Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 10:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna 
Autor Wiadomość
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Koziol: piszac "historycznie", masz na mysli ... biblijnie?
"Badzcie plodni i rozmnazajacie sie" jest blogoslawienstwem dla pierwszego malzenstwa. W Rdz 2 jest podstawa malzenstwa "nie jest dobrze, zeby mezczyzna (czlowiek) byl sam", ale plodnosc jest blogoslawienstwem malzenstwa. Mozna ja oczywiscie odrzucic i kombinowac po swojemu.
Tyle, ze nikt z nas nie ma zadnej gwarancji, ze bedzie mial tylko zdrowe, zdolne i piekne dzieci. Nasz wplyw na to jest mocno ograniczony. Mozemy nie pic alkoholu, nie palic, w miare zdrowo zyc, a dzieci i tak nie wyprodukujemy perfekcyjnych. Jesli w ogole je bedziemy miec.

No i pozostaje pytanie: czy ci, ktorzy juz sa chorzy maja naprawde takie zycie, ze chcieliby sie raczej nie urodzic?

@mr-fuchs, jezeli uwazasz, ze nie jest wazne CO kto mowi, ale KTO mowi, to moze ci wiele madrych spraw przejsc kolo ucha, a za to lykniesz glupoty, od "autorytetow".
Twoja opinia o bp Hoserze jest oczywiscie oparta o fakty, ktore znasz i twoja osobista znajomosc osoby a nie uksztaltowana przez media i ich "prawdy"? Czy wlasnie lyknales glupote o watpliwych autorytetow?


Ja nie kaze nikomu miec dzieci bezmyslnie. Ale planowanie potomstwa, jakby bylo ono kolejnym zakupem, jest jak planowanie zycia: mozna, jezeli sie pamieta, ze zycie jest nieobliczalne.


Wt lip 14, 2015 9:12

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Kael napisał(a):
@mr-fuchs, jezeli uwazasz, ze nie jest wazne CO kto mowi, ale KTO mowi, to moze ci wiele madrych spraw przejsc kolo ucha, a za to lykniesz glupoty, od "autorytetow".
Twoja opinia o bp Hoserze jest oczywiscie oparta o fakty, ktore znasz i twoja osobista znajomosc osoby a nie uksztaltowana przez media i ich "prawdy"? Czy wlasnie lyknales glupote o watpliwych autorytetow?


Wiedziałem, że napiszesz coś takiego. A mi chodzi o to, że jak już chcesz przekonywać kogoś cytatami dot. moralności, to niech będzie to, w miarę możliwości osoba, która ma możliwie nieskazitelny autorytet, bo inaczej możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
(W myśl słynnej figury erystycznej 'argument ad hitlerum' - nawet jeśli mówił coś dobrego, to obraz tej osoby psuje cały efekt ;) )
Myślę, że przy odrobinie wysiłku znalazłabyś cytat innych osób z Kościoła w tym samym klimacie, osób co do których tak poważnych oskarżeń nie wysuwano.
Tylko o o to mi chodziło ;)

Kael napisał(a):
mozna, jezeli sie pamieta, ze zycie jest nieobliczalne.

Choć tu się zgadzamy :) ja tego nigdzie nie neguję. namawiam tylko do odpowiedzalności, z której Bóg wcale nie zwalnia.


Wt lip 14, 2015 9:19
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Kael napisał(a):
Koziol: piszac "historycznie", masz na mysli ... biblijnie?
Nie. Mam na mysli własnie historyczne, wpływy różnych filozofii i podejrzliwość (delikatne sformułowanie) wobec seksu, czyli tzw tradycja. Jeżeli chcesz cos "na przebudzenie", to proponuję pozycję "Eunuchy do raju".

Nie kalecz Słowa Bożego wycinając wers poza kontekstem i ignorując inne fragmenty.


Wt lip 14, 2015 9:20
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Muszę ciebie zmartwić. Z punktu widzenia KRK celem małżeństwa jest potomstwo do tego stopnia, ze jednym z warunków zawarcia małżeństwa jest fizyczna zdolność do penetracji.
Jeżeli z założenia nie chcesz miec dzieci i nie dopuszczasz zmiany decyzji w przyszłości, to w KRK ślubu nie dostaniesz albo będzie on nieważny.
KRK jest tu mocno historycznie zafiksowany i inne aspekty małżeństwa ignoruje.

Pretensje skieruj do Boga. Za Nim bowiem tę naukę głosimy.
Bardzo śmiałe sformułowanie i ... nieprawdziwe. Jeżeli chcesz, to chętnie o tym podyskutuję w innym wątku.


Wt lip 14, 2015 9:23
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
mr_fuchs napisał(a):
Wiedziałem, że napiszesz coś takiego. A mi chodzi o to, że jak już chcesz przekonywać kogoś cytatami dot. moralności, to niech będzie to, w miarę możliwości osoba, która ma możliwie nieskazitelny autorytet, bo inaczej możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.

Duzo takich znasz? I myslisz, ze ci, ktorych znasz nigdy nic watpliwego nie powiedzieli?

Kozioł napisał(a):
Kael napisał(a):
Koziol: piszac "historycznie", masz na mysli ... biblijnie?
Nie. Mam na mysli własnie historyczne, wpływy różnych filozofii i podejrzliwość (delikatne sformułowanie) wobec seksu, czyli tzw tradycja. Jeżeli chcesz cos "na przebudzenie", to proponuję pozycję "Eunuchy do raju".

Nie kalecz Słowa Bożego wycinając wers poza kontekstem i ignorując inne fragmenty.

No straszne! To gdzies Pan Bog powiedzial cos innego w kwestii blogoslawienstwa malzenstw? Czy tak szanujesz Slowo Boze, ze .... w ogole sie na nie nie powolujesz?


Wt lip 14, 2015 9:36
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Nie lubię przepychanek przy pomocy Słowa Bożego. Jeżeli chcesz poważnie porozmawiać, podyskutować z Biblia w ręku, to proponuje priv. Tu będzie pyskówka, a na to przy czytaniu Pisma nie mam ochoty.


Wt lip 14, 2015 9:58

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Serio? Kiedy takie warunki postawił?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 14, 2015 10:11
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Kozioł napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Muszę ciebie zmartwić. Z punktu widzenia KRK celem małżeństwa jest potomstwo do tego stopnia, ze jednym z warunków zawarcia małżeństwa jest fizyczna zdolność do penetracji.
Jeżeli z założenia nie chcesz miec dzieci i nie dopuszczasz zmiany decyzji w przyszłości, to w KRK ślubu nie dostaniesz albo będzie on nieważny.
KRK jest tu mocno historycznie zafiksowany i inne aspekty małżeństwa ignoruje.

Pretensje skieruj do Boga. Za Nim bowiem tę naukę głosimy.
Bardzo śmiałe sformułowanie i ... nieprawdziwe.

Faktycznie. Przecież to Kościół katolicki dopisał do Pisma Świętego słowa Boga skierowane do Adama i Ewy: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się". :mrgreen:


Wt lip 14, 2015 12:36

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
No dobrze, a gdzie odpowiedź na zarzut Kozła z cytatu?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 14, 2015 12:39
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
@Yarpen_Zirgin, zaraz dostaniesz reprymende od Kozla jak ja dostalam. Ze wycinasz tekst Slowa Bozwgo z kontekstu (chyba tego o zaludnianiu Ziemi!) i ignorujesz inne fragmenty.
Jakie to fragmenty w Pismie sw nakazuja malzenstwu powstrzymac sie od posiadania dzieci, Koziol nie wyjasnil. Przez ... szacunek do Slowa Bozego.

Owszem, tez mam czsem wrazenie, ze bezzenni teolodzy Kosciola nieco zbyt mocno skupiaja sie na szczegolach - im nieznanego z autopsji - wspolzycia malzenskiego, ale pewne sprawy po prostu w Biblii sa jasno powiedziane i trudno je dopisac np "tylko" apostolom.

@JedenPost, ktory zarzut Kozla? Ten o nieprawdziwosci? A gdzie on ten zarzut jakkolwiek uzasadnil? Na co tu odpowiadac?


Wt lip 14, 2015 12:47

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Np. "że jednym z warunków zawarcia małżeństwa jest fizyczna zdolność do penetracji."

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 14, 2015 12:49
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
No jest. W czym problem?

Znowu sie naraze, ale malzenstwo jestp powiazane z "jednym cialem".
Cytuj:
Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem. Rdz 2,24


Wt lip 14, 2015 12:58

Dołączył(a): Cz maja 12, 2011 15:12
Posty: 322
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
To ja też sobie wkleje cytat z pisma :
Cytuj:
2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością.


Ale zaraz pewnie dowiem się, że cytat 'o jednym ciele' i 'zaludnianiu ziemi' MUSI być interpretowany dosłownie, natomiast cytat o biskupach 'oj tam oj tam jest symboliczny, a czasy były inne'


Wt lip 14, 2015 14:10
Zobacz profil
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
No, bo tak bylo ;-). Chyba sam widzisz roznice autorow? Tu - apostol, tam- Pan Bog.

Toz sam chciales miec nienaganne autorytety. No, ale Panu Bogu waz tez cos dokleil, to moze masz racje, ze tez Mu wierzyc nie powinienes.


Wt lip 14, 2015 14:18
Post Re: Antykoncepcja / Wazektomia i choroba genetyczna
Mam wrazenie, ze blogoslawienstwo Boga traktowane jest przez niektorych jak bezduszny rozkaz. Nieufnosc zasiana przez weza, zeby za slowami Boga szukac (Jego) niecnych pobudek i dopisywac Mu zle intencje i znaczenia mocno sie zakorzenila.


Wt lip 14, 2015 14:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL