Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Polka urodzona in vitro planuje apostazję. 
Autor Wiadomość
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Inka_1 napisał(a):
Cytuj:
Nadal KK w prawie kanonicznym rozróżnia dzieci na pochodzące z prawego i nieprawego łoża.


Pytanie z ciekawości. I jakie to ma konsekwencje w prawie kanonicznym że ktoś jest z nieprawego łoża? coś z tego wynika konkretnego? czemu ma to służyć?


Cytuj:
W jednym punkcie prawo kościelne dyskryminowało ludzi urodzonych z nieprawego łoża i było tak niemal do naszych dni. Mianowicie nie wolno im było udzielić święceń kapłańskich ani przyjąć ich do zakonu. Prawo wychodziło tu ze starotestamentalnej przesłanki, że ofiary składane Bogu powinny być "bez skazy". W oparciu o tę przesłankę nie udzielano święceń kapłańskich również ludziom "o rzucającej się w oczy szpetocie ciała" oraz kastratom. Duch ewangeliczny potrafił jednak częściowo usuwać tę dyskryminację, mianowicie poprzez instytucję dyspensy. W rezultacie nieślubne pochodzenie nie przekreślało nawet możliwości kanonizacji. Wśród świętych dominikańskich na przykład był dzieckiem nieślubnym św. Marcin de Porres, a na ołtarze wyniósł go papież Grzegorz XVI, znany przecież z postawy rygorystycznie konserwatywnej.

http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_30.htm


Pt kwi 19, 2013 12:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 19:57
Posty: 80
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Jajko napisał(a):
Złem jest np. zmuszanie faceta do pobrania nasienia. Bo on to zrobi ręką, a więc ine w sposób naturalny! :D

No ale gdyby założyć, że nasienie pobiera żona za pomocą własnej pochwy, a potem zbiera je do probówki, to by było ok???

To by było ok.

Małgorzata Terlikowska napisał(a):
Katoliccy lekarze wymyślili inną metodę. Małżonkowie dostają taki kapturek - prezerwatywę, tylko perforowaną. Dochodzi do współżycia w domu, część nasienia zostaje w kapturku i trzeba je zawieźć do badania.

Źródło


Pt kwi 19, 2013 13:16
Zobacz profil
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Inka_1 napisał(a):
Pytanie z ciekawości. I jakie to ma konsekwencje w prawie kanonicznym że ktoś jest z nieprawego łoża? coś z tego wynika konkretnego? czemu ma to służyć?
Nie wiem, co z tego wynika, nie interesowałem się tym
Inka_1 napisał(a):
Co do pobrania nasienia to można współżyć z prezerwatywą, z tym że chyba musi mieć dziurkę, czego kompletnie nie rozumiem. Przecież po to się pobiera to nasienie żeby dziecko było w najbliższej przyszłości wiec co to przeszkadza że się kochają z gumką.
Totalny kolorowy zawrót głowy, prawda? Choć na pewno można by wyprodukować dziurawe prezerwatywy bez pudru czy środków nawilżających, plemnikobójczych i innych dla par chcących "po katolicku" pobrac nasienie :mrgreen:
Inka_1 napisał(a):
A w in vitro chodzi też przede wszystkim o nadliczbowe zarodki z którymi potem nie wiadomo co sie stanie i to jest kluczowy argument przeciw.
To nie jest kluczowy argument, co wykazało podane juz wyzej stanowisko duchownych KEA. Można się obejść bez zamrazania, czy niszczenia.

Dopisek: jak się okazało już nawet taka specjalna prezerwatywę wykonano :D
Przypomina mi to podróżowanie "po wodzie" w szabat (na osiołku i bukłak z woda pod siedzenie)


Pt kwi 19, 2013 13:24
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Kozioł napisał(a):
Dopisek: jak się okazało już nawet taka specjalna prezerwatywę wykonano :D
Przypomina mi to podróżowanie "po wodzie" w szabat (na osiołku i bukłak z woda pod siedzenie)
Co z kolei przypomina mi, że co prawda w judaizmie nie ma jednolitego stanowiska, ale spora część rabinów zasadniczo nie jest przeciwna in vitro jako metodzie samej w sobie, choć te czy inne detale konkretnych sytuacji wiążących się z jej wykorzystywaniem budzą ich wątpliwości i zastrzeżenia.


Pt kwi 19, 2013 13:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 23, 2012 18:52
Posty: 278
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Kael dzięki , ale już o tym kiedyś czytałam, interesowało mnie to co z tego wynika teraz, myślę że dzisiaj nie ma znaczenia w prawie kanonicznym czy ktoś jest z prawego łoża czy nie.

Troche to dziwne że osoby z nieprawego łoża były "ze skazą", a jak już były z małżeństwa to choćby poczęły się na skutek gwałtu(co w małżeństwach też się zdarza i pewnie kiedyś było częstsze bo kobiety miały mniej do powiedzenia, taka kiedyś była kultura) byłby "bez skazy". Jaki ten człowiek miał wybór na to jak się począł a raczej w jakiej sytuacji byli jego rodzice? Ale ok, nie ma co rozpamiętywać przeszłości. To tylko pokazuje że Kościół się czasem myli mimo istnienia Ducha Świętego.


Pt kwi 19, 2013 14:53
Zobacz profil
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Inka_1 napisał(a):
b]a jak już były z małżeństwa to choćby poczęły się na skutek gwałtu(co w małżeństwach też się zdarza i pewnie kiedyś było częstsze bo kobiety miały mniej do powiedzenia, taka kiedyś była kultura[/b]
Przecież dawniej nie postrzegano tego jako gwałt. Mężczyzna miał prawo do obcowania seksualnego z własną żoną. Czy jej się to podobało czy nie. To przecież była jego kobieta. Więcej nawet: miała przecie "obowiązek małżeński", hellou!


Pt kwi 19, 2013 15:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
akruk napisał(a):
Jajko napisał(a):
Chodzi o to, że facet popełnia grzech Conana Barbarzyńcy, bo nasienie nie ląduje w pochwie, a taki jest boski obowiązek z jakichś powodów.
Jakby Bóg nie chciał, żeby nasienie lądowało poza pochwą, to mężczyźni nie miewaliby nocnych polucji. A gdyby nie chciał, żeby mężczyzna dotykał swojego penisa, toby mu go na plecach zamontował. Bo przecież inne żywe stworzenia używają tylko w celu rozmnażania się... Och, wait!
Katherine A. Houpt, Domestic Animal Behavior for Veterinarians and Animal Scientists, 2011 napisał(a):
Masturbacja u ogierów jest zachowaniem normalnym. Ogier przyciska penis we wzwodzie do ściany brzusznej. Rzadko zdarza się ejakulacja. Ogiery masturbują się cztery razy dziennie; spędzają 30 minut we wzwodzie, czemu czasem, choć nie zawsze, towarzyszy masturbowanie się. To zachowanie zwykle spotyka się u odpoczywających koni, nawet kiedy na pastwisku są dostępne klacze.


Ano właśnie...sam wielokrotnie widziałem masturbujące się konie :D Ogromne były ich konie :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt kwi 19, 2013 17:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Kozioł napisał(a):

Dopisek: jak się okazało już nawet taka specjalna prezerwatywę wykonano :D
Przypomina mi to podróżowanie "po wodzie" w szabat (na osiołku i bukłak z woda pod siedzenie)



Specjalna prezerwatywa istnieje nie z powodu "dziurki", tylko z powodu tworzywa. Lateks coś takiego robi z nasieniem, że ono już nie jest miarodajne, nie nadaje się do badania. Dlatego konieczne było stworzenie specjalnej prezerwatywy z innego materiału.


Wt kwi 23, 2013 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
zielona napisał(a):
Kozioł napisał(a):

Dopisek: jak się okazało już nawet taka specjalna prezerwatywę wykonano :D
Przypomina mi to podróżowanie "po wodzie" w szabat (na osiołku i bukłak z woda pod siedzenie)



Specjalna prezerwatywa istnieje nie z powodu "dziurki", tylko z powodu tworzywa. Lateks coś takiego robi z nasieniem, że ono już nie jest miarodajne, nie nadaje się do badania. Dlatego konieczne było stworzenie specjalnej prezerwatywy z innego materiału.


Nie masz racji - nie4 wiem co latex robi z nasieniem, ale uważa się, że ta dziurka jest wymagana żeby nie ubezpładniać stosunku.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt kwi 23, 2013 18:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
jesienna napisał(a):
zielona napisał(a):
Kozioł napisał(a):

Dopisek: jak się okazało już nawet taka specjalna prezerwatywę wykonano :D
Przypomina mi to podróżowanie "po wodzie" w szabat (na osiołku i bukłak z woda pod siedzenie)



Specjalna prezerwatywa istnieje nie z powodu "dziurki", tylko z powodu tworzywa. Lateks coś takiego robi z nasieniem, że ono już nie jest miarodajne, nie nadaje się do badania. Dlatego konieczne było stworzenie specjalnej prezerwatywy z innego materiału.


Nie masz racji - nie4 wiem co latex robi z nasieniem, ale uważa się, że ta dziurka jest wymagana żeby nie ubezpładniać stosunku.


A to też, tyle że to jeszcze inna kwestia. Do samej dziurki nie trzeba produkować specjalnych prezerwatyw, wszak można by sobie zwyczajną przedziurawić domową metodą :).

I fakt, że te specjalne prezerwatywy jednak dziurki mają, ale myślę, że to jest tylko kwestia wyjścia naprzeciw oczekiwaniom targetu, za to materiał, z którego są zrobione ma pierwszorzędne, ściśle medyczne znaczenie.


Śr kwi 24, 2013 7:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Przecież nie wszystkie prezerwatywy są z lateksu...

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Śr kwi 24, 2013 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Oraz z silikonu, rzymianki jeszcze próbowały baranich jelit...


Śr kwi 24, 2013 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
I stało się.

Agnieszka Ziółkowska o wystąpieniu z Kościoła myślała od dawna, ostatecznie jednak decyzję o apostazji podjęła w kwietniu, po ogłoszeniu przez Episkopat dokumentu bioetycznego. Kościół określił w nim in vitro „powierzeniem » wyprodukowania «dziecka obcym”.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... ciola.html

O jednego członka KK mniej.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz lip 04, 2013 21:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
Jajko napisał(a):
O jednego członka KK mniej.


Apostazja taka jest aktem jedynie symbolicznym.
Żaden człowiek nie ma zdolności do opuszczenia wspólnoty ochrzczonych.


Cz lip 04, 2013 21:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 29, 2012 23:16
Posty: 876
Post Re: Polka urodzona in vitro planuje apostazję.
mikkel->
Cytuj:
Apostazja taka jest aktem jedynie symbolicznym.
Żaden człowiek nie ma zdolności do opuszczenia wspólnoty ochrzczonych.

Taka jest doktryna tego Kościoła. A to co głosi ten Kościół nie dotyczy osób, które nie należą do grona wyznawców tej wiary/religii. Przestaję być członkiem katolickiej wspólnoty wtedy, gdy ja o tym zadecyduję. Kościół nie decyduje o mojej wierze ani przynależności. Apostazja to był dla mnie tylko akt formalny - wypisanie się z tej instytucji. Członkiem tej wspólnoty nie byłam już od dawna.

_________________
'I jak tu nie być optymistą. Moi wrogowie okazali się takimi świniami, jak przewidywałem.'
Stanisław Jerzy Lec


...to be who I am


Cz lip 04, 2013 21:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL