Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 20:50



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców? 
Autor Wiadomość
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
Czytałem o podejściu świętych Kościoła, którzy żyli w dawnych latach, do przyjemności seksualnej. Mi się te zdania nie podobały za bardzo... Dawniej to dopiero źle pisano o kobiecości, a czy wam się wydaje, że mój sprzeciw wobec przyjemności seksualnej to herezja?

Niektóre komentarze na temat kobiet z wątku http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=26&t=2701 (dla mnie są one przesadne i widzą w kobiecości "nie piękno, a to, co skaziło ją po grzechu pierworodnym"):

Cytuj:
Św. Hieronim (zm. 419/420), Ojciec Kościoła, sekretarz i przyjaciel papieża Damazego, patron uczonych i biblistów:

# Tak długo, jak kobieta żyje po to, by rodzić, i dla dzieci, tak długo między nią i mężczyzną istnieje taka sama różnica, jak między ciałem i duszą; jeżeli jednak pragnie Chrystusowi bardziej służyć niż światu - wówczas przestanie być kobietą i nazwą ją "mężczyzną", gdyż życzymy sobie, by wszyscy zostali podniesieni do stanu doskonałego mężczyzny (Komentarz do Listu do Efezjan 5)

# Jeśli dobrze jest nie zadawać się z niewiastą, to źle jest zadawać się z nią. (Adversus Jovinianum 1, 4)

# Małżonkowie żyją niczym bydło (Adversus Jovinianum), a spółkowanie z kobietami upodabnia mężczyzn do świń i innych nierozumnych bydląt, jak pisał do Jowiniana: Przychylni tobie są ludzie opaśli, pogodni z usposobienia, lubiący się stroić. Dołącz do nich wszystkie świnie i psy, a że lubisz mięso, to i sępy, orły, jastrzębie i sowy... Wszyscy ludzie o pięknych obliczach, wszyscy z wymyślnymi lokami, wszyscy ludzie o rumianych policzkach to twoja trzoda, albo lepiej powiedzieć, że chrząkają oni razem z twoimi świniami... Każdy z twoich świniopasów jest bogatszy niż nasz pasterz, a kozły przyciągają ku sobie wiele kóz. Stali się oni podobni rumakom tęskniącym do klaczy: rżą na sam widok niewiast. Marne kobietki też śpiewają pieśń stworzoną przez ich mistrza: Bóg żąda tylko nasienia"


Cytuj:
Św. Odo ( 878-942):

# Gdyby ludzie mogli dostrzec to, co kryje się pod skórą... oglądanie kobiety powodowałoby tylko wymioty... Skoro sami nawet koniuszkami palców nie chcemy dotykać śluzu i łajna, dlaczego tak gorliwie pożądamy objęcia naczynia z nieczystościami

Św. Anzelm, arcybiskup Cantenbury, XI w.:

# Kobieta ma jasną twarz i miłą postać. Podoba się bardzo, ta mleczno-biała kreatura! Ale gdy otworzy się jej wnętrze i wszystkie inne regiony jej ciała, okaże się jak plugawą tkankę zawiera ta biała skóra. [_7_]

Św. Franciszek z Asyżu (1182-1226):

# Kto obcuje z kobietami narażony jest na ,,skalanie swego ducha, tak samo jak ten, kto idzie przez ogień, naraża się na poparzenie stóp.


Pn sty 11, 2016 19:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
cattus napisał(a):

Cytuj:
Św. Odo ( 878-942):

# Gdyby ludzie mogli dostrzec to, co kryje się pod skórą... oglądanie kobiety powodowałoby tylko wymioty... Skoro sami nawet koniuszkami palców nie chcemy dotykać śluzu i łajna, dlaczego tak gorliwie pożądamy objęcia naczynia z nieczystościami

To jest najlepsze :-D

Skąd sie biorą takie wynaturzenia?
Przecież większość ludzi widzi pozytywnie ten seks, i za razem to całe rozmnażanie.
Widać ty masz jakoś inaczej.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn sty 11, 2016 21:33
Zobacz profil
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
Robek napisał(a):
Przecież większość ludzi widzi pozytywnie ten seks, i za razem to całe rozmnażanie.
Widać ty masz jakoś inaczej.


Cattusa problem tkwi nie we własnych przekonaniach, ale w konflikcie jakiego doświadcza. Autorzy przytaczanych cytatów (nie wiem na ile dosłownych) też taki konflikt wewnętrzny odczuwali (również ze względu na obowiązujące ich zasady religijne) i po prostu znaleźli sobie sposób na względne radzenie sobie z nim. W ten sposób można sobie np. obrzydzać obiekt swojego pożądania i przy dobrych wiatrach przetłumaczyć sobie pożądanie na pogardę. Ludzie sobie różnie radzą, ale powyższego raczej żaden psychoterapeuta nie zaleci :)


_______________

A może pomogłoby Cattusowi w tym wewnętrznym konflikcie poczytanie trochę o ludzkiej seksualności? Nie mówię tu o publikacjach rozważających moralność bądź jej brak podczas aktywności seksualnej (czy jakiejkolwiek cielesnej), ale takich stricte seksuologicznych. Imprimatur może to nie ma, ale za to publikacje naukowe są podwójnie recenzowane :) Może i Imieliński byłby dobry na początek.


Pn sty 11, 2016 22:40
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
Pewien krótki fragment ze strony http://www.catechism.cc/articles/QA.htm#14 (z końca dość długiego artykułu)

Cytuj:
Now the emotion of sexual passion is a result of the fallen state, and so neither Jesus nor Mary experienced sexual passion or sexual arousal. But this emotion which results from being in the fallen state is not itself a sin


Cytuj:
Teraz uczucie seksualnej pasji jest wynikiem upadłego stanu, i zarówno Jezus, jak i Maryja nie odczuwali seksualnej pasji czy seksualnego pobudzenia. Ale to uczucie, które jest rezultatem bycia w upadłym stanie nie jest samo w sobie grzechem


Zgadzam się z tym, że uczucie przyjemności seksualnej jest skutkiem grzechu pierworodnego i że nie byłoby go, gdyby nie było grzechu. Lust jest czymś "biologicznym", zupełnie nie oglądającym się na duchowość i wieczność. To "zwierzęca żądza" "krzycząca" o płodzenie potomstwa. Uczucia seksualne mają skłonić ciało do rozmnażania, ale lustowi nie chodzi o prokreację dla Nieba, ale dla świata. Lust należy do pożądliwością tego świata, pożądliwości ciała.


Wt sty 12, 2016 19:21
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
Nadal polecam lekturę fachowej literatury dot. seksuologii i psychologii seksualnej. Raz, że może Ci to pomoże, dwa doedukujesz się o ludzkiej seksualności (nie bez powodu mówi się, że najbardziej seksualnym organem w człowieku jest mózg) i różnorodności jej objawiania się (lub nie).


Wt sty 12, 2016 19:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
cattus napisał(a):
Zgadzam się z tym, że uczucie przyjemności seksualnej jest skutkiem grzechu pierworodnego i że nie byłoby go, gdyby nie było grzechu. Lust jest czymś "biologicznym", zupełnie nie oglądającym się na duchowość i wieczność. To "zwierzęca żądza" "krzycząca" o płodzenie potomstwa. Uczucia seksualne mają skłonić ciało do rozmnażania, ale lustowi nie chodzi o prokreację dla Nieba, ale dla świata. Lust należy do pożądliwością tego świata, pożądliwości ciała.

Trzeba korzystać z tych zwierzęcych żądz, puki jeszcze jest okazja.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt sty 12, 2016 20:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 20, 2014 14:49
Posty: 128
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
Cattus

Wpływ religijnej indoktrynacji, na osobę uległą, na którą łatwo wpłynąć, która wszystko przyjmuje bezkrytycznie-jak rozkaz. Jakiś ksiądz gdzieś kiedyś powiedział, że złe, obrzydliwe-i tak zostało. Znam takich ludzi, że co ksiądz powie to "święte". Kiedyś w okresie dojrzewania też trafiłem na takiego "spowiednika". Ryje banię na bardzo długo. Czemu ja jestem zły, jako Boże stworzenie? Jeżeli mnie takim stworzył Bóg, to jakim prawem Jego "urzędnik" mówi że jestem zły takim, jakim On mnie stworzył? Czemu mam być winny tylko dlatego, że jestem w pełni człowiekiem? Religia oprócz swej pozytywnej roli jest również używana do sprawowania władzy nad ludźmi-niezwykle silna władza, bo władza nad ludzkimi sumieniami. Różnie ludzie religię wykorzystują, nawet dzięki duchownym wygrywają wybory państwowe, bo duchowni często widzą, że dzięki niektórym politykom osiągną również własne cele. A co szkodzi durnej owieczce powiedzieć, że jak zagłosujesz na tego to się w piekle usmażysz? Dużo owieczek posłucha i w ogóle nie podda dyskusji.

Cattus - nie do spowiedzi, tylko do psychologa, psychiatry, a może najpierw nawet do seksuologa. Bo to chyba dzięki udziałowi w życiu religijnym masz teraz rozwaloną psychikę. Znam kilka dziewczyn zaangażowanych w przykościelnych organizacjach-rzuciły organizacje, chłopa nie znalazły, w wiek weszły i teraz u nich średnio z przyzwoitością. Mają duży żal, że coś straciły. Życia szkoda na rozważania o piekle. Jeżeli nie uczynisz nikomu tego, co nie chcesz żeby Tobie czyniono, to nie ma mowy o żadnym piekle. Wystarczy być dobrym dla ludzi.


Śr sty 13, 2016 9:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
West1979 napisał(a):
Znam takich ludzi, że co ksiądz powie to "święte". Kiedyś w okresie dojrzewania też trafiłem na takiego "spowiednika". Ryje banię na bardzo długo. Czemu ja jestem zły.

To jeszcze jak ktoś z natury ma spokojny charakter, ma żone, nie lubi mięsa, to wtedy nie jest aż takim problemem słuchać księdza, i być dobrym katolikiem.
Gorzej jak ktoś nie ma żony i raczej nie będzie jej mieć, to wtedy jako katolik, to trzeba by żyć jaj jakiś zakonnik, i tu nie wszyscy dają rade :D

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 13, 2016 15:43
Zobacz profil
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
Moja mentalność "nie może znieść" groźby potępienia, okrutnych kar itp. Dla niej srogie kary są czymś bardzo złym. Nie chcę być potępiony na wieki, nie chciałbym nawet pójść do czyśćca. Boję się mąk. Tyle jest we mnie skłonności do grzechu (np. nieczystego przez myśli, spojrzenia, dotknięcia itp.)

Popęd seksualny nie ogląda się na dobra duchowe. Biologia patrzy na prokreację zwierzęco, ładna kobieta dla upadłego ciała jest potencjalną matką potomstwa. Nędzny popęd seksualny kusi przyjemnością seksualną do grzechu nieczystego.

Bycie w małżeństwie wygląda mojej mentalności na coś, co bardziej naraża na grzech nieczysty niż celibat (np. naraża na zmysłowe czy lubieżne myśli o żonie, zmysłowe dotknięcia jej, zmysłowe pocałunki). W celibacie NIE MA tak bliskiej kobiety, jak żona w małżeństwie. To nie ciało kobiece jako takie jest złe, ale zmysłowa żądza, pożądliwość, nieczyste przyjemności są złe.


Śr sty 13, 2016 20:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
cattus napisał(a):
Moja mentalność "nie może znieść" groźby potępienia, okrutnych kar itp. Dla niej srogie kary są czymś bardzo złym. Nie chcę być potępiony na wieki, nie chciałbym nawet pójść do czyśćca. Boję się mąk. .

Skąd sie w ludziach bierze, przewaga wiary nad światem rzeczywistym?
Ja rozumiem że wielu ludzi boi sie śmierci ze starości, w końcu każdy w swojej rodzinie czy też w śród znajomych, ma kogoś kto umarł ze starości, i strach przed czymś takim, jest w oczywisty sposób zrozumiały, w kończy taka śmierć, jest czymś co w realny sposób udało nam sie osobiście zaobserwować, natomiast nie rozumiem z jakiego powodu, można sie bać tego co sie stanie po śmierci? w końcu nie ma na takie coś, żadnych dowodów, w tej sytuacji skąd sie bierze ta przewaga wiary nad realnością?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sty 13, 2016 21:48
Zobacz profil
Post Re: Jak wyglądałaby prokreacja bez grzechu prarodziców?
Cattusie, wizyta u psychologa i spowiednika jest ci niezbędnie konieczna.

Z przykrością, ale muszę zamknąć chwilowo ten temat.


Śr sty 13, 2016 21:54
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL