Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 1:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Kto to jest - "Bozia"?. 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Na Podlasiu określenie Bozia również odnosi się do Maryi :)

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz sie 26, 2004 12:13
Zobacz profil
Post 
Wojtku, odpowiadam Ci Twoimi słowami: Kaszuby to nie cała Polska
Skąd się wzięło u Was nazywanie Matki Bożej "Bozią", tego nie wiem, bo nigdy mnie kaszubskie obyczaje nie interesowały. Być może na Podlasiu (nawet nie wiem gdzie to jest) także tak nazywają Matkę Bożą. To mi conajwyżej wyjaśnia, dlaczego dla Polaków "patologia" jest bardziej chorobą niż nauką o chorobach. Ale to świadczy conajwyżej o niechlujstwie pojęciowym mieszkańców tych regionów. Nie dziwię się także kiedy się dowiaduję od pewnego przybysza, że bardzo źle czynię nie pijąc wódki, bo mężczyzna powinien se codziennie "golnąć kielicha" (po śląsku by to było "chornąć jednego") No coż, co kraj to obyczaj.


Cz sie 26, 2004 15:56
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Teofil, Jan napisał(a):
Być może na Podlasiu (nawet nie wiem gdzie to jest)

To spójrz na mapę Teofilu :) Bardzo piękny region (lasy i równinki) i można pooddychać świeżym powietrzem ;)

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz sie 26, 2004 16:08
Zobacz profil
Post 
Panowie ...
"Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śnilo się nawet filozofom" - mówi powiedzenie.
Nie widziałem nie stwierdziłem - kilka szanownych osób twierdzi, że widziało - widocznie tak jest.
Kropka.
A jeżeli tak jest - to dlaczego ??
Wciągam Panów w dyskusję na temat "Tradycjonalizmu" - i nie bez powodu.
W moim przekonaniu - te "przekłamania" w pojęciach mają swe źródło w złym zrozumieniu zasad Wiary przez co niektórych.
Wiem Teofilu, że będzie to dla Ciebie szokiem - lecz naprawdę nie wszędzie "tradycjonalizm" wygląda tak, jak u nas ...
Są bowiem osoby, dla których gesty (oprawa) jest ważniejsza od zrozumienia treści ... I sądzę, że warto o tym podyskutować.
Każdy, ktokolwiek poznał forum "fidelitas" lub też spotkał się w dyskusji z "lefebrystami" - zrozumie o co mi chodzi.
Na temat 'lefebryzmu" też nie mam wyrobionego zdania ...
Wydaje mi się, że są to po prostu ludzie, którzy "ciut" ... 'błądzą'.
Zatem - proponuję przeniesienie dalszej dyskusji do:
viewtopic.php?p=24673#24673
I dalsze posty
Pozdrawiam :)


Cz sie 26, 2004 16:16

Dołączył(a): Pt wrz 03, 2004 20:02
Posty: 37
Post 
ddv, gdzie Ty mnie zaprowadziłeś !!! (mówię o forum www.kasjusz). Chyba już nigdy w życiu nie powiem, że jestem tradycjonalistką, a do tej pory tak o sobie myślałam, bo jestem dosyć ostrożna w przyjmowaniu wszelakich nowinek, lubię od czasu do czasu uczestniczyć we mszy św. odprawianej po łacinie i nie spieszy mi się do przyjmowania komunii św. na rękę.
A wracając do tematu głównego - "Bozi", zwróciliście moją uwagę na pewną nielogiczność. Rzeczywiście, "Bozią" były krzyżyki, obrazki święte, medaliki z różnymi świętymi itp. Wcześniej jakoś tego nie zauważyłam. Ale nie pamiętam, bym miała kiedykolwiek problemy w odróżnianiu Matki Bożej czy innych świętych od Boga (Osób Trójcy Świętej) Nie zauważam tego również u innych dzieci, również aktualnych, w mojej rodzinie. Widocznie odpowiednio wcześnie zaczęto wychodzić z tego dziecinnego uogólnienia, które dla mnie jest tylko wskazaniem na istnienie "innego" świata oraz Osób, które należy czcić i do nich się modlić. Bardzo wcześnie Bóg był Bogiem a Matka Boża Cudownym Człowiekiem. Może więc nazewnictwo nie jest tu aż tak istotne?

_________________
Bogu zaś i Ojcu naszemu chwała na wieki wieków. Amen. Flp.4,20.


N wrz 05, 2004 13:45
Zobacz profil
Post 
Zatem - zapraszam do dyskusji o Tradycjonaliźmie (i różnicach pomiędzy nim a "lefebryzmem" ...)
viewtopic.php?t=1516&postdays=0&postorder=asc&start=0
viewtopic.php?t=1516&start=15&postdays=0&postorder=asc&highlight=


Wt wrz 07, 2004 18:07
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL