Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy Bóg się myli? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 20:26
Posty: 36
Post Czy Bóg się myli?
Jak w temacie. zastanawia mnie to. dzisiaj był pogrzeb Kamili Skolimowskiej. wiele osób po jej śmierci mówiło "Bóg się pomylił". Czy Bóg się myli?

_________________
Jesu In Te Confido!
Bo kto Ciebie Boże raz pojąć może,
ten nic nie pragnie, ni szuka...


Cz lut 26, 2009 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Nie Bóg się nie myli. Czasem ludziom się tylko wydaje, że są mądrzejsi od Pana Boga i mogą Go pouczać. My mamy na tym świecie określony czas i powinniśmy zacząć to przyjmować do wiadomości.


A tak mi się skojarzyło jeszcze to > http://stukam.pl/2009/02/19/panie-boze-mylisz-sie/

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Cz lut 26, 2009 22:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Kamilku, zakładasz temat, gdzie nie możesz uzyskać odpowiedzi innej niż tę jaką sam zakładasz. Bóg się nie myli. Ale niezbadane są wyroki boskie...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz lut 26, 2009 22:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 20:26
Posty: 36
Post 
założyłem ten temat po to, bo może ktoś kto uważa że jednak Bóg się myli chciałby przedstawić swoje argumenty. myślę że temat sprzyja dyskusji

_________________
Jesu In Te Confido!
Bo kto Ciebie Boże raz pojąć może,
ten nic nie pragnie, ni szuka...


Pt lut 27, 2009 9:45
Zobacz profil
Post 
Pytanie jest interesujące pod pewnymi względami, ale dział chyba nie odpowiedni ;).

Po pierwsze, to, że ludzie mówią "Bóg się pomylił" - nie ma żadnego praktycznego znaczenia, ani wpływu na omylność/nieomylność Boga. To tylko takie gadanie ludzi.

Po drugie, Bóg jest określany jako wszechwiedzący, co moim zdaniem wyklucza omylność.

Po trzecie, Bóg jest określany jako wieczny i niezmienny, co wyklucza w ogóle podejmowanie przez Niego sądów, w których mógłby się mylić.

Ale po czwarte, po potopie (który jest w końcu metaforą czy wydarzeniem historycznym? ;)), Bóg, wg Pisma, mówi tak:
"Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem." 8,21

W moim rozumieniu, przyznaje tu się do zbyt pochopnej decyzji - chociaż wg KKK już w momencie stwarzania wiedział o tym, że człowiek zgrzeszy.


Pt lut 27, 2009 9:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Ja bym to ujął tak - Bóg sam w sobie nie może się mylić. Natomiast to, czy stworzenie świata okaże się, czy się nie okaże, pomyłką, zależy od nas.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt lut 27, 2009 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Pozwoliłem sobie przenieść ten temat tutaj, ponieważ w "Prawdach Wiary" nie pasował


Pt lut 27, 2009 11:23
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg się myli?
kamilek17 napisał(a):
Jak w temacie. zastanawia mnie to. dzisiaj był pogrzeb Kamili Skolimowskiej. wiele osób po jej śmierci mówiło "Bóg się pomylił". Czy Bóg się myli?


Choroby i cierpienie uderzają losowo. Sprawa jest całkowicie sprawiedliwa.
Wszyscy znamy reguły gry i gramy.


Pt lut 27, 2009 12:24

Dołączył(a): Śr lip 05, 2006 16:42
Posty: 4717
Post 
Choroby i cierpienia uderzają w niektórych rejonach częściej niż w innych np. w Afryce będzie statystycznie więcej cierpienia i chorób niż w krajach Unii Europejskiej.Czy to sprawiedliwe? Zależy jak na to patrzeć moim zdaniem nie.


Pt lut 27, 2009 13:15
Zobacz profil
Post 
No napisał(a):
Choroby i cierpienia uderzają w niektórych rejonach częściej niż w innych np. w Afryce będzie statystycznie więcej cierpienia i chorób niż w krajach Unii Europejskiej.Czy to sprawiedliwe? Zależy jak na to patrzeć moim zdaniem nie.

Oczywiście. Chodziło mi o to, że choroby uderzają nie ze względu na jakiś specjalny mistyczny sens, ale dlatego, że znalazły dobrą niszę do zasiedlenia. Z punktu widzenia celów człowieka jest to niemalże przypadkowe.


Pt lut 27, 2009 13:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Epidemie w Afryce wynikają z biedy. Kto jest odpowiedzialny za biedę w Afryce ? Ludzie. I to by było na tyle.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt lut 27, 2009 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post Re: Czy Bóg się myli?
PTRqwerty napisał(a):
Wszyscy znamy reguły gry i gramy.

Skoro to gra to co można wygrać? I co zrobić żeby nie wziąć udziału w grze?

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pt lut 27, 2009 13:27
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg się myli?
Klebestift napisał(a):
PTRqwerty napisał(a):
Wszyscy znamy reguły gry i gramy.

Skoro to gra to co można wygrać? I co zrobić żeby nie wziąć udziału w grze?

Tylko tak mi się powiedziało. A o co dokładnie chodzi w tym wszystkim, nie wiem.


Pt lut 27, 2009 13:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
co zrobić żeby nie wziąć udziału w grze?


Hmm, nie rodzić się ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt lut 27, 2009 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 09, 2007 13:55
Posty: 387
Post 
Johnny99 napisał(a):
Epidemie w Afryce wynikają z biedy. Kto jest odpowiedzialny za biedę w Afryce ? Ludzie. I to by było na tyle.
Możesz uściślić którzy to konkretnie ludzie są odpowiedzialni za te epidemie? Chorzy biedni, zdrowi biedni, chorzy bogaci czy zdrowi bogaci?
Poza tym coś Ci się pomyliło. Licza zachorowań zależy od zamożności tylko pod warunkiem że wraz z zamożnością rośnie wiedza medyczna a tak jest dopiero od niedawna. No i nie twierdzisz chyba że ktoś kto nie zna odpowiednich zasad chociażby higieny i nie zdaje sobie sprawy z ich wpływu na rozprzestrzenianie chorób ponosi jakąś odpowiedzialność za te epidemie.
Poza tym nawet jeśli zgodzimy się że człowiek może być w jakiś sposób odpowiedzialny za to że dana już istniejąca choroba zaatakowała kogoś, to nie znaczy to że jakikolwiek istota ponosi odpowiedzialność za samo powstanie choroby. Mogę byc winien temu że dostałem kataru bo się żle ubrałem ale nie ponoszę winy za to że katar w ogóle istnieje.

_________________
„Imagine there's no Heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky”


Pt lut 27, 2009 13:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL