Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 1:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Pytanie do katolików- diabeł raz jeszcze 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Jeśli niema żadnych logicznych argumentów przeciw takiemu rozwiązaniu to chyba możemy się zgodzić, że Bóg chce by szatan nas kusił

Ale są argumenty za przeciwnym stanowiskiem, więc to wcale nie takie przesądzone

Cytuj:
I dlatego pozwala mu nas krzywdzić ?To bez sensu chyba, że kocha szatana bardziej niż nas.

Ja tylko zauważe, że wszelkie mówienie o Bogu ma charakter analogiczny. Przypisywanie naszej, po naszemu pojmowanej, miłości bogu - jest błędem metodologicznym


Cz wrz 27, 2007 21:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
No napisał(a):
Ale tylko wtedy miałoby to sens bo czy np.jeśli kocham swojego syna to czy pozwalam mu na wszystko? Wręcz przeciwnie więc nie widze tu związku...

Widzisz, a Bóg tak nas ukochał, że ograniczył władzę szatana i pokonał śmierć, którą ten wniósł na ten świat, składając swojego syna w ofierze za nasze grzechy wynikłe z winy szatana.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz wrz 27, 2007 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Filippiarz, trochę się zapędziłeś ;) Nie powiedziałbym, że Bóg złożył swojego Syna w ofierze, bo to jest strasznie okrutne i perwersyjne


Cz wrz 27, 2007 22:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Ale są argumenty za przeciwnym stanowiskiem, więc to wcale nie takie przesądzone

Co masz na myśli ?
Cytuj:
Ja tylko zauważe, że wszelkie mówienie o Bogu ma charakter analogiczny. Przypisywanie naszej, po naszemu pojmowanej, miłości bogu - jest błędem metodologicznym

Ale jeśli miłość Boża jest inna niż miłość ludzka to czy aby na pewno możemy ją nazwać miłością ?


Cz wrz 27, 2007 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Co masz na myśli ?

To, że brak dowodów przeciwko A, nie oznacza prawdziwości A. Tym bardziej, jeśli istnieją argumenty za B

Cytuj:
Ale jeśli miłość Boża jest inna niż miłość ludzka to czy aby na pewno możemy ją nazwać miłością ?

Ja bym odwrócił kolejność i powiedział, że to nasza miłość jest inna niż miłość Boża. Ale tak, możemy ją nazywać miłością, tak samo jak miłością nazywa się uczucie mężczyzny w stosunku do matki, żony i dziecka, chociaż uczucia te są od siebie diametralnie różne


Cz wrz 27, 2007 22:37
Zobacz profil
Post 
Myślę Kamyku, że już zrozumiałam wój punkt widzenia :), choć mało mnie przekonuje stwierdzenie, że Bóg nie może nic poradzić na wpływ Szatana na ludzi. No, ale dajmy już temu spokój.

Mam jeszcze tylko jedno pytanie: dlaczego Bóg stworzył istoty, o których wiedział, że nie będą Go kochały, które nie będą chciały z nim "żyć". Mam na myśli zbuntowane anioły. A na dodatek będą krzywdziły inne istoty, które stworzył.


Pt wrz 28, 2007 8:45

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Myślę, że jak spotkasz kiedyś Boga, to Go o to spytasz :) Nie czuję się na tyle kompetentny, by odpowiadać na takie pytania ;)


Pt wrz 28, 2007 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Aztec, Rita specjalnie wydzieliła sobie ten temat, żeby uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Twoje pytania wydzieliłem do innego wątku w tym dziale

Edit
Właśnie, widzę, że już raz taki wątek założyłeś i został on zamknięty. Cóż, w takim razie nie mogę też pozwolić na taki temat


Pt wrz 28, 2007 19:00
Zobacz profil
Post 
Może uzasadnisz, dlaczego pytania, które zadałem są niestosowne aby otworzyć nowy wątek ?
Może uzasadnisz dlaczego tamten wątek został zamknięty ? Było by elegancko z Twojej strony jako moderatora. ?
Co jest w diable takiego że nie wolno o niego pytać ? Można pytać czy bóg jest kobietą, i inne głupoty, a poważne pytania na temat diabła są traktowane jako tabu ? Dziwne...


So wrz 29, 2007 0:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Rita napisał(a):
Mam jeszcze tylko jedno pytanie: dlaczego Bóg stworzył istoty, o których wiedział, że nie będą Go kochały, które nie będą chciały z nim "żyć". Mam na myśli zbuntowane anioły. A na dodatek będą krzywdziły inne istoty, które stworzył.
Mam propozycję: Spróbuj założyć sytuację, gdzie nie ma ani diabła ani zbuntowanych aniołw, ani złych ludzi. Wszystko jest "super i cacy". Spróbuj w tym momencie wcielić się w rolę przeciwnika takiego systemu rzeczy. Co i komu byś wówczas zarzuciła?

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pn paź 01, 2007 0:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 22, 2006 8:21
Posty: 919
Post 
Rita napisał(a):
tommy bredzisz. Wolna wola nie polega na robieniu wszystkiego, czego się zapragnie czy pomyśli, ale na wybieraniu z możliwości istniejących.


Nie mowilem, ze polega na robieniu wszystkiego co sie zapragnie a pomysli.

Rita napisał(a):
To tak jakbyś powiedział że pies ma większą wolną wolę, bo może pomerdać ogonkiem, a człowiek nie, bo nie ma ogonka.


Patrzysz na jeden detal zamiast na calosc fizycznych i intelektualnych mozliwosci obu organizmow.

Rita napisał(a):
To jest absurd. Szatan ma większe możliwości, a nie wolną wolę.
I jeszcze z wikipedi:
Cytuj:
Wolna wola – postulowana cecha umysłu i świadomości, pozwalająca człowiekowi samemu decydować o swoich czynach i nie być całkowicie zdeterminowanym przez los, instynkty czy siły wyższe.


Wiec wobec takiej definicji ja stwierdzam, ze jesli jestes mniej ograniczona przez los, instynkty i sily wyzsze to oznacza, ze Twoja wolna wola jest mniej ograniczona.

Widzisz, jestes za stanowiskiem ktore moglbym zsumowac jako: jesli jestes w stanie wykorzystac calosc swoich fizycznych i intelektualnych mozliwosci to masz najwyzszy mozliwy stopien wolnej woli. Ja sie z tym zgodzic nie moge - bo takim stanowiskiem mozna by stwierdzic, ze bakterie posiadaja wolna wole a to jest absurd.

Mozliwosci danej istoty maja drastyczny i znaczacy wplyw na to jaki stopien wolnej woli ona posiada.

Ale widze, ze Kamykowi sie nie podoba, ze wtracamy sie w Twoj temat wiec ja ze swojej strony koncze.


Pn paź 01, 2007 14:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Ale widze, ze Kamykowi sie nie podoba, ze wtracamy sie w Twoj temat wiec ja ze swojej strony koncze.

Wątek o diable jako takim znajduje się tutaj viewtopic.php?t=13701&start=75


Pn paź 01, 2007 14:20
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Mam propozycję: Spróbuj założyć sytuację, gdzie nie ma ani diabła ani zbuntowanych aniołw, ani złych ludzi. Wszystko jest "super i cacy". Spróbuj w tym momencie wcielić się w rolę przeciwnika takiego systemu rzeczy. Co i komu byś wówczas zarzuciła?

Trochę nie rozumiem pytania. Chyba nic, taki świat byłby idealny. O to chodziło?

A tak mi jeszcze przyszło do głowy. Dlaczego Szatan ogranicza się tylko do jakichś tam podszeptów, ewentualnie raz na jakiś czas kogoś opęta. Dlaczego nie morduje ludzi na dużą skalę? Dlaczego posługuje się człowiekiem?

Cytuj:
Patrzysz na jeden detal zamiast na calosc fizycznych i intelektualnych mozliwosci obu organizmow.

No tak, bo całości jako takiej ocenić nie mogę. Ciężko by mi było ocenić całościowo możliwości człowieka (trzeba by wyciągnąć jakąś średnią z wszystkich ludzi, czy coś w tym stylu) o Szatanie już nie wspominając...

Cytuj:
Widzisz, jestes za stanowiskiem ktore moglbym zsumowac jako: jesli jestes w stanie wykorzystac calosc swoich fizycznych i intelektualnych mozliwosci to masz najwyzszy mozliwy stopien wolnej woli. Ja sie z tym zgodzic nie moge - bo takim stanowiskiem mozna by stwierdzic, ze bakterie posiadaja wolna wole a to jest absurd.

Bakterie nie posiadają świadomości, więc z wikipediowskiej definicji i wolnej woli :P

Cytuj:
Wiec wobec takiej definicji ja stwierdzam, ze jesli jestes mniej ograniczona przez los, instynkty i sily wyzsze to oznacza, ze Twoja wolna wola jest mniej ograniczona.

Hmmm... Punkt dla Ciebie. W sumie chyba kwestia tego, jak się definiuje wolną wolę i jak się to rozumie. Ale z takim poglądem to Kamyk miałby większe problemy żeby wyjaśnić fenomen Szatana. Założę nowy temat o wolnej woli, żeby nie robić offtopów, a potem wrócimy do Szatana, ok? Kamyk powinien być zadowolony :)


Pn paź 01, 2007 14:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2007 18:38
Posty: 23
Post 
Są tylko dwie rzeczy na tym świecie, niektórzy nazywają je dobrem i złem, inni Bogiem i szatanem, można też mówić o miłości i strachu, nie ważne jak to nazwiemy, bo przecież wszystko co istnieje jest związane z którymś z powyższych słów. Nie można też wykluczyć jednej strony, bo nie było by drugiej, zło to przeciwieństwo dobra, a czy dobro da się opisać? Nie chyba, że przez zaprzeczenia, mówiąc, że dobro nie jest, takie czy takie. Można powiedzieć, że dobro nie jest złem, tak więc jedno nie może istnieć bez drugiego.


Śr paź 03, 2007 12:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Katsu napisał(a):
...dobro nie jest złem, tak więc jedno nie może istnieć bez drugiego.
Można i tak rozumować. Niemniej jednak kiedyś, patrząc z pozycji chrześcijanina, przed buntem Lucyfera było tylko dobro. Dlaczego nie mogłoby istnieć bez zła? Tyko dlatego że my tego nie potrafimy sobie wyobrazić, opisać czy zdefiniować? A może by tak sięgać gdzie wzrok sie sięga i łamać czego rozum nie łamie... :)

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Śr paź 03, 2007 22:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL