Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 0:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jedno konsekwencją drugiego. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post Jedno konsekwencją drugiego.
Może nie jest to temat poświęcone bezpośdrednio problemowi wiary lub jej braku ale...

Tak, czy inaczej... Pomijam tutaj Boskie wpływy jeśli są etc. Żyjemy w materialnym świecie, wszystko co nas tutaj otacza jest materią. I nie jest tajemnicą, że jeśli uderzymy jedną pilką w drugą, to uderzona piłka potoczy się. To samo tyczy się cząsteczek etc. Cząsteczka uderzona przez inna poleci w ściśle określonym kierunku. Nie ma czegoś takiego, że po danym uderzeniu poleci w lewo albo w prawo. Do czego zmierzam... Myślenie, a więc i podejmowanie decyzji nie jest żadną magią. Przepływ takich czy innych impulsów. Wszystko jest w tym "naszym" świecie. Czyli, to, że pomyślimy, tak, a nie inaczej nie jest konsekwencją tzw. wolnej woli, ale ściśle określonych zjawisk fizycznych, chemicznych etc. Wniosek z tego taki, że wszystko zaczęło się "na początu", a resztą była konsekwencją wcześniejszych wydarzeń. Nie wiem, może gdzieś są błędy w tym rozumowaniu, tak więc krytyka raczej mile widziana.

Ale teraz wprowadźmy Boga. Jeśli wpływa na rzeczywistość, to dlaczego? Skoro stowrzył świat, to wtrąca się bez powodu? A może to byłoby wywołane naszą modlitwą? Ale zgodnie z powyższym rozumowaniem, nikt nie mógłby modlić się "z własnej" woli. Czyli potencjalna modlitwa byłaby spowodowana niejako chęciami Boga.

Poza tym. Mówi się o doskonałości Boga itd. Ale czy samo stworzenie czegoś nie jest objawem niedoskonałości? Przecież coś się robi w jakimś celu. A cel może mieć chyba tylko istota niedoskonała.


Pt lut 17, 2006 1:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Cytuj:
Czyli, to, że pomyślimy, tak, a nie inaczej nie jest konsekwencją tzw. wolnej woli, ale ściśle określonych zjawisk fizycznych, chemicznych etc

No nie koniecznie, zadne stworzenie nie ma tzw "samoswiadomosci" swojego istnienia oprocz czlowieka a przeciez procesy myslowe zywych istot sa prawie takie same
Nauka nie umie wytlumaczyc zjawiska samoswiadomosci tzn w jaki sposob "wiem ze istnieje "

Cytuj:
Jeśli wpływa na rzeczywistość, to dlaczego? Skoro stowrzył świat, to wtrąca się bez powodu?


Bog wtraca sie w nasza rzeczywistosc tylko z jednego jedynego powodu, abysmy zasluzyli na zbawienie.Jednym slowem troche pomaga nam w zbawieniu nas

Cytuj:
Poza tym. Mówi się o doskonałości Boga itd. Ale czy samo stworzenie czegoś nie jest objawem niedoskonałości? Przecież coś się robi w jakimś celu. A cel może mieć chyba tylko istota niedoskonała


Bog niejako musi stworzyc inne stworzenia niedoskonale bo innaczej musialby stworzyc a wlasciwie nie stworzyc a wyemanowac ( bo nie da sie stworzyc czegos co juz istnieje ) kolejne byty bedace nim samym czyli Bogiem i tak sie stalo zrobil to ale tylko dwa razy
W jaki sposob ta wiez miedzy tymi bytami istnieje bedac nim samym , nikt nie wie a ta kwestia podzielila chrzescijanstwo od samego poczatku i jest jego najwieksza zagadka
Reszta stworzen jest juz niedoskonala, i rozny jest stopien ich niedoskonalosci


Pt lut 17, 2006 3:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Re: Jedno konsekwencją drugiego.
Futer8 napisał(a):
Poza tym. Mówi się o doskonałości Boga itd. Ale czy samo stworzenie czegoś nie jest objawem niedoskonałości? Przecież coś się robi w jakimś celu. A cel może mieć chyba tylko istota niedoskonała.

Trochę mi się skojarzyło z buddyzmem i poglądem jakoby dążenie do doskonałości wiązało się z odrzuceniem jakichkolwiek pragnień :wink: Myślę, że Twoje rozumowanie wynika z zakładania interesowności i własnej korzyści w jakimkolwiek celu, jednak Bóg który jest miłością (a miłość jest bezinteresowna) w swojej doskonałości emanuje (nie używam tego słowa w takim znaczeniu jak Gabriel) pięknem i dobrem, jakim jest stworzenie. Trochę trudno mi tu wytłumaczyć, ale chyba każdy kto kochał zna to pragnienie czynienia dobra które rodzi się samo z siebie i nie ma nic wspólnego z osobistym rozwojem, a jedynie pragnieniem dawania siebie. Taka już jest miłość :wink:

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pt lut 17, 2006 8:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 28, 2005 7:53
Posty: 36
Post juz kiedys jeden taki też chciał być równy Bogu
jako stworzenie Boże jestem istotą niedoskonałą...

a czemu chcesz wiedziec po co stworzył cię Bóg? i po co stworzył świat?
chcesz być mu równym?

jakbyśmy wszystko wiedzieli to podejrzewam sami bylibyśmy bogami...


Pt lut 17, 2006 8:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
Gabriel, o ile świadomość jest wynikiem ewolucji. Poza tym generalnie to nic nie zmienia. Skoro podejmowanie decyzji jest konsekwencją myślenia, a myślenia opiera się na tym samym, co u innych zwierząt... Tak, więc nie widzę błędu w przedstawionym przeze mnie rozumowaniu.

Eh, ale według tego co napisałem, Bóg nie może "trochę" pomagać, bo wszystko inne nie zależy od człowieka.

I po co Bóg miałby cokolwiek tworzyć? Nie widzę sensu. Zreszta zastanawiałem się też, ale powiedzmy, że utknęło to na tym poziomie, czy sam fakt istnienia nie jest objawem niedoskonałości.



Incognito, nie dajmy się oszukać. Wszystko co robisz, robisz dla siebie.To nie jest, tak, że chcesz komuś pomóc bezinteresownie. Dałeś 10zł bezdomnemu, żeby lepiej się czuć - czyli wszystko dla siebie. Pod tym względem Hitler i np. Ty jesteście tacy sami. Tylko sposób realizacji jest inny.


Pt lut 17, 2006 15:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Napiszę tak - mylisz się co do mnie, ale spraw z mojego życia osobistego nie będę wywlekać w tym temacie tylko po to, aby Ci to udowodnić. Rozumiem Twój tok myślenia, już prowadziłem dyskusje na ten temat i nie zgadzam się.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pt lut 17, 2006 15:40
Zobacz profil
Post 
Bóg nie stworzył człowieka niedoskonałego. Wręcz przeciwnie, stworzył go dobrym i doskonałym, bardzo podobnym do Boga. Przejawem tej doskonałości i zarazem miłości jest wolna wola, dzięki której człowiek mógł poznać zło (którego Bóg nie stworzył) i sam dzięki tej woli oddalił się od Boga.

Bóg się nie "wtrąca". Radzę uzupełnić wiedzę na temat stworzenia świata z Księgi Rodzaju i komentarz teologiczny na www.teologia.pl . :)

I jeszcze jedna rzecz. Nie oceniaj postępowania Boga w sposób ludzki. Ludzki umysł nie może tego pojąć do końca. "Coś się robi w jakimś celu" - to człowiek najczęściej robi coś w jakimś celu, żeby zyskać jakąś korzyść a Bóg stworzył człowieka całkowicie bezinteresownie.


Pt lut 17, 2006 15:50

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Cytuj:
Gabriel, o ile świadomość jest wynikiem ewolucji. Poza tym generalnie to nic nie zmienia. Skoro podejmowanie decyzji jest konsekwencją myślenia, a myślenia opiera się na tym samym, co u innych zwierząt... Tak, więc nie widzę błędu w przedstawionym przeze mnie rozumowaniu.


Gdyby inna istota oprocz jeszcze czlowieka miala samoswiadomosc to Twoja teoria bylaby moze i poprawna
A samoswiadomosci zwierzeta nie maja

Twoje rozumowanie opiera sie na takim schemacie...jak lubisz akwarium to lubisz i wodke ..bo skoro lubisz akwarium to lubisz i rybki..a jak lubisz rybki to rybka lubi plywac wiec musisz lubic i wodke
Cytuj:
wszystko inne nie zależy od człowieka.


Co masz na mysli, rozwin to jasniej


Pt lut 17, 2006 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 20, 2005 21:06
Posty: 2184
Post 
Gabriel !

Chyba już wspominałem o tym gdzieś ale czuję potrzebe zaznaczenia i tutaj.

Uważam za bezpodstawną i absurdalną twoją teze o braku świadomości u zwierząt.
Czy owca płacząca w ubojni płacze przez przypadek czy wie co ją czeka ?
Czy pies zakopujący kość robi to niechcący czy jest świadomy że wykopie ją w cięższych czasach ?

Gdzieś czytałem że rozwój psychologiczny mądrego psa można porównać z 4 letnim dzieckiem.
U dziecka objawy samoświadomości obserwuje się około 2 roku życia.
Dlaczego więc odmawiać jej psom.
Nie musisz odpowiadać , ale zastanów się nad tym.


Pt lut 17, 2006 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Cytuj:
Uważam za bezpodstawną i absurdalną twoją teze o braku świadomości u zwierząt.
Czy owca płacząca w ubojni płacze przez przypadek czy wie co ją czeka ?
Czy pies zakopujący kość robi to niechcący czy jest świadomy że wykopie ją w cięższych czasach ?


Danbog takie zachowanie to instynkt, tak samo jak lot bocianow do cieplych krajow
Sa rozne rodzaje instynktow..miedzy innymi instynkt samozachowawczy, ale to nie jest "samoswiadomosc istnienia"


Pt lut 17, 2006 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
Incognito, przez to, że w ogóle wspomnialeś o swoim życiu, to nie wiem czy rozumiesz. Jeśli możesz, to podaj linka do Twoich wypowiedzi na ten temat lub streść czemu się niezgadasz.

Gabriel, powinno być "...o ile wiem świadomość..." Więc właśnie nie. Skoro Jedna rzecz daje konkretny efekt w danym miejscu i w innym miejscu, gdzie występuje dodatkowy czynnik, ta sama rzecz daje identyczny efekt, to znaczy, że ten czynnik nie ma na to wpływu, a więc może byc pominięty w rozważaniach.

"Wszystko inne..."
To dotyczy tego co mówię. Może poprostu nie zrozumiałeś o co mi chodzi.


Pt lut 17, 2006 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
Futer8 napisał(a):
Incognito, przez to, że w ogóle wspomnialeś o swoim życiu, to nie wiem czy rozumiesz. Jeśli możesz, to podaj linka do Twoich wypowiedzi na ten temat lub streść czemu się nie zgadasz.

Gabriel, powinno być "...o ile wiem świadomość..." Więc właśnie nie. Skoro Jedna rzecz daje konkretny efekt w danym miejscu i w innym miejscu, gdzie występuje dodatkowy czynnik, ta sama rzecz daje identyczny efekt, to znaczy, że ten czynnik nie ma na to wpływu, a więc może byc pominięty w rozważaniach.

"Wszystko inne..."
To dotyczy tego co mówię. Może poprostu nie zrozumiałeś o co mi chodzi.


Pt lut 17, 2006 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Futer8 napisał(a):
Futer8 napisał(a):
Incognito, przez to, że w ogóle wspomnialeś o swoim życiu, to nie wiem czy rozumiesz. Jeśli możesz, to podaj linka do Twoich wypowiedzi na ten temat lub streść czemu się nie zgadasz.

Gabriel, powinno być "...o ile wiem świadomość..." Więc właśnie nie. Skoro Jedna rzecz daje konkretny efekt w danym miejscu i w innym miejscu, gdzie występuje dodatkowy czynnik, ta sama rzecz daje identyczny efekt, to znaczy, że ten czynnik nie ma na to wpływu, a więc może byc pominięty w rozważaniach.

"Wszystko inne..."
To dotyczy tego co mówię. Może poprostu nie zrozumiałeś o co mi chodzi.


Nie bardzow eim o co Ci chodzi.Samoswiadomsoc ma tylko czlowiek, chociz jego mozg jest podobny do np szympansa w 99 % ..wiec samoswiadomosc nie jest dzielem ewolucji , bo szympans jej nie ma ..ma tylko instynkt jak kazde inne zwierze


Pt lut 17, 2006 16:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 16, 2006 23:54
Posty: 184
Post 
Przepraszam za podwójnego posta. Hmm, myślałem, że edytowałem posta.

Świadomość powstała na drodze ewolucji. Człowiek ma po prostu najbardziej rozwinięty mózg.

Co do porównywnia do Szympansów... Do chomika czy czegoś tam, człowiek jest bardziej podobny o ile mi wiadomo.


Pt lut 17, 2006 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 16, 2005 14:57
Posty: 1730
Post 
Cytuj:
Świadomość powstała na drodze ewolucji. Człowiek ma po prostu najbardziej rozwinięty mózg.


Nie ma udowodnionych teorii ze samoswiadomosc powstala w wyniku rozwijania sie mozgu..powtarzam szympans ma w ponad 99 % mozg taki sam jak czlowiek..a tej samoswiadomosci nie ma

Druga sprawa to taka ze nie mozna przyjac takiej teorii majac tylko unikatowy przyklad czlowieka i nic wiecej ...
Jeden przypadek nie potwierdzi teorii


Pt lut 17, 2006 17:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL