Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 NPR, opór małżonki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: NPR, opór małżonki
chwat napisał(a):
Tu standardowo mówisz od rzeczy. Czy ktoś podawał statystyki podejścia wiernych do NPR?

Chociażby wspomniany wyżej kwestionariusz z 2014 r. ...?
Chociażby wspomniany raport papieskiej komisji ds. kontroli urodzin, złożonej tak z osób świeckich jak i duchownych...?

Swoją drogą, poza forami internetowymi nie spotkałem nikogo (mówimy o katolikach) kto wiedziałby o istnieniu obowiązku składania nasienia w pochwie.


So gru 02, 2017 15:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: NPR, opór małżonki
Nie rozumiemy się. Jeśli mówisz do mnie i mówisz, że się zgadzasz, to znaczy że odnosisz się do tego, co mówiłem. A ja nie mówiłem o tym, co Ty pojawia się u Ciebie jako komentarz do mnie. Więc z kim się zgadzasz?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So gru 02, 2017 15:47
Zobacz profil
Post Re: NPR, opór małżonki
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kościół prawosławny nie tylko w tej kwestii odszedł od nauczania objawionego przez Boga, więc to kiepski przykład.

Czy to że w Polsce obowiązuje piątkowy post od produktów mięsnych a we Włoszech już nie - zostało objawione przez Boga? Nie, to decyzje hierarchii.

Po pierwsze, to we Włoszech obowiązuje takie samo prawo kanoniczne, co w RP, a wymóg wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych jest tam zapisany, a nie w jakichś lokalnych przepisach. Po drugie, to co to zmienia w fakcie, że kwestia antykoncepcji nie jest jedynym odstępstwem prawosławia od wiary objawionej przez Boga?

Cytuj:
Poza tym, ciężko uznać "nie wypowiadanie się w danym temacie i pozostawienie decyzji sumieniu małżonków" za "odejście od Boga".

Jeżeli coś jest grzechem, to Kościół nie może udawać, że nie jest, a decyzja, czy ktoś zgrzeszy, jest zawsze decyzją tej osoby.

Cytuj:
To katolicki lekarz może zgodnie z własnym sumieniem podjąć decyzję o zaprzestaniu uporczywej terapii pacjenta, a małżonkowie nie mogą decydować gdzie wyląduje nasienie?

Zaprzestanie uporczywej terapii nie jest grzechem.


So gru 02, 2017 21:16

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: NPR, opór małżonki
Andy72 napisał(a):
A ludzkie nasienie jest zalążkiem życia i nie jest wszystko jedno gdzie wyląduje.

Dopóki małżeństwo nie chce dzieci, wszystko jedno gdzie wyląduje. Tym bardziej w trakcie fazy bezpłodnej, kiedy szansa na zapłodnienie praktycznie nie istnieje (jak twierdzą zwolennicy NPR).

Czy jak nastolatek ma polucje to rodzice rozpaczają że marnuje się "zalążek życia"?


N gru 03, 2017 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 12, 2006 11:04
Posty: 911
Post Re: NPR, opór małżonki
Panowie!

O ile wiem, temat ten poświęcony jest konkretnemu problemowi małżeńskiemu, przedstawionemu przez konkretnego użytkownika. Przypomnę, że małżonka owego pana odmawia stosowania NPR.
Myślę, że niczego nie było tam o eutanazji.
Człowiek zadał pytanie i być może wróci - dobrze by było, żeby nie przebijał się przez stronice kłótni i sporów nie na temat.

Natomiast pan @Chwat, tak jak wiele osób w takich sytuacjach, próbuje rozmyć problem, stosując ogólniki, a to już pachnie mi erystyką. A ja chciałabym przeczytać Wasze zdanie na konkretny problem: co ma zrobić ten konkretnie pan w tej konkretnie sytuacji.
Bez poezji ekumenicznej najlepiej. ;) I bez offtopów.


Pn gru 04, 2017 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: NPR, opór małżonki
Ukyo napisał(a):
Natomiast pan @Chwat, tak jak wiele osób w takich sytuacjach, próbuje rozmyć problem, stosując ogólniki, a to już pachnie mi erystyką
Niech Ci to pachnie czym chce. Masz coś do powiedzenia, to odpowiedz na ostatniego posta, a nie wciskaj swoje pierdy o rozmywaniu problemu.

Cytuj:
A ja chciałabym przeczytać Wasze zdanie na konkretny problem
A ja chciałbym przeczytać Twoje zdanie, co dla Ciebie jest konkretnym problemem

Cytuj:
Bez poezji ekumenicznej najlepiej. ;) I bez offtopów
I bez offtopów pobredzania o poezji ekumenicznej

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn gru 04, 2017 21:48
Zobacz profil
Post Re: NPR, opór małżonki
Moze niektore wypowiedzi z innego watku cos rozjasnia w tym temacie.
viewtopic.php?f=48&t=39835&start=15


Pn gru 04, 2017 22:10

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: NPR, opór małżonki
Ukyo napisał(a):
A ja chciałabym przeczytać Wasze zdanie na konkretny problem: co ma zrobić ten konkretnie pan w tej konkretnie sytuacji.
Bez poezji ekumenicznej najlepiej. ;) I bez offtopów.

Znaleźć rozsądnego spowiednika który dostrzeże że tymczasowe stosowanie antykoncepcji zaporowej będzie dla tego małżeństwa w tej sytuacji lepsze od trwania w kłótni i łóżkowej abstynencji. W końcu od piątkowego postu też załatwia się dyspensę żeby goście mogli się na imprezie natańczyć i najeść mięsa.


Śr gru 06, 2017 9:18
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: NPR, opór małżonki
O eutanazji - wydzieliłem
http://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f=2&t=39916

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr gru 06, 2017 21:11
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr gru 20, 2017 11:20
Posty: 4
Post Re: NPR, opór małżonki
Tak jak osoba wyżej wymieniła - poleciłbym znaleźć spowiednika, który byłby w stanie podejść rozsądnie i spokojnie do tego problemu. Łóżkowa abstynencja w małżeństwie to słaby pomysł.


Pt gru 22, 2017 9:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr mar 14, 2012 0:15
Posty: 473
Post Re: NPR, opór małżonki
marynarz napisał(a):
Tak jak osoba wyżej wymieniła - poleciłbym znaleźć spowiednika, który byłby w stanie podejść rozsądnie i spokojnie do tego problemu. Łóżkowa abstynencja w małżeństwie to słaby pomysł.

a co jak żona jest chora poważnie i abstynencja mozę i kilkuletnia jest konieczna?

_________________
„Nie to jest miłością co czujesz, a to co postanawiasz.”


Wt sty 02, 2018 17:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: NPR, opór małżonki
nokia napisał(a):
a co jak żona jest chora poważnie i abstynencja mozę i kilkuletnia jest konieczna?

No to wtedy wdroży się tę abstynencję. Nie o takim jednak, dość ekstremalnym przypadku, pisze autor tego wątku.

Innymi słowy: narażanie małżeństwa na poważny kryzys (być może i rozpad), a siebie samego na nerwicę, jest grzechem większym niż tymczasowe stosowanie antykoncepcji zaporowej. Ale: narażenie małżonka na utratę zdrowia (ta hipotetyczna poważna choroba o której piszesz) jest grzechem jeszcze większym.


N sty 07, 2018 21:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 29, 2010 12:04
Posty: 114
Post Re: NPR, opór małżonki
MeneMeneTekelUpharsin napisał(a):
nokia napisał(a):
a co jak żona jest chora poważnie i abstynencja mozę i kilkuletnia jest konieczna?

No to wtedy wdroży się tę abstynencję. Nie o takim jednak, dość ekstremalnym przypadku, pisze autor tego wątku.

Innymi słowy: narażanie małżeństwa na poważny kryzys (być może i rozpad), a siebie samego na nerwicę, jest grzechem większym niż tymczasowe stosowanie antykoncepcji zaporowej. Ale: narażenie małżonka na utratę zdrowia (ta hipotetyczna poważna choroba o której piszesz) jest grzechem jeszcze większym.

nie Tobie to oceniać co jest grzechem i jakim


Pn sty 08, 2018 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 01, 2009 19:33
Posty: 624
Post Re: NPR, opór małżonki
brickgame napisał(a):
nie Tobie to oceniać co jest grzechem i jakim

Ależ oczywiście że mi. Przykładowo, uczestnicząc w niedzielnej Mszy Świętej, muszę samodzielnie ocenić czy mam na sumieniu jakieś grzechy, i jaki jest ich ciężar, aby zdecydować czy mogę przystąpić do Komunii czy nie. Rzecz jasna, zdarzają się czasem sytuacje nieoczywiste które należy skonsultować ze spowiednikiem, ale te stanowią mniejszość.


Pn sty 08, 2018 21:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL