Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 15:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Czy Kościół mnie skreśli? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
JedenPost napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Cóż, my się kierujemy nauczaniem Boga, a nie tym, co sobie Jeden Post wymyślił. :D


W którym miejscu Bóg naucza o stwierdzaniu nieważności małżeństwa wedle kryteriów, jakie stosuje KRK?

W czasie Soboru Trydenckiego.


Śr paź 15, 2014 10:03

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Ach. Rzeczywiście, czasem tak bywa, że pycha zdaje się urastać do rozmiarów Boga.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 15, 2014 10:09
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
JedenPost napisał(a):
Ach. Rzeczywiście, czasem tak bywa, że pycha zdaje się urastać do rozmiarów Boga.

Nie pycha urasta, tylko taki JedenPost zapomniał, że w czasie soborów działa Duch Święty. :D


Śr paź 15, 2014 10:15

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Myślę, że Jednemu chodzi raczej o to, że sama idea 'nieomylności' i nadawania boskich przymiotów ludzkim decyzjom jest przejawem pychy urzędników Kościoła. Ergo - tam nie ma działania Ducha Świętego, a przynajmniej nie musi jej być, są za to ludzie i ludzkie błędy. Od wieków dogmat o nieomylności jest bardzo cwanym wybiegiem ułatwiającym stanowienie autorytetu, co na szczęście coraz więcej wiernych zdaje się dostrzegać.

Nawiasem mówiąc, to ciekaw jestem czy wśród zajadłych forumowych bojowników o 'niezmienne nauki' jest ktokolwiek w dyskutowanej sytuacji. Porzucony i akceptujący, że do końca życia pisane mu życie wbrew swojemu powołaniu. Podejrzewam, że znalezienie się w takiej sytuacji szybko przywraca zdrowy rozsądek.


Ostatnio edytowano Śr paź 15, 2014 12:17 przez mr_fuchs, łącznie edytowano 1 raz



Śr paź 15, 2014 12:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 11:29
Posty: 188
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Alus napisał(a):
Wedle słów Chrystusa tez dopuszczają sie cudzołóstwa....dlatego wielu mówi Trudna jest ta mowa (J 6,60) i odchodzi. Inna część pozostaje, uczęszcza we mszach św. modli się pielgrzymuje.
A jedyny Bóg osądzi.....czy bliżej Niego byli niesakramentalni tworzący kochające sie rodziny kochające Boga, wychowujący dzieci w miłości do Boga, czy sakramentalni tworzący patologiczne rodziny, bez miłości wzajemnej i bez miłości do Boga.


Dlatego właśnie powstały Duszpasterstwa Małżeństw Niesakramentalnych. Ażeby ludzi którzy znaleźli się w takiej a nie innej sytuacji nadal prowadzić ku Bogu. I chociaż nie mogą oni przystępować do sakramentów to mogą a nawet powinni nadal z Bogiem rozmawiać, mówić mu o swoich problemach i starać się aby swoje życie jakoś poukładać, w tym przyznać że to Bóg ma racje a nie oni. Tylko że duża cześć ludzi pobożnych tego nie rozumie i nie chce zrozumieć i zarzuca Kościołowi że w ten sposób aprobuje cudzołóstwo zamiast wyrzucać cudzołożników za drzwi.


Śr paź 15, 2014 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Z jednej strony niby tak, ale jak to zestawisz z faktem, że np. nieprzystępowanie do komunii przez rok jest złamaniem przykazania kościelnego? No i to "cudzołustwo" to grzech ciężki, rzekomo gdyby takie osoby zmarły to idą do piekła.
Takie osoby nie moga nie czuć się wykluczone przez Kościół i nie ma w tym nic dziwnego, że nie przyjmują bezasadnej administracyjnej kary z pokorą.
Chyba, że takie duszpsterstwo polega na ciągłym tłuczeniu 'rozstańcie się' (jeśli są dzieci uważam to za bezwzględne zło), 'żyjcie jak brat i siostra' (również zło, co to za wzór dla dzieci?) A jeśli 'prowadzą do Boga' w inny sposób to już w ogóle kupy się to nie trzyma.


Śr paź 15, 2014 12:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
krzyjak napisał(a):
A czym jest dobro i zło? Ja w swoim życiu nie określam sam co jest dobre, a co jest złe.


Chcesz powiedzieć, że nie masz sumienia?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr paź 15, 2014 13:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 02, 2011 12:58
Posty: 11
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
JedenPost napisał(a):
krzyjak napisał(a):
A czym jest dobro i zło? Ja w swoim życiu nie określam sam co jest dobre, a co jest złe.


Chcesz powiedzieć, że nie masz sumienia?


Jestem człowiekiem, więc mam sumienie tak samo jak zwolennicy i przeciwnicy aborcji. Sam z siebie nie stanowię tego co jest w życiu dobre, a co złe. Podobnie jak przepisy ruchu drogowego. Ja nie stanowię prawa o ruchu drogowym. Przeważnie przestrzegam przepisów drogowych, gdyż wiem, że łamanie ich może mieć fatalne konsekwencje.


Śr paź 15, 2014 15:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Ha, i to jest dobry przykład bo czasem łamie się przepisy ruchu drogowego bo W DANEJ SYTUACJI są one pozbawione sensu. Czy to jest złe? Nie. Wbrew prawu? Owszem.


Śr paź 15, 2014 19:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 10, 2008 11:29
Posty: 188
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
mr_fuchs napisał(a):
Ha, i to jest dobry przykład bo czasem łamie się przepisy ruchu drogowego bo W DANEJ SYTUACJI są one pozbawione sensu. Czy to jest złe? Nie. Wbrew prawu? Owszem.

Akurat przepisy prawne to bardzo zły przykład. Przepisy są zbiorem prawnym danego państwa i nie zawsze są one zgodne z moralnością. Przykładowo - jeśli pracownik piekarni zamiast wyrzucić chleb do kosza odda go biednemu to popełnia przestępstwo bo przecież nie odprowadził podatku. Bo to przecież państwo ma zarobić a głodny niech sobie z głodu umiera. Albo lekarz który odmówił aborcji i nie wskazał innego też popełnił przestępstwo bo przecież "musiał" słuchać prawa a nie Pana Boga. Znacie to? Dekalog to jednak trochę co innego ;)

mr_fuchs napisał(a):
Z jednej strony niby tak, ale jak to zestawisz z faktem, że np. nieprzystępowanie do komunii przez rok jest złamaniem przykazania kościelnego?

Nie do końca rozumiem pytanie. Osoby w związkach niesakramentalnych nie przystępują do komunii bo nie mogą, mowa o tych co mogą a nie przystępują

mr_fuchs napisał(a):
No i to "cudzołustwo" to grzech ciężki, rzekomo gdyby takie osoby zmarły to idą do piekła.

Kościół głosi że do piekła idzie ten kto żyje w grzechu ciężkim i do końca za ten grzech nie żałuje. A skąd ja mam wiedzieć co jest w ludzkim sercu, czy żałuje za dany grzech czy nie, kiedy za niego żałował, jak mocno żałował itp? Tylko Bóg zna ludzkie serce dlatego Kościół nigdy nie wypowiedział się na temat czy konkretna osoba została potępiona czy nie. Oczywiście mam tu na myśli oficjalne nauczanie Kościoła a nie to co powiedział ten czy inny nadgorliwy ksiądz.
A co do duszpasterstwa małżeństw niesakramentalnych to jest tak jak napisałam wcześniej - ich celem jest to aby dana para małżeńska stanęła przed Bogiem w prawdzie tzn. uznała swój grzech. A to czy będą żyli w celibacie do końca życia to musi być już ich osobista decyzja. Ksiądz nie może powiedzieć - od jutra żyjecie w celibacie a jak nie to więcej tu nie przychodźcie. To musi być dojrzała decyzja dwojga osób czy chcą oni takiego rozwiązania i będą w stanie w nim wytrwać. Często osoby starsze które bardzo tęsknią za przyjmowaniem komunii św. na takie wyjście się decydują.


Śr paź 15, 2014 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Ach. Rzeczywiście, czasem tak bywa, że pycha zdaje się urastać do rozmiarów Boga.

Nie pycha urasta, tylko taki JedenPost zapomniał, że w czasie soborów działa Duch Święty. :D


Bynajmniej, pamięta, że i taki wybieg sobie hierarchowie KRK wymyślili.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz paź 16, 2014 11:37
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Tia... I w ramach tego św. Łukasz zapisał w Dziejach Apostolskich informację, przekazaną notabene przez św. Piotra, że dekrety soborowe są efektem wspólnej decyzji Ducha Świętego i zgromadzonych na nim biskupów.


Cz paź 16, 2014 11:40

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Tak tam zapisał? "Dekrety soborowe"?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz paź 16, 2014 11:55
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
Cytuj:
Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne
Dz 15,28
Pierwszy Sobor Jerozolimski


Cz paź 16, 2014 12:01
Post Re: Czy Kościół mnie skreśli?
mr_fuchs napisał(a):
Z jednej strony niby tak, ale jak to zestawisz z faktem, że np. nieprzystępowanie do komunii przez rok jest złamaniem przykazania kościelnego? No i to "cudzołustwo" to grzech ciężki, rzekomo gdyby takie osoby zmarły to idą do piekła.
Takie osoby nie moga nie czuć się wykluczone przez Kościół i nie ma w tym nic dziwnego, że nie przyjmują bezasadnej administracyjnej kary z pokorą.
Chyba, że takie duszpsterstwo polega na ciągłym tłuczeniu 'rozstańcie się' (jeśli są dzieci uważam to za bezwzględne zło), 'żyjcie jak brat i siostra' (również zło, co to za wzór dla dzieci?) A jeśli 'prowadzą do Boga' w inny sposób to już w ogóle kupy się to nie trzyma.

Nie wiem na czym polega takie duszpasterstwo, ale wiem, że jeszcze niedawno temu samobójców chowano w niepoświęconej ziemi, pod murem lub za murem cmentarnym.


Pt paź 17, 2014 11:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL