Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 09, 2024 17:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona
 Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko to 
Autor Wiadomość
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
george45 napisał(a):
Alus napisał(a):
george45 napisał(a):
Nie mi oceniać, co najwyżej mogę powiedzieć, że w tej chwili bym tego nie zrobił. Idąc tokiem takiego rozumowania, można zadać pytanie, czy nazwiesz kogoś mądrym, kto jest w Kościele, który nakazał wyszukiwanie i palenie czarownic, koralikami, mieczem, kromką chleba nawracał "niewiernych".

Twoim tokiem rozumowania aktualny świat pod względem cywilizacyjnym, naukowym, nadal pozostaje na etapie XV-XVIw, bez powszechnego dostępu do wiedzy, informacji.

Nastąpiła zmiana instrumentów, lecz nuty pozostały te same. Uważasz, że ludzie żyjący w III, V, XV, czy XX wieku nie mieli wiedzy? Kiedyś może zrozumiesz, że wiedza to łajno świętej krowy. Wiedza zaspakaja ego, mądrość dzieje się tylko wtedy, gdy ego minęło. Wiedza może być nauczana; uniwersytety istnieją aby cię uczyć. Mądrości nie można nauczyć, to jest jak infekcja: musisz być z mądrymi, musisz poruszać się z mądrymi, a wtedy tylko coś zacznie się poruszać w tobie.

Mądrość jest córką doświadczenia (Leonardo da Vinci) - czyli mądrość opiera się na doświadczeniu własnym lub innych, czyli wiedzy.


Pt paź 19, 2018 10:45

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Johnny99 napisał(a):
Ale to przecież nie jest jakaś gra w podchody czy w escape room.

Właśnie w tym problem, że to przypomina jakąś mało poważną grę w podchody.

Johnny99 napisał(a):
Poza tym - przytłaczająca większość ludzi w historii jakoś nie miała większych problemów z dostrzeżeniem "drogowskazów".

Skąd ten wniosek?

Alus napisał(a):
Zrobił super porządnie na oczach wybranych 12 apostołów, a i tak Tomasz nie uwierzył bez namacalnego dowodu......ot natura człowieka.....

Widocznie dla Tomasza nie dość porządnie. Więc Bóg dokonał autokorekty, zrobił to porządniej i Tomasz uwierzył.


Pt paź 19, 2018 11:34
Zobacz profil
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Alus napisał(a):
Zrobił super porządnie na oczach wybranych 12 apostołów, a i tak Tomasz nie uwierzył bez namacalnego dowodu......ot natura człowieka.....

Cytuj:
Widocznie dla Tomasza nie dość porządnie. Więc Bóg dokonał autokorekty, zrobił to porządniej i Tomasz uwierzył.

Co smutno podsumował uwierzyłeś bo ujrzałeś, a błogosławieni będą co nie widzieli, a uwierzyli.....bo jeśli się zobaczy i dotknie nie ma miejsca na wiarę,


Ostatnio edytowano Pt paź 19, 2018 12:01 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt paź 19, 2018 12:00
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Nawet najwierniejsi z wiernych wątplili... :?

Teresa z Lisieux napisał(a):
Już nie wierzę w życie wieczne: wydaje mi się, że po tym śmiertelnym życiu nic już nie ma(...)Dręczą mnie myśli najgorszych ateistów...


Matka Teresa napisał(a):
Gdzie jest moja wiara? - nawet tam głęboko, w samym wnętrzu, nie ma nic prócz pustki i ciemności. - Mój Boże - jak bolesny jest ten nieznany ból. Boli bez przerwy. - Nie mam wiary.


To ma być porządne Objawienie? :?


Pt paź 19, 2018 12:01
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Teresse napisał(a):
Nawet najwierniejsi z wiernych wątplili... :?

Teresa z Lisieux napisał(a):
Już nie wierzę w życie wieczne: wydaje mi się, że po tym śmiertelnym życiu nic już nie ma(...)Dręczą mnie myśli najgorszych ateistów...


Matka Teresa napisał(a):
Gdzie jest moja wiara? - nawet tam głęboko, w samym wnętrzu, nie ma nic prócz pustki i ciemności. - Mój Boże - jak bolesny jest ten nieznany ból. Boli bez przerwy. - Nie mam wiary.


To ma być porządne Objawienie? :?

Bo dopóki nie jesteśmy pewni - jesteśmy żyjący, zdarzająca się niepewność i zwątpienia, opuszczą nas, gdy staniemy twarzą w twarz z Bogiem.


Pt paź 19, 2018 12:05

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1646
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Alus napisał(a):
Mądrość jest córką doświadczenia (Leonardo da Vinci) - czyli mądrość opiera się na doświadczeniu własnym lub innych, czyli wiedzy.

Myślę, że jeśli poruszałabyś się miedzy mądrymi, była z nimi np. z Leonardem da Vinci, mogła byś się zainfekować mądrością, coś zaczęło by się poruszać w tobie (siebie również nie wykluczam). Samo przytoczenie słów wypowiedzianych przez kogoś, można nazwać pewnego rodzaju kradzieżą( nie ma tu znaczenia cudzysłów).


Pt paź 19, 2018 12:20
Zobacz profil
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Ale przecież nawet gdyby każdemu Bóg objawił się twarzą w twarz jak np. Faustynie- to ona i tak grzeszyła - i tak mielibyśmy wyzwania związane z codziennym życiem, cierpienie, grzech, wolną wolę...

Czemu tego nie zrobi skoro konsekwencje grzechu pierworodnego i tak by były takie same?

Jak mówi Faustyna "tam ( w piekle) jest najwięcej dusz, które nie dowierzały, że jest piekło."

Nie szkoda tych dusz?


Pt paź 19, 2018 12:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
SweetChild napisał(a):
Właśnie w tym problem, że to przypomina jakąś mało poważną grę w podchody.


Przypominałoby, gdyby istotnie drogowskazy były widoczne na pierwszy rzut oka i od razu weryfikowalne. Bo gdyby tak było, to po co w ogóle je rozstawiać, zamiast po prostu, że tak powiem, się pokazać? Wtedy właśnie mielibyśmy do czynienia z jakąś mało poważną grą, w której rezultat i tak jest od razu oczywisty. Zupełnie nie trafia do mnie wiązanie cech skomplikowania i nieoczywistości z brakiem powagi. Moje poczucie jest raczej dokładnie przeciwne. To trochę jak uznawać fizykę Newtona za "poważną", zaś fizykę kwantową za "jakąś mało poważną grę w podchody" - zresztą, nawiasem mówiąc, tak zdaje się początkowo było.

Cytuj:
Skąd ten wniosek?


Stąd, że większość ludzi była i nadal jest wierząca.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt paź 19, 2018 12:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Johnny99 napisał(a):
Bo gdyby tak było, to po co w ogóle je rozstawiać, zamiast po prostu, że tak powiem, się pokazać?

Dobre pytanie. Może to byłoby porządne Objawienie?

Johnny99 napisał(a):
Stąd, że większość ludzi była i nadal jest wierząca.

Obawiam się, czy większość tej większości nie kierowała się i nadal nie kieruje fałszywymi drogowskazami, bo szła i nadal idzie w najróżniejszych kierunkach.


Pt paź 19, 2018 13:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
SweetChild napisał(a):
Dobre pytanie. Może to byłoby porządne Objawienie?


Ostatecznie więc kwestia sprowadza się do pytania, czy Bóg powinien się objawić w sposób "nieodparty". Jest to oczywiście jedno z wielkich pytań teologii (ale także i filozofii). Nieprzypadkowo jednak Jahwe oznajmia w Biblii, że nie można go zobaczyć i pozostać przy życiu. Osobiście intuicyjnie czuję, że coś trzeba zrobić z nierównowagą między Bogiem a stworzeniem.

Cytuj:
Obawiam się, czy większość tej większości nie kierowała się i nadal nie kieruje fałszywymi drogowskazami, bo szła i nadal idzie w najróżniejszych kierunkach.


A może różnymi drogami?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt paź 19, 2018 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Teresse - mała podpowiedź - olej na trochę sprawy detali opowieści, dogmatów, absurdów jakie widzisz, bo na tym poziomie ich nie rozwiążesz... Zajmij się bezpośrednim doświadczaniem, po prostu zrób miejsce na doświadczenie tego Kim jesteś i Kim jest Bóg, nie powiem że po czymś takim jest łatwiej, raczej wręcz przeciwnie ,ale zyskasz nową perspektywę. Po prostu z tego co wnioskuję z Twoich postów czas najwyższy, bo już etap ateizmu masz za sobą, może czas na duchowość kolejnego stopnia ? Może nie bez powodu interesują Cię mistycy...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt paź 19, 2018 13:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Johnny99 napisał(a):
Ostatecznie więc kwestia sprowadza się do pytania, czy Bóg powinien się objawić w sposób "nieodparty". Jest to oczywiście jedno z wielkich pytań teologii (ale także i filozofii). Nieprzypadkowo jednak Jahwe oznajmia w Biblii, że nie można go zobaczyć i pozostać przy życiu. Osobiście intuicyjnie czuję, że coś trzeba zrobić z nierównowagą między Bogiem a stworzeniem.

Więc wracamy do drogowskazów.

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Obawiam się, czy większość tej większości nie kierowała się i nadal nie kieruje fałszywymi drogowskazami, bo szła i nadal idzie w najróżniejszych kierunkach.

A może różnymi drogami?

Może. W tym problem, że to może jest szerokie i głębokie, bo praktycznie nic nie wiadomo.


Pt paź 19, 2018 13:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2022
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
SweetChild napisał(a):
Wygodna wymówka :-|

Mógłbyś uzasadnić?

SweetChild napisał(a):
Mrs_Hadley napisał(a):
Nie sądzę, aby wynikało z tego, że Bóg nie zrobił tego "porządnie", to raczej problem człowieka, którego dręczą pokusy i przywiązanie do swego życia.

Czyli tu zdania są podzielone ;)

W jaki sposób Twoim zdaniem Bóg powinien się objawić i dlaczego?

Teresse napisał(a):
Tak na marginesie - nie żal Wam tego bogacza z Ewangelii - rozumiem, że to nie symbol ( :lol: ) i on nawet z piekła chciał ostrzec swoich braci - więc taki całkiem zły nie był...wiem, wiem i "poganie tak miłują"...za uczty i hulanki na wieczność w piekle...

To opowieść dydaktyczna. Bogacz otrzymał od Boga wiele łask, miał wystarczająco dużo, aby uszczęśliwiać nie tylko siebie, ale i innych ludzi. Jednak skupił się na sobie i zaspokajaniu przyjemności, nie żal mu było porzucić Łazarza. Psy liżące wrzody żebraka miały więcej współczucia niż bogacz, który uczynił swe serce skamieniałym, nieczułym na los człowieka, który dzień w dzień pod jego pałacem żywił się odpadkami. Trafił do piekła, ponieważ do końca swych dni nie potrafił dzielić się swym szczęściem z potrzebującymi. Bramy Bożego królestwa nie są odległymi miejscami, które człowiek dopiero musi odkryć, one są w naszym życiu, w relacjach z innymi ludźmi, to tam Bóg deponuje swe skarby, człowiek który pragnie doświadczyć Boga, musi być uważny, by nie przejść jak bogacz przez drzwi swego domu, tak skupionym na sobie, na swoich rozterkach i problemach, że staje się obojętny na to, co dzieje się wokół.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt paź 19, 2018 18:31
Zobacz profil
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Mrs_Hadley napisał(a):
Teresse napisał(a):
Tak na marginesie - nie żal Wam tego bogacza z Ewangelii - rozumiem, że to nie symbol ( :lol: ) i on nawet z piekła chciał ostrzec swoich braci - więc taki całkiem zły nie był...wiem, wiem i "poganie tak miłują"...za uczty i hulanki na wieczność w piekle...

To opowieść dydaktyczna. Bogacz otrzymał od Boga wiele łask, miał wystarczająco dużo, aby uszczęśliwiać nie tylko siebie, ale i innych ludzi. Jednak skupił się na sobie i zaspokajaniu przyjemności, nie żal mu było porzucić Łazarza. Psy liżące wrzody żebraka miały więcej współczucia niż bogacz, który uczynił swe serce skamieniałym, nieczułym na los człowieka, który dzień w dzień pod jego pałacem żywił się odpadkami. Trafił do piekła, ponieważ do końca swych dni nie potrafił dzielić się swym szczęściem z potrzebującymi. Bramy Bożego królestwa nie są odległymi miejscami, które człowiek dopiero musi odkryć, one są w naszym życiu, w relacjach z innymi ludźmi, to tam Bóg deponuje swe skarby, człowiek który pragnie doświadczyć Boga, musi być uważny, by nie przejść jak bogacz przez drzwi swego domu, tak skupionym na sobie, na swoich rozterkach i problemach, że staje się obojętny na to, co dzieje się wokół.


Ale i tak żal, przecież przykazanie miłości bliźniego to dopiero Jezus nadał "przykazanie nowe daje wam"...

Pomyślcie, że on czy ktokolwiek inny płonie na wieki a (to powiedział Bill Wiese nie ja wymyśliłam to porównanie) ludzie z World Trade Center skakali ze strasznych wysokości, żeby tylko uniknąć kilkusekundowego płomienia...

Inna sprawa, która mnie męczy np. historia Jonasza...Czy trzeba literalnie wierzyć w to, że on był 3 dni w brzuchu ryby a potem nawrócił całe miasto i nawet zwierzęta ubrano w wory pokutne :shock: przecież to brzmi jak jakieś mity


Pt paź 19, 2018 20:33
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Do wierzących - czy macie czasem poczucie ze to wszystko
Teresse napisał(a):
Ale i tak żal, przecież przykazanie miłości bliźniego to dopiero Jezus nadał "przykazanie nowe daje wam"...

Bzdura - Kpł 19,11-18
Nowe przykazanie takiej miłości, jaką Chrystus nas umiłował, czyli aż po śmierć i rozszerzył na miłość nieprzyjaciół.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt paź 19, 2018 20:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL