofiarę i zbawienie, jest także Wieczerza.
My mamy większy akcent na Ofiarę, wy na niedzielne zmartwychwstanie jako nowy początek. Co nie oznacza, że nie doceniamy Wielkanocy która jest nowym początkiem ale konsekwencją Piątku.
Wieli Piątek jest dla nas dniem modlitwy, skupienia, dziękczynienia bez akcentów żałoby (no, może troszeczkę).

U luteran Wielki Piątek jest kwintesencją ich teologii.
Będzie transmisja z nabożeństwa: 6 kwietnia, Wielki Piątek, godz. 17.00 Telewizja Polska, Program 2, nabożeństwo z Sopotu.
Nastaw nagrywarkę, czy co tam masz.


So mar 31, 2012 20:11
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
koala to ty od 5.30 do 20 masz zamiar w Kościele siedzieć?
Uwierz mi: co roku jestem z mamą przez całe Triduum w Kościele a mieszkanie mamy czyściutkie i święta przygotowane też.


So mar 31, 2012 20:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Kozioł napisał(a):
U metodystów co zbór to inaczej.
Ale różnica jest zasadnicza: wy opłakujecie Jezusa oczekując zmartwychwstania, my dziękujemy za jego ofiarę i zbawienie, jest także Wieczerza.
My mamy większy akcent na Ofiarę, wy na niedzielne zmartwychwstanie jako nowy początek. Co nie oznacza, że nie doceniamy Wielkanocy która jest nowym początkiem ale konsekwencją Piątku.
Wieli Piątek jest dla nas dniem modlitwy, skupienia, dziękczynienia bez akcentów żałoby (no, może troszeczkę).

U luteran Wielki Piątek jest kwintesencją ich teologii.
Będzie transmisja z nabożeństwa: 6 kwietnia, Wielki Piątek, godz. 17.00 Telewizja Polska, Program 2, nabożeństwo z Sopotu.
Nastaw nagrywarkę, czy co tam masz.


"opłakiwanie Jezusa" to tradycja która przebrzmiewa
w liturgii Wielkiego Piątku (mam na mysli teksty liturgiczne tego nie ma zupełnie)

natomiast jest w tradycyjnych pieśniach pasyjnych (przeważnie spiewanych też w czasie liturgii)
i w "gorzkich żalach" i drodze krzyżowej

akcentują to bardzo "wierni tradycji łacińskiej" w KK
ale też nie wiem czy w tekstach liturgicznych (były po łacinie, nie rozumiałam)
czy tylko w innych formach poboźności
byłam u nich dwa razy w czasie Triduum Paschalnego

to tradycyjne formy pobożności a nie oficjalna liturgia Kościoła
(wczytaj się dokładnie w liturgiczne teksty - tam tego nie ma)

co do Wielkiego Piątku to od zawsze (od dziecka) uwazałam,
że jest po macoszemu potraktowany potraktowany przez KK

Męka i Zmartwychwstanie są tak z sobą związane,
że absolutnie nie można kłaść akcentów na którekolwiek z nich
- to jest jedno

co do naboźeństw to nie wiesz może czy moźnaby później je znaleść w internecie?
w porach w jakie podajesz będę uczestniczyć w Triduum Paschalnym w moim kosciele
i nie zamienię go na siedzenie przed telewizorem

od czasu do czasu kusi mnie, żeby pójść w Wielki Piątek do koscioła ewangelicko-augsburskiego (mieszkam po sąsiedzku) ale to bardzo mała wspólnota (chyba trochę ponad 20 osób) i będę rzucać się w oczy więc jakoś mi głupio

mogłabym to zrobić bo będąc katoliczka nie mam obowiązku bycia w Wielki Piątek na nabożeństwach

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


N kwi 01, 2012 11:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL