Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Czy chrześcijański Bóg kocha zwierzęta? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Kamyk napisał(a):
Ale ludzie z samej swej natury są doskonalsi niż zwierzęta

Co z tego? Zdrowy człowiek jest doskonalszy niż taki z porażeniem mózgowym, którego mózg jest mniej sprawny niż mózg zwierzęcia.
Kamyk napisał(a):
Swoją drogą dostaje się tak zwierzętom, jak i ludziom.

Tak, tylko że w przeciwieństwie do ludzi zwierzęta nie grzeszyły i nie grzeszą. One są w 100% niewinnymi ofiarami które cierpią tylko dlatego, że Bóg tak ustalił. Z punktu widzenia chrześcijaństwa oczywiście.


Pt wrz 14, 2007 15:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Kamyk napisał(a):
Ale ludzie z samej swej natury są doskonalsi niż zwierzęta (...)

A rzodkiewka z samej swej natury jest doskonalsza od marchewki :D

Podejrzewam, że wyrażasz sie z punktu widzenia teologii/wiary chrześcijańskiej, gdzie są takie konstrukty ontologiczne jak "dusza nieśmiertelna", której nie posiadają zwierzęta, czy inne wartościowania przypisywane wyższym siłom tożsamych z bytem zwanym czasami YHWH, prawda? Jeśli tak, to spróbuj zejść na teren obiektywny i neutralny dla wszystkich ludzi, także nie wierzących w to samo co Ty :)

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pt wrz 14, 2007 16:24
Zobacz profil
Post 
Kamyk napisał(a):
Ale ludzie z samej swej natury są doskonalsi niż zwierzęta
Swoją drogą dostaje się tak zwierzętom, jak i ludziom. To się nazywa prawo zstępowania. Ojcowie Kościoła mawiali, że "przez grzech Adama zło rozlało się po świecie"

Cytuj:
nadal nie wiem czy zwierzęta grzeszą...
czy może przywilej potępienia przysługuje tylko ludziom?

Zwierzęta nie grzeszą i nie zostaną potępione. Tylko co to ma do rzeczy

z tego co piszesz to wynika że ludzie są doskonalsi bo "zło rozlało się przez nich po świece".
pokrętna jest twoja logika.


Pt wrz 14, 2007 16:42

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
A czy jak małpa zabierze drugiej banana to grzech czy nie ?


Pt wrz 14, 2007 16:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 10:44
Posty: 34
Post 
Nie można obarczać małpę grzechem, ponieważ ona kieruje się wyłącznie instynktem. Zrobi to, co ma wpisane w swoje odruchy.


Pt wrz 14, 2007 18:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Ludki, to nie jest temat o tym czy zwierzęta mogą grzeszyć czy nie, albo co w ogóle zwierzęta są w stanie zrobić, tylko o tym czy chrześcijański Bóg kocha zwierzęta.
W sumie odpowiedzi są możliwe trzy:
1) kocha tak samo jak ludzi (ale za tą tezą nie stoją wydarzenia biblijne)
2) kocha, ale mniej niż ludzi - i teraz pojawia się pytanie "czemu?". Jeżeli kocha mniej niż ludzi, to musi to robić świadomie z jakiegoś powodu, choć mógłby kochać zwierzęta równie mocno jak ludzi
3) nie kocha


Pt wrz 14, 2007 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Luke6 napisał(a):
Nie można obarczać małpę grzechem, ponieważ ona kieruje się wyłącznie instynktem. Zrobi to, co ma wpisane w swoje odruchy.

Akurat małpy nie kierują się tylko instynktem są zdolne do altruizmu podobnie jak ludzie i podobnie jak ludzie bywają też samolubne, chciwe, zawistne itd.
A żeby było na temat to odpowiedź nr.2 wydaje się najbardziej prawdopodobna kocha mniej bo nie są "na jego podobieństwo" podejrzewam, że chodzi o samoświadomość bo o cóż by innego ?


Pt wrz 14, 2007 18:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 03, 2007 10:38
Posty: 23
Post 
Kamyk napisał(a):
Ale ludzie z samej swej natury są doskonalsi niż zwierzęta



No nie wiem...
Mój pies reaguje na swoje imie, potrafi przynieść pilota od TV na komende, aportuje, przynosi smycz w pysku kiedy chce na dwór, potrafi okazac uczucia...

Natomiast znam przypaki ludzi(wynikające z chorób i niepełnosprawności fizyczno-umysłowej) którzy nie reagują na swoje imiona, nie ruszają konczynami, robią pod siebie itp.

Czy naprawde czlowiek zawsze, automatycznie jest doskonalszy od czlowieka?
Jak dla mnie nie... Zresztą, ja swojego psa wole od coponiektórych ludzi:)

Istoty ludzkie to jedyny gatunek zwierząt, których szczerze się obawiam.(George Bernard Shaw)

Człowiek jest dowodem boskości zwierzęcia. (Hugo Dionizy Steinhaus)

_________________
Ubieram sie u Prady... jestem Diabłem?


Pt wrz 14, 2007 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Podejrzewam, że wyrażasz sie z punktu widzenia teologii/wiary chrześcijańskiej, gdzie są takie konstrukty ontologiczne jak "dusza nieśmiertelna", której nie posiadają zwierzęta, czy inne wartościowania przypisywane wyższym siłom tożsamych z bytem zwanym czasami YHWH, prawda? Jeśli tak, to spróbuj zejść na teren obiektywny i neutralny dla wszystkich ludzi, także nie wierzących w to samo co Ty

Prosisz o nierealne. Nie ma czystego obiektywizmu, nie ma de facto rzeczywistości neutralnej
Zresztą - temat brzmi "Czy chrześcijański Bóg kocha zwierzęta" :P Więc odpowiadam z punktu wiary chrześcijańskiej. W tym celu posługuję się chrześcijańską teologią. To jest chyba poprawne metodologicznie :)


Pt wrz 14, 2007 19:31
Zobacz profil
Post 
goostaf napisał(a):
Bóg opiekuje się zwierzętami, zapewnia im pokarm.

W postaci innych zwierząt :D :D


So wrz 15, 2007 10:15
Post 
goostaf napisał(a):
W niebie "wilk zamieszka z barankiem, pantera leżeć będzie z koźlęciem, dziecko włoży rękę w gniazdo żmij".


A to jednak zwierzęta będą zbawione. Już się bałem o moje rybki. Dzięki bogu !!
Ale chwila, dlaczego to takie niesprawiedliwe:
Kamyk napisał, że: "Zwierzęta nie grzeszą i nie zostaną potępione."
a pójdą do nieba.
A ludzie grzeszą i mogą nie dostać się do nieba.

Dlaczego zwierzęta są dla boga ważniejsze !? Ja tak nie chcę ! ;-)


So wrz 15, 2007 10:20

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Zwierzęta nie pójdą do nieba
Jak tak patrzę na te wypowiedzi to dochodzę do wniosku że czas skończyć z określeniem "iść do nieba". To "umiejscowienie nieba rodzi tylko problemy


So wrz 15, 2007 10:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Czy Bóg kocha zwierzęta - tak :?:

Wg mnie - nie można mówić o miłości. Bóg jest stwórcą, ale w przeciwieństwie do ludzi - obdarzonych duszą - zwierzęta są jakby inne. Nie można im przypisać cech ludzki. Syn Boży nie umarł dla ich zbawienia - zwierzęta po prostu rodzą się, żyją, umierają.

Bóg je stworzył - i istnieją, ale ich istnienie ma kres wraz z ich śmiercią. Dalej nic nie ma.

A czy Bóg je kocha :?: To wie tylko Bóg.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So wrz 15, 2007 11:14
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
ToMu, nie rozumiem co ma obecność duszy do miłości. Ja uważam, że ludzie nie mają duszy, a to nie przeszkadza mi w żadnym stopniu w kochaniu ich. Swojemu kotu też nie mogę przypisać wielu ludzkich cech, ale to w żadnym wypadku nie przeszkadza mi w traktowaniu go trochę jak własne dziecko, które potrzebuje opieki i miłości. W końcu niemowlęciu też nie mógłbym przypisać wielu cech ludzkiej osobowści, nie ma ono ani zrozumienia, ani współczucia, ani postrzegania jak dorosły człowiek - mentalnie jest na poziomie właśnie małego zwierzątka.
Jeśli zaś Bóg jest nieskończoną doskonałością to różnica poziomów między Bogiem a człowiekiem nie jest w istotny sposób mniejsza od różnicy poziomów między Bogiem a zwierzętami.

W końcu istoty obdarza się miłością nie dlatego jakie są (bo to by była miłość interesowna) ale dlatego, że miłość może je doprowadzić do szczęścia, nie?


So wrz 15, 2007 11:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3798
Post 
Cytuj:
Temat zacznę od cytatu z J 3,16: "Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne." No właśnie - świat, czy tylko ludzi? Czy Bóg który jest miłością kocha również zwierzęta? Jeśli tak to czemu kazał je sobie składać w ofierze? Czemu Jezus nie mówił nic o tym, żeby być dobrym dla zwierząt?
Czy chrześcijański Bóg kocha tylko ludzi, czy zwierzęta też?
Bóg nie mógł kochać zwierzeta ,bo ludzie składali jej np.w ofierze .


N wrz 16, 2007 7:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL