Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Dlaczego watro być katolikiem? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Daje sakramenty katolickie.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Pn maja 12, 2008 19:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
czy sakramenty katolickie wszystkie jakie są , są niezbędne do bycia chrześcijaninem ?

jakie sakramenty ustanowił Jezus, a jakie dodał Kościół sobie po iluś tam latach?


Wt maja 13, 2008 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
krystianman napisał(a):
czy sakramenty katolickie wszystkie jakie są , są niezbędne do bycia chrześcijaninem ?

Nie są, ale niektórzy je "czują" i są subiektywnie ważne w ich komunii z Chrystusem.
Moim zdaniem żadne chrześcijańskie sakramenty nie są niezbędne, one są przydatne i pomocne dla chrześcijan, ale to tylko moje zdanie.

krystianman napisał(a):
jakie sakramenty ustanowił Jezus, a jakie dodał Kościół sobie po iluś tam latach?

Nie kojarzę aby Jezus ustanawiał jakiekolwiek sakramenty, to Kościół je wszystkie ustanowił na podstawie nauk Jezusa i apostołów.
Nie ma znaczenia data ustanowienia - Kościół jest narzędziem zbawczym i materialnym przedłużeniem woli Jezusa na Ziemi i są po prawdzie jednością. Ustanowienie oznacza oficjalne i sformalizowanie ogłoszenie, a nie wymyślenie - sakramenty zostały ustanowione gdyż już wcześniej istniały i były praktykowane w ramach Tradycji Kościoła.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Wt maja 13, 2008 13:51
Zobacz profil
Post 
Nie kojarzysz :) ...a nie pamiętasz:
- Jezus przyszedł nad Jordan, aby przyąć chrzest Jana, (chrzest)
- uczestniczył w weselu w Kanie Galilejskiej - tzn. także w ceremonii zaślubin, (ślub)
- "to czyńcie na Moją pamiatkę"..łamał chleb i podawał im, (Komunia)
- zapowiedział zesłanie Ducha Świętego (bierzmowanie),
- "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam" (kapłaństwo)
- "Idź i więcej nie grzesz", "Jeżeli się nie nawrócicie podobnie zginiecie"(pokuta)


Wt maja 13, 2008 15:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
Kojarzę i pamiętam, ale nie widzę tu żadnego ustanowienia żadnych tzw. "sakramentów" o których Jezus nigdy nie słyszał i które to słowo nigdzie w Biblii nie występuje. Kościół ustanowił sakramenty na podstawie tego co zacytowałaś i Tradycji.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Wt maja 13, 2008 15:35
Zobacz profil
Post 
Zgadza się :)


Wt maja 13, 2008 15:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 18:56
Posty: 649
Post 
Alus napisał(a):
Nie kojarzysz :) ...a nie pamiętasz:
- Jezus przyszedł nad Jordan, aby przyąć chrzest Jana, (chrzest)
- uczestniczył w weselu w Kanie Galilejskiej - tzn. także w ceremonii zaślubin, (ślub)
- "to czyńcie na Moją pamiatkę"..łamał chleb i podawał im, (Komunia)
- zapowiedział zesłanie Ducha Świętego (bierzmowanie),
- "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam" (kapłaństwo)
- "Idź i więcej nie grzesz", "Jeżeli się nie nawrócicie podobnie zginiecie"(pokuta)


Eeee, Alus. Nie postarałeś się. Już na pewno z chrztem to palnąłeś. Jak można ustanowić coś, w czym się uczestniczy?
Już raczej:
Mt 28,19: "Idźcie zatem i uczyńcie uczniami wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego" (przy okazji alternatywny wobec Twojego cytat na ustanowienie kapłaństwa)


Wt maja 13, 2008 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 15:23
Posty: 31
Post 
bo przecież tradycje są zakorzenione w wierze

_________________
Modlitwy nie zmieniają świata, ale zmieniają ludzi, a ludzie zmieniają świat.


Wt maja 13, 2008 15:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 22, 2008 18:56
Posty: 649
Post 
Sam Jan Chrzciciel wyraźnie powiedział, że jego chrzest jest inny i ma inną moc od chrztu Chrystusa.


Wt maja 13, 2008 15:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
tzn tak, zgodze sie co do chrztu, malzenstwa...

natomiast zgodzic sie nie moge co do komunii (tej ktorej dzieci biora nieswiadomie, tylko czekajac na prezenty od rodziny), bierzmowania (to byla zapowiedz jak podkresliles zeslania Ducha Świętego, co teraz w praktyce tez nie ma zadnego odzwierciedlenia, poniewaz dzieciaki nie wiedza po co sie ma bierzmowanie i wcale sie nie staja po nim doroslymi chrzescijanami)

Co do kaplanstwa mozna by sie klocic, bo przeciez Jezus mowil do wszystkich, nie tylko do wybranych, ktorzy mieli byc duchownymi.

Pokuta? to jest dziwny sakrament, mysle ze troche kosciol niepotrzebnie ustanowił, zatwierdził, choc jest to istotne zagadnienie i nie mozna pomijac. ale uwazam ze kazdy w swoim sumieniu powinien rozstrzygnac pokute, samemu postanowic poprawe, ale nie 'wyklepac' zadana modlitwe i koniec.


Wt maja 13, 2008 17:12
Zobacz profil
Post 
dzieciaki ?? hello ale ja przyjąłem bierzmowanie jak miałem chyba z 18 lat wiec dzieckiem nie byłem i byłem w pełni świadom tego że chce przyjąc ten sakrament.

Kapłaństwo heh a zapomniałeś jak apostołowie ustanawiali prezbiterów i biskupów? i jak jedni wybrali sobie swojego prezbitera/bispupa to apostołowie ich zganili że oni nie pochodza od nich .

pokuta wystpeuje przy wyznawaniu grzechów !! istotą wyznania grzechów jest zadoścuczynienie czyli pokuta .


Śr maja 14, 2008 10:43

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
ja bralem jak mialem 16 lat i nie mialem o tym pojecia zielonego co to jest, po co mi to i dlaczego musze zbierac podpisy ksiedza zeby mnie dopuszczono do bierzmowania (lekka paranoja czyz nie?)
kaplanstwo - okej zgodze sie:)
pokuta - powinna byc naturalna, to oczywiste wrecz i 'po kolei' ze jest i zadoscuczynienie i pokuta. ale nie w tej formie jaka proponuje kosciol i czy to musi byc sakrament ? to jest dla mnie dziwne.


Śr maja 14, 2008 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Proponuje powrócić do dyskusji o tym "dlaczego warto być Katolikiem"...


Cz maja 15, 2008 14:41
Zobacz profil
Post 
z tym bierzmowaniem róznie bywa ale gdyby nie te podpisy niektórzy wcale by sie nie pojawili na katechezie ale mniejsza o to . Co do pokuty mysle ze powinny być bardziej srogie to moze ludzie by sie opamietali. Bo co moze mi dac jedno Ojcze nasz ? Ja moge powiedziec i 10 ale jesli z czyms mam problem to jedno Ojcze nas nie pomoże. Moja kolezanka dostała kiedys zrobić coś dobrego dla drugiej osoby ;p


Pn maja 19, 2008 12:21

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
. Bo co moze mi dac jedno Ojcze nasz ? Ja moge powiedziec i 10 ale jesli z czyms mam problem to jedno Ojcze nas nie pomoże.

Zawsze dziwiło mnie, że na pokute wyznacza sie modlitwę zupełnie jakby to była... kara


Pn maja 19, 2008 21:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL