Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 20:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Kto zainfekował nas religią? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
chwat napisał(a):
Po co komu taki mesjasz? Sugerujesz, że ktoś stworzył Jezusa jako nowy system polityczny?


Nie, mam na myśli, że ktoś zadabał, że w ewangeliach nie odbijało się niemal nic z tradycyjnej postaci mesjasza-wyzwoliciela, przedstawiając zamiast tego Jezusa jako niezainteresowanego mieszaniem się w politykę Syna Bożego, którego Królestwo nie jest z tego świata, więc żadnych doczesnych pretensji nie zgłasza.

Znacząca różnica w stosunku do zazdrosnego Jahwe, dbającego na bieżąco o dobrobyt i przewagi militarne Izraela do tego stopnia, że posuwa się do osobistego rzucania kamieniami w jego wrogów.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt maja 27, 2016 15:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
Eee, kto i po co?
Jezus umiera na krzyżu
Apostołowie śmiercią męczeńską
Żydzi jako sprawcy lądują pod kreską
Rzymianie podobnie jako współwinni i okupanci
Kto odnosi wymierną korzyść z Ewangelii? Nikt

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt maja 27, 2016 16:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
Jak to kto? Chrześcijanie. Odcinają się w oczach Rzymu od wizerunku żydów-wichrzycieli.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt maja 27, 2016 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
A korzyść polega na tym, że są prześladowani... Hmm, nie klei mi się

To już żydzi-wichrzyciele są w lepszej sytuacji
A najprościej i najkorzystniej kolaborować z okupantem, niezależnie od pochodzenia.
Właściwie to był ktoś, kto był w pierwszych wiekach naszej ery w gorszej sytuacji, w strefie wpływów Rzymu?

Tak więc jak dla mnie, to nie trzyma się to kupy

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt maja 27, 2016 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
Alus napisał(a):
Askadtowiesz napisał(a):
Jakieś tam analogie są, ale nie siegają zbyt głęboko. Przede wszytkim wirusy biologiczne przychodzą z zewnątrz i są znacznei starsze niz ludzkosc. "Wirus wiary" jes młodszy niz ludzkosc, wiara pojawiła sie na jakims etapie rozwoju człowieka (ze wspólczesnych zwierząt nawet małpy nie mają wiary).
Wygląda na to ze zainfekowaliśmy sie sami (jako ludzkosc). Analogia moze byłaby z bakteriami zamieszkującymi na stałe nasze ciała i często nawet współpracującymi z naszym ciałem.

Gdyby to był tylko "jakiś etap rozwoju człowieka" to skąd kult bogów postaci słońca, księżyca, drzew?
Na jakim etapie rozwoju człowiek pojął, że Bóg to istota wszechmocna, wszechwiedząca, wieczna i niewidzialna.

No właśnie to były etapy wcześniejsze. Później bogowie przebierali postać ludzką, częściowo ludzką, a również bogowie człekopodobne współistnieli z bogami typu "słońce". Uwazano na przykłąd ze samo słońce jest bogiem, ale także ze istnieje abstrakcyjny bóg słoneczny mogący miec nawet postac ludzką. Gdy już pojawili się bogowie czlekopodobni, byli zorganizowani podobnie jak ludzie w rodziny i hierarchie, z reguły ktoryś był najwyższy. Wreszcie ostatnim etapem tej ewolucji stał sie bóg jedyny (monoteizm). Może warto dodać, ze chrześcijaństwo nie jest w pelni monoteistyczne.

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Pn maja 30, 2016 19:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
chwat napisał(a):
A korzyść polega na tym, że są prześladowani... Hmm, nie klei mi się


Klei się, bo byli potem prześladowani z innych powodów, niekoniecznieo racjonalnych, wcześniej natomiast mieli jak najbardziej racjonalne powody by zakładać, że zdystansowanie się do tradycyjnego mesjanizmu żydowskiego, podobnie pomoże gminom się rozwijać - i było to założenie słuszne. Inna rzecz, że nie kijem go, to pałką.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn maja 30, 2016 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
Stosunki Żydów z Rzymianami, nie były aż tak napięte. Co nie znaczy, że nie można było życzyć sobie ich poprawy, tego typu myślenie ma zawsze swoje racje. Mimo wszystko pogorszenie stosunków z tradycyjnym judaizmem, było większym bezpośrednim zagrożeniem, niż panowanie Rzymian.
Przez śmierć Jezusa zostało ewentualnym zwolennikom pokazane, że kontynuowanie tych idei (patrząc w kategoriach politycznych), kończy się ukrzyżowaniem. W tym momencie dalsze podążanie za tego typu opcją ideową, jest prośbą na własne życzenie o represje albo śmierć. Trudno mi dostrzec w takim postępowaniu, troskę gmin żydowskich o siebie.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn maja 30, 2016 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
chwat napisał(a):
Przez śmierć Jezusa zostało ewentualnym zwolennikom pokazane, że kontynuowanie tych idei (patrząc w kategoriach politycznych), kończy się ukrzyżowaniem.


Nic podobnego. Z ewangelicznej narracji jasno wynika, że Piłat ani trochę nie wierzył w polityczny charakter całej sytuacji i że robi to tylko dla uspokojenia Żydów. Gdyby wierzył w jakąkolwiek konspirację, Jezus nie byłby jedynym na krzyżu.

chwat napisał(a):
Stosunki Żydów z Rzymianami, nie były aż tak napięte.


:|

W czasie, gdy pisano Ewangelie? Które, przypomnę, powstawaly w okolicach roku 70. Rzekłbym, że owszem, były... dosyć napięte.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 31, 2016 6:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
JedenPost napisał(a):
Nic podobnego. Z ewangelicznej narracji jasno wynika, że Piłat ani trochę nie wierzył w polityczny charakter całej sytuacji i że robi to tylko dla uspokojenia Żydów. Gdyby wierzył w jakąkolwiek konspirację, Jezus nie byłby jedynym na krzyżu.


Po pierwsze - nie wiadomo, czy nie był jedynym. To, że Ewangelie o tym nie wspominają (choć wspominają o "łotrach" ukrzyżowanych razem z Jezusem), nie znaczy, że tak nie było.

Po drugie - Piłat na pewno zakładał możliwość, że ma do czynienia z ruchem politycznym, co widać w trakcie przesłuchania Jezusa ("czy ty jesteś królem?", w sensie: czy uważasz się za przywódcę Żydów). Jednocześnie widział, że ów potencjalny ruch napotkał znaczący opór wśród żydowskiej starszyzny i mógł uznać, że warto to wykorzystać: urządzi pokazowy proces i egzekucję przywódcy, co nastraszy jego zwolenników (o tym strachu Ewangelie akurat się dość chętnie rozpisują - dość wspomnieć opowieść o zaparciu się Piotra, który panicznie boi się przyznać, że "chodził z Jezusem"), a resztę zrobią już sami Żydzi.

Oczywiście to są wszystko czyste spekulacje.

chwat napisał(a):
Stosunki Żydów z Rzymianami, nie były aż tak napięte. Co nie znaczy, że nie można było życzyć sobie ich poprawy, tego typu myślenie ma zawsze swoje racje. Mimo wszystko pogorszenie stosunków z tradycyjnym judaizmem, było większym bezpośrednim zagrożeniem, niż panowanie Rzymian.
Przez śmierć Jezusa zostało ewentualnym zwolennikom pokazane, że kontynuowanie tych idei (patrząc w kategoriach politycznych), kończy się ukrzyżowaniem. W tym momencie dalsze podążanie za tego typu opcją ideową, jest prośbą na własne życzenie o represje albo śmierć. Trudno mi dostrzec w takim postępowaniu, troskę gmin żydowskich o siebie.


JedenPostowi chyba chodzi o dostrzeżoną przez wielu badaczy zależność: im późniejsza Ewangelia, tym narracja jest bardziej wroga Żydom, a przychylna Rzymianom.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt maja 31, 2016 7:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
W rzeczy samej, o to mu chodzi.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 31, 2016 7:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
Tyle, że to nadal są spekulacje. Przykładowo, słynny dialog Piłata z tłumem Żydów, w którym padają słowa "nie jestem [ja, Rzymianin] winien krwi tego [jak dla mnie, Rzymianina] sprawiedliwego, to wasza [tj. Żydów] rzecz" i odpowiedź "krew jego na nas [tj. Żydów] i dzieci nasze" padają w Ewangelii św. Mateusza (Mt 27, 24-25), której wcale nie uważa się za "późną". Oczywiście, można - jak to czynią niektórzy badacze - uznać, że skoro padają tam takie stwierdzenia, to jednak jest ona późna, albo chociaż ten fragment pochodzi z późnej "redakcji". Takie kręcenie się w kółko jest charakterystyczne dla studiów historyczno-krytycznych nad NT. Nikt tego jednoznacznie nie rozstrzygnie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt maja 31, 2016 9:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
Jak to nie jest (w tym kontekście) "późna"? Ktoś poważnie datuje ją na czas wcześniejszy niż druga połowa I wieku?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 31, 2016 9:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
W tym kontekście to wszystkie są "późne". A datacje bywają bardzo różne - bywali tacy, którzy datowali Ewangelię św. Jana (przynajmniej jej wczesną wersję) na lata 50-te..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt maja 31, 2016 9:17
Zobacz profil
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
JedenPost napisał(a):
mam na myśli, że ktoś zadabał, że w ewangeliach nie odbijało się niemal nic z tradycyjnej postaci mesjasza-wyzwoliciela, przedstawiając zamiast tego Jezusa jako niezainteresowanego mieszaniem się w politykę Syna Bożego, którego Królestwo nie jest z tego świata...

Ta tradycyjna postać mesjasza nie była przecież aż tak monochromatyczna jakby wynikało z Twojej wypowiedzi. Jak to ujął J. Klausner:
The Messianic Idea In Israel from Its Beginning... napisał(a):
In the course of the long evolution of the Jewish messianic idea, two different conceptions were inseparably woven together: politico-national salvation and religio-spiritual redemption.

W czasach względnego ładu i pokoju bardziej skupiano się na etycznym, uniwersalistycznym rysie idei mesjańskiej, w czasach ucisku - na narodowo-wyzwoleńczym.
A po upadku wielkich nadziei, jakim było powstanie bar Kochby uznano jednak za bardziej rozsądne podkreślenie duchowego wymiaru postaci mesjasza.
The Messianic Idea In Israel from Its Beginning napisał(a):
The time of misery following the fall of Bethar inevitably emphasis - this time of misery necessarily imparted a new coloring to these hopes. The political orientation of the Messianic Idea had not succeeded. [...] Now, after the disaster, it became necessary to emphasize the spiritual side of the Messiah.

Kto wie czy to nie ten dualizm właśnie nie doprowadził do wyodrębnienia się idei dwóch oczekiwanych mesjaszy. Mesjasza ben Josefa (walczącego z Gogiem i Magogiem, ginącego w walce) i mesjasza ben Dawida (przygotowującego Bogu Królestwo na Ziemi).

Cytuj:
przedstawiając zamiast tego Jezusa jako niezainteresowanego mieszaniem się w politykę Syna Bożego, którego Królestwo nie jest z tego świata więc żadnych doczesnych pretensji nie zgłasza

Zależy jak rozumieć odrodzenie, o którym mowa w Mat 18, gdzie Jezus, hmm... rozdzielił stanowiska( ;) )
"Jezus zaś rzekł do nich: "Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.""


Wt maja 31, 2016 18:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 13, 2015 14:38
Posty: 624
Post Re: Kto zainfekował nas religią?
Kto zainfekował religię? Wiadomo diabeł. Ten kłamca i manipulator, który zawsze chce tak przystosować postrzeganą rzeczywistość aby zaprzeczała prawdzie - Chrystusa a przede wszystkim zaprzeczała Bogu aby wypaczyć Jego obraz a tym samym wypaczyć obraz dziecka Bożego.
Diabeł, który nieustannie kieruje się w stronę przeszłości kiedy Jezus wyraźnie zaznaczył, że nie nadaje się do Królestwa Niebieskiego ten kto ogląda się wstecz. Robi to z premedytacją po to abyśmy nie zauważyli , że nieustannie popełniamy ten sam błąd od początku świata po ukrzyżowanie a nawet po zmartwychwstaniu. Po to aby odciągnąć nas jak najdalej od prawdy. Czynić różnym to co jest tym samym i czynić grzesznym to co jest święte. Czyniąc zniewolonym to co zostało ustanowione wolnym.

_________________
[color=#BF00FF]Szukaj Prawdy a Prawda cię wyzwoli.[/color]


Cz cze 02, 2016 17:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 98 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL