Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 6:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościelnego 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
... a już w następnym kanonie jest mowa o rodzicach chrześcijańskich i o chrzcie w Kościele jako wspólnocie, nie o chrzcie każdego absolutnie dziecka.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 15, 2013 19:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 13, 2013 13:52
Posty: 68
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Rozgrzeszenia nie powinni dostać, gdyż nie ma postanowienia poprawy.
Co do chrztu, to dziecko powinno je mieć udzielone, mimo wszystko...

_________________
Nie mógłbym i nie chciałbym odejść od Jezusa. Nigdy nawet o tym nie pomyślałem.
Jezus to całe moje życie, to dzięki niemu jestem tu gdzie jestem.


Nie jestem katolikiem, jestem CHRZEŚCIJANINEM.


Śr wrz 18, 2013 15:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
W tej sytuacji chciałbym zaproponował jeszcze obrzezanie. Taki sam sens. Przecież dziecko samo nie decyduje za siebie. Do chrztu przynoszą je rodzice i to w ich imieniu tego sakramentu się dokonuje. Nie wiemy jaka jest sytuacja rodziców, ale wiele wskazuje na to że racze nie chcą mieć wiele wspólnego z Kościołem. Może rodzice naciskają, a może są przekonani że chrzest to taki talizman. Tego nie wiem, ale wiem że w takiej sytuacji lepiej aby ten mały człowiek dorósł i sam dokonał wyboru, zamiast zasilić armię "biorców rytuału".

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr wrz 18, 2013 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 13, 2013 13:52
Posty: 68
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
WIST napisał(a):
W tej sytuacji chciałbym zaproponował jeszcze obrzezanie. Taki sam sens. Przecież dziecko samo nie decyduje za siebie. Do chrztu przynoszą je rodzice i to w ich imieniu tego sakramentu się dokonuje. Nie wiemy jaka jest sytuacja rodziców, ale wiele wskazuje na to że racze nie chcą mieć wiele wspólnego z Kościołem. Może rodzice naciskają, a może są przekonani że chrzest to taki talizman. Tego nie wiem, ale wiem że w takiej sytuacji lepiej aby ten mały człowiek dorósł i sam dokonał wyboru, zamiast zasilić armię "biorców rytuału".

Może mnie źle zrozumiałeś. Chodziło mi o to, że ksiądz mimo tego iż rodzice nie pójdą do spowiedzi i nie przystąpią do sakramentu Eucharystii podczas Chrztu dziecka, raczej powinien udzielić zgody na Chrzest.

Nie chodziło mi o to, że dziecko należy ochrzcić i koniec kropka. Tylko to co napisałem powyżej

_________________
Nie mógłbym i nie chciałbym odejść od Jezusa. Nigdy nawet o tym nie pomyślałem.
Jezus to całe moje życie, to dzięki niemu jestem tu gdzie jestem.


Nie jestem katolikiem, jestem CHRZEŚCIJANINEM.


Śr wrz 18, 2013 19:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Pytanie tylko po co?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr wrz 18, 2013 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 13, 2013 13:52
Posty: 68
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
WIST napisał(a):
Pytanie tylko po co?


Rodzice po prostu muszą się zastanowić i zdecydować

_________________
Nie mógłbym i nie chciałbym odejść od Jezusa. Nigdy nawet o tym nie pomyślałem.
Jezus to całe moje życie, to dzięki niemu jestem tu gdzie jestem.


Nie jestem katolikiem, jestem CHRZEŚCIJANINEM.


Śr wrz 18, 2013 22:03
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
WIST, jesli chodzi o sakrament chrztu, to Kosciol przewiduje jeszcze rodzicow chrzestnych, ktorzy maja wspierac rodziciow wlasnie w wychowaniu chrzescijanskim.
A jesli chodzi o problem "chrzcic czy nie", jezeli rodzice (nie zawsze z roznych powodow swieci za zycia) prosza o chrzest, to ja mam przyklad znajomego, ktorego ochrzczono, bo babcia o to prosila (inne czasy byly - lata 60-te) i to babcia zajela sie wychowaniem wnuka tak, ze przystapil i do 1. Komunii sw i do beirzmowania a po krotkim pobycie w zakonie jest teraz przykladnym ojciem wielodzietnej rodziny i angazuje sie takze w zycie Kosciola.
Oprocz naszych pomyslow jest jeszcze laska Boza, ktore dziala jak chce, a nie jak my uwazamy, ze "powinna"


Cz wrz 19, 2013 7:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 31, 2009 9:57
Posty: 29
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Z tego, co udało mi się zauważyć i popytać wspomnianych rodziców to chodzą do kościoła i zależy im na chrzcie dla dziecka, choć ich życie sakramentalne może nie jest takie jak być powinno, ale chcieliby to zmienić. To młodzi ludzie, którzy ze wszystkim muszą radzić sobie sami, bo rodzice nie są w stanie im pomóc. Gdy poszli do parafii zapytać księdza o ślub powiedział, że koło 1000 zł zwykle się daje, a gdy dopytał o ewentualną liczbę gości (padła odpowiedź 100 osób, bo oboje mają liczne rodziny) powiedział, że dla niego 1500 zł w takim wypadku ;(

_________________
To Ja jestem, nie bójcie się (J 6, 20)


Cz wrz 19, 2013 13:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Italiano napisał(a):
Rodzice po prostu muszą się zastanowić i zdecydować

Rozumiem że czytałeś dyskusje od początku. Nad czym owi rodzice mają się zastanowić? Jako niepraktykujący co wynika z treści pierwszego postu, chcą ochrzcić dziecko, najpewniej bo tak robią wszyscy. Pytam zatem czy jest sens, bo dla mnie nie ma.

Natomiast co do tego co napisałaś Kael - czy są tu powody aby przypuszczać że będzie mowa o jakimkolwiek wychowaniu chrześcijańskim? Nie wątpię że każdy może podać dobre przykłady, podobnie jak i złe. Problem w tym że utwierdziła się w naszych czasach dziwaczna praktyka korzystania z sakramentów jak z dodatków do różnych uroczystości. Możemy oczywiście postulować, ale łaska boża wykracza poza ludzkie czyny. Osobiście chciałbym żyć w realiach w których ludzie nie pajacują, ale po prostu żyją tak jak chcą, w przyjętych określonych normach. Obawiam się że nasze dobre intencje to za mało aby usprawiedliwić takie rozdawnictwo sakramentów. Zastanawiam się co zrobiliby pierwsi chrześcijanie gdyby Cezar i arystokracja stworzyła sobie taką modę na bezmyślne uczestnictwo w chrześcijańskich obrzędach. Czy mieli by prawo do uczestniczenia w łamaniu chleba?

Moni_pil napisał(a):
Z tego, co udało mi się zauważyć i popytać wspomnianych rodziców to chodzą do kościoła i zależy im na chrzcie dla dziecka, choć ich życie sakramentalne może nie jest takie jak być powinno, ale chcieliby to zmienić. To młodzi ludzie, którzy ze wszystkim muszą radzić sobie sami, bo rodzice nie są w stanie im pomóc. Gdy poszli do parafii zapytać księdza o ślub powiedział, że koło 1000 zł zwykle się daje, a gdy dopytał o ewentualną liczbę gości (padła odpowiedź 100 osób, bo oboje mają liczne rodziny) powiedział, że dla niego 1500 zł w takim wypadku ;(

Szkoda że dopiero teraz dowiadujemy się konkretów. Cóż, współczuję. Z jednej strony zdaje sobie sprawę z tego że księża nie żyją z samego powietrza i wiary, ale szczególnie dziś gdy papież Franciszek apeluje, warto zastanowić się czy nie wybrać innego proboszcza, ale najpierw zadać pytanie księdzu czy rozumie trudną sytuację i czy wie że za sakrament się nie płaci i nie ma czegoś takiego jak "zwyczajowo daje się...". Inna sprawa że rodzina może być duża, ale chyba nie o to chodzi aby zadłużyć się w jedną noc. Choć warto zrobić prosty rachunek, ile goście wrzucą do koperty a ile wyniesie młodych cała ceremonia.

Jak dla mnie od początku ten temat był źle sformułowany. Rozmowy powinny być prowadzone między duchownym, a młodymi i tam powinna być opcja załatwienia sprawy jak należny.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz wrz 19, 2013 14:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 14:10
Posty: 80
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Jeśłi Ci ludzie zamierzają zrobić wesele na 100 osób, to ofiara za ślub 1500 zł, to nie tak dużo. No chyba, że te 150 osób będzie na ślubie, a wesela nie robią z powodu braku pieniędzy - ale to nie wynika jasno z powyższego opisu


Cz wrz 19, 2013 17:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
moni_pil napisał(a):
Z tego, co udało mi się zauważyć i popytać wspomnianych rodziców to chodzą do kościoła i zależy im na chrzcie dla dziecka, choć ich życie sakramentalne może nie jest takie jak być powinno, ale chcieliby to zmienić. To młodzi ludzie, którzy ze wszystkim muszą radzić sobie sami, bo rodzice nie są w stanie im pomóc. Gdy poszli do parafii zapytać księdza o ślub powiedział, że koło 1000 zł zwykle się daje, a gdy dopytał o ewentualną liczbę gości (padła odpowiedź 100 osób, bo oboje mają liczne rodziny) powiedział, że dla niego 1500 zł w takim wypadku ;(


Można mieć wesele na 30 osób. Moi rodzice takie właśnie mieli wesele, przeżyli ze sobą 52 lata. Można też wziąć ślub we czworo. Na ich miejscu tak właśnie bym zrobiła. :bukiet: Znam parę studentów, których rodzice sprzeciwiali się zawarciu małżeństwa. Koledzy i koleżanki zorganizowali im super wesele.
Ten ksiądz prawdopodobnie miał na myśli,że takie wesele by ich kosztowało 4- 5 tys. lekko licząc. No cóż..... :kreci: Może należy spróbować w innej parafii? Wystarczy odbyć kurs przedmałżeński, zaś z kancelarii pobrać stosowne dokumenty, to nie powinno dużo kosztować, Ślub może przecież odbyć się w innej parafii :3majsie:


Cz wrz 19, 2013 18:36
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Wypowiem się tylko co do samego chrztu i postaram się nie wchodzić w różnice wyznaniowe.

Jeżeli rodzice robią to dla zbawienia dziecka, jak tu sugerowano, to chyba pozytywnie świadczy o nich i ich wierze.

Skoro rodzice chcą ochrzcić dziecko w Kościele, to chyba oczywiste jest, ze czują się w mniejszym lub większym stopniu częścią tego Kościoła. Dywagacje na temat w jakim stopniu sa albo w jakim stopniu nie są częścią Kościoła sa wg mnie nie na miejscu i sa niecelowe. Podobnie spekulacje dlaczego chcą ochrzcić dziecko albo czy jest to celowe. Wszystkie wątpliwości i niejasności może rozwiać duchowny po prostu rozmawiając z rodzicami, przedstawiając im co to jest chrzest, z czym się wiąże i upewniając się, czy wiedzą co czynią.


Cz wrz 19, 2013 20:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Kozioł napisał(a):
Skoro rodzice chcą ochrzcić dziecko w Kościele, to chyba oczywiste jest, ze czują się w mniejszym lub większym stopniu częścią tego Kościoła.

Być może mieszkasz w innym kraju i nie znasz specyfiki katolicyzmu w Polsce. Chciałbym zatem wyjaśnić, że w tym kraju ślub, czyli sakrament katolicki biorą też ateiści i ludzie w sferze wiary letni, podobnie chrzczą swoje dzieci, które potem gdzieś około bierzmowania kończą swoją przygodę z Kościołem. O swoje zbawienie najlepiej zadba dziecko które samo podejmie decyzje i samo pójdzie prosić o chrzest, jeśli jego rodziców nic do Kościoła nie ciągnie. Nie rozumiem zatem na jakie podstawie twierdzisz że wola sakramentu już świadczy o związku z Kościołem. Pominę już że związek to jeszcze za mało. Byle jaka wiara nie uprawnia do przyjęcia sakramentu.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz wrz 19, 2013 20:42
Zobacz profil
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
A kto ma ocenić serca tych ludzi, jak nie Bóg? Czy to nie Jego kompetencje? Czy Jezus nie ostrzegał aby nie bawic się w ogrodnika i nie wyrywac chwastów, bo łatwo wyrwać i kłosy zdrowe? Jak chcesz wiarę ocenić, skoro sam przyznajesz, ze nawet ateiści biorą śluby w KRK i nie mają nawet problemów z "papierkologią"?
Jeżeli rodzice są w Kościele, wiedzą co robią i wiedzą z czym to się wiąże, to kto, jak i na jakiej podstawie ma ocenic, czy dziecko "zasłużyło" na chrzest, czy jest uprawnione?


Cz wrz 19, 2013 20:51

Dołączył(a): Wt lip 13, 2010 13:04
Posty: 154
Post Re: Chrzest św. dziecka, gdy rodzice nie mają ślubu kościeln
Ludzie! Przecież to wszystko jest bez sensu. Jak tak dalej pójdzie to kościoły w Polsce będą puste! Po pierwsze zawsze mi się wydawało, że sakramenty są za darmo! Po drugie rodzice Ci nie powinni się poddawać w walce o swoje i dziecka zbawienie.

Moje rady dla nich:
1. Księdza z w/w parafii poprosić o wystawienie faktury. (jeśli się nie zgodzi zob. p.2)
2. List do Kurii z opisem sytuacji ("chcemy zawrzeć ślub sakramentalny, chcemy ochrzcić dziecko ale nas nie stać na taką "co łaskę".
3. Można poszukać innej parafii gdzie ksiądz udzieli sakramentów za darmo...


Inna sprawa przy tym temacie. Są rodzice bez ślubu. Jest małe dziecko, które oni chcą ochrzcić. Ksiądz się nie zgadza bo rodzice są bez ślubu. Dziecko umiera. Czy ma szanse na niebo?

_________________
[b]Złe termometry mówią mi, Że ty masz ciągle płodne dni[/b]


Pn paź 21, 2013 9:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL