Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 18:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Christopher Hitchens - argumenty 
Autor Wiadomość
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Christopher Hitchens napisał(a):
Even an alleged resurrection doesn’t prove, in itself, that the teachings of the resurrected one are true. (Think of the random resurrections in Matthew 27:52–53.) Miracles prove nothing on their own; Pharaoh’s magicians could perform them with ease, or so the Bible says.


Nawet domniemane zmartwychwstanie nie udowadnia, samo w sobie, że nauczanie zmartwychwstałego jest prawdziwe. (Pomyśl o przypadkowych zmartwychwstaniach u Mateusza 27:52-53) Cuda nie udowadniają nic same z siebie, magicy faraona dokonywali ich z łatwością, a przynajmniej tak mówi Biblia.


Śr paź 24, 2018 18:27
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Ty rozmawiasz sama ze sobą?


Śr paź 24, 2018 18:30
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Mam nadzieję, że nie :biggrin:


Śr paź 24, 2018 18:31

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Jak to mawiał mój znajomy, czasem trzeba pogadać z kimś mądrym, więc gada sam do siebie ;)

Co do kwestii cudów, to się z Hitchensem zgadzam, bo cud nawet jeśli potwierdzony udowadnia tylko samego siebie, albo co najwyżej hipotezę że :
A/dana osoba potrafi robić cuda, lub też
B/cuda dzieją się za sprawą tej osoby, bo ma jakąś moc pochodzącą z poza tej osoby
C/ktoś robi te cuda/ jakiś konkretny Bóg to robi
D/ cuda same się robią,
E/ a może to jednak zręczna sztuczka , iluzja?
Nie weryfikują ani nie wskazują który z podpunktów jest bardziej prawdopodobny.
Powiedzmy że mówię że przemienię wodę w mleko i serio tak się stało,udało się wykluczyć wszelkie manipulacje dostępne magikom, o czym to świadczy poza tym że woda zamieniła się w mleko? Że ja jestem cudotwórcą, że jakaś zewnętrzna moc za moją sprawą to zrobiła, a może że ktoś/coś zamienił wodę w mleko, a może woda sama z siebie zamieniła się w mleko ? Serio nie potwierdza to istnienia żadnego Boga, ani mojej cudowności ( choć może jednak moje zdolności jako iluzjonisty ;) ) . Do tego cuda są przypisywane ludziom i bóstwom z całego świata, zdarzają się w każdej kulturze która dopuszcza takie akcje...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr paź 24, 2018 18:47
Zobacz profil
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Zacznijmy od tego że według chrześcijaństwa człowiek nie może i nie czyni cudów. Po drugie, cuda nie mają nic wspólnego z magicznym stuczkami

Hitchens napisał(a):
Nawet domniemane zmartwychwstanie nie udowadnia, samo w sobie, że nauczanie zmartwychwstałego jest prawdziwe. (Pomyśl o przypadkowych zmartwychwstaniach u Mateusza 27:52-53) Cuda nie udowadniają nic same z siebie, magicy faraona dokonywali ich z łatwością, a przynajmniej tak mówi Biblia.


Za to te słowa udowadniają że Hitchens był [...]

EDIT: Reg. § I pkt. 4. MH


Śr paź 24, 2018 18:51
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Może zacytuje Mt 27 żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi...

Mt 27 napisał(a):
52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.


No cóż we mnie jego słowa zasiewają ziarno wątpliwości... :?


Śr paź 24, 2018 19:14

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
No tak, chrześcijaństwo zakłada z góry że cuda czyni Bóg i że nie są to sztuczki, ale jakoś udowodnić tego się nie da , bo podobne cuda dzieją się także wśród wyznawców innych religii i przypisują je oni swoim Bogom.

Teresse- no i powinno wzbudzać wątpliwości, bo serio sądzisz że mogło powstać z martwych wiele ciał i nikt poza Ewangelistami nie odnotował takiej inwazji zombi ?
A jeśli się tak stało to problem jest jeszcze większy, bo świadczy to o tym że zmartwychwstanie Jezusa nie było niczym wyjątkowym skoro w praktycznie tym samym czasie powstało wiele ciał.

Tak czy inaczej mnie tylko dziwi że są ludzie których ten absurd nie zastanawia, no ale jak zawsze - nie da się pojąć... więc to na pewno metafora, a wówczas da się tak ogarnąć że niby znów pasuje, tylko ciekawe jaka tu będzie metafora...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr paź 24, 2018 19:24
Zobacz profil
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
IrciaLilith napisał(a):
Teresse- no i powinno wzbudzać wątpliwości, bo serio sądzisz że mogło powstać z martwych wiele ciał i nikt poza Ewangelistami nie odnotował takiej inwazji zombi ?
A jeśli się tak stało to problem jest jeszcze większy, bo świadczy to o tym że zmartwychwstanie Jezusa nie było niczym wyjątkowym skoro w praktycznie tym samym czasie powstało wiele ciał.

Tak czy inaczej mnie tylko dziwi że są ludzie których ten absurd nie zastanawia, no ale jak zawsze - nie da się pojąć... więc to na pewno metafora, a wówczas da się tak ogarnąć że niby znów pasuje, tylko ciekawe jaka tu będzie metafora...


No tak nie wpadłam, że to może być metafora ( :lol: ) choć jak na razie jeśli chodzi o Ewangelię to z tego co wiem za metaforyczną czasami uważa się historię z ladacznicą i kamienowaniem...a tak poza tym? ni wim ;-)

Nawet zakładając że ot metafora - zostają jeszcze magicy faraona - chyba że to też metafora, ale wtedy to już się wścieknę... :D


Śr paź 24, 2018 19:31
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
IrciaLilirh napisał(a):
No tak, chrześcijaństwo zakłada z góry że cuda czyni Bóg i że nie są to sztuczki, ale jakoś udowodnić tego się nie da


Super, tylko jak wypowiadasz się o jakiejś religi to mów o tym co ta religia rzeczywiście głosi a nie własne wymysły

Cytuj:
, bo serio sądzisz że mogło powstać z martwych wiele ciał i nikt poza Ewangelistami nie odnotował takiej inwazji zombi ?


Żałosne, nie zdziwię się jak dostaniesz osta za to


Śr paź 24, 2018 19:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Interpretacja Hiczensa jako "przypadkowe zmartwychwstania" pokazuje tylko głębię niezrozumienia z jego strony. Niezależnie od kwestii, czy ewangelista (tylko ten jeden) relacjonuje prawdę czy zmyśla, kontekst teologiczny jest jasny: Jezus zstąpił do piekieł, wyzwolił (nie-przypakowych) świętych i zabrał do raju. Ten, do Królestwa Bożego (tak się ono zwie u Mateusza). Zmartwychwstanie tychże jest tutaj konsekwencją Zmartwychwstania Jezusa.

EDIT: Na dokładkę:

http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_12.htm

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr paź 24, 2018 19:56
Zobacz profil
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
bert04 napisał(a):
Zmartwychwstanie tychże jest tutaj konsekwencją Zmartwychwstania Jezusa.


No chyba niezupełnie bo "zstąpił do piekieł, trzeciego dnia Zmartwychwstał" a to się dzieje od razu po śmierci Jezusa...

@bert04 dzięki... przeczytałam...tekst ma nagłówek nomen omen - "nadzieja poddawana próbom"

chyba najważniejszy jest akapit:

Cytuj:
Krótko mówiąc, nie da się być chrześcijaninem, jeśli nie wierzymy całym sercem, po pierwsze, w rzeczywiste zmartwychwstanie Chrystusa, po wtóre, w nasz realny udział w Jego zmartwychwstaniu już teraz, dzięki udzielanej nam w Chrystusie łasce uświęcającej; i po trzecie, w nasze zmartwychwstanie ostateczne. Wzmianka o świętych, wskrzeszonych w dniu śmierci Chrystusa Pana, służy wyrażeniu tej wiary, natomiast nie ma znaczenia samoistnego. Wynika stąd, że gdyby nawet ktoś przeczył faktyczności opisanych w niej wydarzeń i przypisywał im znaczenie wyłącznie literackie, to nie wydaje się, żeby naruszał w ten sposób prawdę wiary -- byleby, rzecz jasna, całym sercem wierzył w realność zmartwychwstania we wszystkich trzech wyliczonych przed chwilą aspektach. Ale jeszcze raz podkreślam, że osobiście nie widzę powodów, żeby faktycznie nie mogło się wówczas wydarzyć w Jerozolimie to, o czym mówi werset Ewangelii św. Mateusza 27,52n.


choć nie uspokaja całkowicie sumienia słowo wydaje się... :?


Śr paź 24, 2018 20:02

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Quinque napisał(a):
IrciaLilirh napisał(a):
No tak, chrześcijaństwo zakłada z góry że cuda czyni Bóg i że nie są to sztuczki, ale jakoś udowodnić tego się nie da


Super, tylko jak wypowiadasz się o jakiejś religi to mów o tym co ta religia rzeczywiście głosi a nie własne wymysły


Ok, ale serio nadal jestem pewna, że chrześcijaństwo zakłada że to Bóg czyni cuda i że nie są to sztuczki, jeśli jest inaczej i chrześcijański Bóg jednak nie czyni cudów to podaj źródło, chętnie się dokształcę, bo bazuję na tym co wiem o tej religii i na tym co czytam i zawsze jest że to Bóg czyni cuda i że nie są to sztuczki cwanych ludzi, ani sztuczki jakie płata umysł .
Natomiast serio nie da się udowodnić, że to akurat chrześcijański Bóg dokonał tego co jest mu przypisywane, bo podobne cuda są odnotowywane także w innych religiach i ich wyznawcy są pewni że to ich Bóg je czyni, więc jest słowo przeciwko słowu, wiara przeciwko wierze.

Co do powyższego cytatu, jak zawsze można potraktować to jako metaforę - rozsądnie, do tego coraz wyraźniej widzę że na chrześcijankę się nie nadaję, bo nie mam jakiegokolwiek przywiązania do swojego ciała i nie odczuwam potrzeby abym po śmierci ktoś miał je ożywiać, niby po co, zresztą zastanówcie się z jakiego by to miało być etapu ciało i jak się do niego miałaby na powrót dopasować dusza która przez cały czas od oddzielenia się od ciała funkcjonowała samodzielnie, choć oczywiście to mają być jakieś boskie ciała, zupełnie inne, co tam że Jezus i paru innych trafili do nieba z ziemskimi ciałami....
Zresztą po doczytaniu co katolicyzm nazywa duszą to już w ogóle nie wiem co myśleć, bo to nic innego jak pewne aspekty umysłu, w pełni zależne od mózgu, co kogoś kto mimo naukowego zacięcia odkrył gdzie jest 'miejsce' na duszę zwyczajnie śmieszy, szczególnie że sporo katolickich świętych i mistyków wyraźnie podziela moją koncepcję....

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr paź 24, 2018 20:22
Zobacz profil
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Dobra, gotowi na więcej Hitchensa? Żeby nie było że z sobą gadam... :D


Śr paź 24, 2018 20:31

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
Dawaj, pogadam z Tobą aż nie pójdę spać, ale serio planuję iść dzisiaj ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr paź 24, 2018 20:41
Zobacz profil
Post Re: Christopher Hitchens - argumenty
IrciaLilith, jedno pytanie. Ty mnie prowokujesz? Jeżeli tak to przestań

Cytuj:
Ok, ale serio nadal jestem pewna, że chrześcijaństwo zakłada że to Bóg czyni cuda i że nie są to sztuczki


Ale co to ma do rzeczy że według chrześcijaństwa człowiek nie czyni cudów? Jak już, to robi to Bóg za pomocą człowieka

Cytuj:
jak zawsze można potraktować to jako metaforę


[...](protestanci) czy inni heretycy mogą sobie uznawać za metaforę cokolwiek. Nawet zmartwychwstanie Jezusa. Ale prawowierne chrześcijaństwo nie pozwala swoim wyznawcom na samowolkę


EDIT. Reg. § I pkt. 4. MH


Śr paź 24, 2018 21:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL