Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 16:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
A znasz to: "nie rzucajcie pereł przed wieprze"? Do czego jednak jesteśmy zobowiązani niż do bezmyślnego dawania pereł każdemu. Czy ja kogoś oceniam? Ocenie każdy sam się poddaje. Jeśli z Kościołem nie ma nic wspólnego a chce przyjąć katolicki sakrament to nie trzeba być Bogiem, aby stwierdzić e coś nie gra.

Cała ta sytuacja z samego początku wyglądała bardzo podejrzanie. Ale jak to bywa jeśli ktoś inny pyta o nie swoje sprawy, to potem rodzą się nieporozumienia. Gdyby od razu było powiedziane że chodzi o to że są biedni, ale chcą, to sprawa inaczej była by komentowana.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn paź 21, 2013 10:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Nie wierzę by chodziło to,że są biedni. Jak pisałam, można wziąć ślub we czworo. Jeżeli bardziej zależy im na weselu niż zbawieniu dziecka,cóż....


Pn paź 21, 2013 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Wasz papież ochrzcił dziś 32 dzieci. Wśród nich jest córka dwojga żołnierzy, którzy mają jedynie ślub cywilny. Ojciec dziecka, Ivan Scardia, tak opowiada: "decyzję o ślubie podjęliśmy nagle (tj ponad 5 lat temu, mają jeszcze pięcioletnie dziecko- przyp mój), śpieszyliśmy się, nie było czasu na organizowanie kościelnej ceremonii. Ślub w kościele? Może weźmiemy, kiedyś w przyszłości." Brak kościelnego ślubu okazał się pewnym "szkopułem" ("intoppo") - opowiada dalej -, kiedy przedstawili dokumenty. Udało się go jednak błyskawicznie przejść.

Czy przykład pójdzie w dół? Czy małżeństwa zaczną być w Waszym Kościele równo traktowane?

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N sty 12, 2014 15:41
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Jakie malzenstwa? Cywilne=koscielne, jezeli nie bylo slubu sakramentalnego? Na pewno nie.

Moze nie zwrociles uwagi, ale tu nie chodzilo o malzenstwo, ale o dziecko.


N sty 12, 2014 15:56
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Kael napisał(a):
Moze nie zwrociles uwagi, ale tu nie chodzilo o malzenstwo, ale o dziecko.

Przy chrzcie dziecka zawsze chodzi o dziecko. Tak przynajmniej głosza dokumenty KK. sprawa uzasadnionej nadziei, ze dziecko będzie katolikiem nie tylko z nazwy jest przyporządkowana temu, ze dziecko wg KK do zbawienia potrzebuje chrztu. Wymagania, aby rodzice byli przykładni jest postawieniem sprawy na głowie.

Co do samego ślubu. To jest dla mnie zagadka dlaczego współcześnie w KK światkiem slubu musi byc kapłan, skoro w KK sakramentu slubu udzielają sobie małżonkowie wzajemnie (inaczej niz w prawosławiu). Ale to chyba rozmowa w innym wątku.


N sty 12, 2014 16:05
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Z tego co wiem, moze byc diakon, no i swiadkowie slubu. W kazdym razie to on "powaga Kosciola katolickiego zatwierdza i blogoslawi".


N sty 12, 2014 16:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Świadkiem "urzędowym" jest własny proboszcz (lub biskup). Jeżeli obowiązki proboszcza pełni świecki, tam gdzie brakuje duchownych, pełni świecki to on jest wówczas "świadkiem urzędowym", nawet jeśli akurat na miejscu były inny kapłan nie będący proboszczem. Proboszcz lub biskup może udzielać licencji, dziś też często dekret nominacyjny dla wikariuszy powierza im obowiązki proboszcza odnośnie do asystowania przy zawieraniu małżeństw. Ale - co do zasady - jest to prerogatywa związana z funkcją duszpasterską, a nie samym posiadaniem święceń.

To w Kościele łacińskim, w Kościołach wschodnich jest trochę inaczej, bo tam do ważności małżeństwa wymagany jest "święty obrzęd" - błogosławieństwo (np. w tradycji bizantyjskiej ukoronowanie) przez kapłana (nie przez diakona).

Jako prawo powszechne taka norma została wprowadzona w Krk od 19 kwietnia 1908 r. przez Kongregację Soboru dekretem "Ne temere". Wcześniej były różne zwyczaje i nie we wszystkich parafiach było wymagane do ważności małżeństwa stawienie się przez własnym proboszczem, wystarczyło wyrażenie zgody, w jakiejkolwiek publicznej formie, także bez udziału Kościoła.
Co prawda dekret Tametsi Soboru Trydenckiego, zawierał postanowienie, iż tylko te małżeństwa są ważne, które zostały zawarte wobec własnego proboszcza i dwóch świadków, lecz dotyczyło to tylko tych parafii, w których dekret ogłoszono, po 30 dniach od ogłoszenia. Jednak aż do końca XIX nie ogłoszono dekretu Tametsi we wszystkich parafiach, także np. na terenach polskich, a w wielu innych zdarzało się, że utracił on moc prawną na skutek przeciwnego zwyczaju. Stąd aż do 1908 r w różnych miejscach obowiązywało odmienne prawo w stosunku do ważności formy zawarcia małżeństwa.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N sty 12, 2014 22:54
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Piotr1 - możesz podać link do słow ojca dziecka?


N sty 12, 2014 23:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
http://www.ansa.it/web/notizie/rubriche ... 83578.html

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn sty 13, 2014 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
mareta napisał(a):
Nie wierzę by chodziło to,że są biedni. Jak pisałam, można wziąć ślub we czworo. Jeżeli bardziej zależy im na weselu niż zbawieniu dziecka,cóż....

Dla oszczędności można też wziąć ślub i zarazem ochrzcić dziecko ;-)
Taka uroczystość miała miejsce w diecezji płockiej, po Mszy św. sprawowanej według sobotniego harmonogramu.
Państwo Młodzi, świadkowie i goście wpierw uczestniczyli w nabożeństwie Słowa Bożego w czasie którego młoda para ślubowała sobie miłość, (...), następnie po dokonaniu wszystkich czynności dotyczących obrzędów sakramentu małżeństwa, celebrans ogłosił: a teraz przystępujemy do kolejnej radosnej uroczystości, udzielenie chrztu dziecku.
I jeszcze uwaga celebransa: czy ktoś z Państwa chce przystąpić do Komunii św. bo Państwo Młodzi zaraz po spowiedzi przystąpili do Komunii św. na Mszy św. (poprzedzającej uroczystość zaślubin).
Ładnie, składnie i ... nowocześnie. Ot, konieczność dziejowa czyli względy praktyczne :-D


So lut 14, 2015 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 28, 2011 20:33
Posty: 217
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Wist ma racje chrzest to nie talizman .Dlatego nie wierzący zrzućmy kajdany ne przystępujmy do sakramentów .Dajmy się wyzwolić z tej watykańskiej ne woli


N lut 15, 2015 20:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 02, 2014 10:19
Posty: 109
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Nie wiem jak to jest z tym dokładnie. To chyba zależy od konkretnego księdza. Znam kilka przykładów, gdzie ksiądz ochrzcił bez większych problemów dziecko pary mieszkającej bez ślubu kościelnego. Znam też przypadki, gdy odmawiał. Wydaje mi się, że moja znajoma nie mająca ślubu kościelnego podpisywała jakieś oświadczenie (deklarację), że zobowiązuje się do wychowania dziecka w wierze katolickiej, właśnie chyba ze względu na brak kościelnego ślubu, ale nie jest do końca pewien czy to dlatego.


Śr lut 18, 2015 17:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Antko napisał(a):
Nie wiem jak to jest z tym dokładnie. (...) moja znajoma nie mająca ślubu kościelnego podpisywała jakieś oświadczenie (deklarację), że zobowiązuje się do wychowania dziecka w wierze katolickiej, właśnie chyba ze względu na brak kościelnego ślubu, ale nie jest do końca pewien czy to dlatego.

http://diecezjaplocka.pl/dla-ksiezy/pan ... anonicznym
Podam tak trochę w skrócie:
Cytuj:
Nr 758/2009
Dekret w sprawie udzielania chrztu dzieciom, których rodzice nie mając przeszkód małżeńskich trwają w związku niekanonicznym
W trosce o jednolitą praktykę duszpasterską w przypadkach prośby o udzielenie chrztu dziecku rodziców niezwiązanych przeszkodami małżeńskimi, którzy trwają w związku niekanonicznym, mając na uwadze przepis kan. 868 § 1, n. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz p. 2 Instrukcji Duszpasterskiej Episkopatu o Udzielaniu Sakramentu Chrztu Świętego Dzieciom z 1975 r. zarządzam, co następuje:

1. W odpowiedzi na prośbę rodziców o udzielenie chrztu ich dziecku duszpasterz powinien usilnie ich zachęcić do zawarcia małżeństwa kanonicznego.
2. W przypadku wyraźnej odmowy (...) zaproponuje rodzicom odłożenie chrztu ich dziecka do czasu zawarcia przez nich małżeństwa kanonicznego.
3. Jeśli rodzice dziecka podtrzymują swoją prośbę, (...).
4. Dziekan przeprowadza z rodzicami dziecka rozmowę, (...)
5. Jeśli rodzice dziecka nadal wyraźnie odmawiają (...)
6. Treść pisemnego zobowiązania,(...) (miejscowość, data i podpisy).
7. Pisemne zobowiązanie, (...)
8. Po złożeniu zobowiązania, o którym mowa w p. 5, należy udzielić dziecku chrztu.
9. W trosce o dobro duchowe rodziców ochrzczonego dziecka proboszcz parafii, do której należą, powinien nadal usilnie zabiegać o zawarcie przez nich małżeństwa kanonicznego.

Płock, dnia 12 marca 2009 r. + Piotr Libera Biskup Płocki


Moim zdaniem to jest świetna ilustracja do porzekadła:
"I wilk syty, i owca cała"
Straszył, straszył, a i tak musi chrztu udzielić ... bo o sakramencie nic tu nie wspomniano, ot chodzi tylko o jakiś hrzest :?
A potem biedny proboszcz będzie biegał za nie-kanonicznymi, bo tak biskup kazał :lol:

A biskup płocki tak się zapędził, by wyjść nieskalanym z takiego sporu, że nawet zapomniał wspomnieć cosik o wierze rodziców chrzestnych. Z dekretu wynika, że wobec nich nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Mogą być nie-wiadomo-jakiej-kociej-wiary, ale na pewno jak najbardziej się nadają, by DZIECKO WYCHOWYWAĆ PO KATOLICKU.
I tak jedni UPARCI, a drudzy NIEWIADOMO-W-CO-WIERZACY wychowają nowe zastępy KATOLIKÓW ... w diecezji płockiej


Pn mar 02, 2015 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 03, 2014 16:14
Posty: 240
Lokalizacja: nieciekawa
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
No nie wiem czy takie "nakłanianie" to dobry pomysł.
Później coś się podzieje i małżeństwo się rozpadnie, to w sądzie biskupim będą twierdzić że byli poddawani presji przez księdza do zawarcia małżeństwa którego oni nigdy nie chcieli.
To może być powodem wniesienia skargi powodowej o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

PS
W sumie to chyba jednak niesakramentalni, wydają się być de facto ekskomunikowani.

_________________
Na forach dyscyplina intelektualna jest sztuką raczej nieznaną.


Pn mar 02, 2015 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4591
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Cytuj:
No nie wiem czy takie "nakłanianie" to dobry pomysł.
Później coś się podzieje i małżeństwo się rozpadnie, to w sądzie biskupim będą twierdzić że byli poddawani presji przez księdza do zawarcia małżeństwa którego oni nigdy nie chcieli.


No wlasnie tu jest problem.

W protokole przedmalzenskim sa wyrazne pytania dotyczace wolnosci podejmowanej decyzji. Chodzi o przymus wewnetrzy, zewnetrzny, jakas presje, szantaz itp.

Jesli mamy do czynienie z takimi rzeczami to malzenstwo jest niewazne.

_________________
ksiądz


Pn mar 02, 2015 15:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL