Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 4:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So lut 15, 2014 14:51
Posty: 4
Post Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Witam!

Czy ktoś z was podjąłby się wytłumaczenia dlaczego stosowanie prezerwatyw w czasie seksu współmałżonków jest niewłaściwe, podczas gdy tzw. "kalendarzyk" (będący mimo wszystko metodą antykoncepcji) jest dopuszczalny? Nie rozumiem w pełni na czym polega różnica. Czy w obu przypadkach intencją nie jest zapobieganie ciąży, a różni je jedynie skuteczność?


So lut 15, 2014 15:04
Zobacz profil
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Po pierwsze, to NPR nie jest metodą kalednarzykową. Po drugie, to zapraszam do lektury tego tekstu: Encyklika Humanae Vitae - w nim znajdziesz wyjaśnienie.


So lut 15, 2014 15:10

Dołączył(a): So lut 15, 2014 14:51
Posty: 4
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Dziękuję za odpowiedź. Przeczytałem tekst z linka jak również dowiedziałem się czym według definicji jest NPR (z zawodu jestem lekarzem i zgodnie z tym czego uczono mnie na studiach NPR jest metodą "kalendarzykową", tyle że kalibrującą się wobec pewnych dodatkowych zmiennych). Niestety nie znalazłem w przesłanym przez Ciebie tekście odpowiedzi na moje pytanie.

"Jeśli więc istnieją słuszne powody dla wprowadzenia przerw między kolejnymi urodzeniami dzieci, wynikające bądź z warunków fizycznych czy psychicznych małżonków, bądź z okoliczności zewnętrznych, Kościół naucza, że wolno wówczas małżonkom uwzględniać naturalną cykliczność właściwą funkcjom rozrodczym i podejmować stosunki małżeńskie tylko w okresach niepłodności, regulując w ten sposób ilość poczęć, bez łamania zasad moralnych, które dopiero co wyłożyliśmy".

Rozumiem że różnica pomiędzy prezerwatywami a naturalnym planowaniem rodziny nie dotyczy intencji (bo chodzi o niedopuszczenie do poczęcia), tylko jest jakaś inna. Proszę o pomoc. Z żoną nie chcemy mieć więcej niż trójki dzieci ponieważ nie sądzimy abyśmy mogli zapewnić takiej ilości potomstwa odpowiednie warunki do rozwoju, a jednocześnie nieodłączną częścią życia małżeńskiego jest dla nas seks. NPR jest obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia. Czy w takiej sytuacji należy całkowicie zaniechać współżycia? Czy stosowanie prezerwatyw jest jednak dopuszczalne.


So lut 15, 2014 16:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Warto poczytać inne wątki o NPR. Na przykład ten:

viewtopic.php?f=26&t=33215 - Wiedza o NPR:) z cyklu przychodzi baba do lekarza:)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So lut 15, 2014 16:32
Zobacz profil
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
I warto udać się na jakiś kurs NPR.


So lut 15, 2014 16:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Kurs?
Nie wystarczy wiedza z biologii na poziomie podstawówki?

Dlaczego jednak KK poleca akurat tę metodę, a inne odrzuca- trudno jest powiedzieć. O ile jeszcze krytykę pigułki i IUD rozumiemy, to potępienie prezerwatywy trudno jest zrozumieć. Są jednak sprawy, które każdy rozstrzyga w swoim sumieniu.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


So lut 15, 2014 16:58
Zobacz profil
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Rojza, o tym, dlaczego Kościół odrzuca antykoncepcję, masz dokładnie napisane w encyklice, którą podlinkowałem parę postów wcześniej.


So lut 15, 2014 17:19
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
A ja proponuje nowemu forumowiczowi przeczytanie regulaminu, na ktory sie zgodzil i uzycie wyszukiwarki. To pozyteczne narzedzie (do uzywania ktorego uzytkownik sie zobowiazal) wyrzuca nam wiele tematow, w ktorych wlasnie o tym juz tu dyskutowano:
search.php?keywords=Prezerwatywy+a+antykoncepcja+naturalna&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Szukaj


So lut 15, 2014 17:30

Dołączył(a): So lut 15, 2014 14:51
Posty: 4
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Ok, dziękuję za upomnienie. Przeczytałem kilka wątków i poważnie się przestraszyłem. Jestem osobą wierzącą, ale tkwiłem w niewiedzy. Czy to nie sprowadza miłości jedynie do spraw prokreacji? Jeżeli źle odczytałem treści postów na tym forum to proszę wyprowadźcie mnie z błędu, bo to naprawdę mną zatrzęsło! Uprawianie seksu w małżeństwie jest grzechem kiedy żona ma dni niepłodne?

A co z seksem po poczęciu dziecka?! Czy to też jest grzech?


So lut 15, 2014 19:19
Zobacz profil
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Odpowiedź na te pytania masz równiez w encyklice Humanae Vitae, którą podobno przeczytałeś.


So lut 15, 2014 19:26

Dołączył(a): So lut 15, 2014 14:51
Posty: 4
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Wiem. Tak jak wynika to z mojej poprzedniej wypowiedzi mam świadomość jakich odpowiedzi na te pytania udziela Kościół. Ciągłe przesyłanie tego linka nie wnosi jednak do dyskusji nic. Moje pytanie brzmi: co Wy o tym myślicie?


So lut 15, 2014 19:30
Zobacz profil
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Ja myślę to, co podaje Kościół.


So lut 15, 2014 19:31
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
andrejewk napisał(a):
Uprawianie seksu w małżeństwie jest grzechem kiedy żona ma dni niepłodne?

Absolutnie nie. Nie wiem, skąd ten pomysł ale na pewno tak nie jest. Spokojnie można poprzestać na trójce dzieci (jeśli uznaje się, że tyle wystarczy) i nadal uprawiać seks.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So lut 15, 2014 19:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 02, 2014 10:34
Posty: 30
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ja myślę to, co podaje Kościół.


Nie gniewaj sie - ale czy naprawde myslisz czy tylko podajesz co podaje kosciol ?


Pn lut 17, 2014 15:58
Zobacz profil
Post Re: Prezerwatywy a antykoncepcja naturalna
alko napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Ja myślę to, co podaje Kościół.


Nie gniewaj sie - ale czy naprawde myslisz czy tylko podajesz co podaje kosciol ?

Myślę.


Pn lut 17, 2014 15:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL