Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 NPR to nie grzech! A co z egoizmem? 
Autor Wiadomość
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
A nie?
Jezeli matka nie przezyje to dziecko prawie na pewno tez nie.

Ciaza pozamaciczna w absolutnie wyjatkowych przypadkach moze sie normalnie rozwinac. Tyle ze potem konieczna jest cesarka. Najczesciej jednak zagraza zyciu matki i dlatego usuwa sie ja niejako automatycznie.


Pn sie 11, 2014 7:38
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Zabicie w obronie koniecznej, to zabicie kogos, kto zagraża bezpośrednio naszemu zyciu. Jest to odparcie zamachu na siebie kosztem zdrowia/życia napastnika.
Czy ciąża atakuje ciężarną? Płód grozi zamachem na życie matki? Tak to chcesz postrzegać.

Dość daleko się w swojej kazuistyce posunęliście, sporo za daleko.

I nie chodzi tu tylko o ciazę pozamaciczną. Dyskutowaliśmy juz o tym na forum przy okazji potwornego projektu "obywatelskiego". Jeżeli jest wybór : życie matki a życie płodu, wybór dramatyczny, to oba rozwiązania są heroizmem.
Na prawdę będziecie się upierać, ze KRK nie dopuszcza takich wyborów? A może uwazacie, że wasza hierarchia nie wie, ze oznacza to często terminację ciąży?

Chcecie takich wyborów dokonywać za innych? Weźmiecie za to odpowiedzialność?


Pn sie 11, 2014 10:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
A w czym problem? Dlaczego za daleko?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 11, 2014 10:21
Zobacz profil
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Dziecko zamachowcem?
Do wielu rzeczy katolicy sa zdolni aby zaprzeczyć faktowi, że KRK czasem dopuszcza aborcję.
Nazwanie posrednio płodu zamachowcem (obrona konieczna) to niezłe zapętlenie :D


Pn sie 11, 2014 10:51
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
A ty sie troche @Koziol w swoim zapale nie posunales za daleko? Skad ci sie akurat takie zarzuty pod "naszym" adresem wziely?
Czepiasz sie slowek.
Tu chodzi o fakt, ze sa ewidentne sytuacje kiedy kontynuowanie ciazy (w tym wypadku pozamacicznej) jest praktycznie ( z nielicznymi wyjatkami) rownowazne z bezposrednim skazaniem matki (a wiec i dziecka) na s.mierc. Masz inne zdanie w tej konkretnej kwestii? Nie zgodzilbys sie na operacje twojej zony, gdyby stwierdzono ciaze pozamaciczna?

A skad ci sie wzielo przekonanie, ze nasza opinia jest sprzecznosci ze zdaniem Kosciola, to chyba tylko ty sam wiesz...


Pn sie 11, 2014 11:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Kozioł napisał(a):
Do wielu rzeczy katolicy sa zdolni aby zaprzeczyć faktowi, że KRK czasem dopuszcza aborcję.


Albo pokażesz, kto zaprzeczał temu, o czym napisała Kael, albo to wyplujesz.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 11, 2014 11:47
Zobacz profil
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Kael napisał(a):
Czepiasz sie slowek.
Użyliście terminu obrony koniecznej. I że tylko w tym wypadku KRK dopuszcza usmiercenie kogokolwiek.
Czepiam sie słówek?
Kael napisał(a):
A skad ci sie wzielo przekonanie, ze nasza opinia jest sprzecznosci ze zdaniem Kosciola, to chyba tylko ty sam wiesz...
Jakos nie słyszałem aby KRK wymagał od matki donoszenia ciazy i porodu gdy zagraża to jej życiu. Choc oczywiscie jest srodowisko, które za matki uważa kobiety rodzące kosztem wlasnego życia, a wiersza psy na tych, które zdecydowały się na przerwanie ciazy i kurację ratujaca ich życie: Fronda.
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Do wielu rzeczy katolicy sa zdolni aby zaprzeczyć faktowi, że KRK czasem dopuszcza aborcję.

Albo pokażesz, kto zaprzeczał temu, o czym napisała Kael, albo to wyplujesz.

:shock:
Groźba?
Razem z zębami?
Przerwanie ciaży obrona konieczną ?? :o


Pn sie 11, 2014 12:02
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Raczej (ponura) koniecznoscia.
Zabijajac kogos w obronie koniecznej (sensu stricto) tez chyba nie traktuje sie tego jak oczywistosci i spi sie spokojnie?

W przypadku ciazy pozamacicznej NIE MA wyboru matka albo dziecko. Matka bez usuniecia ciazy prawie na pewno umrze a dziecko automatycznie tez. Tu nie ma zadnego (heroicznego czy nie) wyboru.


Pn sie 11, 2014 12:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Kozioł napisał(a):
Użyliście terminu obrony koniecznej. I że tylko w tym wypadku KRK dopuszcza usmiercenie kogokolwiek. Czepiam sie słówek?


Użył tego terminu Soul33, a ty się go czepiłeś jak rzep psiego ogona, tylko po to, żeby sobie znowu ponadawać na katolików (bo ani słowem nie wspomniałeś, że się z tym stanowiskiem - generalnie, co do istoty - nie zgadzasz). Typowe dla ciebie zachowanie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 11, 2014 12:15
Zobacz profil
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Użyliście terminu obrony koniecznej. I że tylko w tym wypadku KRK dopuszcza usmiercenie kogokolwiek. Czepiam sie słówek?


Użył tego terminu Soul33, a ty się go czepiłeś jak rzep psiego ogona, tylko po to, żeby sobie znowu ponadawać na katolików (bo ani słowem nie wspomniałeś, że się z tym stanowiskiem - generalnie, co do istoty - nie zgadzasz). Typowe dla ciebie zachowanie.

Terminu użył @Soul33, a broniła go @Kael.
Ty zaś nie przedstawiłeś żadnych argumentów poza groźbami.
I taka z tobą "dyskusja".
Po prostu nie warto ci odpisywać...

Ups.
Zapomniałem o @Yarpen_Zirgin. W końcu to on zainspirował @Soul33.
"Hańba ci, Maurice! Ledwie się gibiesz!" :twisted:


Pn sie 11, 2014 12:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Proszę bardzo, argument:

Zasadę podwójnego skutku przytacza Katechizm Kościoła Katolickiego. Odnosi się ona także do sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki będącej w ciąży. Przy czym należy podkreślić, że poczęte dziecko nie jest w żadnej sytuacji niesprawiedliwym agresorem.

— Zgodnie z tą zasadą Kościół dopuszcza np. sytuację, gdy istnieje konieczność usunięcia macicy zaatakowanej przez nowotwór, nawet gdy kobieta jest w ciąży, co oznacza śmierć dziecka. Zaniechanie działań medycznych mogłoby spowodować śmierć zarówno matki, jak i dziecka — wyjaśnia profesor teologii moralnej ks. Stanisław Warzeszak. I tłumaczy, że śmierć dziecka, która jest następstwem działania medycznego, nie jest działaniem zamierzonym, lecz tzw. drugim skutkiem, czyli z moralnego punktu widzenia działaniem dopuszczalnym.

Zdecydowanie odpiera on zarzuty, że stosowanie w takim przypadku zasady podwójnego skutku to próba uspokojenia sumienia, a podjęte działanie sprowadza się ostatecznie do aborcji. — To są dwie zupełnie inne sytuacje, diametralnie różniące się motywacjami. W przypadku aborcji celem jest zabicie dziecka nienarodzonego, w przypadku zastoso-wania zasady podwójnego skutku celem jest ratowanie życia, a utrata innego nie jest zamierzonym działaniem — wyjaśnia różnice.


http://www.opoka.org.pl/biblioteka/F/FE ... wojny.html

Słucham więc rozwinięcia zarzutów jak następuje:

Na prawdę będziecie się upierać, ze KRK nie dopuszcza takich wyborów? A może uwazacie, że wasza hierarchia nie wie, ze oznacza to często terminację ciąży?

Chcecie takich wyborów dokonywać za innych? Weźmiecie za to odpowiedzialność?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 11, 2014 12:26
Zobacz profil
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
kropeczka_ns napisał(a):
Kozioł nie dopuszcza terminacji ciąży. Dopuszcza leczenie matki wszystkim koniecznym metodami, farmakologicznymi i operacyjnymi.
To jest własnie to, o czym pisałem: przesunięcie terminu, znaczenia słów.
kropeczka_ns napisał(a):
Dlatego Kozioł ma rację, że nie ma jakiejś tu jednej, narzuconej odpowiedzi.
Dziękuję za głos rozsadku.
kropeczka_ns napisał(a):
Ale nie znaczy to że każdy z nas nie musi szczerze szukać własnej drogi zgodnej z wolą Boga a niekoniecznie tylko z naszym pomysłem na życie. I ile ludzi, tyle różnych historii, tyle motywacji.
Powiem tak- egoizm to jest grzech, czy może raczej często do grzechu prowadzi. W wielu życiowych sytuacjach, decyzja o dziecku to tylko jedna z setek możliwości.
Przy takich przypadkach jak Donielle Wilde mam wrażenie, ze nikt nie widzi drugiej strony medalu: osieroci dziewięcioro/dziesięcioro dzieci i zostawi męża.
Czy ktokolwiek by ją chwalił, gdyby podjęła inną decyzję? :(


Pn sie 11, 2014 12:40
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
@Johnny99
Własnie dałeś mi argument. Wspaniały przykład tego, o czym pisałem stronę, czy dwie temu.
Fizycznie to samo, skutek ten sam ale inaczej nazwane z powodów ideologicznych. Aby się z całością i "niezmiennością" zgadzało.

Czyżby KKK napisał @Soul33, że ma być jego obroną? Przeczytaj proszę off top od początku, bo się zafiksowałeś na punkcie "atakują katolików", co ci nie służy. Przeciez piszę, że KRK dopuszcza takie wybory i żaden nie powinien tu być narzucany.
Trzy głębokie oddechy i wróć podyskutować, a nie szukać kłótni.


Ostatnio edytowano Pn sie 11, 2014 12:49 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn sie 11, 2014 12:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Kozioł napisał(a):
Czy ktokolwiek by ją chwalił, gdyby podjęła inną decyzję? :(


A wyobraźmy sobie inny kazus: strażak ma żonę i dziesięcioro dzieci, jedzie na akcję i decyduje się wejść do płonącego domu, by uratować z pożaru noworodka. Niestety, sam przy tym ginie.

Czy ktokolwiek by go chwalił, gdyby podjął inną decyzję?

Cytuj:
ale inaczej nazwane z powodów ideologicznych


Czyli wprost przyznajesz, że czepiasz się słówek. Czasu ci nie szkoda?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 11, 2014 12:46
Zobacz profil
Post Re: NPR to nie grzech! A co z egoizmem?
Nadal polecam trzy oddechy i przeczytanie off topu od początku.


Pn sie 11, 2014 12:50
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL