Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Agnostycyzm 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 15, 2003 23:13
Posty: 1790
Post 
Idiota napisał(a):
ale tu nie jest mowa o świecie ale o bogu..


Są różne pojęcia Boga, Ty akurat pojmujesz go w tradycyjnym (najczęściej) używanym znaczeniu czyli osobowym, gdzie świat i Bóg to dwie różne rzeczywistości. w znaczeniu nad-osobowym świat i Bóg to jedno. A więc poznając świat poznajesz Boga.

_________________
Nie wierzę w Boga którego istnienia można by dowieść


N lip 13, 2008 1:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 13:29
Posty: 2302
Post 
Idiota napisał(a):
a taki co twierdzi że cały świat jest poznawalny to naturalista, in contrario mamy antynaturalistę.


Naturalista twierdzi, że wszystko można wytłumaczyć prawami przyrody.

Mi potrzebne jet określenie na światopogląd, że wszystko jest poznawalne (jako alternatywa do poglądu, że istnieją rzeczy niepoznawalne - agnostycyzm w najszerszym znaczeniu). Dlatego uogólniłem pojecie gnostycyzmu na sytuację szerszą niż tylko odnoszącą się do boga. Ty piszesz:

Idiota napisał(a):
poznałem boga - gnostycyzm silny
można poznać boga - gnostycyzm słaby


Uogólniając pojęcie gnostycyzmu do sytuacji ateistycznych można nim opisać sytuację, gdy poznało się/można poznać byt ateistycznie najwyższy - świat.

Jeżeli znasz lepsze określenie, chętnie poznam.

_________________
"Nie jesteś byle kim, więc nie możesz żyć byle jak."


N lip 13, 2008 9:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post Re: Agnostycyzm
Szczerze mówiac mnie bardziej interesuje co oznacza poznać "istotę" rzeczy.

Wikipedia napisał(a):
Thomas Henry Huxley wprowadził termin agnostycyzm, wykluczając możliwość poznawczą człowieka na polu „istoty” rzeczy jak i „istoty” związków przyczynowo-skutkowych.


Na przykład jak napisał Idiota

Idiota napisał(a):
poznałem boga - gnostycyzm silny
można poznać boga - gnostycyzm słaby
nie poznałem boga - agnostycyzm słaby
nie można poznać boga - agnostycyzm mocny


To co w tym wypadu oznacza np. "można poznać Boga"?

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


N lip 13, 2008 10:59
Zobacz profil
Post 
nie wiem co to jest ta "istota"...

Cytuj:
To co w tym wypadu oznacza np. "można poznać Boga"?


a którego słowa raczy Pan nie rozumieć?


N lip 13, 2008 12:11

Dołączył(a): Pn lut 05, 2007 18:09
Posty: 1227
Post 
Idiota napisał(a):
a którego słowa raczy Pan nie rozumieć?


Dla mnie "poznać" oznacza uzyskać jakąś wiedzę czy też informacje na temat określonej rzeczy czy zjawiska.

Tym samym, według mnie, samo hasło "poznać Boga" nie wystarczy bo to jedynie wskazuje obiekt, jednak nie precyzuje jakiego rodzaju informacji mam szukać.

Jeśli by ktoś się mnie zapytał czy mogę np. "poznać autobus" to nie wiedziałbym co mu odpowiedzieć. Mogę poznać średnicę kół autobusu. Mogę poznać ilość miejsc siedzących w autobusie. Mogę poznać zasady działania silnika autobusu. Ale czy to oznacza, że "poznałem autobus"?

Skąd mam wiedzieć czy mogę znaleźć coś, skoro tak naprawdę nie wiem czego szukam? Jeśli ktoś powie "poznałem Boga" to co dokładnie to oznacza, jaką wiedzę udało mu się uzyskać? Skąd miałbym wiedzieć czy ja "poznałem Boga"?

Może to jest szukanie dziury w całym, ale ostatnio, przyglądając się dyskusją prowadzonym tutaj na forum zaczynam się zastanawiać co kryje się za tymi różnymi hasłami w stylu "wszystko jest poznawalne" czy też, w typ przypadku co oznacza konkretnie "poznać Boga".

_________________
"Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny." (Mt 25,13)


N lip 13, 2008 13:43
Zobacz profil
Post 
nie mam pojęcia jaką wiedzę bo ja nie posiadam takiej, ale jeśli wiesz co znaczy "poznać" i masz jakieś pojęcie Boga to zestaw jedno z drugim, może pomoże.


N lip 13, 2008 13:57
Post 
ja ci na to nie odpowiem inaczej jak tautologią:
poznać boga to poznać boga...

jak chcesz pytaj autorów postów jak ten:
Cytuj:
Witam!
Jestem pierwszy raz na forum i trochę poczytałam o waszych poglądach. Chciałabym tylko napisać czym dla mnie jest piekło. Wielu ludzi żyjąc w ciągłym biegu, zatraceni w sprawach codzienności nie myślą o tym co się dzieje z człowiekiem po śmierci. Może w obliczu jakiejś tragedii lub straty kogoś bliskiego nachodzi nas myśl o tym co jest po śmierci. Ale w Biblii jest wyrażnie napisane, że piekło istnieje i trafi tam każdy kto nie ma ochoty na poznanie Boga w swoim życiu. Czy nam się to podoba czy nie.
Ja wierzę że gdybym Boga nie znała, gdybym nie uwierzyła w Chrystusa i zbawienie jakie nam dał i gdybym nie przyjęła Go do swego serca to po śmierci trafiłabym do piekła, gdzie czeka cierpienie i wieczne odłączenie od Boga.


N lip 13, 2008 14:53
Post 
Uważam, że ludzie określający się mianem 'agnostyk', to słabi ateiści, którzy boją się określić mianem 'ateista', gdyż słowo to zostało bardzo negatywnie nacechowane przez Kościół Katolicki, a w niektórych środowiskach, obserwujemy wręcz wrogie nastawienie, i jeżenie się włosów na głowie na samo brzmienie tego słowa.
Wiem to po sobie. Jeszcze 20 lat do tył, nie chciał bym mieć nic wspólnego z kimkolwiek, kto nazywa się ateistą. Dziś sam jestem...:-)

Agnostyk wg definicji, twierdzi, że nie można udowodnić ani istnienia ani nieistnienia boga, więc nie wierzy.

Ale ja się pytam, dlaczego nie wierzy w krasnale, również nie da się udowodnić ich istnienia ani nieistnienia.


Pn lip 14, 2008 20:39

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Cytuj:
Ale ja się pytam, dlaczego nie wierzy w krasnale, również nie da się udowodnić ich istnienia ani nieistnienia.

A skąd pomysł, że odrzuca możliwość ich istnienia?


Pn lip 14, 2008 21:28
Zobacz profil
Post 
W sumie racja. Zagalopowałem się i sam wyciągnąłem pochopne wnioski.
Jeżeli nie odrzuca, to faktycznie jest jak najbardziej OK.


Wt lip 15, 2008 0:01

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
Aztec napisał(a):

Ale ja się pytam, dlaczego nie wierzy w krasnale, również nie da się udowodnić ich istnienia ani nieistnienia.


Myślę Aztecu że wykazujesz brak zrozumienia meritum problemu . Nie chodzi tutaj o fakt istnienie krasnali elfów czy setek innych postaci z bajek . Chodzi mianowicie o fakt istnienia inteligentnej Mocy Stwórczej. Nie ma więc znaczenia jak nazwiesz tę moc, bo i tak nie zmieni to jej Stwórczego charakteru. Wątek sworzenia lub nie , świata istnieje. Dla mnie to jest Bóg.

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Wt lip 15, 2008 8:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 23:58
Posty: 3079
Post 
Przez pewien czas byłem agnostykiem żeby mieć spokój z tematem Boga.
Pomyślałem sobie nie wiem jak to jest i pewnie sie nie dowiem więc szkoda czasu na jałowe rozważania. Tak sobie myślałem.

_________________
Wadą wiary jest to, że jest wiarą.
http://wiadomosci.onet.pl/2084260,12,zl ... ,item.html


Wt lip 15, 2008 9:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 10, 2007 18:20
Posty: 5517
Post 
A czy teraz zaznałeś spokoju?

_________________
Jestem po ślubie. Fotograf i kamerzysta z Koszalina których polecam http://www.akcjafilm.pl Videofilmowanie również super. Opinia moja i żony.


Wt lip 15, 2008 9:43
Zobacz profil
Post 
EOT


Wt lip 15, 2008 9:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 26, 2005 23:58
Posty: 3079
Post 
Jestem coraz spokojniejszy bo są ważniejsze sprawy wymagające spokoju.

_________________
Wadą wiary jest to, że jest wiarą.
http://wiadomosci.onet.pl/2084260,12,zl ... ,item.html


Wt lip 15, 2008 10:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL